Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ερηδερ ειναι φορητα και ατελη αντιγραφα υπολογιστων ομως αντι LCD διαθετουν οθονη e-ink, η οθονη ειναι που διαφοροποιει τη συσκευη σε ερηδερ, νομιζω οτι τα ξερεις αυτα,

 

Πέρα απο τους τόνους η πρόταση σου δεν έχει κάτι που δε θα μπορούσε να καταλάβει κανείς. Μην αγχώνεσαι.. δεν σκοντάφτω! Όσες φορές λοιπόν και να το διαβάζω, αυτό που καταλαβαίνω οτι λες δεν στέκει. Αν εννοείς κάτι άλλο.. το ξανασυζητάμε.

 

Σου ξαναλέω οτι προφανώς ναι έχουν ενα επεξεργαστή, έχουν μνήμη, έχουν λειτουργικό σύστημα (linux τα περισσότερα) αλλά ΔΕΝ θεωρείται υπολογιστής (με την έννοια που το παρουσιάζεις τουλάχιστον). ΔΕΝ βγήκαν για να είναι ενα φορητό υποκατάστατο ενός pc. Αυτό που τα διαφοροποιεί σίγουρα δεν είναι μόνο η οθόνη (που μέχρι λίγο καιρό ούτε καν e-ink δεν ήταν). Οπότε ναι μεν τεχνικά μπορεί να είναι σωστό αυτό που λες, αλλά δεν στέκει. Αλλιώς και ενα πλυντήριο είναι ατελή αντίγραφο ενος υπολογιστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω χαθεί παιδιά στο θέμα..μια φτηνή λύση ψάχνω για ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.αυτά τι λένε?

http://www.public.gr/prod/gadgets-and-gifts/e-books/e-book-cool-er-ilektronikos-anagnostis-biblion-green/prod512064/

 

http://www.public.gr/prod/gadgets-and-gifts/e-books/sigmatek-reader-ebkt-101-ebook-reader-mayro/prod990254pp/

 

το nook πάντως μου αρέσει πολύ αν και πολλοί από σας το θεωρείτε μούφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, η φτηνότερη λύση που είναι value-for-money είναι Kindle. Με €150 το παίρνεις από το Amazon και πληρώνεις και τους δασμούς (υπάρχει πάντα και το όχι και τόσο νόμιμο byserv). Αυτά αν πας καθαρά με τη λογική του φτηνού. Βέβαια πρέπει να προσδιορίσεις και τι ακριβώς θέλεις να διαβάζεις (π.χ. ePUB με Adobe DRM ή μόνο δωρεάν, ξεκλείδωτα e-books?). Δεν κάνουν όλες οι συσκευές για όλα. Το Cool-er είναι αρκετά μέτριο, όταν το Public το είχε βάλει στα €100 ήταν ΟΚ. Το Sigmatek (το δεύτερο) είναι άλλη κατάσταση, δεν έχει οθόνη ηλεκτρονικού χαρτιού, αλλά LCD.

 

Το Nook μούφα δεν είναι (δε θυμάμαι να το έχει θάψει κανείς, τουλάχιστον στο φόρουμ). Είναι βέβαια υπερεκτιμημένο, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Πάντως είναι από τις σοβαρές επιλογές, χωρίς αμφιβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, η φτηνότερη λύση που είναι value-for-money είναι Kindle. Με €150 το παίρνεις από το Amazon και πληρώνεις και τους δασμούς (υπάρχει πάντα και το όχι και τόσο νόμιμο byserv). Αυτά αν πας καθαρά με τη λογική του φτηνού. Βέβαια πρέπει να προσδιορίσεις και τι ακριβώς θέλεις να διαβάζεις (π.χ. ePUB με Adobe DRM ή μόνο δωρεάν, ξεκλείδωτα e-books?). Δεν κάνουν όλες οι συσκευές για όλα. Το Cool-er είναι αρκετά μέτριο, όταν το Public το είχε βάλει στα €100 ήταν ΟΚ. Το Sigmatek (το δεύτερο) είναι άλλη κατάσταση, δεν έχει οθόνη ηλεκτρονικού χαρτιού, αλλά LCD.

 

Το Nook μούφα δεν είναι (δε θυμάμαι να το έχει θάψει κανείς, τουλάχιστον στο φόρουμ). Είναι βέβαια υπερεκτιμημένο, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Πάντως είναι από τις σοβαρές επιλογές, χωρίς αμφιβολία.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μακάρι να ενημερώθουμε εγκαίρως κάπως για καμια ανάλογη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχω νεότερα από το Asus Eee Reader DR-900. Εντόπισα το πρώτο και ως τώρα μόνο hands-on video που κυκλοφορεί, το manual και επίσης site από Ιταλία που δέχεται παραγγελίες και από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ απογοητευτικό το video.Η απόκριση είναι επιοικώς απαράδεκτη.Την είχα δει τη συσκευή πριν αρκετούς μήνες όταν πρωτοβγαίνανε και πρωτοπαρουσιαζόντουσαν τέτοιου είδους συσκευές και την περίμενα πως και πως (πριν γνωρίσω το Adam της Notion Ink).Βάλτε να δείτε τα video από την απόκριση του Adam και θα καταλάβετε.Μπορεί να μην είναι στην κατηγορία των αμιγώς e-reader αλλά και μόνο η οθόνη του το κατατάσει στα υβρίδια e-reader-teblets.

Τώρα που είδα και το video αλλά και την τιμή για μένα είναι big fail της Asus και δεν βλέπω να περπατάει.Απότι θυμάμαι είχαν βγάλει και ένα μοντέλο με έγχρωμη οθόνη.Νομίζω το DR570 ή κάπως έτσι.Πάντως για το συγκεκριμένο άντε να έδινα 50-60 ευρώ maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sakis, μεχρι τωρα δεν εχω βρει μια καταλληλη συσκευη αναμεσα στις υπαρχουσες, δηλ. συσκευη που να συνδυαζει επαρκως βασικα χαρακτηριστικα και να λυνει ικανοποιητικα διαφορες αναγκες που συνδεονται με αναγνωση, μια συσκευη με οθονη δεκαρα ειναι οτι πρεπει για pdf αλλα μπαινει ζητημα βαρους συσκευης εστω κι οριακα, στο kindle dx που εχει κορυφαια οθονη pearl 10 ιντσες λειπουν βασικα πραγματα οπως epub, wi-fi, sd card, απο τα δεδομενα που υπαρχουν μεχρι στιγμης νομιζω η καλυτερη λυση ειναι ο συμβιβασμος με μια συσκευη οχι ακριβη, οπως kindle 3 περιπου 150 ευρω, θα κανεις την δουλεια σου ανετα εκτος pdf, epub, εν τω μεταξυ ειναι πιθανον να βγει καποια καινουργια συσκευη πληρης και τοτε δινεις 300 και 400 ευρω, δηλ. αν δωσω σημερα 450 ευρω εστω και 300 για kindle dx σε ενα χρονο μπορει να τη βγαλουν με wi-fi, sd card, αλλα ενας χρονος αναμονης ειναι μεγαλο διαστημα για να κατσω να περιμενω απτοητος, οποτε συμβιβασμος με κατι φθηνοτερο εν αναμονη για κατι ακριβοτερο και πληρεστερο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tarantules: αν και υπερβάλλεις κάπως, είναι αλήθεια ότι σε κάποια πράγματα, κυρίως το ίντερνετ, το περίμενα καλύτερο. Μιλάμε για ηλεκτρονικό αναγνώστη πάντα. Στα ίδια λεφτά είναι το Sony PRS-650 με 6 ίντσες όχι 9, με καλύτερη οθόνη αλλά και αφή, αλλά χωρίς ίντερνετ. Γενικώς, δηλαδή, δεν υπάρχει ακριβώς η No. 1 συσκευή, που να τα έχει όλα και να συμφέρει (στο πνέυμα των όσων και λέει ο deep).

 

Τι είναι λοιπόν το Asus DR-900; Η -σχετικά- φτηνή λύση για μεγάλη οθόνη για άνεση με τα PDF. Βέβαια, θα ήθελα να δω περισσότερο τα PDF στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...Η βασική δουλειά του e-reader εκτός από το να προβάλει τα βιβλία , είναι να...γυρνάει και τις σελίδες.Δεν ξέρω εαν παρατήρησες πόση ώρα κάνει να τις γυρίσει.Μπορεί στην αρχή να μην σε ενοχλήσει αλλά με τον καιρό θα δεις οτι είναι εκνευριστικό.Αν μη τι άλλο περίμενα για μια συσκευή των 300 ευρώ να γυρνάει τις σελίδες ακαριαία.Στο video αργεί λες και έχει φορτωμένες 200 εφαρμογές στο background.Εγώ θα το είχα πετάξει στον τοίχο από τα νεύρα μου αν καθόμουν να διαβάσω βιβλίο ή περιοδικό και αργούσε τόσο πολύ.

Φαντάσου να θες να βρεις κάτι και να μην θυμάσαι σε πια σελίδα είναι και να είσαι αναγκασμένος να "ξεφυλίζεις".Θα γίνουν κρόσσια τα νεύρα σου.(εγώ το κάνω συχνά αυτό το ψάξιμο μπρος-πίσω)

Όσοι είναι υπομονετικοί και θέλουν κάτι ελαφρύ από θέμα βάρους , τότε ναι να το πάρουν.Αν και πιστεύω οτι τα tablets θα σπρώξουν και τα e-readers και θα βγουν σύντομα καλύτερες συσκευές.Εγώ πάντως δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα αν και έχω άπειρα ebook.Είμαι standby (κυρίως για το Adam).

Αλλά η τιμή στα 300 δεν τη θεωρείς υπερβολή; Εγώ το θεωρώ κλεψιά.Να ήταν στο 150 άρι πάει και έρχεται.Μα 300;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστούμενο από πριν: όχι, έγχρωμο δεν έχει βγάλει, είχε ανακοινώσει διάφορα βέβαια κατά καιρούς, που όμως δεν τα έβγαλε.

 

Ως προς το γύρισμα το πρόβλημα ήταν που κόλλησε μια φορά. Τις άλλες φορές ήταν ΟΚ. Για την ταχύτητα, έκανα μια σύγκριση (βίντεο vs συσκευή στα χέρια μου), το Kindle είναι γρηγορότερο μόνο, αλλά ΟΚ αυτό είναι γρηγορότερο απ' όλα. Φοβερά αργό δεν είναι πάντως το Asus, αλλιώς πρέπει να πει κανείς ότι όλοι οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες είναι αργοί. Και το Kindle δηλαδή ακαριαίο δεν το λες.

 

Κλοπή δε θα μπορούσα να πω ότι είναι η τιμή. Έδωσα πριν το παράδειγμα του Sony PRS-650. Και το Kindle DX (9.7 ίντσες, καλύτερη οθόνη, αλλά όχι αφής, 3G και καλύτερο internet, αλλά όχι WiFi) έχει στο Amazon εκεί στα 300 ευρώ (βέβαια με τους δασμούς πάει 450). Μ' αυτή τη λογική η τιμή είναι ΟΚ, με δεδομένο ότι πρόκειται για την ευρωπαϊκή τιμή, όχι την αμερικάνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα κι εγω το βιντεο, η παρουσιαση στο βιντεο δεν ειναι πολυ καλη, πιο κατατοπιστικα θεωρω τα γραπτα σχολια του e-anagnostis παρα την εικονα του βιντεο, η αληθεια ειναι οτι οπως ο ταραντουλας περιμενα πως και πως να βγει το asus, το βαρος της συσκευης περιπου 425 γραμ. για μενα προσωπικα ειναι ακαταμαχητο πλεονεκτημα, θα περιμενομε να δουμε κι αλλα βιντεο, δεν μπορουσαν να βγαλουν κατι πραγματικα αξιολογο στα 400 ευρω δηλ. 100 ευρω παραπανω ;; να μπορεις να κρατησεις τη συσκευη μερικα χρονια, δεν μπορω να δινω καθε χρονο 300 ευρω για ερηδερ, οποτε με βλεπω μαλλον για συμβιβασμο με kindle 3, το Adam της Notion Ink ζυγιζει 720 γραμ. χρειαζεται υποχρεωτικα αναλογιο, εκτος αν το θελεις για φορητο ιντερνετ, δουλεια και λιγο διαβασμα ετσι προχειρα στο ποδι, δηλ. δεν κανει για ερηδερ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...