Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Deus ex machina είπε

Έχοντας μικρή εμπειρία από pdf σε ebook reader (pocketbook inkpad 2), θα σε συμβούλευα να πιάσεις πρώτα στα χέρια σου ένα reader και να δεις πωςρολλαρει το pdf. H οθόνη του ebook reader όντως είναι πιο ξεκούραστη απ' ότι ενός laptop και tablet, αλλά ενδεχομένως να μη μείνεις ικανοποιημένος από την ταχύτητα του.

Επειδή έχω το εν λόγω pocketbook, η διαφορά με πιο σύγχρονες συσκευές είναι πολύ σημαντική. Επίσης στις 8" αναγκαστικά κάνει scroll για να δείξει μια σελίδα, τουλάχιστον σε μέγεθος που βλέπεται. Η κατάσταση είναι καλύτερη όταν μια σελίδα = μια οθόνη. Εκεί ουσιαστικά χρειάζεσαι μισές ή λιγότερες κινήσεις/αλλαγές για να διαβάσεις τη σελίδα.

Αλλά όντως, εάν ο φίλος θέλει να κάνει γρήγορο σκρολάρισμα σε continuous mode και μπρος-πίσω, τότε το e reader δεν είναι για αυτόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://blog.the-ebook-reader.com/2020/06/03/onyx-boox-ereaders-on-sale-through-june-21st/

Αναφορά σε κείμενο

Onyx Boox eReaders On Sale Through June 21st

Δεν είναι ακριβώς τεράστια η έκπτωση στα μικρά/μεσαία, αλλά είναι τουλάχιστον το κόστος αποστολής.

Αναφορά σε κείμενο

It’s not being advertised as part of the mid-year sale but the previous generation Nova Pro is marked down to $249, and it comes with a cover, two screen protectors and replacement stylus tips. To me that’s a better deal than 5% off the Nova2, but the Nova2 does have some upgraded specs and it runs a newer version of Android.

Η καλύτερη ευκαιρία της εν λόγω προσφοράς. Καλή τιμή για τέτοια συσκευή (ελάχιστα "χειρότερη" από την τωρινή γενεά και ουσιαστικά με μηδενική διαφορά εάν το έχεις για βιβλία μόνο) με τα παρελκόμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υπενθυμίσω και την ύπαρξη πλέον του Pocketbook Inkpad X στις ίδιες διαστάσεις, από Ελλάδα στα 420 ευρώ κάπου, να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι αντικειμενικός καθώς μόνο Pocketbook είχα ως τώρα, αλλά αφού είμαι ικανοποιημένος με το Inkpad 3 λογικά και η μεγαλύτερη και πιο πρόσφατη συσκευή θα  λειτουργεί απροβλημάτιστα. (Οι οθόνες λογικά είναι ακριβώς ίδιες με το onyx).

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Να υπενθυμίσω και την ύπαρξη πλέον του Pocketbook Inkpad X στις ίδιες διαστάσεις, από Ελλάδα στα 420 ευρώ κάπου, να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι αντικειμενικός καθώς μόνο Pocketbook είχα ως τώρα, αλλά αφού είμαι ικανοποιημένος με το Inkpad 3 λογικά και η μεγαλύτερη και πιο πρόσφατη συσκευή θα  λειτουργεί απροβλημάτιστα. (Οι οθόνες λογικά είναι ακριβώς ίδιες με το onyx).

Είδα μερικά review και μια σύγκριση με το onyx boox note2.  

Αλλά για ~110€ λιγότερα φαίνεται ότι παίρνεις:

Α) Συσκευή που είναι αργή. Πολύ αργή. Από το scrolling σε epub μέχρι τα μενού. Το PDF ήταν απλά οδυνηρό να το βλέπεις να κάνει rendering. Με φαίνεται ότι δεν έχει αρκετή "δύναμη" για το μέγεθος της οθόνης (1G RAM και dualcore@1Ghz) ή απλά το firmware είναι κακό. Η συσκευή φαίνεται ότι έχει τρομερό lag σε κάθε input. Ίσως διορθώνεται, ίσως όχι. Το onyx note που έχω στο ίδιο μέγεθος, μιας γενεάς πριν από το PBook, είναι πολύ πιο γρήγορο.

Β) Δεν έχει android. Άρα τρίτες εφαρμογές είναι δύσκολο ή αδύνατο να μπουν. 

Γ) Οι ικανότητες για σημειώσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες και φυσικά πολύ αργές.

|

Εάν κάποιος θέλει ντε-και καλά τέτοια συσκευή μόνο για διάβασμα, έχει μόνο 450€ και δεν μπορεί να περιμένει για να μαζέψει παραπάνω για καλύτερη συσκευή ή δεν θέλει να δώσει παραπάνω, τότε μάλλον είναι ΟΚ πρόταση (με ένα μεγάλο αρνητικό).

Αλλά, εάν πας σε τέτοιο φάσμα τιμών, προσωπικά θεωρώ χάσιμο που δεν παίρνεις ότι πληρώνεις. Το εν λόγω είναι αντιπροσωπευτικό σε επιδώσεις τουλάχιστον τρεις γενεές πίσω+.

Περίμενα πολλά περισσότερα για 430φεύγα€ και από την Pocketbook που προσωπικά έχω το touch HD2 ως κύρια 6αρα εδώ και πολλά χρόνια και απόλαυσα πολύ το Inkpad 2(παρά την κακή οθόνη).

|
|
|
Όχι, δεν είναι ακριβώς ίδιες, γιατί το λογισμικό παίζει ρόλο.

Σχετικά μικρό, αλλά υπαρκτό και ορατό, ιδίως εάν τα συγκρίνεις δίπλα-δίπλα. Επίσης το φως κάνει τεράστια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι καθώς δεν έχω την συσκευή, πάντως ανάλυση, μνήμη και επεξεργαστής φαίνονται ίδιες με το Inkpad 3 που έχω και μου φαίνεται γρήγορο (ειδικά σε σύγκριση με το πρώτης γενιάς που είχα.) Δεν αποκλείεται βέβαια αν έπιανα στα χέρια μου ένα αντίστοιχο της Onyx να άλλαζα γνώμη και δεν με ενδιαφέρουν και οι σημειώσεις.

Προσδοκώ στην επόμενη αναβάθμιση που θα κάνω σε μερικά χρόνια τα πράγματα επιτέλους να έχουν βελτιωθεί γενικώς στους readers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω να αντιπαραθέσω κάτι καθώς δεν έχω την συσκευή, πάντως ανάλυση, μνήμη και επεξεργαστής φαίνονται ίδιες με το Inkpad 3 που έχω και μου φαίνεται γρήγορο (ειδικά σε σύγκριση με το πρώτης γενιάς που είχα.) Δεν αποκλείεται βέβαια αν έπιανα στα χέρια μου ένα αντίστοιχο της Onyx να άλλαζα γνώμη και δεν με ενδιαφέρουν και οι σημειώσεις.

Προσδοκώ στην επόμενη αναβάθμιση που θα κάνω σε μερικά χρόνια τα πράγματα επιτέλους να έχουν βελτιωθεί γενικώς στους readers.

Μάλλον είναι η διαφορά των γενεών όπως λες γιατί και το inkpad 3 δεν είναι ούτε καινούργιο, ούτε ποτέ είχε το ισχυρότερο hardware.

Οι αποκρίσεις που είδα στα βίντεο ήταν πολύ κακές, αλλά από την άλλη έτσι ήταν όλες οι συσκευές αρκετά χρόνια πριν, ιδίως σε τούτα τα μεγέθη.

Όπως έγραψα πριν, εάν χρησιμοποιήσεις onyx, ή άλλη ανάλογη συσκευή, η διαφορά θα είναι πολύ σημαντική και αμέσως ορατή. 

|

Το επόμενο βήμα θα είναι τα έγχρωμα. Από ότι είδα πουλάν πολύ καλά στην ασία τα 6αρια και η e-ink είχε ρεκόρ κέρδους (αυτό και η καραντίνα μάλλον). Έτσι αναμένω το 2020Q3/4 να τα δούμε και από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος χρήστης kindle με πάρα πολλά βιβλία σε pdf αντιμετώπισα το πρβλημα των μικρών γραμμάτων και δυσκολία ανάγνωσης pdf. 

Μετά από πολύ ψάξιμο κατηξα σε αυτό εδώ το προγράμματα κι που μετατρέπει τα pef ωστα να είναι αναγνώσιμα από e books.

https://www.willus.com/k2pdfopt/

Το οποίο αν περικόψεις κιόλας τα κενά η περιττά κομμάτια (πχ πάνω πάνω ή κάτω που γράφουν συνήθως τα σκαναρισμενα βιβλία τον συγγραφέα ή τον τίτλο του βιβλίου)  σε ένα βιβλίο pdf που δυσκολεύουν την μετατροπή (δηλαδή δημιουργούνται σελίδες με μια γραμμή) η μορφή είναι άψογη σαν την παρακάτω φωτό.

 

 

FB_IMG_1591640554304.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, maevius73 είπε

Νέος χρήστης kindle με πάρα πολλά βιβλία σε pdf αντιμετώπισα το πρβλημα των μικρών γραμμάτων και δυσκολία ανάγνωσης pdf. 

Μετά από πολύ ψάξιμο κατηξα σε αυτό εδώ το προγράμματα κι που μετατρέπει τα pef ωστα να είναι αναγνώσιμα από e books.

https://www.willus.com/k2pdfopt/

Το οποίο αν περικόψεις κιόλας τα κενά η περιττά κομμάτια (πχ πάνω πάνω ή κάτω που γράφουν συνήθως τα σκαναρισμενα βιβλία τον συγγραφέα ή τον τίτλο του βιβλίου)  σε ένα βιβλίο pdf που δυσκολεύουν την μετατροπή (δηλαδή δημιουργούνται σελίδες με μια γραμμή) η μορφή είναι άψογη σαν την παρακάτω φωτό.

FB_IMG_1591640554304.jpg

Επιβεβαιώνω και υπάρχει και η δυνατότητα μετατροπής σε word  του pdf με τα γνωστά προγράμματα και αλλαγής γραμματοσειράς σε μεγαλύτερη (βέβαια αυξάνονται οι σελίδες) ξανά μετατροπή σε pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Έκανα ερώτηση και στην ενότητα των τάμπλετ γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι χρειάζομαι από τα 2! 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι άποψη έχετε για το Remarkable 2 που έρχεται;

Χρειάζομαι μια συσκευή για να μελετώ ebooks για τη σχολή, να σημειώνω πάνω σε αυτά και να μπορώ να κρατάω σημειώσεις από διαλέξεις κτλ. Μιας και δεν γνωρίζω καθόλου από αυτά, τι προτείνετε για τέτοια δουλειά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AlexKG5 είπε

Καλησπέρα!

Έκανα ερώτηση και στην ενότητα των τάμπλετ γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το τι χρειάζομαι από τα 2! 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι άποψη έχετε για το Remarkable 2 που έρχεται;

Χρειάζομαι μια συσκευή για να μελετώ ebooks για τη σχολή, να σημειώνω πάνω σε αυτά και να μπορώ να κρατάω σημειώσεις από διαλέξεις κτλ. Μιας και δεν γνωρίζω καθόλου από αυτά, τι προτείνετε για τέτοια δουλειά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Για το συγκεκριμένο τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμη, εφόσον δεν έχει βγει. 

Το προηγούμενο είχε τα προβλήματα του πάντως, παρά ότι ήταν καλό για σημειώσεις όπως έλεγαν. 

|
Η επιλογή είναι δική σου.

Από την μια εάν πάρεις ένα iPad θα κάνεις τα πάντα και συνήθως πολύ φτηνότερα. Το λογισμικό της είναι επίσης ανώτερο στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Από την άλλη, τα e-ink είναι ευκολότερα στο μάτι, έχουν (συνήθως) μεγαλύτερη μπαταρία και μπορείς να χρησιμοποιήσεις στον ήλιο δίχως πρόβλημα. Επίσης κάποιοι λένε ότι το να γράφεις σημειώσεις είναι καλύτερο από τα tablet, "νιώθεις" πιο φυσικό. Για κάποιες συσκευές τουλάχιστον. 

Εγώ έχω ένα onyx note pro, το δοκίμασα λίγο για σημειώσεις, αλλά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο να πω την αλήθεια. Παρόμοιο ήταν με το να χρησιμοποιείς tablet. 

Κατ' εμέ το κύριο είναι εάν κουράζεσαι με τις οθόνες.

Εάν όντως δεν την παλεύεις να κοιτάς μια LCD για ώρες όταν είσαι πανεπιστήμιο, τότε το ebook reader είναι μονόδρομος. Ειδάλλως θα κάνεις την ίδια και μάλλον καλύτερη δουλειά με ένα ipad+στυλό. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να προβώ σε αγορά νέου ebook reader, γιατί αυτό που έχω έχει σχεδόν διαλύσει.

Το budget μου είναι 100-120 ευρώ.

Διαβάζω λογοτεχνικά και φιλοσοφικά βιβλία στα αγγλικά, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν δείχνει καλά εικόνες ή όχι. Διαβάζω και κάποια λίγα βιβλία στα ελληνικά, για αυτό θα ήθελα να δείχνει σωστά (όχι δηλαδή με ερωτηματικά, περίεργους χαρακτήρες κτλ.) τους ελληνικούς χαρακτήρες, αν όχι από μόνο του, έστω με μια απλή επεξεργασία στο calibre. Γενικά διαβάζω μόνο πειρατικά βιβλία, οπότε θέλω να μπορεί να τα αναγνώσει.

Διαβάζω μόνο epub, pdf έχω σταματήσει να προσπαθώ να διαβάσω. Είδα παραπάνω μια λύση για τα pdf, αν μου βγουν καλά τα pdf θα την χρησιμοποιήσω για κάποια βιβλία, αλλά προς το παρόν μόνο τα epub με ενδιαφέρουν, που είναι σίγουρα.

Έχω δει ότι τα kindle δεν διαβάζουν epub, παρά μόνο mobi και ένα άλλο format, azw3 ή κάπως έτσι. Αν κάνω μετατροπή στο calibre τα epub αρχεία που έχω σε mobi ή το άλλο format, θα διαβάζονται μετά στο kindle σαν να διάβαζα epub σε ένα άλλο reader (τέλεια δηλαδή) ή θα είναι σαν τα pdf, όπου πρέπει να ελπίζω σε ένα μέτριο αποτέλεσμα στην καλύτερη (με όσους τρόπους έχω δοκιμάσει έως τώρα).

Άλλα πράγματα που θα ήθελα είναι να υπάρχει δυνατότητα να μην δείχνει στο κάτω μέρος της σελίδας πόσες σελίδες μένουν ή σε ποια σελίδα είμαι (μόνο το κείμενο του βιβλίου θέλω να βλέπω), να υπάρχει μια ποικιλία γραμματοσειρών, μεγεθών κειμένου και ορίων κειμένου.

Επίσης, θα ήθελα όλα αυτά να τα κάνει από μόνο του, να μην χρειαστεί να το πειράξω με root. Δεν το έχω κάνει ποτέ, ούτε για κινητό, και φοβάμαι μην το χαλάσω.

Θα ήθελα ακόμη να έχει και φυσικά κουμπιά, αν τώρα είναι κάτι πολύ καλό χωρίς φυσικά κουμπιά, δεν θα με πείραζε τόσο να πάρω κάτι χωρίς φυσικά κουμπιά, αρκεί να μην πάθει κάτι η οθόνη στο μέλλον.

Θα μου άρεσε να είχε και ένα πρόσφατο λεξικό αγγλικών για κοίταγμα λέξεων ή να μπορώ να βάλω κάποιο δικό μου, αλλά είναι προαιρετικό, και να μην υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο και για τον φωτισμό.

Μπορώ να το πάρω από Ελλάδα ή Ευρώπη, αρκεί το μαγαζί να στέλνει Ελλάδα.

Επεξ/σία από Nate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(επιτέλους και κάποιος που δεν θέλει ebook reader για δουλειά, σπουδές, σημειώσεις, PDF, κόμικ κλπ!)

Αναφορά σε κείμενο

Έχω δει ότι τα kindle δεν διαβάζουν epub, παρά μόνο mobi και ένα άλλο format, azw3 ή κάπως έτσι. Αν κάνω μετατροπή στο calibre τα epub αρχεία που έχω σε mobi ή το άλλο format, θα διαβάζονται μετά στο kindle σαν να διάβαζα epub σε ένα άλλο reader (τέλεια δηλαδή) ή θα είναι σαν τα pdf, όπου πρέπει να ελπίζω σε ένα μέτριο αποτέλεσμα στην καλύτερη (με όσους τρόπους έχω δοκιμάσει έως τώρα).

Έτσι όπως το περιγράφεις, ένα Kindle πιθανώς θα σε καλύψει χωρίς να είναι και μονόδρομος. Έχει όμως σχεδόν όλα όσα θέλεις σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου.

Ναι μεν δεν διαβάζει epub, αλλά αυτό το format μετατρέπεται σε mobi/azw3 σε δευτερόλεπτα μέσω Calibre με ακρίβεια που αγγίζει το 100%. Καμία σχέση με τις hit-or-miss μετατροπές του PDF. Το κάνω σε μηνιαία βάση εδώ και 9 χρόνια, έχω μετατρέψει αρκετές εκατοντάδες βιβλία και δεν θυμάμαι να είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Έχοντας κατεβάσει το epub, είναι ένα click να το αλλάξω σε mobi κι άλλο ένα να το στείλω ασύρματα μέσω email στη συσκευή (και οι δύο ενέργειες από το Calibre).

Με παρόμοιο τρόπο μπορείς να κάνεις μαζικές μετατροπές/αποστολές χωρίς να επεξεργάζεσαι τα βιβλία ένα-ένα. Επίσης αν τυχόν αγοράσεις ένα βιβλίο σε epub, το Calibre μπορεί να αφαιρέσει το DRM protection πριν κάνει τη μετατροπή σε mobi, οπότε και πάλι μπορείς να το διαβάσεις στο Kindle (πιθανότατα όμως θα χρειαστεί να έχεις εγκατεστημένο το Adobe Digital Editions στο PC σου).

Δεν έχει γενικά θέματα με βιβλία στα ελληνικά, αρκεί να έχει κάνει σωστή δουλειά ο εκδότης. Σε όσες περιπτώσεις είχα πρόβλημα, αυτό ίσχυε για οποιοδήποτε software χρησιμοποιούσα για να διαβάσω το βιβλίο, όχι μόνο για το Kindle.

Αναφορά σε κείμενο

Άλλα πράγματα που θα ήθελα είναι να υπάρχει δυνατότητα να μην δείχνει στο κάτω μέρος της σελίδας πόσες σελίδες μένουν ή σε ποια σελίδα είμαι (μόνο το κείμενο του βιβλίου θέλω να βλέπω), να υπάρχει μια ποικιλία γραμματοσειρών, μεγεθών κειμένου και ορίων κειμένου.

Στο Kindle υπάρχουν όλες αυτές οι δυνατότητες. Εξ' ορισμού σου δείχνει πόσο τοις εκατό έχεις διαβάσει ή πόσα λεπτά απομένουν για να τελειώσεις το βιβλίο (ή το κεφάλαιο), αλλά αν θέλεις μπορείς να τα απενεργοποιήσεις και να μην βλέπεις τίποτα, μόνο το κείμενο. Συνήθως αυτό κάνω όταν ξεπεράσω το 60-70% ενός βιβλίου, ώστε να μην ξέρω πόσο έχει ακόμα.

Επίσης υπάρχουν κάμποσες γραμματοσειρές, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο συχνά τις αλλάζει ο μέσος αναγνώστης. Εγώ τόσα χρόνια τώρα πρέπει να έχω χρησιμοποιήσει δυο-τρεις το πολύ και δεν θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά που άλλαξα. Νομίζω ένα review στο youtube θα σου δείξει τι περίπου να περιμένεις. Ομοίως υπάρχουν ρυθμίσεις για μέγεθος κειμένου, όρια, απόσταση μεταξύ γραμμών κλπ. Όχι τίποτα σούπερ παραμετροποιήσιμο αλλά κάνει τη δουλειά του.

Φυσικά κουμπιά αν θυμάμαι καλά έχει το Kindle Voyage που κοστίζει παραπάνω από το budget σου, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Προσωπικά τα χρησιμοποιώ πολύ σπάνια, προτιμώ το touch απευθείας στην οθόνη. Επίσης τα Kindle παραδοσιακά έχουν τα καλύτερα, πιο πλήρη και πλέον εύχρηστα αγγλο-αγγλικά λεξικά της αγοράς.

Όλα τα παραπάνω χωρίς να χρειάζεται να σκαλίσεις κάτι, να κάνεις root κλπ. Δεν χρειάζεται κιόλας.

Όσον αφορά στην τιμή, το Kindle Paperwhite κοστίζει γύρω στα 140-150 με μεταφορικά από Amazon.co.uk (η έκδοση χωρίς διαφημίσεις, αφού η άλλη η φθηνότερη δεν στέλνεται Ελλάδα). Συχνά-πυκνά όμως το Amazon κάνει εκπτώσεις 20 λιρών οπότε πέφτει μέσα στο budget σου. Μπορείς να κοιτάξεις και στα άλλα site του Amazon (γερμανικό, ιταλικό κλπ) για τυχόν προσφορές, αφού αυτές δεν γίνονται παράλληλα αλλά το κάθε site τις κάνει ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα. Το απλό Kindle των 70 λιρών γενικά δεν το συνιστώ.

Εννοείται υπάρχουν κι άλλα ιδιαίτερα αξιόλογα ebook readers, αλλά εγώ για Kindle ξέρω κυρίως, οπότε για Kindle σου λέω. Τουλάχιστον να έχεις μια βάση αναφοράς και μετά κοιτάς και παραπέρα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...