Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Βλέπω κανονικά χωρίς γυαλιά σε απόσταση διαβάσματος. Σε κινητό διαβάζω και σε 5.8 και σε 4.7 άνετα. Έτσι κι αλλιώς δεν μού αρέσουν όμως, οι μικρές επιφάνειες.

10ρια ποιά προτείνουμε;

δες το onyx boox note

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ltodd είπε

Εγώ πήρα το Kindle 2019 πρόσφατα. Τη δουλειά του την κάνει μια χαρά, δε χρειάζεται κάτι άλλο πιστεύω.

Επειδή έχει χαμηλό PPI, σε περίπτωση που φορτώσεις βιβλίο από PDF, μπορείς να το διαβάσεις χωρίς να σε κουράζει από άποψη εικόνας?

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας. Ακόμα και κάποιος που διαβάζει στα 300ppi δύσκολα θα πει ότι θα του βγουν τα μάτια αν τύχει να διαβάσει στα 167 που έχει το Kindle 2019. Καμία φορά χαζεύω ένα αρχαίο Kindle 3 που μου έχει ξεμείνει και όντως στην αρχή μου κάνει εντύπωση η "θολούρα" στην οθόνη, αφού πλέον έχω μάθει αλλιώς. Μετά από 2-3 λεπτά όμως δεν με απασχολεί, συνηθίζει το μάτι και δεν κουράζεται. Στο κάτω-κάτω είναι οθόνη e-ink.

Νομίζω πως τα πραγματικά προβλήματα με τα PDF στο Kindle είναι διαφορετικής φύσης και σχετίζονται με τη μικρή οθόνη για το συγκεκριμένο format, τη μικρή επεξεργαστική ισχύ, την έλλειψη λειτουργίας reflow, τη δυσκολία ανάγνωσης σκαναρισμένων PDF κλπ

Γενικά είναι σχεδόν αξίωμα ότι όποιος πάρει Kindle από επιλογή, ΔΕΝ διαβάζει PDF. Διαφορετικά τζάμπα ταλαιπωρεί τον εαυτό του και την ίδια τη συσκευή. Εγώ που τα τελευταία χρόνια αγοράζω μόνο Kindle, το κάνω συνειδητά γιατί ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα ασχοληθώ με PDF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, με δυσκολία βρήκα το θέμα διάβασα τις τελευταίες σελίδες και θα συνεχίσω προς να διαβάζω καθώς υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Ήθελα την γνώμη σας, λόγω δουλειάς έχω αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία σε μορφή pdf Και μέγεθος Α4. Πρόκειται για manuals σε αγγλική γλώσσα, τα περισσότερα δεν είναι σκαναρισμενα. Η ανάγνωση από υπολογιστή είναι πραγματικά δύσκολη, ειδικά όταν απαιτείται να διαβάζω καθημερινά 4 με 5 ώρες. Σκεφτόμουν να πάρω ένα ereader κυρίως για την τεχνολογία οθόνης. Δεν θέλω καμία άλλη χρήση πάρα μόνο ανάγνωση των pdf. Έχω ψάξει αρκετά και παρόλο που υποστηρίζεται η χρήση pdf υπαρχοτν αναφορες οτι δεν είναι και ότι καλύτερο. 

   Σκεφτόμουν να πάω σε kindle απλώς το 6' θα είναι αρκετά μικρό, μετά είδα σε βιντεάκια το oasis. Δυστυχώς δεν ξέρω που θα μπορούσα να πάω να δω κάποιο ereader από κοντά. Θα προτιμούσα να μην πάω σε ταμπλετ. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την περίπτωσή σου μάλλον θα πρέπει να δεις τα 10άρια ebook readers που αναφέρονται στις αμέσως προηγούμενες σελίδες. Με το ανάλογο κόστος βέβαια, γύρω στα 350-400 ευρώ αν θυμάμαι καλά (που θεωρώ ότι δικαιολογούνται εφόσον πρόκειται για δουλειά). 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Axelq είπε

Επειδή έχει χαμηλό PPI, σε περίπτωση που φορτώσεις βιβλίο από PDF, μπορείς να το διαβάσεις χωρίς να σε κουράζει από άποψη εικόνας?

Προσωπικά δεν διαβάζω pdf στο Kindle 2019 και ούτε θα το πρότεινα. Εάν μετατρέψεις το PDF σε .mobi τότε η γραμματοσειρά είναι κομπλέ , αλλά έχεις θέματα με εικόνες, links, περιεχόμενα κλπ. Ισως εάν είναι pure text το pdf να είσαι οκ αλλά δύσκολο. Εάν το κατεβάσεις όπως είναι το PDF τότε η γραμματοσειρά θα είναι αρκετά μικρή και είναι κουραστικό. Νομίζω δεν έχει να κάνει τόσο με το PPI αλλά με τις ίντσες της οθόνης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματική χρήση υπάρχουν και reader με οθόνη σε μέγεθος A4 ειδικά για ανάγνωση pdf, σημειώσεις κλπ. βέβαια εκεί ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο οι τιμές αλλά πιθανότατα είναι η καλύτερη λύση για σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο; Επίσης να ξαναπώ ότι δεν έχω κάνει χρήση απλώς θεωρώ ότι θα είναι σαφώς πιο ξεκούραστο στο Διάβασμα από αυτά που βλέπω σε reviews και σχόλια. Αν διαθέσω τα χρήματα του  onyx book 2, θεωρώ ότι θα κάνω καλύτερη επιλογή απ ότι ένα τάμπλετ σε αυτά τα χρήματα, καθαρό θέλω αποκλειστικά για καθημερινό Διαβάσμα manual αρκετές ώρες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2020 στις 6:13 ΜΜ, Conan2046 είπε

Για επαγγελματική χρήση υπάρχουν και reader με οθόνη σε μέγεθος A4 ειδικά για ανάγνωση pdf, σημειώσεις κλπ. βέβαια εκεί ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο οι τιμές αλλά πιθανότατα είναι η καλύτερη λύση για σένα.

Μετά από αρκετή αναζήτηση είναι ανάμεσα στο Onyx book note 2   η ONYX BOOX Euclid η Gulliver (Note). Έχει σημασία να έχει φωτισμό; Επίσης, Να φανταστώ κάτι σε 10ιντσες και με pen ίδιας ποιότητας δεν υπάρχει οικονομικότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2020 στις 12:26 ΠΜ, xlapatsas4000 είπε

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο; Επίσης να ξαναπώ ότι δεν έχω κάνει χρήση απλώς θεωρώ ότι θα είναι σαφώς πιο ξεκούραστο στο Διάβασμα από αυτά που βλέπω σε reviews και σχόλια. Αν διαθέσω τα χρήματα του  onyx book 2, θεωρώ ότι θα κάνω καλύτερη επιλογή απ ότι ένα τάμπλετ σε αυτά τα χρήματα, καθαρό θέλω αποκλειστικά για καθημερινό Διαβάσμα manual αρκετές ώρες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος 

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι τόσο μεγάλο οπότε δεν μπορώ και να προτείνω. Ο @LongTom  αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί μεγάλα readers από εδώ.

Ο φωτισμός είναι ουσιώδης για να είναι πιο ξεκούραστο και να μην εξαρτάσαι από τον φωτισμό του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι τόσο μεγάλο οπότε δεν μπορώ και να προτείνω. Ο @LongTom  αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί μεγάλα readers από εδώ.

Ο φωτισμός είναι ουσιώδης για να είναι πιο ξεκούραστο και να μην εξαρτάσαι από τον φωτισμό του χώρου.

 

Στις 30/5/2020 στις 8:20 ΜΜ, xlapatsas4000 είπε

Μετά από αρκετή αναζήτηση είναι ανάμεσα στο Onyx book note 2   η ONYX BOOX Euclid η Gulliver (Note). Έχει σημασία να έχει φωτισμό; Επίσης, Να φανταστώ κάτι σε 10ιντσες και με pen ίδιας ποιότητας δεν υπάρχει οικονομικότερο.

 

Στις 29/5/2020 στις 11:26 ΜΜ, xlapatsas4000 είπε

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο; Επίσης να ξαναπώ ότι δεν έχω κάνει χρήση απλώς θεωρώ ότι θα είναι σαφώς πιο ξεκούραστο στο Διάβασμα από αυτά που βλέπω σε reviews και σχόλια. Αν διαθέσω τα χρήματα του  onyx book 2, θεωρώ ότι θα κάνω καλύτερη επιλογή απ ότι ένα τάμπλετ σε αυτά τα χρήματα, καθαρό θέλω αποκλειστικά για καθημερινό Διαβάσμα manual αρκετές ώρες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος 

Στις 10" αυτά είναι τα λεφτά που περιμένεις να δώσεις για καινούργιο. Άντε να βρεις κάτι στα 50-60€ φτηνότερα εάν πετύχεις έκπτωση. Να πας σε άλλες μάρκες δεν το πολυσυνιστώ. Έχω το likebook mars και το ψιλομετάνοιωσα. Από hardware είναι πολύ καλό, αλλά από firmware πολύ λιγότερο. Πήρε αρκετά updates, αλλά πάλι μοιάζει με φτηνή αντιγραφή των onyx. Στα ,μεγέθη των 9+" οι επιλογές κατ' εμέ είναι η εξής μια...onyx. 

Ο φωτισμός κάνει τεράστια διαφορά. Δεν μιλάμε για το βράδυ που δεν βλέπεις. Γενικότερα η σελίδα φαίνεται "καθαρότερη" όταν έχεις φωτισμό στις πρώτες σκάλες. Ακόμη και την μέρα. 

Δεν ξέρω γενικά εάν είναι καλύτερη επιλογή, ξέρω να σε πω ότι η ποιότητα διαβάσματος που θα έχεις εξαρτάται 60-90% από το αρχείο. Ιδίως οι εικόνες μπορούν να είναι εξαιρετικές (αν και ασπρόμαυρες) ή νιανια εάν δεν είναι καλές στο αρχείο. Το onyx έχει το καλύτερο firmware (μανίσιο, όχι third party) για PDF. Μεγάλη παραμετροποίηση και βελτίωση των αρχείων. Αλλά δεν κάνει θαύματα. Παραμένει περιορισμένο από την τεχνολογία της οθόνης που μετρά τώρα δεκαετία σχεδόν και τα σκαναρισμένα ήταν είναι και θα είναι αδύνατο σημείο. Το tablet φυσικά θα τα έχει όπως τα βλέπεις σε Η/Υ. Εσύ κρίνεις τι ανάγκες έχεις.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LongTom είπε

Στις 10" αυτά είναι τα λεφτά που περιμένεις να δώσεις για καινούργιο. Άντε να βρεις κάτι στα 50-60€ φτηνότερα εάν πετύχεις έκπτωση. Να πας σε άλλες μάρκες δεν το πολυσυνιστώ. Έχω το likebook mars και το ψιλομετάνοιωσα. Από hardware είναι πολύ καλό, αλλά από firmware πολύ λιγότερο. Πήρε αρκετά updates, αλλά πάλι μοιάζει με φτηνή αντιγραφή των onyx. Στα ,μεγέθη των 9+" οι επιλογές κατ' εμέ είναι η εξής μια...onyx. 

Ο φωτισμός κάνει τεράστια διαφορά. Δεν μιλάμε για το βράδυ που δεν βλέπεις. Γενικότερα η σελίδα φαίνεται "καθαρότερη" όταν έχεις φωτισμό στις πρώτες σκάλες. Ακόμη και την μέρα. 

Δεν ξέρω γενικά εάν είναι καλύτερη επιλογή, ξέρω να σε πω ότι η ποιότητα διαβάσματος που θα έχεις εξαρτάται 60-90% από το αρχείο. Ιδίως οι εικόνες μπορούν να είναι εξαιρετικές (αν και ασπρόμαυρες) ή νιανια εάν δεν είναι καλές στο αρχείο. Το onyx έχει το καλύτερο firmware (μανίσιο, όχι third party) για PDF. Μεγάλη παραμετροποίηση και βελτίωση των αρχείων. Αλλά δεν κάνει θαύματα. Παραμένει περιορισμένο από την τεχνολογία της οθόνης που μετρά τώρα δεκαετία σχεδόν και τα σκαναρισμένα ήταν είναι και θα είναι αδύνατο σημείο. Το tablet φυσικά θα τα έχει όπως τα βλέπεις σε Η/Υ. Εσύ κρίνεις τι ανάγκες έχεις.  

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, αρκετά κατατοπιστική. Θα πάρω το onyx note 2 εν τέλει, όλα τα αρχεία είναι καλογραμμένα pdf και όχι σκαναρισμενα (Official pubs από ξένες μεγάλες εταιρίες). Επομένως μου ταιριάζει. Ελπίζω να δω διαφορά Γιατί τόσα χρόνια σε λάπτοπ που διάβαζα ήταν πολύ κουραστικό για τα μάτια και γενικότερα δύσχρηστο το ότι δεν μπορουσα να κάνω εύκολα σημειώσεις με ένα pen. Αποσκοπω κυρίως στην άνεση διαβάσματος. Ευχαριστώ και πάλι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μικρή εμπειρία από pdf σε ebook reader (pocketbook inkpad 2), θα σε συμβούλευα να πιάσεις πρώτα στα χέρια σου ένα reader και να δεις πωςρολλαρει το pdf. H οθόνη του ebook reader όντως είναι πιο ξεκούραστη απ' ότι ενός laptop και tablet, αλλά ενδεχομένως να μη μείνεις ικανοποιημένος από την ταχύτητα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...