Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για τους χρήστες linux είναι επίσης και το PDF-Shuffler.

Πολύ ελαφρύ και πολύ γρήγορο απλά μπορείς να εκτελέσεις σχετικά απλές μόνο εργασίες. Υπάρχει ήδη στα επίσημα καταθετήρια και το συνιστώ ανεπιφύλακτα...

 

Αλήθεια έχει κάνει κανείς cropping για να μας πει τις εντυπώσεις του? Θέλω να πω, διαβάζεται πιο εύκολα το pdf αν ξεφορτωθούμε τα ανούσια κενά (headers/footers/margins) ?

Επεξ/σία από aikidoka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το adobe reader κροπαρει και σωζει στην σωστη σειρα τις σελιδες σε νεο αρχειο αυτοματα η η δουλεια πρεπει να γινει χειροκινητα για καθε σελιδα? δεν το εχω και δεν το ξερω,χρησιμοποιω το foxit reader

 

το papercrop που ποσταρα παραπανω με εξυπνους (αλλα οχι ιδιαιτερα αποτελεσματικους παντα) αλγοριθμους κανει την δουλεια αυτοματα ειτε για ενα pdf ειτε για πολλα μαζι

 

το briss απο την αλλη μαζευει ομοειδης σε στυλ σελιδες και σου επιτρεπει να τις κροπαρεις και σωσεις στην σωστη σειρα απλα γρηγορα και ευκολα

 

το kindle dx εκτος του οτι ειναι αρκετα ακριβοτερο και ισως αβολο για πολυωρο διαβασμα λογω μεγεθους και βαρους,δεν εχει επισης και wifi οπως τα μικροτερα και εδω το 3g δεν ειναι δωρεαν οπως στο αμερικα

 

προσωπικα το briss μου κανει την δουλεια ευκολα ωστε τα pdf μου να ειναι readable sto 6αρι

 

στο adobe reader μπορεις να κανεις crop αυτοματα σε ολες τις σελιδες αρκει ολες οι σελιδες να ειναι πανομοιοτυπες, δηλ. οταν το κειμενο σε ολες τις σελιδες ειναι στο μεσον με ιδια περιθωρια αριστερα δεξια, επιλεγεις μια σελιδα, οριζεις το κροπ που θελεις και πατας all, σωζει νεο αρχειο, οταν το κειμενο σε μονες ζυγες σελιδες εχει περιθωριο αριστερα δεξια σε αντιθετη διαταξη οπως και στα πραγματικα βιβλια, οριζεις διαφορετικο κροπ για οσες μονες και οσες ζυγες σελιδες, για pdf image ορισμενες φορες πολυ μεγαλο κοψιμο δημιουργει θολο τοπιο,

το βαρος του kindle DX ειναι 570 γρ. καπου εκει, πιστευω οχι πολυ μακρυα απο το οριο αντοχης στο κρατημα της συσκευης οταν διαβαζεις ξαπλωμενος σε κρεββατι, αλλα δεν ειναι και απαγορευτικο οπως το βαρος του ipad, για το kindle 3 δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να διαβαζει ανετα pdf image, για pdf κειμενο απ' οτι ειδα στην παρουσιαση που εκανε ο μιχαλης εικαζω οτι δεν πρεπει να προβληματιζει πολυ, αλλα τα περισσοτερα που εχω ειναι pdf image, π.χ λεξικα, αρθρογραφια, διστηλα, εγκυκλοπαιδεια, βιβλια του καστανιωτη και αλλων εκδοσεων εμενα δεν μ' ενδειαφερουν αμμεσα, και να μην τα εχω δεν θα τα αναζητησω,

 

α δες και επι το εργον σε βιντεο το kindle 3 pdf

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=zlZ9cqjzOik[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε το briss και θα με θυμηθειτε,δωρεαν-γρηγορο-ευκολο και κανει τα διφυλλα pdf μονοφυλλα σωστα

 

http://sourceforge.net/projects/briss/files/

 

---------- Προσθήκη στις 11:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:08 ----------

 

ρε παιδια ποσο περιπου αργει η byserv να απαντησει σε αιτηση αγορας απο αμερικη για το kindle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε το briss και θα με θυμηθειτε,δωρεαν-γρηγορο-ευκολο και κανει τα διφυλλα pdf μονοφυλλα σωστα

 

http://sourceforge.net/projects/briss/files/

 

---------- Προσθήκη στις 11:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:08 ----------

 

ρε παιδια ποσο περιπου αργει η byserv να απαντησει σε αιτηση αγορας απο αμερικη για το kindle?

 

εμένα έκαναν 5 μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]ρε παιδια ποσο περιπου αργει η byserv να απαντησει σε αιτηση αγορας απο αμερικη για το kindle?

 

Στείλτους mail. Την επόμενη μέρα θα σου έχουν απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαστε το briss και θα με θυμηθειτε,δωρεαν-γρηγορο-ευκολο και κανει τα διφυλλα pdf μονοφυλλα σωστα

 

http://sourceforge.net/projects/briss/files/

 

 

προσπαθησα να δω λιγο το προγραμμα που αναφερεις, εχει ενα αρχικο αρχειο zip που ξετυλιγεται σε πολλα αρχεια zip, κανενα δεν ανοιγει το προγραμμα, πως το ανοιγεις ;; τι πατας ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks million πολύ χρήσιμο το προγραμματάκι ;)

 

Έχει κανείς κάτοχος πρόβλημα με την μπαταρία των sony e-readers? Δεν κρατάει (πια) 2 εβδομάδες η μπαταρία του με την καμία :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

praet αν αγοραζες τωρα ebook reader θα επαιρνες 6αρα οθονη η θα κοιταγες για μεγαλυτερο?

 

μιλαω για pdf που εχουμε οι περισσοτεροι, πολλα απο τα οποια εικονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

praet αν αγοραζες τωρα ebook reader θα επαιρνες 6αρα οθονη η θα κοιταγες για μεγαλυτερο?

 

μιλαω για pdf που εχουμε οι περισσοτεροι, πολλα απο τα οποια εικονας

Με έχει βολέψει η 6αρα για τον απλούστατο λόγο ότι χωράει παντού, ακόμα και στο τσαντάκι ή το μπουφάν μου οπότε το έχω πάντα μαζί μου.

 

Αν είσαι τύπος του σπιτικού ή του μπαλκονάτου διαβάσματος θα σε βολέψει καλύτερα η 9αρα αλλά την φορητότητα δεν την αλλάζω με τίποτα. Μην νομίζεις όμως, έχω διαβάσει ό,τι τύπου βιβλία μπορείς να φανταστείς και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αρκεί να μπορείς να διαβάζεις μικρά γράμματα για να μην χρειαστείς το ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρεβατι και μπαλκονι παιζω αλλα το κακο ειναι οτι το dx ειναι ακριβο,φοβαμαι οτι θα ειναι αβολο στο πολυωρο διαβασμα συν το οτι χανεις την φορητοτητα και την δυνατοτητα να διαβασεις κανα blog,forum κλπ

 

με το bliss που κανει κροπαρισμα ειναι ευκολοδιαβαστα τα pdf εικονας? αν το δοκιμασες βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρεβατι και μπαλκονι παιζω αλλα το κακο ειναι οτι το dx ειναι ακριβο,φοβαμαι οτι θα ειναι αβολο στο πολυωρο διαβασμα συν το οτι χανεις την φορητοτητα και την δυνατοτητα να διαβασεις κανα blog,forum κλπ

Κοίτα, σπίτι/μπαλκόνι το έχεις στα γόνατα ή το ακουμπάς στο τραπέζι οπότε ίσως να μην έχεις πρόβλημα με το βάρος.

 

Από την άλλη ισχύει αυτό που λες για την δυνατότητα/φορητότητα. Εγώ το έχω μαζί μου κυριολεκτικά παντού, σχολή/λεωφορείο/μετρό/χώρους αναμονής/καράβι/κρεβάτι/καναπές κτλ οπότε πάλι 6 ίντσες θα 'παιρνα. Ακόμα και μη υπολογίζοντας τον παράγοντα τιμή που είπες.

 

με το bliss που κανει κροπαρισμα ειναι ευκολοδιαβαστα τα pdf εικονας? αν το δοκιμασες βεβαια

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω αύριο γιατί αυτή τη στιγμή ψιλοβαριέμαι να συνδέω ebook reader και να ψάχνω pdf σε εικόνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorianos να φανταστώ οτι διαβάζεις σε portrait kai oxi se wide screen. Λόγω του σχολίου που έκανες για τα μικρά γράμματα, γιατι έχω την εντύπωση πως σε widescreen θα είναι κανονικά τα γράμματα των pdf ;η κανω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...