Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Ψαχνω για αγορα ereader και απο μια μικρη ερευνα αγορας ειμαι αναμεσα στα Pocketbook Inkpad 3 και Kobo Libra h2o. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο τετοιες συσκευες. Εχω αρκετα κανονικα βιβλια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορω να αγοραζω συνεχεια. Το ereader το θελω για κατεβασμενα pdf. Δεν με ενοχλει να τα μετατρεπω σε αλλη μορφη και να τα περναω στο ereader απ τον υπολογιστη. Καποια βιβλια μπορει να ειναι pdf σε κειμενο και καποια σκαναρισμενα. Με ενδιαφερει να μπορω να διαβαζω ευκολα και τους 2 τυπους pdf αρχειων εφοσον τα μετατρεψω σε κατι αλλο. Διαβαζω μονο λογοτεχνια δηλαδη βιβλια μονο με κειμενο. Τωρα αν υπαρχει μονο μια σελιδα με φωτογραφια σε ενα pdf κειμενου, το εξωφυλλο π.χ, αυτο δεν ξερω πως μπορει να επηρεασει την μετατροπη η' τι μετατροπη θα πρεπει να κανω.Το Kobo μαρεσει που ειναι και αδιαβροχο αν δεν κανω λαθος. Τα σκαναρισμενα κειμενα υπαρχει τροπος να τα μετατρεπω σε μορφη που να τα διαβαζει ευκολα το Kobo χωρις να χρειαστει να περναω τα pdf αυτουσια; Το Inkpad 3 νομιζω ειναι καλυτερο για pdf αλλα ολη η εμπειρια χρησης δεν νομιζω να ειναι τοσο καλη οσο στα epub και mobi αρχεια. Η αλλαγη σελιδων ειναι ποιο αργη και ποιο δυσκολη. Τι θα προτεινατε να παρω απο τα 2; η' αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα η' και λιγοτερα.

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nikosa2015 είπε

Καλησπερα. Ψαχνω για αγορα ereader και απο μια μικρη ερευνα αγορας ειμαι αναμεσα στα Pocketbook Inkpad 3 και Kobo Libra h2o. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο τετοιες συσκευες. Εχω αρκετα κανονικα βιβλια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορω να αγοραζω συνεχεια. Το ereader το θελω για κατεβασμενα pdf. Δεν με ενοχλει να τα μετατρεπω σε αλλη μορφη και να τα περναω στο ereader απ τον υπολογιστη. Καποια βιβλια μπορει να ειναι pdf σε κειμενο και καποια σκαναρισμενα. Με ενδιαφερει να μπορω να διαβαζω ευκολα και τους 2 τυπους pdf αρχειων εφοσον τα μετατρεψω σε κατι αλλο. Διαβαζω μονο λογοτεχνια δηλαδη βιβλια μονο με κειμενο. Τωρα αν υπαρχει μονο μια σελιδα με φωτογραφια σε ενα pdf κειμενου, το εξωφυλλο π.χ, αυτο δεν ξερω πως μπορει να επηρεασει την μετατροπη η' τι μετατροπη θα πρεπει να κανω.Το Kobo μαρεσει που ειναι και αδιαβροχο αν δεν κανω λαθος. Τα σκαναρισμενα κειμενα υπαρχει τροπος να τα μετατρεπω σε μορφη που να τα διαβαζει ευκολα το Kobo χωρις να χρειαστει να περναω τα pdf αυτουσια; Το Inkpad 3 νομιζω ειναι καλυτερο για pdf αλλα ολη η εμπειρια χρησης δεν νομιζω να ειναι τοσο καλη οσο στα epub και mobi αρχεια. Η αλλαγη σελιδων ειναι ποιο αργη και ποιο δυσκολη. Τι θα προτεινατε να παρω απο τα 2; η' αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα η' και λιγοτερα.

Με αυτά που γράφεις, η καλύτερη γενικά λύση είναι το μέγεθος της οθόνης. Όσο μεγαλύτερη, τόσο καλύτερα εφόσον έχεις τόσα σκαναρισμένα.

|

Δεν είναι ίδιες οι συσκευές.

To inkpad 3 είναι μια σχεδόν ίντσα μεγαλύτερο. Πολύ μεγάλη διαφορά, ιδίως όταν μιλάμε για PDF.

Επίσης το kobo στην Ελλάδα βλέπω ότι το έχουν σχεδόν 70€ πιο ακριβό από ότι σε Ευρώπη, εδώ είναι στις ~1500SEK. 

Δεν ξέρω εάν αξίζουν τόσα για αυτή την συσκευή.

Βλέπω ότι το kobo διαβάζει PDF, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα καλό σε αυτό. 

Το inkpad 3 μάλλον είναι καλύτερη πρόταση εάν πας μόνο σε αυτά τις 2 συσκευές και έχεις οροφή τα 200€ αγορά από Ελλάδα. 

Με τέτοιους περιορισμούς πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις, εφόσον οι γρήγορες και οι καλύτερες (κατ' εμέ) συσκευές για PDF (onyx) ξεκινούν από τα διπλάσια.

Ειδάλλως πας σε φτηνό tablet.

|

Εάν μπορείς να κάνεις αλλαγές στα χρήματα ή στην χώρα αγοράς, τότε αλλάζουν τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LongTom Εφοσον τα pdf θα τα μετατρεπω σε ebooks γιατι να παρω ενα εξειδικευμενο ereader για pdfs; Κειμενο σε μια στηλη θα ειναι. Το Kobo Libra h2o εχει 189€ στο amazon Γερμανιας και 82% 5αστερες κριτικες απο 300 reviews. Το Inkpad 3 στα 208€ και 59% 5αστερες κριτικες απο 160 reviews. Διαβασω οτι εχει πολλα προβληματακια και ενα μεγαλο ποσοστο δεν ειναι ευχαριστημενοι με το inkpad 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PDF κειμένου δεν μετατρέπονται πάντα αξιόπιστα/εύκολα σε αρχεία τύπου epub/mobi. Τα δε σκαναρισμένα θεωρητικά μπορούν να περάσουν από πρόγραμμα OCR και μετά από επεξεργασία κειμένου για τυχόν διορθώσεις αλλά υπάρχουν πολλές παράμετροι που καθορίζουν το αποτέλεσμα (πχ. η ποιότητα του σκαναρίσματος και αρκετά άλλα). Πιο εύκολο είναι να μετατραπούν από ένα εργαλείο όπως το k2pdfopt για να κοφτούν/ραφτούν σαν PDF στα μέτρα της εκάστοτε οθόνης παρά οτιδήποτε άλλο.

Συνεπώς αν κάποιος αγοράσει ένα ereader με κύριο σκοπό να διαβάζει κατεβασμένα (ή όχι) PDF, νομίζω καλά θα είναι να σιγουρέψει για παν ενδεχόμενο ότι η συσκευή θα μπορεί να χειριστεί τα αρχεία αυτούσια (ακόμα κι αν τα περισσότερα πρόκειται να μετατραπούν τελικά). Ιδανικά δε θα πρέπει να έχει και λειτουργία reflow, που δεν έχουν όλες οι συσκευές.

Γενικά είναι καλύτερα να κοιτάξεις συσκευές απ' έξω και όχι τη σχετικά φτωχή ποικιλία που υπάρχει στην Ελλάδα, πόσο μάλλον με τις τιμές που τα διαθέτουν εδώ. Πρόσεχε μόνο γιατί ο LongTom πάει φιρί φιρί πάλι να σου προτείνει ereader των 500 ευρώ! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos Δεν θα εχω προβλημα με το Inkpad 3 δλδ; Αυτη τη στιγμη μετατρεπω δοκιμαστικα στον υπολογιστη pdf κειμενου σε epub με το Calibre. Τα 9 στα 10, τουλαχιστον οπως τα βλεπω στον υπολογιστη, μου τα εμφανιζει μια χαρα. Τα OCR τι ειναι; Το k2pdfopt μπορει να μετατρεψει σκαναρισμενα pdf σε  ebooks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Τα PDF κειμένου δεν μετατρέπονται πάντα αξιόπιστα/εύκολα σε αρχεία τύπου epub/mobi. Τα δε σκαναρισμένα θεωρητικά μπορούν να περάσουν από πρόγραμμα OCR και μετά από επεξεργασία κειμένου για τυχόν διορθώσεις αλλά υπάρχουν πολλές παράμετροι που καθορίζουν το αποτέλεσμα (πχ. η ποιότητα του σκαναρίσματος και αρκετά άλλα). Πιο εύκολο είναι να μετατραπούν από ένα εργαλείο όπως το k2pdfopt για να κοφτούν/ραφτούν σαν PDF στα μέτρα της εκάστοτε οθόνης παρά οτιδήποτε άλλο.

Συνεπώς αν κάποιος αγοράσει ένα ereader με κύριο σκοπό να διαβάζει κατεβασμένα (ή όχι) PDF, νομίζω καλά θα είναι να σιγουρέψει για παν ενδεχόμενο ότι η συσκευή θα μπορεί να χειριστεί τα αρχεία αυτούσια (ακόμα κι αν τα περισσότερα πρόκειται να μετατραπούν τελικά). Ιδανικά δε θα πρέπει να έχει και λειτουργία reflow, που δεν έχουν όλες οι συσκευές.

Γενικά είναι καλύτερα να κοιτάξεις συσκευές απ' έξω και όχι τη σχετικά φτωχή ποικιλία που υπάρχει στην Ελλάδα, πόσο μάλλον με τις τιμές που τα διαθέτουν εδώ. Πρόσεχε μόνο γιατί ο LongTom πάει φιρί φιρί πάλι να σου προτείνει ereader των 500 ευρώ! 😁

ΛΟΛ, mea culpa. 😁

 

4 ώρες πριν, nikosa2015 είπε

LongTom Εφοσον τα pdf θα τα μετατρεπω σε ebooks γιατι να παρω ενα εξειδικευμενο ereader για pdfs; Κειμενο σε μια στηλη θα ειναι. Το Kobo Libra h2o εχει 189€ στο amazon Γερμανιας και 82% 5αστερες κριτικες απο 300 reviews. Το Inkpad 3 στα 208€ και 59% 5αστερες κριτικες απο 160 reviews. Διαβασω οτι εχει πολλα προβληματακια και ενα μεγαλο ποσοστο δεν ειναι ευχαριστημενοι με το inkpad 3.

Πάντα την τελική απόφαση εσύ την έχεις. Εάν από όσα είδες θεωρείς το Kobo καλύτερο για τις ανάγκες σου, πας εκεί. Εδώ είμαστε για συζήτηση.

Από την εμπειρία μου είδα ότι για PDF καλύτερα να δεις μεγαλύτερη συσκευή. Επίσης το kobo ποτέ δεν ήταν καλή συσκευή για PDF. 

Για αυτό πρότεινα το inkpad 3.

Πάντως τα σχόλια/κριτικές στο amazon δεν είναι αντιπροσωπευτικές 100%. Μεγάλο μέρος των κακών κριτικών είναι από άτομα που περίμεναν να πάρουν tablet από άποψη απόκρισης και ικανοτήτων.

|

Εάν αγοράσεις από amazon.de τότε έχεις αρκετές παραπάνω επιλογές.

Αυτό που προσωπικά θα διάλεγα: Onyx boox nova pro

Στα 240€ που το δίνουν είναι κλέψιμο, συνήθως πάει στα 280-300+. Όπως θα δεις και σε άλλα μου ποστ, η καλύτερη κατ' εμέ εταιρία από άποψη λογισμικού (epub-pdf), ανοιχτό android και από τα καλύτερα HW. 

Μια συσκευή που έχω, αν και όχι ιδιαίτερα τοπ, είναι το likebook mars. Στις 8" και εάν το έχεις στο firmware, μπορείς να κάνεις αρκετά με αυτήν εφόσον είναι android και όχι κλειστό όπως τα άλλα. Έτσι θα έχεις εφαρμογές πολύ ανώτερες του pocketbook και σίγουρα του kobo. Βέβαια ρίσκο γιατί δεν είναι το καλύτερο στο QA (διάβασε το review μου). Φτηνή σχετικά στα 210€. Μπορείς να την δεις και αυτή ως εναλλακτική.

23 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

nzeppos Δεν θα εχω προβλημα με το Inkpad 3 δλδ; Αυτη τη στιγμη μετατρεπω δοκιμαστικα στον υπολογιστη pdf κειμενου σε epub με το Calibre. Τα 9 στα 10, τουλαχιστον οπως τα βλεπω στον υπολογιστη, μου τα εμφανιζει μια χαρα. Τα OCR τι ειναι; Το k2pdfopt μπορει να μετατρεψει σκαναρισμενα pdf σε  ebooks;

 

OCR = Optical Character Recognition, η "τεχνική" που "βλέπει" το γκομπιούτερ τα σύμβολα από μια φωτο (σκαναρισμένο PDF) και τα μετατρέπει σε άλλο φορμάτ. 
Εάν είσαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα του k2pdfopt, τότε ένας λόγος ακόμη να πας σε αυτό που προτιμάς. 

Αλλά για τους περισσότερους, τα αποτελέσματα από τα διάφορα OCR λογισμικά δεν είναι ιδεατά και το κυριότερο δεν έχουν ομοιογενή αποτελέσματα.

Για αυτό και λέμε για συσκευές με καλό μέγεθος και λογισμικό να διαχειριστεί τα PDF, εφόσον σίγουρα θα χρειαστεί να διαβάσει τέτοιο φορμάτ τουλάχιστον κάποιες φορές.

|

|

Στην τελική είναι 100% δικό σου θέμα. Βλέπεις τι μπορείς να δώσεις και τι καλύπτει τις ανάγκες σου. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LongTom Το Onyx boox nova pro σαν android σιγουρα θα εχει καλυτερη διαχειριση των pdf και φερνει πιο πολυ σε tablet με τις λειτουργιες του, αλλα δεν μου γεμιζει το ματι σαν αξιοπιστια. Για οθονες που σπανε ευκολα διαβαζω κλπ. Τελικα δεν ξερω τι να παρω :) Πιο πολυ παντως κλεινω προς το Kobo με την προυποθεση οτι θα κανω ολα τα pdf μετατροπη. Τωρα αμα ειναι και μερικα που δεν τα ανοιγει σωστα... γιαυτο ειναι και τα κανονικα βιβλια.

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

LongTom Το Onyx boox nova pro σαν android σιγουρα θα εχει καλυτερη διαχειριση των pdf και φερνει πιο πολυ σε tablet με τις λειτουργιες του, αλλα δεν μου γεμιζει το ματι σαν αξιοπιστια. Για οθονες που σπανε ευκολα διαβαζω κλπ. Τελικα δεν ξερω τι να παρω :) Πιο πολυ παντως κλεινω προς το Kobo με την προυποθεση οτι θα κανω ολα τα pdf μετατροπη. Τωρα αμα ειναι και μερικα που δεν τα ανοιγει σωστα... γιαυτο ειναι και τα κανονικα βιβλια.

Α) Δεν υπάρχει συσκευή που δεν θα έχει προβλήματα.

Β) Έχω ήδη 2 onyx(note pro, poke 2 color), το ένα σχεδόν 1.5 χρόνια, και μια φορά πιο αξιόπιστα είναι από όλα που είχα/έχω (cybook, sony, kobo, energi system, pocketbook) εκτός από τα kindle(που ουσιαστικά δεν έχουν λογισμικό άξιο λόγου). Εξαιρετικά από άποψη HW-SW. Το μόνο που δεν με αρέσει τόσο είναι οι πολύ τρελές τιμές στις συσκευές των 10+", αλλά άλλη ιστορία αυτή.

Γ) Όπως έγραψα πριν, αγόρασε αυτό που θεωρείς την καλύτερη λύση για την περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

LongTom Μονο στην τυχη μπορω να διαλεξω εφοσον δεν μπορω να τα δοκιμασω απο κοντα να δω τι με βολευει καλυτερα. 

Οι περισσότεροι έτσι διαλέγουν τέτοιες συσκευές, εφόσον ήταν και είναι πολύ σπάνιο ένα μαγαζί να έχει σε επίδειξη κάτι άλλο από kindle. 

Βλέπεις βίντεα, διαβάζεις review και ποστ σε φόρουμ και ελπίζεις να έκανες την καλύτερη επιλογή.

Βέβαια με amazon μπορείς εύκολα να την επιστρέψεις εάν δεν σε κάνει, έτσι μειώνεται το ρίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

Ξερει καποιος ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος για μετατροπη pdf σε html και μετα σε epub?

pdftohtml αν εισαι σε Linux. Μπορώ να το δοκιμάσω αν και δεν νομίζω να ειναι καλά τα αποτελέσματα.

14 ώρες πριν, nikosa2015 είπε

Καλησπερα. Ψαχνω για αγορα ereader και απο μια μικρη ερευνα αγορας ειμαι αναμεσα στα Pocketbook Inkpad 3 και Kobo Libra h2o. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο τετοιες συσκευες. Εχω αρκετα κανονικα βιβλια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορω να αγοραζω συνεχεια. Το ereader το θελω για κατεβασμενα pdf. Δεν με ενοχλει να τα μετατρεπω σε αλλη μορφη και να τα περναω στο ereader απ τον υπολογιστη. Καποια βιβλια μπορει να ειναι pdf σε κειμενο και καποια σκαναρισμενα. Με ενδιαφερει να μπορω να διαβαζω ευκολα και τους 2 τυπους pdf αρχειων εφοσον τα μετατρεψω σε κατι αλλο. Διαβαζω μονο λογοτεχνια δηλαδη βιβλια μονο με κειμενο. Τωρα αν υπαρχει μονο μια σελιδα με φωτογραφια σε ενα pdf κειμενου, το εξωφυλλο π.χ, αυτο δεν ξερω πως μπορει να επηρεασει την μετατροπη η' τι μετατροπη θα πρεπει να κανω.Το Kobo μαρεσει που ειναι και αδιαβροχο αν δεν κανω λαθος. Τα σκαναρισμενα κειμενα υπαρχει τροπος να τα μετατρεπω σε μορφη που να τα διαβαζει ευκολα το Kobo χωρις να χρειαστει να περναω τα pdf αυτουσια; Το Inkpad 3 νομιζω ειναι καλυτερο για pdf αλλα ολη η εμπειρια χρησης δεν νομιζω να ειναι τοσο καλη οσο στα epub και mobi αρχεια. Η αλλαγη σελιδων ειναι ποιο αργη και ποιο δυσκολη. Τι θα προτεινατε να παρω απο τα 2; η' αν υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα η' και λιγοτερα.

Εγώ κατέληξα στο Onyx Boox Note 2.

Όλες οι συσκευές έχουν τα υπερ και τα κατά. Γνώμη μου είναι αν θες να πιασει τόπο η αγορά και να κάνεις σωστά την δουλειά σου να μαζέψεις λίγα λεφτά παραπάνω και να πάρεις μια συσκευή που να σου κάνει την δουλεια με τα pdf. Και εγώ στα τυφλά βαδίζω αλλά έβγαλα συμπεράσματα από οσα διαβασα και κατέληξα σε αυτο. Ίσως για τα pdf  να βόλευει για ανάγνωση λίγο μεγαλύτερη οθόνη αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ειναι πρακτικό μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leonidas1979 Win 10 pro εχω. Μαλλον για να αλλαξω λιγο την ερωτηση. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για μετατροπη σκαναρισμενων pdf σε epub. Τα κειμενου τα μετατρεπω με το Calibre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikosa2015 είπε

leonidas1979 Win 10 pro εχω. Μαλλον για να αλλαξω λιγο την ερωτηση. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για μετατροπη σκαναρισμενων pdf σε epub. Τα κειμενου τα μετατρεπω με το Calibre.

Δοκίμασε αν θέλεις την έκδοση για Windows του pdftohtml 

https://soft.rubypdf.com/software/pdf2htmlex-windows-version

To calibre νομίζω ότι κανει pdf -> epub: https://www.digitaltrends.com/computing/how-to-convert-a-pdf-to-epub/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...