Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι καταλαβαίνω προτείνετε tablet για pdf κείμενα . Η ερώτηση μου είναι τι πλεονεκτήματα προσφέρει ένα tablet σε σχέση με ένα μικρό laptop . Σίγουρα το tablet βολεύει περισσότερο αλλά εγώ ενδιαφερόμουν για την αγορά ενός pdf reader μόνο και μόνο για να μπορώ να διαβάζω επιστημονικά κείμενα pdf περισσότερες ώρες χωρίς να κουράζονται τα μάτια μου.

Συμπέρασμα στην δική μου περίπτωση η αγορά ενός tablet δεν θα πρόσφερε κανένα πλεονέκτημα.

 

Όσο για τα pdf κείμενα μετά από έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα πως ορισμένοι e-book readers με μερικές μετατροπές δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα με τα pdf κείμενα. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο kobo aura και στο kobo glo HD που αν αντικαταστήσεις το default πρόγραμμα με ένα open source μπορείς να διαβάσεις pdf κείμενα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. 

Φυσικά να αναφέρω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία με e-book readers και pdf κείμενα και το παραπάνω συμπέρασμα προέκυψε μόνο από βίντεο και απόψεις άλλων ανθρώπων που διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσο για τα pdf κείμενα μετά από έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα πως ορισμένοι e-book readers με μερικές μετατροπές δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα με τα pdf κείμενα. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο kobo aura και στο kobo glo HD που αν αντικαταστήσεις το default πρόγραμμα με ένα open source μπορείς να διαβάσεις pdf κείμενα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. 

Φυσικά να αναφέρω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία με e-book readers και pdf κείμενα και το παραπάνω συμπέρασμα προέκυψε μόνο από βίντεο και απόψεις άλλων ανθρώπων που διάβασα.

 

Χωρίς να ξέρω αν σε παίρνει να ανεβάσεις κάμποσο το μπάτζετ, θεωρώ πάντως πως 200 ευρώ για ένα 8άρι ebook reader είναι μια πολύ καλή επένδυση. Εγώ με το Pocketbook Inkpad διαβάζω σχεδόν τα πάντα πολύ άνετα. Εκτός από pdf, διαβάζω μέχρι και κόμικς σε cbr και τα μάτια μου με ευγνωμονούν. Αν το θέλεις για μελέτη τεχνικών θεμάτων με σχεδιαγράμματα, χρώματα κλπ, έχε και το λαπτοπάκι σου δίπλα για να μπορείς να ανατρέχεις γρήγορα σε προηγούμενες σελίδες και θα είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος είναι ότι το tablet είναι φορητή συσκευή και συνήθως μπορείς να κατεβάσεις την φωτεινότητα σε ανεκτά επίπεδα.

 

Επίσης τα τεχνικά βιβλία,true-PDF και σκαναρισμένα, τείνουν να είναι γομάρια πολλών δεκάδων ή εκατοντάδων Mb που γονατίζουν το αναιμικό hardware των ebook reader.Έτσι το λαγκ δεν το αποφεύγεις με μεγάλα βιβλία.Μην αναφέρω και το πρόβλημα των 6".

Ίσως έχεις καλύτερη εμπειρία με τις νέες 8" συσκευές,αλλά εκείνες ξεφεύγουν σε τιμές.

 

Για το kobo glo έχω να πω ότι τα φτύνει σε αρκετές περιπτώσεις σε PDF και πραγματικά σέρνεται στα πατώματα με εξωτερική μνήμη.Από όσο ξέρω το ίδιο παθαίνουν πολλές από τις λοιπές συσκευές.

 

Πρόσεχε πολύ καλά τι θα αγοράσεις διότι όπως είπαμε πριν τα PDF δεν είναι το βέλτιστο για τα e book reader και αυτό που θεωρούν οι άλλοι ως ικανοποιητικό μπορεί να μην φτάνει στα δικά σου επίπεδα.

Εάν μπορείς να πιάσεις/δεις κάποιο e book reader πριν αγοράσεις θα ήταν πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στενοχωριέμαι πάντως που οι  e-book readers έχουν μείνει τόσο πίσω. 

Πριν μερικά χρόνια φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν έγχρωμοι, σε μεγαλύτερες διαστάσεις και ικανοί να διαβάζουν και pdf αποτελεσματικά.

Τελικά τα tablet κατόρθωσαν, κακώς, γιατί η ποιότητα διαβάσματος δεν συγκρίνεται να εξαφανίσουν σχεδόν τα e-book readers ¨η να σταματήσουν την εξέλιξη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω προτείνετε tablet για pdf κείμενα . Η ερώτηση μου είναι τι πλεονεκτήματα προσφέρει ένα tablet σε σχέση με ένα μικρό laptop . Σίγουρα το tablet βολεύει περισσότερο αλλά εγώ ενδιαφερόμουν για την αγορά ενός pdf reader μόνο και μόνο για να μπορώ να διαβάζω επιστημονικά κείμενα pdf περισσότερες ώρες χωρίς να κουράζονται τα μάτια μου.

Συμπέρασμα στην δική μου περίπτωση η αγορά ενός tablet δεν θα πρόσφερε κανένα πλεονέκτημα.

 

Όσο για τα pdf κείμενα μετά από έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα πως ορισμένοι e-book readers με μερικές μετατροπές δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα με τα pdf κείμενα. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο kobo aura και στο kobo glo HD που αν αντικαταστήσεις το default πρόγραμμα με ένα open source μπορείς να διαβάσεις pdf κείμενα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. 

Φυσικά να αναφέρω πως δεν έχω προσωπική εμπειρία με e-book readers και pdf κείμενα και το παραπάνω συμπέρασμα προέκυψε μόνο από βίντεο και απόψεις άλλων ανθρώπων που διάβασα.

 

Είχα το ίδιο θέμα με εσένα. Λόγω δουλειάς χρειάζομαι βιβλία που υπάρχουν μόνο σε pdf, συνήθως σκαναρισμένα χωρίς ocr. Όσα ereaders δοκίμασα σέρνονταν σε μεγάλο βαθμό, ειδικά σε αρχεία που ξεπερνούν τα 20 MB, ενώ και η ανάγνωση στις 6-7 ίντσες ήταν κουραστική. Η μετατροπή σε epub ή mobi μερικές φορές λειτουργεί, τις περισσότερες φορές όμως βγάζει προβλήματα, ειδικά σε υποσημειώσεις, παραπομπές, φωτογραφίες κ.α.

 

Κατέληξα λοιπόν στο Nook HD+ με οθόνη 9". Η φωτεινότητα της οθόνης ρυθμίζεται άνετα σε επίπεδο που δεν κουράζει τα μάτια, τα περισσότερα pdf είναι άνετα αναγνώσιμα, ενώ το χρησιμοποιώ συνέχεια και για λογοτεχνικά βιβλία χωρίς πρόβλημα. Το πλεονέκτημα σε σχέση με ένα μικρό laptop είναι η αυτονομία (χτυπά άνετα 8-9 ώρες χρήσης), η άνεση της χρήσης και της μεταφοράς, η ευκρίνεια της οθόνης και το μικρό βάρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στενοχωριέμαι πάντως που οι  e-book readers έχουν μείνει τόσο πίσω. 

Πριν μερικά χρόνια φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν έγχρωμοι, σε μεγαλύτερες διαστάσεις και ικανοί να διαβάζουν και pdf αποτελεσματικά.

Τελικά τα tablet κατόρθωσαν, κακώς, γιατί η ποιότητα διαβάσματος δεν συγκρίνεται να εξαφανίσουν σχεδόν τα e-book readers ¨η να σταματήσουν την εξέλιξη τους...

Μικρή αγορά/κοινό+μεγάλη διάρκεια ζωής των συσκευών/hardware+απουσία media consumption+πολυετής χρήση συσκευών από χρήστες = στασιμότητα και niche θέση στην αγορά συσκευών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας τις περισσότερες αναρτήσεις εδώ για τα ereaders (όχι όλες για να είμαι ειλικρινείς), έχω πεισθεί και θέλω να αγοράσω ένα.

Λόγω οικονομικών δυσχερειών, capital control κτλ, σκέπτομαι να αγοράσω ένα KINDLE από Ιταλία από συγγενικό μου πρόσωπο, συγκεκριμένα το mediaworld (το αντίστοιχο mediamarkt εδώ) έχει https://www.mediaworld.it/mw/SearchDisplay?searchTerm=kindle&categoryId=&search=WCS&storeId=20000&catalogId=20000&langId=-4&pageSize=12&beginIndex=0&sType=SimpleSearch&resultCatEntryType=2&showResultsPage=true&searchSource=Q&pageView= :

  1. το kindle touch στα 69,99€
  2. το Kindle papaerwhite (wifi) στα 129,99€
  3. το kindle voyage: 189,99€

Είμαι μεταξύ του kindle touch και του papaerwhite, κατά τη γνώμη σας ποίο από τα δύο είναι το καλύτερο??

 

Το αγόρασα τελικά το kindle. Με το που το ανοιξα να το σεταρω, πρώτη επιλογή ήταν η γλώσσα :-)
Ήμουν και τυχερός, γιατί βρήκα σε προσφορά το 6th geneartion paperwhite στα 79 € ενώ εγώ είχα πάει για το απλό μοντέλο που είχε 69 € !

Τώρα ψαχννω να βρω αν μπορώ να βαλω πληκτρολόγιο, λεξικό και wise words σε άλλη γλώσσα πέρα από Αγγλικά, όπως επίσης τρόπο να μετατρεψω manga σε jpg και cbr στην μορφή που καταλαβαίνει το kindle.

όταν λές 6th generation, εννοείς αύτο: https://www.mediaworld.it/mw/kindle/kindle-kindle-2014

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Paperwhite δαγκωτό. Όσο πιο πρόσφατη έκδοση γίνεται. Αν διαβάζεις (συχνά) ξενόγλωσσα βιβλία που μπορείς να βρεις σε τορεντάδικα κλπ, τα 130 ευρώ θα κάνουν απόσβεση μέσα σε ένα χρόνο και μετά θα έχεις μόνο κέρδος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λές 6th generation, εννοείς αύτο: https://www.mediaworld.it/mw/kindle/kindle-kindle-2014

Ναι είναι αυτό.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να αγορασεις το paperwhite , μιας και το touch δεν έχει φωτισμό. Αν το βρεις και στην τιμή που το αγόρασα εγώ , αγόρασε το με κλειστά μάτια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paperwhite δαγκωτό. Όσο πιο πρόσφατη έκδοση γίνεται. Αν διαβάζεις (συχνά) ξενόγλωσσα βιβλία που μπορείς να βρεις σε τορεντάδικα κλπ, τα 130 ευρώ θα κάνουν απόσβεση μέσα σε ένα χρόνο και μετά θα έχεις μόνο κέρδος.

Νομίζω οτι έχεις δίκιο, thanks :-)

Ναι είναι αυτό.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να αγορασεις το paperwhite , μιας και το touch δεν έχει φωτισμό. Αν το βρεις και στην τιμή που το αγόρασα εγώ , αγόρασε το με κλειστά μάτια .

Μόλις είδα και το amazon.it το έχει στις ίδιες τιμές με αυτές που έγραψα πρίν...οπότε να περιμένω καμία προσφορά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω αν σε παίρνει να ανεβάσεις κάμποσο το μπάτζετ, θεωρώ πάντως πως 200 ευρώ για ένα 8άρι ebook reader είναι μια πολύ καλή επένδυση. Εγώ με το Pocketbook Inkpad διαβάζω σχεδόν τα πάντα πολύ άνετα. Εκτός από pdf, διαβάζω μέχρι και κόμικς σε cbr και τα μάτια μου με ευγνωμονούν. Αν το θέλεις για μελέτη τεχνικών θεμάτων με σχεδιαγράμματα, χρώματα κλπ, έχε και το λαπτοπάκι σου δίπλα για να μπορείς να ανατρέχεις γρήγορα σε προηγούμενες σελίδες και θα είσαι κομπλέ.

Από που το πήρες το pocketbook inkpad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paperwhite δαγκωτό. Όσο πιο πρόσφατη έκδοση γίνεται. Αν διαβάζεις (συχνά) ξενόγλωσσα βιβλία που μπορείς να βρεις σε τορεντάδικα κλπ, τα 130 ευρώ θα κάνουν απόσβεση μέσα σε ένα χρόνο και μετά θα έχεις μόνο κέρδος.

 

Προσυπογράφω.

Έχω το paperwhite λιγότερο από μήνα κι έχω διαβάσει 5 βιβλία. Συνήθως διάβαζα 3 βιβλία το χρόνο, περίπου. Τώρα απλά έχω όποιο βιβλίο θέλω ανά πάσα στιγμή και γενικά η ζωή μου είναι ομορφότερη.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, μπορείς να κουβαλάς μαζί σου άπειρους τίτλους μέσα σε ένα τοσοδά ελαφρύ πραγματάκι (εγώ που ταξιδεύω 3-4 φορές το χρόνο αυτό είναι σωτήριο), έχει φωτισμό σε περίπτωση που κοιμάσαι με κάποιον άλλον και είναι σβηστό το φως και γενικά, δεν υπάρχει αρνητικό. +Δεν το έχω φορτίσει ούτε μια φορά εκτός από την αρχική.

Money well spent.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το http://www.homelike.grτο πήρα, αλλά δεν βλέπω να το έχουν τώρα.

 

Τους έστειλα email να δω αν θα το ξαναφέρουν .. ρε γαμώτο δεν υπάρχουν πολλές επιλογές πάνω από 6", το μόνο που μένει είναι το aura h2o με 6.8" που φαντάζομαι δεν θα έχει τεράστια διαφορά με ένα 6" e-book reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσυπογράφω.

Έχω το paperwhite λιγότερο από μήνα κι έχω διαβάσει 5 βιβλία. Συνήθως διάβαζα 3 βιβλία το χρόνο, περίπου. Τώρα απλά έχω όποιο βιβλίο θέλω ανά πάσα στιγμή και γενικά η ζωή μου είναι ομορφότερη.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, μπορείς να κουβαλάς μαζί σου άπειρους τίτλους μέσα σε ένα τοσοδά ελαφρύ πραγματάκι (εγώ που ταξιδεύω 3-4 φορές το χρόνο αυτό είναι σωτήριο), έχει φωτισμό σε περίπτωση που κοιμάσαι με κάποιον άλλον και είναι σβηστό το φως και γενικά, δεν υπάρχει αρνητικό. +Δεν το έχω φορτίσει ούτε μια φορά εκτός από την αρχική.

Money well spent.

Με γεια, να ρωτήσω από που έγινε η αγορά, μια που τα Ευρωπαϊκά amazon δεν στέλνουν Ελλάδα?

 

Ρωτάω γιατί ενώ έχω δυνατότητα άμεσα να μου το στείλουν από Αγγλία με κόστος όμως γύρω στα  189€ η έκδοση χωρίς διαφημίσεις (=157€ περίπου το kindle + 21€ τα μεταφορικά)....(όσο δηλαδή κοστίζει αν γίνει αγορά από το Αμερικάνικο amazon με τελωνείο και μεταφορικά).

 

Από Ιταλία όμως, που επίσης έχω δυνατότητα (αλλά δεν θέλω να υποχρεωθώ) - και έχει και πολιτική επιστροφής για 30 Ημέρες αν δεν μείνεις ικανοποιημένος από το προϊόν - το κόστος ανέρχεται στα 139,99€ ( πάλι η έκδοση χωρίς διαφημίσεις)

 

Δεν είναι τόσο για τα 49€, αλλά:

  • Από Αμερική δεν δίνει διαθεσιμότητα, και
  • Με τα 49€ μπορώ να αγοράσω αρκετά βιβλία ή
  • Να βρω ένα αεροπορικό εισιτήριο για Ιταλία και να μου το παραδώσουν στο Ξενοδοχείο (ναι γίνεται, τούς έστειλα email και μου είπαν ότι αν κάνω την αγορά εγκαίρως μπορούν να το παραδώσουν στο ξενοδοχείο που θα διαμένω ή
  • Να πάω αυθημερόν και να το αγοράσω από κατάστημα της mediaworld http://www.mediaworld.it/mw/kindle/kindle-paperwhite-wifi (mediamarkt σε εμάς)...

 

(Άσχετο, αν γίνει αγορά με της διαφημίσεις, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα φαίνεται ip από Ελλάδα??)

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...