Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ηλεκτρονικός αναγνώστης, όπως και το Kindle, όχι tablet PC.

 

Είναι συσκευή με οθόνη αφής και υποστηρίζει ePUB (σε αντίθεση με το Kindle) και έχει και WiFi ( σε αντίθεση με τους Sony Reader). Έχει ενδιαφέρον το πακέτο δηλαδή.

 

Ναι, πιο ακριβό από τα Kindle που μπορεί κανείς να αγοράσει απ' έξω (όχι από Ελλάδα) θα είναι, αλλά κάνει τα ίδια λεφτά με τους Sony Reader περίπου, μόνο που έχει και WiFi. Το ζήτημα είναι να δούμε πώς λειτουργεί στην πράξη, τι γίνεται με την αφή κλπ

 

αν δεν κάνω λάθος wi-fi έχει και το kindle

 

http://techblog.gr/gadgets/amazon-kindle-europe-greece-0284/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φυσικά, γι' αυτό δεν το ανέφερα στις διαφορές του με το Cybook Orizon. To ανέφερα ως διαφορά με τους Sony Reader, που έχουν και αυτοί οθόνη αφής, αλλά όχι WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα για Cybook Orizon την εταιρεία εισαγωγής. 1 Δεκέμβρη θα είναι στα καταστήματα στην Ελλάδα με ολοκληρωμένο το localization, μου είπαν (το "ρεπορτάζ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-anagnostis

το ανανεωμενο ριντερ της σονυ διαθετει ζουμ που κλειδωνει δηλ. fixed zoom setting can be locked so that it doesn't reset when changing pages, η λειτουργια αυτη δεν ισχυει για διστηλα pdf ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ένα δίκιο, στο ότι έτσι όπως το λέω αφήνω λίγο ανοιχτό πού είναι ακριβώς το θέμα με το ζουμάρισμα των Sony Reader. Οπότε τροποποίησα την ανάρτηση ως εξής, για να είμαι απόλυτα ακριβής:

 

"Οι Sony Reader έχουν επίσης τη δυνατότητα zoom ανά στήλη για τα δίστηλα κα τρίστηλα κείμενα, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ειδικά για τέτοια αρχεία έχουν ένα πλεονέκτημα. Πάντως, ενώ το ζουμάρισμα στους Sony Reader κλειδώνει αποτελεσματικά στο γύρισμα από τη μια σελίδα στην άλλη, δε συμβαίνει το ίδιο με το κόψιμο των περιθωρίων, που δε διατηρείται πάντοτε."

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Επεξ/σία από e-anagnostis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω Kindle 3 βρετανικό από ebay, ξέρει κανείς τι παίζει με την εγγύηση; Απ' ό,τι γράφει, έχει εγγύηση. Ισχύει όμως, εφόσον δεν το πουλάνε επισήμως εκτός UK;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μου ήρθε πριν λίγες μέρες το Kindle 3 WiFi,σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος,απόλυτα value for money αγορά :) .Θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα και απευθύνομαι κυρίως στον e-anagnostis μιας και το κατέχει το θέμα :) .Δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα το WiFi γιατί διάβασα κάπου ότι το Amazon μπορεί και έχει σβήσει e-books μέσα από το Kindle χωρίς την άδεια του κατόχου του.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μου ήρθε πριν λίγες μέρες το Kindle 3 WiFi,σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος,απόλυτα value for money αγορά :) .Θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα και απευθύνομαι κυρίως στον e-anagnostis μιας και το κατέχει το θέμα :) .Δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα το WiFi γιατί διάβασα κάπου ότι το Amazon μπορεί και έχει σβήσει e-books μέσα από το Kindle χωρίς την άδεια του κατόχου του.Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ναι, το είχε κάνει αυτό το Amazon, για ένα δικό του e-book, το '1984' του Όργουελ (σατανική σύμπτωση...) Αλλά δεν είναι ότι γενικά υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το δικό σου περιεχόμενο. Κανείς δεν ξέρει βέβαια τι ακριβώς πρόσβαση έχει το Amazon στη συσκευή σου, αλλά ας μην υπερβάλλουμε.

 

Όταν λες πάντως δεν έχεις ενεργοποιήσει το WiFi τι εννοείς ακριβώς; Δεν έχεις μπει ποτέ στο ίντερνετ ή δεν έχεις κάνει register το Kindle με το λογαριασμό σου στο Amazon; Το registration της συσκευής βοηθάει στα εξής (μπορεί να ξεχνάω και κάτι, αλλά βασικά αυτά είναι): αγορές από το Amazon (και popular hightlights και αποθήκευση στο "σύννεφο" των σημειώσεών σου στα Kinle e-books), sharing με twitter και facebook, αποστολή αρχείων για μετατροπή και παράδοση στη συσκευή. Το τελευταίο το κάνω τακτικά, τα άλλα σπάνια.

 

Πάντως, μην το φοβάσαι, κάνε registration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...