Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/10/2020 στις 12:31 ΜΜ, LongTom είπε

Η απάντηση είναι ότι η λύση του Kindle με PDF είναι στην καλύτερη μπελαλίδικη και στην χειρότερη ανεπαρκής. Μπορεί να δουλέψει για αυτά που έχεις, μπορεί και όχι.
Παίρνεις ρίσκο.
Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν την μετατροπή, υπάρχουν πραγματικά εξπέρ εδώ για το θέμα, αλλά μην περιμένεις θαύματα. Εξαρτάται από την ποιότητα του σκαναρισμένου, τον τύπο του βιβλίου και την συσκευή που το διαβάζεις. 

Μετά υπάρχει και η περίπτωση να διαβάζεις τα αρχεία PDF κατευθείαν στην συσκευή. Αυτό δεν είναι καθόλου καλή λύση, λόγω του μεγέθους και της κακής ποιότητας του λογισμικού του kindle σε ότι αφορά τα PDF. 

|

|

Άλλη επιλογή στα 120€ τελική τιμή και αρχεία PDF είναι ένα tablet στις 8"-10". 

|
Δυστυχώς για PDF η κατάσταση είναι δύσκολη σε αυτές τις τιμές. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα κιαπο μενα, ειχα καταληξει, πριν κανα χρονο ισως και λιγο παραπανω,  στην αγορα ενοςinkpad 3 λογω καταστασεων η αγορα αναβληθηκε.  Τωρα που ειμαι ετοιμος να παω για το inkpad ή υπαρχει κατι καινουριο καλυτερο.? 

Ιντσες 8-9 χρηματα απολυτο ταβανι 300 ευρώ 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, argiris34 είπε

Καλησπερα κιαπο μενα, ειχα καταληξει, πριν κανα χρονο ισως και λιγο παραπανω,  στην αγορα ενοςinkpad 3 λογω καταστασεων η αγορα αναβληθηκε.  Τωρα που ειμαι ετοιμος να παω για το inkpad ή υπαρχει κατι καινουριο καλυτερο.? 

Ιντσες 8-9 χρηματα απολυτο ταβανι 300 ευρώ 

Ευχαριστω 

εγω θα έβαζα άλλα 30 euro και θα έπαιρνα αυτο https://ereader.store/en/home/onyx-boox-nova-3-set-78.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, argiris34 είπε

Ωραιο θα το σκεφτω

Αν θέλεις "απλώς" να διαβάζεις βιβλία είτε pdf είτε epub εγώ θα πρότεινα να μείνεις στα 210 πόσο κοστίζει και να πάρεις το pocketbook.

Στο λέω ως κάτοχος για χρόνια Pocketbook Inkpad αλλά και προσφάτως Onyx.

To onyx έχει πλεονέκτημα τις επιπλέον λειτουργίες που σου προσφέρει και την πολύ καλύτερη μπαταρία, αλλά στα βασικά που είναι το διάβασμα των βιβλίων το inkpad τα καταφέρνει μια χαρά έστω και αν στα pdf μπορεί να είναι ελαφρώς αργότερο στο γύρισμα της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα ,

είναι εφικτό να πάρω ένα ebook reader και να έχω μια εφαρμογή ως ψηφιακή βιβλιοθήκη;; 

είναι εύκολη η αγορά βιβλίων στα ελληνικά;

υπάρχει κάποιο οργανωμένο ψηφιακό βιβλιοπωλείο για μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία όπως το Google play store ή Amazon? ή θα πρέπει να καρκινιαζω για να βρω το βιβλίο που θέλω στα ελληνικά??

μπήκα στο ebooks.gr αλλά δεν έχει αρκετά βιβλία.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

 

υ.γ δεν ψάχνω στο τζαμπε εννοείται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Δυστυχώς θα πρέπει να μπαίνεις σε κάθε εκδοτικό οίκο ξεχωριστά πλέον.

Τι εννοείς με την ψηφιακή βιβλιοθήκη;

σαν το iBook πως σκατα λέγεται της apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, barrcode είπε

καλησπέρα ,

είναι εφικτό να πάρω ένα ebook reader και να έχω μια εφαρμογή ως ψηφιακή βιβλιοθήκη;; 

είναι εύκολη η αγορά βιβλίων στα ελληνικά;

υπάρχει κάποιο οργανωμένο ψηφιακό βιβλιοπωλείο για μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία όπως το Google play store ή Amazon? ή θα πρέπει να καρκινιαζω για να βρω το βιβλίο που θέλω στα ελληνικά??

μπήκα στο ebooks.gr αλλά δεν έχει αρκετά βιβλία.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

υ.γ δεν ψάχνω στο τζαμπε εννοείται 

Γίνεται εάν πάρεις android based και θα περάσεις την εφαρμογή της αρεσκείας σου. 
Αλλά πρέπει να προσέξεις η συσκευή να είναι με όσο γίνεται νεότερο λογισμικό (όχι 6 που έχουν πολλές) ώστε να αποφύγεις πιθανά θέματα.
Onyx boox nova 2 & likebook mars είναι δύο από αυτές που έχουν δυνατότητα κατεβάσματος εφαρμογών από το google play.

Δεν ξέρω τίποτα για Ελληνικά βιβλία ή ψηφιακά βιβλιοπωλεία. 

10 ώρες πριν, barrcode είπε

σαν το iBook πως σκατα λέγεται της apple

Το νήμα μέχρι εδώ ήταν καθαρό, μην χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη πληγή τα ελληνικά ebooks. Ούτε οι εκδοτικοί οι ίδιοι δε τα προωθούν και δε πουλάνε όλα τα βιβλία τους. Ειδικά τώρα με τη καραντίνα πολύ περίεργο. Ο εκδοτικός Anubis π.χ. έχει ελάχιστα και τον θεωρώ από τους πιο "εξελιγμένους"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα έτσι ήταν η κατάσταση. Αν και γενικά έχω σταματήσει να διαβάζω βιβλία στα ελληνικά εδώ και 15+ χρόνια, προσπαθώ να παρακολουθώ την εγχώρια αγορά. Και μπορώ να πω με κάποια βεβαιότητα ότι η βελτίωση από το 2010 μέχρι σήμερα είναι ελάχιστη. Βάζω τη συγκεκριμένη χρονιά σαν ορόσημο γιατί τότε περίπου ήταν που άρχισε η Amazon να στέλνει Kindle στην Ελλάδα, που μπορεί να μην είναι ο καλύτερος αλλά πιθανότητα είναι διαχρονικά ο δημοφιλέστερος ereader για ευνόητους λόγους και αυτός που "άνοιξε" πολλές αγορές ηλεκτρονικού βιβλίου.

Αν τότε υπήρχαν 5 χιλιάδες ebooks στα ελληνικά (στην συντριπτική τους πλειοψηφία νέες κυκλοφορίες αμφιβόλου ποιότητας), στην πορεία έγιναν κάποιες προσπάθειες να αυξηθεί ο αριθμός αυτός και η σημαντικότερη νομίζω ήταν το cosmotebooks που είχε φτάσει μέχρι 7 χιλιάδες ή λίγο παραπάνω (τώρα πια δεν ξέρω καν αν υπάρχει η υπηρεσία).

Πριν 10 χρόνια ο Μιχάλης Καλαμαράς (που κάποτε είχε ενεργή συμμετοχή εδώ στο φόρουμ) είχε δημοσιεύει το παρακάτω άρθρο σαν έναν από τους κύριους λόγους που τα ebooks γενικά δεν έχουν πιάσει στην Ελλάδα:

https://www.eanagnostis.gr/ο-φπα-στα-e-books-πρέπει-να-είναι-όσο-και-στα-τ/

10 χρόνια μετά αν δεν κάνω λάθος ο ΦΠΑ των ebooks παραμένει ίδιος και φυσικά πολύ μεγαλύτερος από το 6% των τυπωμένων βιβλίων.

Οπότε στο τέλος καταλήξαμε να έχουμε συζητήσεις σαν αυτή όπου εν έτει 2019 ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί δεν έχει πιάσει το ebook στην Ελλάδα (και δεν είναι  μόνο ο ΦΠΑ): https://m.popaganda.gr/ebooks-ellada/

Για να καταλάβετε για τι τάξεις μεγέθους μιλάμε, στο παραπάνω άρθρο toy 2019 γίνεται αναφορά για 8 χιλιάδες ηλεκτρονικά βιβλία στα ελληνικά, όταν το Amazon του χρόνου αναμένεται να ξεπεράσει τα 9 εκατομμύρια τίτλους (πηγή).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Πάντα έτσι ήταν η κατάσταση. Αν και γενικά έχω σταματήσει να διαβάζω βιβλία στα ελληνικά εδώ και 15+ χρόνια, προσπαθώ να παρακολουθώ την εγχώρια αγορά. Και μπορώ να πω με κάποια βεβαιότητα ότι η βελτίωση από το 2010 μέχρι σήμερα είναι ελάχιστη. Βάζω τη συγκεκριμένη χρονιά σαν ορόσημο γιατί τότε περίπου ήταν που άρχισε η Amazon να στέλνει Kindle στην Ελλάδα, που μπορεί να μην είναι ο καλύτερος αλλά πιθανότητα είναι διαχρονικά ο δημοφιλέστερος ereader για ευνόητους λόγους και αυτός που "άνοιξε" πολλές αγορές ηλεκτρονικού βιβλίου.

Αν τότε υπήρχαν 5 χιλιάδες ebooks στα ελληνικά (στην συντριπτική τους πλειοψηφία νέες κυκλοφορίες αμφιβόλου ποιότητας), στην πορεία έγιναν κάποιες προσπάθειες να αυξηθεί ο αριθμός αυτός και η σημαντικότερη νομίζω ήταν το cosmotebooks που είχε φτάσει μέχρι 7 χιλιάδες ή λίγο παραπάνω (τώρα πια δεν ξέρω καν αν υπάρχει η υπηρεσία).

Πριν 10 χρόνια ο Μιχάλης Καλαμαράς (που κάποτε είχε ενεργή συμμετοχή εδώ στο φόρουμ) είχε δημοσιεύει το παρακάτω άρθρο σαν έναν από τους κύριους λόγους που τα ebooks γενικά δεν έχουν πιάσει στην Ελλάδα:

https://www.eanagnostis.gr/ο-φπα-στα-e-books-πρέπει-να-είναι-όσο-και-στα-τ/

10 χρόνια μετά αν δεν κάνω λάθος ο ΦΠΑ των ebooks παραμένει ίδιος και φυσικά πολύ μεγαλύτερος από το 6% των τυπωμένων βιβλίων.

Οπότε στο τέλος καταλήξαμε να έχουμε συζητήσεις σαν αυτή όπου εν έτει 2019 ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί δεν έχει πιάσει το ebook στην Ελλάδα (και δεν είναι  μόνο ο ΦΠΑ): https://m.popaganda.gr/ebooks-ellada/

Για να καταλάβετε για τι τάξεις μεγέθους μιλάμε, στο παραπάνω άρθρο toy 2019 γίνεται αναφορά για 8 χιλιάδες βιβλία στα ελληνικά, όταν το Amazon του χρόνου αναμένεται να ξεπεράσει τα 9 εκατομμύρια τίτλους (πηγή).

Ο τύπος ήταν από τους πρωτοπόρους στην Ελλάδα.
Από τις πρώτες φορές που είδα review σε συσκευές τέτοιου τύπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...