Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, LongTom είπε

Οι περισσότεροι έτσι διαλέγουν τέτοιες συσκευές, εφόσον ήταν και είναι πολύ σπάνιο ένα μαγαζί να έχει σε επίδειξη κάτι άλλο από kindle. 

Αλήθεια, μιας και που το ανέφερες... Που στην Αθήνα μπορεί να πάει κανείς να δει ένα οποιοδήποτε ebook reader (θα προτιμούσα kobo αλλά δεν βαριέσαι;; ) από κοντά να δει πως είναι η τεχνολογία;; Την ίδια τεχνολογία πάνω κάτω δεν έχουν όλα αυτά btw;;

Δεν θα ήθελα να πετάξω 150-300 ευρώ σε κάτι που μου είναι ΠΟΛΥ χειρότερο από κανονικό βιβλίο με χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Αλήθεια, μιας και που το ανέφερες... Που στην Αθήνα μπορεί να πάει κανείς να δει ένα οποιοδήποτε ebook reader (θα προτιμούσα kobo αλλά δεν βαριέσαι;; ) από κοντά να δει πως είναι η τεχνολογία;; Την ίδια τεχνολογία πάνω κάτω δεν έχουν όλα αυτά btw;;

Δεν θα ήθελα να πετάξω 150-300 ευρώ σε κάτι που μου είναι ΠΟΛΥ χειρότερο από κανονικό βιβλίο με χαρτί.

Εάν νομίζεις ότι είναι πολύ χειρότερο (με κεφαλαία μάλιστα) από το βιβλίο, γιατί κάνεις τον κόπο να το δεις; 

Ή παρεξήγησα κάτι; 

|

Όλα τα σύγχρονα έχουν την ίδια οθόνη, εφόσον είναι μονοπώλιο, αλλά υπάρχουν διαφορές (μικρές ή μεγάλες) λόγω λογισμικού και φωτισμού.

Πάντως δεν ξέρω από Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikosa2015 είπε

nzeppos Δεν θα εχω προβλημα με το Inkpad 3 δλδ; Αυτη τη στιγμη μετατρεπω δοκιμαστικα στον υπολογιστη pdf κειμενου σε epub με το Calibre. Τα 9 στα 10, τουλαχιστον οπως τα βλεπω στον υπολογιστη, μου τα εμφανιζει μια χαρα. Τα OCR τι ειναι; Το k2pdfopt μπορει να μετατρεψει σκαναρισμενα pdf σε  ebooks;

Επειδή τυγχάνει να είχα το Inkpad 3, (όπως και το πρώτο μοντέλο) τα pdf τα διαχειρίζεται μια χαρά, απ' όσο θυμάμαι δεν είχε χρειαστεί να επεξεργαστώ κάποιο pdf για να μπορεί να το ανοίγει (στο πρώτο Inkpad που είχα σε κάποια βιβλία pdf σκαναρισμένα είχα χρησιμοποιήσει το k2pdfopt)) ενώ οι αλλαγές από σελίδα σε σελίδα γίνονται παραπάνω από ικανοποιητικά.

Στο Inkpad 3 τα όποια προβλήματα συνάντησα αφορούσαν ελληνικά ebook epub αγορασμένα κανονικά, δεν λογαριάζω 2 αχαρακτήριστα βιβλία που δεν άνοιγαν ούτε από υπολογιστή αλλά μερικά βιβλία των εκδόσεων ψυχογιός που κάπου στις τελευταίες σελίδες για κάποιον λόγο κολλούσαν. 

Συμπερασματικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο, ήταν γρήγορο, ήταν ελαφρύ ενώ οι 7,8 ίντσες είναι για μένα η χρυσή τομή μεταξύ άνεσης στο διάβασμα και άνεσης στο κράτημα.

Το μεγαλύτερο με βολεύει στο σπίτι αλλά δεν βολεύει τόσο αν θέλεις π.χ. να διαβάζεις στην παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Εάν νομίζεις ότι είναι πολύ χειρότερο (με κεφαλαία μάλιστα) από το βιβλίο, γιατί κάνεις τον κόπο να το δεις; 

Ή παρεξήγησα κάτι;;

Αυτό που εννοούσα ήταν πως μη έχοντας δει από κοντά ποτέ ereader δεν ξέρω πόσο χειρότερο είναι από το διάβασμα σε χαρτί. Οπότε μπορεί να κλαίω τα χρήματα της αγοράς αυτής, αν δεν μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αυτό που εννοούσα ήταν πως μη έχοντας δει από κοντά ποτέ ereader δεν ξέρω πόσο χειρότερο είναι από το διάβασμα σε χαρτί. Οπότε μπορεί να κλαίω τα χρήματα της αγοράς αυτής, αν δεν μου κάνει.

Εάν δεν έχεις δει ποτέ από κοντά τέτοια συσκευή, τότε εάν δεις ένα λειτουργικό Kindle θα πάρεις μια ιδέα του πως είναι κατά 95% αυτές οι συσκευές.

Μάλλον θα βρεις σε κάποιο μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών εάν είσαι Αθήνα. 

|

Όπως έγραψα πιο πάνω, εάν πάρεις από amazon τότε είναι πολύ εύκολο να το επιστρέψεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αυτό που εννοούσα ήταν πως μη έχοντας δει από κοντά ποτέ ereader δεν ξέρω πόσο χειρότερο είναι από το διάβασμα σε χαρτί. Οπότε μπορεί να κλαίω τα χρήματα της αγοράς αυτής, αν δεν μου κάνει.

  Από άποψη ποιότητας ανάγνωσης είναι εξίσου ξεκούραστο και έχει το θετικό ότι μπορείς να το διαβάζεις σε οποιαδήποτε συνθήκη φωτισμού, από έντονη ηλιοφάνεια μέχρι απόλυτο σκοτάδι κάτι που με το κλασικό βιβλίο δεν γίνεται. 

  Πρακτικά κι εγώ προτιμάω να διαβάζω έντυπα βιβλία που τα παίρνεις, τα ξεφυλλίζεις, τα μυρίζεις, αλλά είναι περισσότερο ψυχολογικό και θέμα συνήθειας χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τότε που πήρα Kindle, έχω καταργήσει τα έντυπα δια παντός. Κάνω τεράστια οικονομία (για ευνόητους λόγους), βρίσκω και διαβάζω σχεδόν ό,τι θέλω όποτε το θέλω (δεν περιμένω 2-3 βδομάδες να έρθει με το ταχυδρομείο), διαβάζω το βράδυ χωρίς να ενοχλώ τους άλλους ή να ψάχνω να σβήσω το πορτατίφ μόλις νυστάξω (ελέω backlight), δεν χρειάζεται να ανατρέχω σε ξεχωριστά λεξικά (αφού κατά 99% διαβάζω αγγλικά βιβλίο μόνο), γλυτώνω άπειρο χώρο στο σπίτι (που δεν μου περισσεύει), πάω διακοπές κουβαλώντας μια συσκευή πέντε χιλιοστών (αντί για σακούλες με βιβλία). Για κάθε 1 έντυπο βιβλίο που διαβάζω, πρέπει να τελειώνω τουλάχιστον 50 ebooks.

Η δε εμπειρία ανάγνωσης είναι πρακτικά ίδια. Η διαφορά είναι μόνο στα γύρω-γύρω που λέει ο Conan, δηλαδή το ξεφύλλισμα, την αίσθηση της αφής, τη μυρωδιά κλπ, πολλά από τα οποία μου θυμίζουν με νοσταλγία την παιδική μου ηλικία. Αλλά είναι κάτι που με απασχολεί περίπου 1-2 λεπτά τη φορά, όταν η ίδια η ανάγνωση του βιβλίου είναι 5-25 ώρες. Και μετά από ένα σημείο δεν το σκέφτομαι καθόλου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν ereader κατάργησαν εσαεί τα χάρτινα βιβλία, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που μετάνιωσαν την αγορά της συσκευής.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conan2046 Αν επιτρεπεται τωρα γιατι δεν το εχεις; Σε καποια βιντεακια που ειδα να χρησιμοποιουν το inkpad 3 με pdf, οι αλλαγες σελιδας γινοταν σαν το scroll down σε broswer υπολογιστη. Προσωπικα με ζαλισε αυτο το πραγμα. Δεν υπαρχει τροπος να αλλαζουν οι σελιδες οπως στα κανονικα ebooks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosa2015 είπε

Conan2046 Αν επιτρεπεται τωρα γιατι δεν το εχεις; Σε καποια βιντεακια που ειδα να χρησιμοποιουν το inkpad 3 με pdf, οι αλλαγες σελιδας γινοταν σαν το scroll down σε broswer υπολογιστη. Προσωπικα με ζαλισε αυτο το πραγμα. Δεν υπαρχει τροπος να αλλαζουν οι σελιδες οπως στα κανονικα ebooks;

Γιατί μου είχε πέσει στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου και φρόντισα να το πατήσω καλά καλά με όλο το βάρος μου (δεν είμαι και ελαφρύς) καταστρέφοντας την οθόνη του ουσιαστικά.

΄Έχει επιλογή για τις αλλαγές στις σελίδες πως τις θέλεις. 

Μου άρεσε επίσης που ήταν γρήγορο στην εκκίνηση και το είχα ρυθμίσει και άνοιγε απευθείας στην σελίδα του βιβλίου που είχα σταματήσει τελευταία φορά. Κάτι που το Onyx ας πούμε δεν έχει και ούτε ανοίγει γρήγορα καθώς μάλλον πρέπει να φορτώσει όλο το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Γιατί μου είχε πέσει στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου και φρόντισα να το πατήσω καλά καλά με όλο το βάρος μου (δεν είμαι και ελαφρύς) καταστρέφοντας την οθόνη του ουσιαστικά.

΄Έχει επιλογή για τις αλλαγές στις σελίδες πως τις θέλεις. 

Μου άρεσε επίσης που ήταν γρήγορο στην εκκίνηση και το είχα ρυθμίσει και άνοιγε απευθείας στην σελίδα του βιβλίου που είχα σταματήσει τελευταία φορά. Κάτι που το Onyx ας πούμε δεν έχει και ούτε ανοίγει γρήγορα καθώς μάλλον πρέπει να φορτώσει όλο το android.

Βλέπεις την διαφορά μεταξύ ενός tablet (onyx και όλα τα android) με συσκευές που έχουν ατμοποιημένο linux δίχως τρίτες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conan2046 Το προτεινεις δηλαδη για epub που εχω μετατρεψει απο pdf αλλα και για σκετα pdf; Δεν με ενδιαφερει να κανω αλλες δουλειες οπως στο Onyx που μπορεις και να σερφαρεις π.χ. Μονο για pdf κειμενου το θελω και ebooks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Βλέπεις την διαφορά μεταξύ ενός tablet (onyx και όλα τα android) με συσκευές που έχουν ατμοποιημένο linux δίχως τρίτες εφαρμογές.

Ναι, προφανώς, έχω καταλήξει ότι θα...καταλήξω κάποια στιγμή με 2 συσκευές. Η μια θα είναι το onyx το 10άρι που έχω τώρα και η άλλη θα είναι ένα 8άρι πιθανότατα πάλι κάποιο μοντέλο Inkpad.

1 ώρα πριν, nikosa2015 είπε

Conan2046 Το προτεινεις δηλαδη για epub που εχω μετατρεψει απο pdf αλλα και για σκετα pdf; Δεν με ενδιαφερει να κανω αλλες δουλειες οπως στο Onyx που μπορεις και να σερφαρεις π.χ. Μονο για pdf κειμενου το θελω και ebooks 

Προσωπικά ήμουν ικανοποιημένος οπότε το προτείνω, δεν θα σε κουράσει και θα διαβάζεις άνετα τα αρχεία, τα οποία να ξαναπώ ότι δεν θα χρειάζεται να τα μετατρέπεις σε epub. 

Να πω και ότι και τα 2 Pocktebook που είχα στο παρελθόν δεν είχαν καλή μπαταρία σε σχέση με το onyx που δείχνει να μην τελειώνει ποτέ, δεν το θεωρώ και ιδιαίτερο πρόβλημα βέβαια απλώς το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Conan2046 Η επιλογη για αλλαγες στις σελιδες οπως τις θελεις δουλευει και στα σκαναρισμενα pdf? Αυτα που ειναι χωρισμενα σε 2 στηλες αριστερα και δεξια μπορει και τα εμφανιζει κανονικα σε μια?

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκπτωση σε όλα τα μαγαζιά ~30$ στο onyx boox nova 2 τρέχει για κάποιο καιρό ακόμη. 

Το link στο amazon.co.uk πάντως δεν δουλεύει αφού μάλλον πουλήθηκαν όλα. 
Στο ereaderstore το έχει σε μικρότερη έκπτωση (~18€). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, για να μην είμαι πολύ εκτός θέματος, ξέρω ότι σε λίγο καιρό έρχεται η Prime Day αλλά αν κάποιος έχει Paperwhite 10ης γενιάς και το πουλάει ας μου στείλει ένα μήνυμα. Το έβαλα και σε αγγελία αλλά το γράφω και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...