Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Conan2046 είπε

 Αλήθεια η δανειστική της Εθνικής έχει προσθέσει καινούργια βιβλία ή όσα ήταν στην αρχή;

Χθες έκανα μία "βόλτα" από εκεί και παρατήρησα ότι είναι σε καλό επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, afragorn είπε

Χθες έκανα μία "βόλτα" από εκεί και παρατήρησα ότι είναι σε καλό επίπεδο. 

Μπα παρατημένη είναι μάλλον, Βρήκα αυτό που εγώ είχα σχολιάσει πάλι: 

Και 2 χρόνια μετά από 2899 έχουν μειωθεί τα διαθέσιμα βιβλία στα 2842, μάλλον έληξαν κάποια δικαιώματα χρήσης αντί να αυξηθούν. Έχει αρκετή σαβούρα (υποκειμενικό αυτό ίσως) πάντως είναι μια πηγή για να βρει κάποιος Ελληνικά βιβλία δωρεάν.

Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι πάντως που έχουν σχεδόν τα πάντα στις νέες κυκλοφορίες και σε e-book όπως ο Ψυχογιός ή άλλοι όπως ο λιγότερο γνωστός Ικάρος που έχει τα περισσότερα της ξένης λογοτεχνίας.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω τι είχε, πάντως εγώ εντυπωσιάστηκα που είχε Stehepn King π.χ. Περίμενα πολύ παλιά βιβλία, αλλά είχε και πιο πρόσφατες κυκλοφορίες. Για κλασσική λογοτεχνία είναι ότι πρέπει θεωρώ.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεί να έχει και πολύ παλιά βιβλία καθώς ebooks δεν υπήρχαν παλιά.

Ο Χαρλένικ έχει δώσει  αρκετά από τα βιβλία του όντως, 40 βασικά.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεχεια της ερωτησης μου για το inkpad3 να πω οτι το παραγγειλα και μαλλον θα το εχω αυριο στα χερια μου θα ακολουθήσουν εντυπωσεις απο ενα πρωταρη στους ebook readers

Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω και εγω τη εμπειρία μου. Αγόρασα το Onyx boox note 2. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το πρώτο μου reader. Και το έχω λιγο καιρό γεγονός που σημαίνει οτι δεν έχω εξαντλήσει τις δυνατοτητες του 100%.

Η οθόνη και ο φωτισμός ειναι ΟΚ, υποστηρίζει πολύ καλά τα PDF (που είναι και ο αρχικός λόγος που επέλεξα τέτοια συσκευή). Η μπαταρία κρατάει αρκετά.

Συνδυάζεται ωραία με το Calibre.

Αν με ενοχλεί κάτι προς το παρόν είναι ότι όταν κάνει boot καθυστερεί λίγο αλλά δεν είναι και το πιο κρίσιμο πράγμα.

Γενικά, προς το παρόν είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την συσκεύη.

Στόχος ειναι τώρα το διάβασμα.

Ευχαριστώ και εγώ όσους με βοήθησαν με την γνώμη τους εδώ μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια και στους δύο, καλοδιάβαστα να είναι. Ελάτε τώρα αμφότεροι σε πέντε χρόνια (καλά να είμαστε) και πείτε μου την αναλογία ebooks με έντυπων βιβλίων που διαβάσατε σε αυτό το χρονικό διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Με γεια και στους δύο, καλοδιάβαστα να είναι. Ελάτε τώρα αμφότεροι σε πέντε χρόνια (καλά να είμαστε) και πείτε μου την αναλογία ebooks με έντυπων βιβλίων που διαβάσατε σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Μπορώ να αναφέρω τη δική μου αναλογία; Αφορά σε λογοτεχνικά βιβλία μόνο. Έχω ebook reader από το 2014. Ακόμα λειτουργεί αλλά με κάποια προβλήματα (π.χ. έχει μισοξεκολλήσει η ράχη του). Διάβασα λοιπόν στο reader μέχρι τώρα 103 βιβλία (ναι, τα κρατάω σε λίστα), ενώ σε χάρτινη μορφή διάβασα 15 - αναλογία κοντά στο 7 προς 1.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2020 στις 4:53 ΜΜ, nzeppos είπε

Θα έλεγα ότι είναι ένα έργο τέχνης, κοσμεί ακόμα και το πάτωμα.

😄

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω αρχης πρεσβυωπίας εχω ελατωσει πολυ το διαβασμα εχω στησει τον  moon reader στο κινητο αλλα με κουραζει απο ενα σημειο και μετα,  α κσι ενας αλλος λογος που ηθελα dedicated book  reader ειναι τα παιδισ θελω να ξερουν οτι οταν το κραταω διαβαζω κσι δεν κανω τιποτα αλλο.  Γισ νσ γυρισω στην σρχη ελπιζω σε τουλαχιστον 2 3 βιβλια το μηνα αλλα εχω καθυστερηση στην παραδοση καταραμενες κουριερ....  Βλεπε εμοτικον δρσκουμελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2020 στις 6:06 ΜΜ, leonidas1979 είπε

Να καταθέσω και εγω τη εμπειρία μου. Αγόρασα το Onyx boox note 2. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί είναι το πρώτο μου reader. Και το έχω λιγο καιρό γεγονός που σημαίνει οτι δεν έχω εξαντλήσει τις δυνατοτητες του 100%.

Η οθόνη και ο φωτισμός ειναι ΟΚ, υποστηρίζει πολύ καλά τα PDF (που είναι και ο αρχικός λόγος που επέλεξα τέτοια συσκευή). Η μπαταρία κρατάει αρκετά.

Συνδυάζεται ωραία με το Calibre.

Αν με ενοχλεί κάτι προς το παρόν είναι ότι όταν κάνει boot καθυστερεί λίγο αλλά δεν είναι και το πιο κρίσιμο πράγμα.

Γενικά, προς το παρόν είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την συσκεύη.

Στόχος ειναι τώρα το διάβασμα.

Ευχαριστώ και εγώ όσους με βοήθησαν με την γνώμη τους εδώ μέσα.

πήγαινε  settings->power->power off timeout και βάλε never ή 2 days

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχω ένα θέμα.

Αγόρασα ένα ebook (ελληνικά) το οποίο είναι σε μορφή PDF. Το διαβάζω κανονικά με pdf reader, αλλά όταν το μετατρέπω σε ΜΟΒΙ για να το περάσω στο kindle, το αποτέλεσμα καταλήγει σε αλαμπουρνέζικα. Έχει κανείς καμία ιδέα;

Spoiler

image.png.d08bbd811885c3fad53fd708af994a89.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά :)
Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά e-reader. Μιας και δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία, σκέφτομαι να μην οδηγηθώ ούτε στη φτηνότερη επιλογή (γιατί ίσως έτσι αδικήσω το e-reading) αλλά ούτε και στην ακριβότερη (μιας και δεν ξέρω από τώρα αν θα αξιοποιήσω στο έπακρο μια τέτοια αγορά).
Έτσι, με ένα μικρό ψάξιμο, προσανατολίζομαι στο Pocketbook Touch HD 3.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα pdf. Επειδή γενικά διαβάζω προβλήματα άλλων tablets, όπως αργή απόκριση αλλαγής σελίδας, δυσκολία διαχείρισης μεγάλων pdf, θα ήταν χρήσιμη η εμπειρία κάποιου κατόχου της συγκεκριμένης συσκευής κυρίως για τη διαχείριση των pdf.
Εννοείται ότι αν κάποιος έχει να προτείνει οποιαδήποτε εναλλακτική στα ίδια επίπεδα τιμής, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...