Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα pdf που λες, δεν ειναι για ebook reader. Το λενε και απο πανω... Μπορεις να διαβασεις αλλα καλυτερα να παρεις ενα ταμπλετ 8αρι με 60 ευρω.... Το ebook το παιρνεις για να αγοραζεις ebooks και να τα βαζεις σε μορφη mobi/epub. Μπορεις να βρεις και πειρατικα καποια αλλα μονο τα γνωστα. Τα περισσοτερα ομως ειναι σε pdf, που ειναι αθλια μορφη, και τοτε καλυτερα να παρεις ενα ταμπλετ.

Α) Ο θείος έχει την συντριπτική πλειοψηφία σε γενικές νουβέλες, ιστορικά κ.ο.κ.

Τα τεχνικά-επαγγελματικά βιβλία είναι συνήθως PDF.

Τώρα ανάλογα τι εννοεί με αυτό που γράφει.

Β)Πολλά,ιδίως παλαιά βιβλία, τα βρίσκεις τζάμπα απολύτως νόμιμα.Όπως και βιβλία που σκάναρες ο ίδιος για ιδιωτική χρήση.

 

Από εκεί και πέρα είναι ανάλογα τι υλικό έχει ήδη.

Είναι PDF ή άλλο φορμάτ; 

Πάντως 10Gb δύσκολα το βάζεις σε e-reader συσκευή,τουλάχιστον αυτές που δοκίμασα ενίοτε γονάτιζαν στα πολλά γίγα.

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά,

επειδή είμαι εντελώς νέος στη φάση των ebook readers, θα σας περιγράψω λίγο την κατάστασή μου για να με κατευθύνετε στην επιλογή. Λόγω οικονομικών δυσκολιών για βιβλία και θεμάτων με τα μάτια μου από το pc, είπα να ασχοληθώ με τα ebooks. Γενικά το χρειάζομαι για σοβαρή (μπορείτε να το πείτε και επαγγελματική) χρήση οπότε έρχομαι και ρωτάω

1) μάλλον χρειάζομαι μπαταρία που να διαρκεί πολύ ( έχω διαβάσει ότι όντως διαρκεί πολύ ) ποια είναι τα μοντέλα με την περισσότερη ώρα ;

2) έχω περίπου 10 gb με αρχεία pdf & djvu. είδα ότι αυτού του είδους τα αρχεία δεν είναι τα καλύτερα για readers. η μετατροπή τους σε ePub πχ είναι διαδικασία που παίρνει χρόνο και αξίζει ή όχι

3) το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μεταξύ 120 - 160 € (πήγα να παραγγείλω το kindle paperback και μου το έβγαλε 200+ €). τα readers που υπάρχουν στο skroutz ( δηλ kobo, pocketbook )είναι αξιόπιστα ;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

1) Οι μπαταρίες διαρκούν πολύ, δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό.

2)Για pdf πας σε tablet. Για ebooks (mobi epub κλπ) πας σε ereader. Εγώ διαβάζω και pdf στο ebook μου χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν ενδεικνύεται γιαυτό.

3)Το kobo aura το πήρα απο κατερέλο που είχα δει στο skroutz. Άριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebook το παιρνεις για να αγοραζεις ebooks και να τα βαζεις σε μορφη mobi/epub. Μπορεις να βρεις και πειρατικα καποια αλλα μονο τα γνωστα.

 

Πολύ σωστά, όμως τα παραπάνω ισχύουν κυρίως σε βιβλία στα ελληνικά. Γιατί αν μιλάμε για βιβλία στα αγγλικά, σχεδόν όλοι οι γνωστοί τίτλοι, τα bestsellers κλπ παρέχονται και από το θείο (εννοείται σε μορφή mobi/epub)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει οτι τα βρισκεις στα Αγγλικα αλλα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να τα αγορασεις στα Ελληνικα, πχ βιβλια οπως ο αρχοντας των δαχτυλιδιων μπορει να γινουν πολυ κουραστικα στα Αγγλικα.... Εκτος και αν το κανεις και απο αποψη εξασκησης κτλ

 

Αλλα ενταξει σιγουρα προτιμω να δωσω 10 ευρω και να παρω το κανονικο βιβλιο παρα να παρω epub.

Επεξ/σία από Haris San
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηνόμουν για το glo hd στα 160 αλλά η οθόνη του μου φαίνεται μικρή ,θα ήθελα τουλάχιστον μια 8αρα .Τα περισσότερα pdf μια χαρά τα διαβάζει αν αλλάξεις τον default reader .

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηνόμουν για το glo hd στα 160 αλλά η οθόνη του μου φαίνεται μικρή ,θα ήθελα τουλάχιστον μια 8αρα .Τα περισσότερα pdf μια χαρά τα διαβάζει αν αλλάξεις τον default reader .

 

Το kobo aura στο μέγεθος της οθόνης σε συνδυασμό με το μέγεθος και το βάρος της συσκευής είναι ιδανικό. Έχω δοκιμάσει και το pw3 της κοπελιάς αλλά μου φαίνεται λιγάκι άβολο το μεγαλύτερο πλαίσιο του, μάλλον παρασυνήθισα στο kobo.

 

Δεν ξέρω αν μεγαλύτερη συσκευή θα βόλευε μιας και μιλάμε για πολλές ώρες συνεχόμενου διαβάσματος (3ωρο μες στο νερό) και με βολεύει να κρατάω κάτι που δεν αισθάνομαι το παραμικρό βάρος-ενόχληση στον καρπό.

Ίσως αν το 8αρι ήταν πολύ ελαφρύ και με πολύ μαζεμένα πλαίσια να βόλευε, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει οτι τα βρισκεις στα Αγγλικα αλλα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να τα αγορασεις στα Ελληνικα, πχ βιβλια οπως ο αρχοντας των δαχτυλιδιων μπορει να γινουν πολυ κουραστικα στα Αγγλικα.... Εκτος και αν το κανεις και απο αποψη εξασκησης κτλ

 

Αλλα ενταξει σιγουρα προτιμω να δωσω 10 ευρω και να παρω το κανονικο βιβλιο παρα να παρω epub.

 

Στην αρχή όντως μπορεί να γίνεται για εξάσκηση, γιατί όχι και για λόγους οικονομίας (εξηγώ παρακάτω). Αν κάποιος δεν μπορεί να διαβάσει ένα αγγλικό λογοτεχνικό βιβλίο στα 18, δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί να το κάνει στα 25.

 

Εγώ πχ. χωρίς να θεωρώ εαυτόν εξπέρ της γλώσσας ξεκίνησα το "άθλημα" μόνο και μόνο επειδή τις αγγλικές εκδόσεις τις έβρισκα πολύ φθηνότερες ως καινούριες (συχνά μισή τιμή από την ελληνική μετάφραση ακόμα και σε εγχώρια βιβλιοπωλεία, για να μην αναφέρω Amazon κλπ). Αν πιάσουμε και τα μεταχειρισμένα, τότε μιλάμε για τιμές ξεφτίλα (συχνά 1-5 ευρώ το βιβλίο σε alibris.com και σία).

 

Μετά από ένα σημείο θεωρούσα απολύτως φυσιολογικό το να διαβάσω κάτι στα αγγλικά. 15 χρόνια αργότερα δεν μπαίνω καν στον κόπο να κοιτάξω αν υπάρχει ελληνική μετάφραση ή όχι, αφού πλέον το 95% των τίτλων που αγοράζω ή κατεβάζω είναι στα αγγλικά. Εκτός από τα προφανή πλεονεκτήματα (βελτίωση της γλώσσας άρα πρόσθετο επαγγελματικό εφόδιο, συν τεράστια οικονομία λόγω δυνατότητας να κατεβάζω από θείο ή γενικά να αγοράζω το ίδιο έργο πολύ φθηνότερα), υπάρχουν και άλλα που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.

 

Για παράδειγμα γίνεται πλέον διαθέσιμη μια τεράστια γκάμα βιβλίων που δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα στα ελληνικά και, το πιθανότερο, δεν πρόκειται να μεταφραστούν ποτέ. Από βιογραφίες κάθε είδους (αθλητικές και όχι μόνο), μέχρι ιστορικά έργα ή γενικά κάθε κατηγορία που μπορεί να βάλει ο νους. Επιπλέον τα περισσότερα από αυτά είναι διαθέσιμα σε ηλεκτρονική μορφή και είτε μπορούν να αγοραστούν άμεσα, είτε (συνηθέστερα) να βρεθούν από το θείο. Αντιθέτως η ελληνική αγορά των ebooks εξακολουθεί να βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο από κάθε άποψη.

 

Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών που ανέφερες είναι σίγουρα ξεχωριστή περίπτωση. Πρώτον γιατί οι περισσότερες από τις διάφορες ελληνικές αποδόσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα (άλλο να διαβάζεις Γοργοπόδαρος και "Της ποταμιάς η κόρη" και άλλο Strider και Daughter of the River, για να παραθέσω δύο τυχαία παραδείγματα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό). Και δεύτερον γιατί για αρκετό κόσμο το LOTR είναι ούτως ή άλλως κουραστικό σε όποια γλώσσα και να το διαβάσει. Πχ. θυμάμαι βιβλιοφάγους φίλους από Αγγλία, Νορβηγία, Hong Kong κλπ. να μου λένε προ 20ετίας (πολύ πριν κυκλοφορήσουν οι ταινίες του Τζάκσον για τις οποίες επιφυλάσσομαι να πω τη γνώμη μου) ότι δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα βιβλία, επειδή θεωρούσαν τις περιγραφές πολύ εκτεταμένες και κουραστικές. Προσωπικά τα είχα διαβάσει πριν εντατικοποιήσω το "σπορ" της αγγλικής ανάγνωσης (αν και την ίδια περίοδο είχα διαβάσει και το Hobbit στην αυθεντική του μορφή), αν όμως ήταν να ξαναπιάσω τον Άρχοντα σήμερα σίγουρα θα προτιμούσα το πρωτότυπο.

 

Για παράδειγμα τα 5 βιβλία του Game of Thrones που "καθάρισα" στα γρήγορα λίγο πριν βγει ο πρώτος κύκλος της ομώνυμης τηλεοπτικής σειράς, τα διάβασα στα αγγλικά με (γκουχ, γκουχ) κόστος μηδέν ευρώ, όταν στην Ελλάδα είχαν αρχίσει δειλά-δειλά να κυκλοφορούν οι πρώτες μεταφράσεις στα 30 ευρώ ο τόμος... Δεν μου φάνηκαν καθόλου περίπλοκα, βιβλία όπως το The Once and Future King είναι απείρως δυσκολότερα. Επιπλέον τα e-readers έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα του ενσωματωμένου λεξικού, που περιείχε όλες τις αποδόσεις των μεσαιωνικών όρων που χρησιμοποιεί κατά κόρον ο George Martin.

 

Δυστυχώς (?) με τα χρόνια έχω μαζέψει τόσα πολλά βιβλία σε φυσική μορφή, που πλέον δεν έχω χώρο να αγοράζω κι άλλα (τουλάχιστον όχι τόσο συχνά). Ως αποτέλεσμα όταν θέλω να διαθέσω 10 ευρώ για να αγοράσω ένα νέο τίτλο, προτιμώ να τον πάρω σε ηλεκτρονική μορφή. Μοναδική εξαίρεση τους τελευταίους αρκετούς μήνες ήταν ο Moby Dick, για ευνόητους λόγους.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι τα βρισκεις στα Αγγλικα αλλα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να τα αγορασεις στα Ελληνικα, πχ βιβλια οπως ο αρχοντας των δαχτυλιδιων μπορει να γινουν πολυ κουραστικα στα Αγγλικα.... Εκτος και αν το κανεις και απο αποψη εξασκησης κτλ

 

Αλλα ενταξει σιγουρα προτιμω να δωσω 10 ευρω και να παρω το κανονικο βιβλιο παρα να παρω epub.

Όπως είπανε, το αγγλικό είναι σχεδόν πάντα καλύτερο όταν πρόκειται για την γλώσσα που γράφηκε το βιβλίο ή ακόμη και για μετάφραση διότι οι αγγλικοί εκδοτικοί οίκοι γενικά κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από την ψιλο άρπα-κόλλα που επικρατεί στους αντίστοιχους Ελ οίκους.

Ιδίως σε τεχνικά,φάντασι, scifi και post-apocalyptic δεν υπάρχει σύγκριση.Ελληνικά μόνο για δεύτερη φορά ή/και για το γούστο,όπως στο Χόμπιτ και το "ρουμάνι του δράκου","Νοσφιστής" κ.ο.κ. 

 

Επίσης μετά από λίγο καιρό,ανάλογα με το άτομο φυσικά, είναι πολύ εύκολο να διαβάζεις στα αγγλικά.Προσωπικά τώρα διαβάζω πολύ ευκολότερα στα αγγλικά παρά στην καθαρεύουσα(ή ακόμη και μερικά νεο-ελληνικά βιβλία).Ο άρχοντας είναι γενικά μέτριας δυσκολίας βιβλίο, περισσότερο λόγω κειμένου/πλοκής και όχι λόγω γλώσσας.

Πολύ δυσκολότερα είναι βιβλία των περασμένων αιώνων στα αγγλικά(τα "κλασσικά" τους ,όπως το Moby Dick,) και εκεί όντως κάποιες φορές δυσκολεύεσαι να καταλάβεις σε ορισμένα σημεία.

 

Προσωπικά δεν έχω αγοράσει κλασσικό βιβλίο από το 2010(με μια εξαίρεση λόγω καλοκαιριού) και δεν πρόκειται να το κάμω στο μέλλον.

*Μόνο βιβλία δουλειάς, και εκείνα λόγω πρακτικότητας να σημειώνεις πάνω τους και αδυναμίας εύρεσης των σε αξιοπρεπή ηλεκτρονική μορφή αγοράζω συχνά πυκνά σε φυσική μορφή.

Πάντα και παντού αλλού epub/mobi.

Μάλιστα ο ρυθμός που διαβάζω βιβλία ανά έτος έχει ανέβει τουλάχιστον κατά μια τάξη μεγέθους(από 4-5 ανά έτος το 2009 σε 45-60 από το 2010 έως τώρα),κάτι που ισχύει εάν δεν απατώμαι και για μεγάλο αριθμό χρηστών e-reader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό, δεν νομίζω να υπάρχει χρήστης ereader που να αγόρασε συσκευή και να μην αύξησε σημαντικά τον αριθμό των βιβλίων που διαβάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα μπορώ να καταλάβω η οθόνη του reader με την οθόνη του tablet έχουν αξιοσημείωτες διαφορές. Επειδή τα κείμενα που έχω να διαβάσω είναι προς μελέτη "επιστημονική" και αυτό σημαίνει ότι είναι στα αγγλικά τα περισσότερα αλλά είναι και πάλι σε μορφή pdf τι κάνουμε ; δηλ το καταλαβαίνω ότι σίγουρα βολεύει για λογοτεχνία αλλά το ebook reader θα με βοηθήσει και με τα άρθρα και τα επιστημονικά συγγράμματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα μπορώ να καταλάβω η οθόνη του reader με την οθόνη του tablet έχουν αξιοσημείωτες διαφορές. Επειδή τα κείμενα που έχω να διαβάσω είναι προς μελέτη "επιστημονική" και αυτό σημαίνει ότι είναι στα αγγλικά τα περισσότερα αλλά είναι και πάλι σε μορφή pdf τι κάνουμε ; δηλ το καταλαβαίνω ότι σίγουρα βολεύει για λογοτεχνία αλλά το ebook reader θα με βοηθήσει και με τα άρθρα και τα επιστημονικά συγγράμματα ;

Συντόμως: Όχι.

Αναλυτικά: Η οθόνη και οι επιδόσεις των e-reader δεν επιτρέπουν την διαχείρηση μεγάλων αρχείων με ομαλότητα.Στην καλύτερη θα έχεις μεγάλο lag,στην χειρότερη θα κρασάρει συνέχεια. Επίσης τα επιστημονικά συγγράμματα(ανάλογα τι είναι αυτά βέβαια) θα είναι κουτσουρεμένα διότι δεν θα μπορείς να δεις όλα τα έγχρωμα γραφήματα και πολλές φορές το cropping θα σου χαλάει τελείως την σελίδα.

Με προσπάθεια και αρκετό χρήμα μπορείς να βρεις την λύση με e-ink συσκευή,αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει.

Καλύτερα πάνε σε tablet.

 

Δυστυχώς οι e-ink συσκευές έμειναν στάσιμες εδώ και περίπου 3-4 χρόνια.

Ελάχιστες σημαντικές αλλαγές και καμία ουσιαστική ετήσια βελτίωση προϊόντων.

Ίσως στο μέλλον να δούμε κάτι για αυτό,αλλά κράτα μικρό καλάθι.

 

Μέχρι τότε τα e-book-reader είναι κυρίως για βιβλία κειμένου σε epub/mobi.

Για όλα τα άλλα πας σε LCD οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλ το καταλαβαίνω ότι σίγουρα βολεύει για λογοτεχνία αλλά το ebook reader θα με βοηθήσει και με τα άρθρα και τα επιστημονικά συγγράμματα ;

 

Όχι, καθόλου.

 

Για τη δουλειά που θέλεις πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε tablet 8-10 ιντσών. Υπάρχουν e-readers σε αυτές τις ίντσες αλλά έχουν μικρή ποικιλία, είναι δυσανάλογα ακριβά (300+ ευρώ), είναι ασπρόμαυρα (όπως όλες οι οθόνες e-ink) και με περιορισμένη επεξεργαστική ισχύ/μνήμη για να σηκώσουν βαριά και μεγάλα PDF με σχεδιαγράμματα κλπ.

 

Τα e-readers εξυπηρετούν πολύ συγκεκριμένους σκοπούς: προορίζονται κυρίως για ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων (δηλ. οτιδήποτε είναι σκέτο κείμενο και δεν έχει εικόνες ή σχεδιαγράμματα) και καθόλου για PDF, browsing κλπ. Γι' αυτό και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ότι λειτουργούν συμπληρωματικά με τα tablets και όχι ανταγωνιστικά, ούτε μπορούν να συγκριθούν ευθέως με αυτά. Στο δίλημμα "tablet ή e-reader" η απάντηση είναι "και τα δύο, με προτεραιότητα αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου".

 

Όσο για την οθόνη tablet και e-reader, πρέπει να τη δεις με τα μάτια σου για να καταλάβεις την χαώδη διαφορά, ειδικά κάτω από ηλιακό φως. Στην πρώτη περίπτωση είναι σαν να βλέπεις μια οθόνη LCD laptop/smartphone και στη δεύτερη σχεδόν σαν να διαβάζεις από χαρτί (δες σχετικά video στο youtube να πάρεις μια γενική ιδέα, αν και στην πραγματικότητα η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη).

 

edit: ως συνήθως με πρόλαβε ο LongTom :D

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς (?) με τα χρόνια έχω μαζέψει τόσα πολλά βιβλία σε φυσική μορφή, που πλέον δεν έχω χώρο να αγοράζω κι άλλα (τουλάχιστον όχι τόσο συχνά). Ως αποτέλεσμα όταν θέλω να διαθέσω 10 ευρώ για να αγοράσω ένα νέο τίτλο, προτιμώ να τον πάρω σε ηλεκτρονική μορφή. Μοναδική εξαίρεση τους τελευταίους αρκετούς μήνες ήταν ο Moby Dick, για ευνόητους λόγους.

Υπάρχουν πολλές Δανειστικές Βιβλιοθήκες σε πολλούς Δήμους, μπορείς να τα δωρίσεις εκεί (αυτα που περισεύουν, ιδιαίτερα στις μέρες μας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει να πω ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί σας έχω πρήξει ... εν πάσει περιπτώσει, είναι εντελώς δεκτά τα παραπάνω και λόγω του ότι είναι τόσο αναλυτικά είναι και κατανοητά. Επειδή όμως το δικό επιστημονικό πεδίο είναι θεωρητικό ( φιλοσοφία ), τα κείμενα που με απασχολούν είναι όπως τα περιέγραψε ο nzeppos δηλ χωρίς σχεδιαγράμματα. Γενικά τα αρχεία που έχω από διάφορα sites είναι pdf, djvu και σπάνια epub ή mobi ( προφανώς ποτέ στα ελληνικά ). Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι οι μετατροπές μπορούν να γίνουν και με τι ποσοστό επιτυχίας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι pdf κειμένου (δηλ. όχι σκαναρισμένα) συνήθως μπορούν να μετατραπούν σε epub/mobi με αρκετά μεγάλη ακρίβεια. Στη χειρότερη θα πρέπει να κοιτάξεις για ένα ereader με δυνατότητα pdf reflow (δηλ. αυτόματης προσαρμογής του κειμένου στις διαστάσεις της οθόνης, κάτι που δεν κάνουν τα περισσότερα ereader).

 

Για να δοκιμάσεις την επιτυχία της μετατροπής απευθείας στο PC σου μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές όπως το Calibre και να κάνεις conversion από pdf σε άλλες μορφές. Στη συνέχεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το Kindle Previewer για να δεις πως θα φαινόταν η εν λόγω μετατροπή στη συσκευή της Amazon (γενικά οποιοδήποτε epub/mobi reader θα κάνει την ίδια δουλειά, ακόμα και αυτό που έχει ενσωματωμένο το Calibre).

 

Με djvu δεν πολυθυμάμαι τι παίζει, έχω χρόνια να κάνω τέτοια μετατροπή αλλά δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Το πρόβλημα συνήθως είναι ότι συχνά χάνονται οι πληροφορίες του formatting, η παραγραφοποίηση, οι τυχόν εικόνες κλπ. Νομίζω είχα δοκιμάσει και με το Calibre και με online converters όπως αυτός και τα αποτελέσματα ήταν παρόμοια (το βιβλίο διαβαζόταν μεν αλλά χανόταν μέρος από την αίσθηση της αρχικής έκδοσης). Και σε αυτή την περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις να μετατρέψεις ένα djvu με τους παραπάνω τρόπους και να ανοίξεις το παραγόμενο epub/mobi με κάποιο σχετικό reader για να ελέγξεις πόσο επιτυχημένο ήταν το αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...