Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι και γω για ebook reader μιας και έχω μαζέψει εκατοντάδες pdf, επιστημονικά και μη, που θα ήθελα να διαβάσω σε μια ξεκούραστη E ink αντί να δίνω τα μαλλιοκέφαλά μου σε εκτυπώσεις. Δεν με ενδιαφέρει η αγορά βιβλίων μέσω amazon (kindle). Επίσης θέλω οπωσδήποτε δυνατότητα υπογράμμισης και σημειώσεων. Έχω καταλήξει στο Sony PRS-950. Ξέρετε πότε θα κυκλοφορήσει στην Αμερική; Για Νοέμβρη λένε....και θα έχει $299.

Μία ερώτηση για τους κατόχους των Sony, όταν χρησιμοποιείτε τη γραφίδα αφήνει πολλές στάμπες; αν ναι, είναι ενοχλητικές στο διάβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι και γω για ebook reader μιας και έχω μαζέψει εκατοντάδες pdf, επιστημονικά και μη, που θα ήθελα να διαβάσω σε μια ξεκούραστη E ink αντί να δίνω τα μαλλιοκέφαλά μου σε εκτυπώσεις. Δεν με ενδιαφέρει η αγορά βιβλίων μέσω amazon (kindle). Επίσης θέλω οπωσδήποτε δυνατότητα υπογράμμισης και σημειώσεων. Έχω καταλήξει στο Sony PRS-950. Ξέρετε πότε θα κυκλοφορήσει στην Αμερική; Για Νοέμβρη λένε....και θα έχει $299.

Μία ερώτηση για τους κατόχους των Sony, όταν χρησιμοποιείτε τη γραφίδα αφήνει πολλές στάμπες; αν ναι, είναι ενοχλητικές στο διάβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για τις εκτυπωσεις ακριβως ηθελα να ρωτησω, εχω κανα δυο βιβλιαρακια σε ηλεκτρονικη μορφη που θελω να τυπωσω, αν τα κανω 2 σελιδες σε μια (landscape) και μπρος-πισω θα μου βγουν καμια 60αρια φυλλα το ενα και 120 το αλλο, ποσο θα μου κοστισει μια τετοια εκτυπωση; να την δωσω δλδ εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ για Kindle 3 με κόβω γιατι ειναι φθηνό! Ξέρει κανεις αν με το Kindle 3G στην Αγγλία μπορώ να κάνω surfing σε όλες τις σελίδες δωρεάν?

 

Όχι, δεν μπορείς. Δωρεάν είναι μόνο το Kindle store (για προφανείς λόγους), η Wikipedia και το sharing σε facebook και twitter. Προσοχή στις χρεώσεις πάντως με το 3G, από τη στιγμή που ενεργοποιείτε η 1-click πληρωμή για τα ebooks πολλοί είχαν δυσάρεστες εκπλήξεις μπαίνοντας με 3G στο ίντερνετ από το Kindle τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα προχτές το Kindle Wi-Fi.

 

Ας αναφερθώ λίγο στα Manga που είναι και ο βασικός λόγος που το πήρα.

 

Χρησιμοποίησα το Mangle ώστε να μετατρέψω τα manga μου σε "ιδανική" μορφή για το Kindle.

 

Επίσης δοκίμασα να πάρω τις εικόνες που βγάζει ως output το Mangle και να τις κάνω ένα pdf.

 

Ορίστε τα θετικά και αρνητικά της κάθε μεθόδου:

 

1)Mangle:

 

Θετικά: Μπορείς να κάνεις όσο zoom θες,να βλέπεις τις εικόνες σε full screen,άψογη ποιότητα στις εικόνες

 

Αρνητικά: Δε μπορείς να κάνεις πλοήγηση στο manga.Πχ να πας στη πρώτη σελίδα ή να διαλέξεις να κάνεις go to στη τάδε σελίδα.Θα πρέπει να πας manually με next/previous page.Επίσης δεν έχεις ενημέρωση για το σε ποια σελίδα βρίσκεσαι.

 

Όταν κάνεις zoom in και μετά zoom out μένουν μερικά artifact στην οθόνη και το ίδιο συμβαίνει όταν πηγαίνεις στην προηγούμενη εικόνα(και μερικές φορές και στην επόμενη αν πατήσεις πολλές φορές next page).Αυτό βέβαια διορθώνεται αν πατήσεις menu και μετά back μιας και κάνεις refresh στην οθόνη οπότε μετά δείχνει κανονικά την εικόνα

 

 

2)Output του Mangle σε PDF

 

Θετικά: Φορτώνει λίγο πιο γρήγορα τις εικόνες όταν πατάς next page και αρκετά πιο γρήγορα στο previous page.Δεν παρουσιάζει το πρόβλημα με τα artifacts.Επίσης μπορείς να δεις σε ποια σελίδα είσαι και πόσες έχει ακόμα και μπορείς να κάνεις go to σε όποια σελίδα θες.Τέλος μπορείς αν θες να ρυθμίσεις το contrast σε διάφορα επίπεδα.

 

Αρνητικά: Δε μπορείς να κάνεις full screen και αναγκαστικά φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης η μπάρα που λέει σε ποια σελίδα είσαι.Επίσης δε μπορείς να κάνεις όσο zoom in θες.Έχει προκαθορισμένα επίπεδα(150%-200%-300% αν θυμάμαι καλά).

 

Τέλος το σημαντικότερο μειονέκτημα.Για κάποιο λόγο τα γράμματα μερικές φορές δε φαίνονται καθαρά.Πχ στο how μπορεί να κόψει στη μέση το o ή στο the να μη φαίνεται καθαρά η κάθετη γραμμή του h.Δεν σε εμποδίζει στο να καταλάβεις τι λέει αλλά είναι λίγο εκνευριστικό και είναι και ο λόγος που τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιώ τη πρώτη μέθοδο.Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.Πχ όταν κάνεις zoom ενώ πριν το how και το the φαίνονταν όπως είπα,όταν κάνεις zoom φαίνονται κανονικά.Δηλαδή η μετατροπή δε "κόβει" τα γράμματα οπότε κάτι άλλο φταίει.Ξέρει κανείς τι ίσως να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για το ιντερνετ στο Kindle και μιας και συγκαταλέγομαι κι εγώ πια στους κατόχους Kindle (6 ιντσών, WiFi) και το χρησιμοποιώ καθημερινά, συγκέντρωσα 4 tips 'n' tricks για γρηγορότερο σερφάρισμα στο ίντερνετ με το Kindle. Γενικά, πρόκειται για απλούς και εύκολους τρόπους, που μερικοί όμως αυξάνουν δραματικά την ταχύτητα στο σερφάρισμα.

 

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα ή άλλες λύσεις που έχετε βρει και χρησιμοποιείτε εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μήπως έχει κανείς εμπειρία από πλατφόρμες e-class ανοιχτών πανεπιστημίων να μου πει τι είδους e-reader θεωρεί(ται) καταλληλότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν σημαντικά νέα, καθώς ετοιμάζεται για παρουσίαση η πρώτη συσκευή με έγχρωμο ηλεκτρονικό χαρτί. Το δίλημμα tablet PC ή ηλεκρτονικός αναγνώστης θα πάρει νέες διαστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ηλεκτρονικός αναγνώστης, όπως και το Kindle, όχι tablet PC.

 

Είναι συσκευή με οθόνη αφής και υποστηρίζει ePUB (σε αντίθεση με το Kindle) και έχει και WiFi ( σε αντίθεση με τους Sony Reader). Έχει ενδιαφέρον το πακέτο δηλαδή.

 

Ναι, πιο ακριβό από τα Kindle που μπορεί κανείς να αγοράσει απ' έξω (όχι από Ελλάδα) θα είναι, αλλά κάνει τα ίδια λεφτά με τους Sony Reader περίπου, μόνο που έχει και WiFi. Το ζήτημα είναι να δούμε πώς λειτουργεί στην πράξη, τι γίνεται με την αφή κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...