Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tourambur είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή μόνο ένα τρόπο έχει που γυρίζει σελίδες σωστά?

Φαντάζομαι συνήθεια είναι...ήσουν ευχαριστημένος από το 3?

 

Ήμουν ευχαριστημένος ναι. Τώρα έχω το Onyx Boox Note 2 που είναι ισχυρότερο, έχει εφαρμογές κλπ αλλά το Pocketbook με βόλευε και αυτό μια χαρά, γρήγορες αλλαγές στην σελίδα αν και όχι στιγμιαίες, απλό, ακριβώς για να διαβάζεις βιβλία μόνο. Στο θέμα της μπαταρίας είχε θέμα, όχι ότι τελείωνε σε μια μέρα αλλά δεν συγκρίνεται με της Onyx που ξεχνάω πότε το φόρτισα τελευταία φορά, δεν ξέρω όμως αν ήταν θέμα της συσκευής μου ή γενικό. Επίσης είχε θέμα με epub από συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο ελληνικό (αγορασμένα)  όταν έφτανες προς το τέλος που κολλούσε, άγνωστο γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Γι αυτο εδω το εγχρωμο pocketbook εχει κανεις καμια αποψη?? 

λετε να σερνει? 

https://goodereader.com/blog/product/pocketbook-color-e-reader

Δεν ξέρω πως τα πάει η συσκευή, αλλά η οθόνη δεν είναι το ίδιο καλή με ένα κλασσικό.
Έχω το poke 2 color που έχει την ίδια οθόνη και έχει πάνω από την ασπρόμαυρη ένα στρώμα χρώματος. Έχει πιο σκοτεινό υπόβαθρο από τις κλασσικές συσκευές και στα έγχρωμα η ανάλυση είναι κάπου στα 100-150ppi. Σαν παλιά εφημερίδα.

Εκτός εάν έχεις καλό λόγο να θέλεις χρώμα σε τέτοια συσκευή, θα έλεγα να περιμένεις την επόμενη γενιά γιατί τώρα πληρώνεις πολλά περισσότερα για ένα μέτριο χαρακτηριστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LongTom είπε

Τα pocketbook, ως συσκευές με δικό τους firmware δεν είναι δυνατό (ή εύκολο) να κατεβάσεις άλλη εφαρμογή.
Με ότι τα αγοράζεις, με αυτά λειτουργούν-μένουν.

Το δικό μου επίσης inkpad 2 δεν είχε τέτοια επιλογή για πέητζ φλιπ.

Είχα δοκιμάσει σε onyx poke 2 color και note pro εφαρμογές που είχαν τέτοιο χαρακτηριστικό, αλλά ήταν τελείως χάλια. 
Έκανε ghosting την σελίδα.  Αυτό σε συσκευές με πολύ δυνατότερο hw από pocketbook.

Γενικά πρέπει να πας με τα "νερά" της συσκευής και να καταλάβεις τους περιορισμούς.
Οτιδήποτε
έχει να κάνει με κίνηση/σκρολ  είναι κακή ιδέα για αυτές τις συσκευές. 

 

Να εισαι καλα για τις πληροφοριες! Κριμα για το page flip, μονο και μονο για την αισθηση...

Δεν ειχα σκοπο να το "πειραξω" αλλα καλο ειναι που το ξερω τωρα!

 

8 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Ήμουν ευχαριστημένος ναι. Τώρα έχω το Onyx Boox Note 2 που είναι ισχυρότερο, έχει εφαρμογές κλπ αλλά το Pocketbook με βόλευε και αυτό μια χαρά, γρήγορες αλλαγές στην σελίδα αν και όχι στιγμιαίες, απλό, ακριβώς για να διαβάζεις βιβλία μόνο. Στο θέμα της μπαταρίας είχε θέμα, όχι ότι τελείωνε σε μια μέρα αλλά δεν συγκρίνεται με της Onyx που ξεχνάω πότε το φόρτισα τελευταία φορά, δεν ξέρω όμως αν ήταν θέμα της συσκευής μου ή γενικό. Επίσης είχε θέμα με epub από συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο ελληνικό (αγορασμένα)  όταν έφτανες προς το τέλος που κολλούσε, άγνωστο γιατί.

Το θελω για πολυ βασικη χρηση, δηλαδη μονο για διαβασμα βιβλιων κυριως mobi/epub αρχεια και μονο στα αγγλικα. Βεβαια δε ξερω και τι χρειαζομαι η μπορει να θελω γιατι ειναι νεα τεχνολογια για μενα. Οποιαδηποτε tips θα εκτιμηθουν!!!

Το Boox Note 2 και φαινεται και ειναι κλασεις ανωτερο! (επισης και η τιμη του😅)

Οταν με το καλο ανοιξουν τα μαγαδια παω να παρω inkpad 3.

Εκτος αν μεχρι τοτε το βρω εξω πιο φθηνα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήθελα μερικά βιβλία από το Amazon. Τελευταία φορά που είχα χρειαστεί με το Pocketbook είχα κατεβάσει μια παλιά έκδοση της εφαρμογής για υπολογιστή, Τα είχα κατεβάσει, μετατρέψει και στείλει στο Pocketbook. 

Τώρα στο Onyx ευκολία. Κατέβασα την εφαρμογή για Kindle, έκανα και ένα δοκιμαστικό λογαριασμό στο Kindle Unlimited δωρεάν για έναν μήνα, (απλώς άλλαξα την διεύθυνση παραλαβής ψηφιακού περιεχομένου σε μια στην ...Νέα Υόρκη), εξαιρετικό, βλέπω να την κρατάω και μετά την δοκιμαστική περίοδο. Κατέβασα τα βιβλία που ήθελα και μερικά που κανονικά δεν θα αγόραζα.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

έκανα και ένα δοκιμαστικό λογαριασμό στο Kindle Unlimited δωρεάν για έναν μήνα, (απλώς άλλαξα την διεύθυνση παραλαβής ψηφιακού περιεχομένου σε μια στην ...Νέα Υόρκη)

Έλα ρε τόσο απλό ήταν...και έλεγα πόσο καιρό πότε θα έρθει το unlimited και στην Ελλάδα και δεν μου είχε περάσει από το μυαλό η αλλαγή της διεύθυνσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Έλα ρε τόσο απλό ήταν...και έλεγα πόσο καιρό πότε θα έρθει το unlimited και στην Ελλάδα και δεν μου είχε περάσει από το μυαλό η αλλαγή της διεύθυνσης..

Και δεν το είχα ψάξει να φανταστείς καν, είδα ένα βιβλίο δωρεάν με το unlimited, είδα ότι κοστίζει 10 δολλάρια, πήγα να κάνω εγγραφή και μου έβγαλε αυτό με την χώρα, και λέω δεν πάω να αλλάξω την διεύθυνση και απλώς λειτούργησε, δεν ξέρω αν δημιουργηθεί πρόβλημα όταν πάνε να με χρεώσουν τον επόμενο μήνα αλλά δεν νομίζω.

Είναι πάντως πολύ καλή υπηρεσία, μπορείς να  δανειστείς έως 10 βιβλία και απλώς επιστρέφεις όταν τελειώσεις και προσθέτεις άλλο. Δεν είναι βέβαια όλος ο κατάλογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχω με διεύθυνση LA εδω και μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για την ακρίβεια μέσω αμαζον έχω όχι μόνο το unlimited αλλά και Disney & hulu (με το firestick μέσω του οποίου όλα περνάνε μεσω του λογαριασμού σου του αμαζον) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Χριστούγεννα έψαχνα ένα μικρό reader.

Πήρα αυτό (από aliexpress):

61KBpIExAHL._AC_SL1001_.jpg

 

Για 45-50€ είναι μια αξιοπρεπής συσκευή που βέβαια είναι τεχνολογίας 2012-13. Κάποτε ήταν σε πώληση στην Γερμανία υπό τοπικό branding. 

Εξαιρετικά μικρό, 4.3" και είναι αρκετά μικρότερο από το one+ 7pro μου!

Η ποιότητα κατασκευής του σασί είναι καλή, αλλά τα κουμπιά είναι άθλια. 

Η μπαταρία κρατάει αρκετά. 

Δεν έχει πολύ καλή οθόνη, δεν έχει φως και δεν είναι αφής. 

Είναι ουσιαστικά "αναλώσιμο" για ταξίδι και για τις περιπτώσεις που αντί να παίξεις στο κινητό μπορείς να διαβάσεις κάτι.
Για όλους τους άλλους είναι μάλλον περιττό. 

 

Η μεγάλη έκπληξη βέβαια ήταν ότι ψάχνοντας για 5αρι στο ebay πήρα για 15 λίρες (+20 λίρες μεταφορικά) το Sony PRS-505 σε εξαιρετική κατάσταση με θήκη με φως. Περισσότερο για λόγους περιέργειας και ρετρο. 
Η ποιότητα κατασκευής είναι απίστευτη. Αλουμίνιο το σασί, πολύ ωραία κουμπιά και η θήκη (επίσημη) πάρα πολύ ποιοτική. Η θήκη δε έχει πλαστική πλάκα-κυμματοδηγο για το φως:

prsacl1.jpg?fmt=pjpeg&resMode=bisharp&wi

Πολύ μπροστά, αν και το περισσότερο φως πάει στα...πλάγια. 
Για αυτό και πήγαν σε κάτι περισσότερο συμβατικό για τα επόμενα μοντέλα.

Το τρελό είναι ότι εδώ και 10 μέρες διαβάζω βιβλία σε αυτή την συσκευή και η μπαταρία δεν έπεσε κάτω από το 3/4...

Αυτά σε συσκευή του 2007. 

 

Μαζί με το 505 πήρα και το PRS-700 που αγνοούσα τελείως την ύπαρξη μέχρι που το είδα σε λίστα του ebay. Κάπου 20λίρες.
Ελπίζω να φτάσει κάποτε, διότι το έστειλε πριν 18 μέρες...

Θέλω να συμπληρώσω "την συλλογή" με τα PRS-350 και 950. Με το 350 να είναι συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί κανονικά ως μικρό με ανάλογη θήκη-φως. 

Η κινεζιά παραπάνω είναι δυστυχώς ωραίο novel item, αλλά μάλλον πολύ περιορισμένο από άποψη οθόνης και κυρίως ποιότητας κατασκευής των κουμπιών για κανονική συσκευή.

Πάντως τα Sony τελικά άξιζαν τα λεφτά τους από ότι είδα. Το 505 στην κυριολεξία είναι η ποιοτικότερη συσκευή ebook reader στην κατοχή μου. 

Μεγάλο κρίμα που έπεσε η ποιότητα στα PRS-1 και έπειτα σταμάτησαν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2021 στις 10:00 ΜΜ, Conan2046 είπε

Είναι πάντως πολύ καλή υπηρεσία, μπορείς να  δανειστείς έως 10 βιβλία και απλώς επιστρέφεις όταν τελειώσεις και προσθέτεις άλλο. Δεν είναι βέβαια όλος ο κατάλογος.

Παραθέτω και κάνω αντίλογο στον ..εαυτό μου 4 μέρες μετά (για το Kindle Unlimited). :)

Μπορείς να δανειστείς πράγματι 10 βιβλία, να επιστρέφεις και να δανείζεσαι άλλα, αλλά.....

Μια μεγάλη πλειοψηφία βιβλίων είναι αυτοεκδόσεις, και για σχετικά θέματα είναι έως και κόπιες το ένα του άλλου, Για λογοτεχνία ειδικά δύσκολα έως απίθανο να βρεις κάτι συγκεκριμένο αν το ψάχνεις. Περιηγήθηκα στα διάφορα είδη το Σαββατοκύριακο κάτεβαζα βιβλία, επέστρεφα βιβλία και τελικά δεν βρήκα τίποτα αξιόλογο, δεν ξέρω αν από λογοτεχνία έχει λίγο παλιότερα βιβλία. Μέχρι και στα κόμικς έψαξα όπου είχε ας πούμε και πιο κλασικούς τίτλους (Λούκυ Λουκ για παράδειγμα με τα πρόσφατα τεύχη όμως να μην είναι διαθέσιμα αλλά μόνο για τα παλιότερα. Οπότε θα την δοκιμάσω ως το τέλος των 30 μερών και το πιθανότερο τελικά είναι να την σταματήσω. Το Schribd έχει πολύ πιο αξιόλογο υλικό, το Kindle Unlimited είναι νομίζω πιο πολύ αν σ' αρέσει να ψάχνεις ανεξάρτητους συγγραφείς μήπως και πετύχεις κάτι καλό παρά για να ψάξεις κάτι συγκεκριμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, flo1 είπε

Οθόνη αφής 7'' ή 7.8" ? τι πιστεύετε ειναι καλυτερο? (το 6 μου φαινεται πολυ μικρο)

Έχω Kindle 6'' και δε νομίζω πως θα επέλεγα κάτι πάνω από 7 ίντσες. Και αυτές πολλές μου φαίνονται. Η εργονομία που προσφέρει, να το φυλάς σε τσαντάκι, τσέπες, να το κρατάς με το ένα χέρι κ.λπ. θα χαθούν με τις μεγάλες ίντσες και δε βρίσκω το λόγο για μεγάλο μέγεθος σε ένα ereader.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτομαι να προβώ σε αγορά ενός ereader διότι το να διαβάζω σε tablet δεν με βόλεψε.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν υπάρχουν ereaders με ενσωματωμένο αγγλοελληνικό λεξικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikpel7 είπε

Καλημέρα, σκέφτομαι να προβώ σε αγορά ενός ereader διότι το να διαβάζω σε tablet δεν με βόλεψε.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν υπάρχουν ereaders με ενσωματωμένο αγγλοελληνικό λεξικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ενσωματωμένο, όχι.

Αλλά υπάρχουν λύσεις εάν ψαχτείς λίγο. Τουλάχιστον σε kindle και σε android που γίνεται να κατεβάσεις δικό σου και να κάνεις sideload.

17 ώρες πριν, flo1 είπε

Οθόνη αφής 7'' ή 7.8" ? τι πιστεύετε ειναι καλυτερο? (το 6 μου φαινεται πολυ μικρο)

Έχεις "δουλέψει" 6αρι και δεν σε βόλεψε;
Για βιβλία/νουβέλες είναι ιδανικό και περί το μέγεθος μιας σελίδας ενός βιπερ.

Το 7.8" είναι κάπως μεγάλο, ιδίως εάν έχει μπαμπάτσκα μπέζελ. 
 

Η ουσία είναι να κάνει για την δουλειά που το θέλεις; 
Εάν το έχεις για αποκλειστικά νουβέλες, δεν θα έχεις μεγάλη διαφορά από τα 6 στα 7. 
Αρκετά περισσότερα στην οθόνη, αλλά ουσιαστικά δεν θα έχεις καλύτερη εμπειρία στο κείμενο. 
Εκτός φυσικά και εάν έχεις προβλήματα όρασης και θέλεις πολύ μεγάλη γραμματοσειρά.


Ειδάλλως, ακόμη και τα 7.8" είναι κάπως λίγα εάν θέλεις βιβλία με εικόνες/διαγράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LongTom είπε

 

Έχεις "δουλέψει" 6αρι και δεν σε βόλεψε;
Για βιβλία/νουβέλες είναι ιδανικό και περί το μέγεθος μιας σελίδας ενός βιπερ.

Το 7.8" είναι κάπως μεγάλο, ιδίως εάν έχει μπαμπάτσκα μπέζελ. 
 

Οχι δεν εχω δοκιμασει καθολου. Απλα σε σχεση με το κινητο φανταζομαι οτι θα ειναι ενα 6'' μικρο. 

Για βιβλια (epub/pdf) θα ηθελα να το χρησιμοποιησω, χωρις διαγραμματα και σχηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις και την περίπτωση των 6 ιντσών αν έχεις σκοπό να διαβάζεις μόνο (ή έστω κατά συντριπτική πλειοψηφία) "κανονικά" βιβλία, πχ. μυθιστορήματα, νουβέλες κλπ, γενικά οτιδήποτε χωρίς σχεδιαγράμματα. Χρησιμοποιώ 6άρια Kindle εδώ και 10 χρόνια και δεν μου δημιουργήθηκε ποτέ η ανάγκη για κάτι παραπάνω, ίσα ίσα που το συγκεκριμένο μέγεθος με βολεύει πάρα πολύ. Αν ήταν να κοιτάξω για κάτι μεγαλύτερο, θα πήγαινα σε 7άρι αλλά μέχρι εκεί. Διαβάζω όμως κατά 99% βιβλία σαν τα παραπάνω και όχι τεχνικά PDF ή οτιδήποτε σχετικό.

1 ώρα πριν, flo1 είπε

Οχι δεν εχω δοκιμασει καθολου. Απλα σε σχεση με το κινητο φανταζομαι οτι θα ειναι ενα 6'' μικρο. 

Για βιβλια (epub/pdf) θα ηθελα να το χρησιμοποιησω, χωρις διαγραμματα και σχηματα

Οι 6 ίντσες του κινητού δεν έχουν σχέση με τις αντίστοιχες του Kindle ομως. Περίμενε να βγάλω και να σου στείλω μια συγκριτική φωτό να καταλάβεις τη διαφορά. 

Ορίστε: Kindle Voyage 6" vs. Xiaomi Mi Mix 2s 6". Φαίνεται η διαφορά στο ωφέλιμο μέγεθος.

imgpsh_fullsize_anim.jpeg

Παρ' ολ' αυτά αν έχεις ενδοιασμούς για το μέγεθος και δεν έχεις τη δυνατότητα να δεις από κοντά ένα ereader, τότε ίσως να κοιτάξεις για ένα 7άρι ώστε να είσαι καλυμμένος/η για παν ενδεχόμενο. Για τα είδη βιβλίων που αναφέρεις, οτιδήποτε εκτός από 6-7 ίντσες πιστεύω ότι είναι overkill.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...