Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα το Boox Nova 3 δε με βόλεψε για τη χρήση που το ήθελα και σκέφτομαι να το πουλήσω αν ενδιαφέρεσαι στείλε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, bzoun είπε

Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα το Boox Nova 3 δε με βόλεψε για τη χρήση που το ήθελα και σκέφτομαι να το πουλήσω αν ενδιαφέρεσαι στείλε μήνυμα.

Είμαι Αγγλία. Thanx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, portishead είπε

Έχω βρει το BOOX nova pro 7.8''  μεταχειρισμενο 100 Λίρες. Μοντέλο του 2019. Φαίνεται καλό αλλά έχει android 6.0 😕

Είναι καλή αγορά πιστεύετε?

Ανάλογα τι ανάγκες έχεις.
Δεν ισχύει κάτι καθολικά εφόσον δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις. Πάντως η τιμή μοιάζει τίμια. Για 110 € παίρνεις πολύ καλή συσκευή. Προσωπικά θεωρώ τα Onyx τις καλύτερες στην αγορά, τουλάχιστον για αυτούς που δεν είναι δεμένοι στο "οικοσύστημα" της amazon. 

Το μέγεθος είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα κλασσικά 6αρια και σίγουρα λιγότερο πρακτικό εάν το έχεις για διάβασμα σε ΜΜΜ ή κάτι ανάλογο.

|

Γενικά, ίσως πέρα από μια-δύο εφαρμογές δεν νομίζω να χρειαστεί να περάσεις κάτι.

'Η να σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο το ίντερνετ ώστε να ανησυχείς για την ασφάλεια του παλαιότερου OS (το firmware της onyx είναι νεότερο βέβαια). 

Προσωπικά με βόλεψε απίστευτα ότι εφαρμογή έχουν ήδη μέσα.
Από εφαρμογές ανάγνωσης epub και pdf εννοώ, και έτσι δεν κατέβασα τίποτε άλλο. 
Μάλιστα η εφαρμογή ανάγνωσης έχει το καλύτερο pdf reader της αγοράς κατ' εμέ. Τουλάχιστον από τις εφαρμογές που έρχονται μαζί με συσκευές ή/και τζάμπα εφαρμογές.

Πάντως εάν το πάρεις είναι πολύ καλό να περάσεις τα τελευταία update. Συνήθως βελτιώνουν αρκετά έως πολύ τις συσκευές. Έχω δει σημαντική διαφορά στο boox note. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα καλησπέρα! Μόλις παρήγγειλα το "Amazon Kindle Paperwhite (with Special Offers) (8GB)" και επειδή τα μοντέλα είναι πολλά και έχω μπερδευτεί, θα ήθελα να ρωτήσω, πρόκειται για το paperwhite 1 / 2 / 3 / 4 ή το 10th Generation; Θέλω να αγοράσω την αντίστοιχη θήκη προστασίας και αντιμετωπίζω μια δυσκολία στο να καταλάβω γιατί δεν γράφει κάτι στα χαρακτηριστικά. 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, weissheit είπε

Καλησπέρα καλησπέρα! Μόλις παρήγγειλα το "Amazon Kindle Paperwhite (with Special Offers) (8GB)" και επειδή τα μοντέλα είναι πολλά και έχω μπερδευτεί, θα ήθελα να ρωτήσω, πρόκειται για το paperwhite 1 / 2 / 3 / 4 ή το 10th Generation; Θέλω να αγοράσω την αντίστοιχη θήκη προστασίας και αντιμετωπίζω μια δυσκολία στο να καταλάβω γιατί δεν γράφει κάτι στα χαρακτηριστικά. 🙄

Eάν είναι αδιάβροχο, τότε πρόκειται για το 10th generation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, weissheit είπε

Καλησπέρα καλησπέρα! Μόλις παρήγγειλα το "Amazon Kindle Paperwhite (with Special Offers) (8GB)" και επειδή τα μοντέλα είναι πολλά και έχω μπερδευτεί, θα ήθελα να ρωτήσω, πρόκειται για το paperwhite 1 / 2 / 3 / 4 ή το 10th Generation; Θέλω να αγοράσω την αντίστοιχη θήκη προστασίας και αντιμετωπίζω μια δυσκολία στο να καταλάβω γιατί δεν γράφει κάτι στα χαρακτηριστικά. 🙄

Εάν είναι 8/32Gb και IPΧ8 τότε είναι paperwhite 4ης γενεάς στην 10η γενιά kindle, η τελευταία και αυτή που βρίσκεις από το επίσημο μαγαζί.
Βγήκαν τέλη του '18.
Επειδή η amazon εδώ και χρόνια τα παράτησε (ή είδαν από το μάρκετινγκ ότι μπερδεύονται οι πελάτες) και τα λέει όλα kindle-paperwhite-oasis, δίχως να αλλάξει σασί, είναι ένα μεγάλο μπέρδεμα να καταλάβεις τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 6:14 ΠΜ, LongTom είπε

Ανάλογα τι ανάγκες έχεις.
Δεν ισχύει κάτι καθολικά εφόσον δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις. Πάντως η τιμή μοιάζει τίμια. Για 110 € παίρνεις πολύ καλή συσκευή. Προσωπικά θεωρώ τα Onyx τις καλύτερες στην αγορά, τουλάχιστον για αυτούς που δεν είναι δεμένοι στο "οικοσύστημα" της amazon. 

Το μέγεθος είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα κλασσικά 6αρια και σίγουρα λιγότερο πρακτικό εάν το έχεις για διάβασμα σε ΜΜΜ ή κάτι ανάλογο.

|

Γενικά, ίσως πέρα από μια-δύο εφαρμογές δεν νομίζω να χρειαστεί να περάσεις κάτι.

'Η να σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο το ίντερνετ ώστε να ανησυχείς για την ασφάλεια του παλαιότερου OS (το firmware της onyx είναι νεότερο βέβαια). 

Προσωπικά με βόλεψε απίστευτα ότι εφαρμογή έχουν ήδη μέσα.
Από εφαρμογές ανάγνωσης epub και pdf εννοώ, και έτσι δεν κατέβασα τίποτε άλλο. 
Μάλιστα η εφαρμογή ανάγνωσης έχει το καλύτερο pdf reader της αγοράς κατ' εμέ. Τουλάχιστον από τις εφαρμογές που έρχονται μαζί με συσκευές ή/και τζάμπα εφαρμογές.

Πάντως εάν το πάρεις είναι πολύ καλό να περάσεις τα τελευταία update. Συνήθως βελτιώνουν αρκετά έως πολύ τις συσκευές. Έχω δει σημαντική διαφορά στο boox note. 

Τελικά πήγα σε Kobo Libra Η20. 7''

6'' δεν ήθελα. Kindle δεν ήθελα γιατί f*ck bezos.

 Το Boox nova το έριξα άκυρο γιατί έχω την αίσθηση ότι θα χρειαστεί κάποια πραγματάκια για να το φέρω στα μέτρα μου και κυριολεκτικά δεν θέλω να ασχοληθώ ούτε δευτερόλεπτο με settings κτλπ. Ήθελα ένα απλό reader να διαβάζω βιβλία.

150 Λιράκια new και μέχρι τώρα χαρούμενος.

Thanx :)

Επεξ/σία από portishead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, portishead είπε

Τελικά πήγα σε Kobo Libra Η20. 7''

6'' δεν ήθελα. Kindle δεν ήθελα γιατί f*ck bezos.

 Το Boox nova το έριξα άκυρο γιατί έχω την αίσθηση ότι θα χρειαστεί κάποια πραγματάκια για να το φέρω στα μέτρα μου και κυριολεκτικά δεν θέλω να ασχοληθώ ούτε δευτερόλεπτο με settings κτλπ. Ήθελα ένα απλό reader να διαβάζω βιβλία.

150 Λιράκια new και μέχρι τώρα χαρούμενος.

Thanx :)

Με 'γεια. 
Αξιόλογη επιλογή, αν και πρέπει να πω ότι τα onyx δεν χρειάζονται καμία ρύθμιση. 
Δουλεύουν από την πρώτη στιγμή και μόνο εάν θέλεις περισσότερες εφαρμογές πρέπει να δεις για το store και λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο φαίνεται, βλέπω ότι είναι και πολύ γρήγορο στις αλλαγές το συγκεκριμένο. Ωραία επιλογή να το κάνουν στις 7 ίντσες, συνεχίζει να είναι φορητό για όσους το μέγεθος είναι πρόβλημα χωρίς να είναι υπερβολικά μικρό για όσους προτιμάμε κάτι μεγαλύτερο. Πιστεύω οι 7 ίντσες θα αντικαταστήσουν σιγά σιγά τις 6 αν οι διαφορές στις τιμές δεν είναι μεγάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Αποφάσισα κι εγώ μετά από καιρό να αγοράσω ένα e-reader.

Πέρασα από το στάδιο του βιβλίου που το χαιρομουν, που το ξεφυλιζα, το μύριζα κτλ αλλά δεν έχω άλλο χώρο για βιβλιοθήκες και ξεκίνησα να διαβάζω σε tablet. Αρχικά με ξένισε αλλά το συνήθισα και μου άρεσε το ότι δεν πιάνουν πια χώρο :) 

Ε ήρθε η ώρα να πάω σε ένα e reader μη καταστρέψω και τα μάτια μου...Στο inkpad 3 κατέληξα λόγω τιμής και μεγέθους.

(Αν το έχει δει κάποιος πιο φθηνά στο εξωτερικό από ότι στην Ελλάδα στειλτε κάνα link 😃)

Αυτο που θέλω να ρωτήσω όμως βασικά είναι το εξής:

Στο tablet το app έχει επιλογή για page flip σαν να γυρίζει η σελίδα και όχι απλά να αλλάζουν τα γράμματα. Παρόμοιες επιλογές έχουν τα e reader? Σε review δείχνανε μόνο τη ταχύτητα αλλαγής σελίδας. Όσοι έχετε readers το έχουν?

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tourambur είπε

Στο tablet το app έχει επιλογή για page flip σαν να γυρίζει η σελίδα και όχι απλά να αλλάζουν τα γράμματα. Παρόμοιες επιλογές έχουν τα e reader? Σε review δείχνανε μόνο τη ταχύτητα αλλαγής σελίδας. Όσοι έχετε readers το έχουν?

Thanks!!!

Είχα το Inkpad 1 και 3, δεν θυμάμαι να είχε παρόμοια ρύθμιση χωρίς να το αποκλείω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή μόνο ένα τρόπο έχει που γυρίζει σελίδες σωστά?

Φαντάζομαι συνήθεια είναι...ήσουν ευχαριστημένος από το 3?

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Είχα το Inkpad 1 και 3, δεν θυμάμαι να είχε παρόμοια ρύθμιση χωρίς να το αποκλείω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tourambur είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Αποφάσισα κι εγώ μετά από καιρό να αγοράσω ένα e-reader.

Πέρασα από το στάδιο του βιβλίου που το χαιρομουν, που το ξεφυλιζα, το μύριζα κτλ αλλά δεν έχω άλλο χώρο για βιβλιοθήκες και ξεκίνησα να διαβάζω σε tablet. Αρχικά με ξένισε αλλά το συνήθισα και μου άρεσε το ότι δεν πιάνουν πια χώρο :)

Ε ήρθε η ώρα να πάω σε ένα e reader μη καταστρέψω και τα μάτια μου...Στο inkpad 3 κατέληξα λόγω τιμής και μεγέθους.

(Αν το έχει δει κάποιος πιο φθηνά στο εξωτερικό από ότι στην Ελλάδα στειλτε κάνα link 😃)

Αυτο που θέλω να ρωτήσω όμως βασικά είναι το εξής:

Στο tablet το app έχει επιλογή για page flip σαν να γυρίζει η σελίδα και όχι απλά να αλλάζουν τα γράμματα. Παρόμοιες επιλογές έχουν τα e reader? Σε review δείχνανε μόνο τη ταχύτητα αλλαγής σελίδας. Όσοι έχετε readers το έχουν?

Thanks!!!

Τα pocketbook, ως συσκευές με δικό τους firmware δεν είναι δυνατό (ή εύκολο) να κατεβάσεις άλλη εφαρμογή.
Με ότι τα αγοράζεις, με αυτά λειτουργούν-μένουν.

Το δικό μου επίσης inkpad 2 δεν είχε τέτοια επιλογή για πέητζ φλιπ.

Είχα δοκιμάσει σε onyx poke 2 color και note pro εφαρμογές που είχαν τέτοιο χαρακτηριστικό, αλλά ήταν τελείως χάλια. 
Έκανε ghosting την σελίδα.  Αυτό σε συσκευές με πολύ δυνατότερο hw από pocketbook.

Γενικά πρέπει να πας με τα "νερά" της συσκευής και να καταλάβεις τους περιορισμούς.
Οτιδήποτε
έχει να κάνει με κίνηση/σκρολ  είναι κακή ιδέα για αυτές τις συσκευές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...