Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειναι η ιδεα μου ή  τα kindle paperwhite  και Oasis  εχουν καλυτερο  λευκο και ποιο μαυρα γραμματα (καλυτερο contrast) σε σχεση με τα υπολοιπα της αγορας ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, LordPanag είπε

Παιδια ειναι η ιδεα μου ή  τα kindle paperwhite  και Oasis  εχουν καλυτερο  λευκο και ποιο μαυρα γραμματα (καλυτερο contrast) σε σχεση με τα υπολοιπα της αγορας ?

 

δεν είναι η ιδέα σου.. και εγω είχα αυτό το θέμα με το onyx note 3... έχουν χαλάσει τα ereader γιατί τους βάζουν πολλά άχρηστα layer τα οποία μειώνουν το contrast... απο kindle την ποιο καλή οθόνη την ειχε το kindle voyage.

 

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, LordPanag είπε

Παιδια ειναι η ιδεα μου ή  τα kindle paperwhite  και Oasis  εχουν καλυτερο  λευκο και ποιο μαυρα γραμματα (καλυτερο contrast) σε σχεση με τα υπολοιπα της αγορας ?

 

Μάλλον ιδέα σου είναι, βασισμένο σε μάλλον πραγματική κατάσταση. 

Όπως αναφέρθηκε, οι σύγχρονες συσκευές έχουν πολλαπλά επίπεδα. Έτσι μειώνεται το κοντράστ. 

Αλλά! Δεν ισχύει καθολικά και φυσικά οι συσκευές που δεν έχουν σαν σκοπό τις σημειώσεις, δεν διαφέρουν πολύ μεταξύ των. Το Oasis που έχω είναι κατά τι καλύτερο από το kobo libra H2O ή το pocketbook touch HD3, αλλά η διαφορά είναι μόνο ορατή σε άμεση σύγκριση στο ίδιο βιβλίο. Πουθενά άλλου. 

Όσον αφορά το PW, δεν θα το έλεγα ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τα τοπ. Το καλύτερο ήταν το voyage, το οποίο όντως είναι η "καλύτερη" eink οθόνη που έχω δει, αλλά αυτό το πέτυχαν μειώνοντας το πάχος των επιστρωμάτων (φως και touch) τόσο πολύ που οι συσκευές είχαν πολύ σημαντικά προβλήματα QC. Πολλοί έλεγαν τότε ότι το φως ήταν πολύ χαλιά, ευτυχώς στο δικό μου είναι καλό. Ακόμη και έτσι, οι διαφορές είναι ορατές μόνον σε άμεση σύγκριση. Δεν είναι στυλ 720p VS 2K ή κάτι τέτοιο δραματικό, αλλά μια ελαφρά βελτίωση. 

Αυτά από άμεση σύγκριση των δικών μου συσκευών (κάπου 12-14).

18 ώρες πριν, dimos15 είπε

δεν είναι η ιδέα σου.. και εγω είχα αυτό το θέμα με το onyx note 3... έχουν χαλάσει τα ereader γιατί τους βάζουν πολλά άχρηστα layer τα οποία μειώνουν το contrast... απο kindle την ποιο καλή οθόνη την ειχε το kindle voyage.

 

Δεν είναι άχρηστα, είναι εκεί για ένα λόγο. 
Το note 3 δεν θα είχε την δυνατότητα των σημειώσεων με passive στυλό εάν δεν είχε εκείνο το στρώμα. 
Επίσης το note 3, ως 10αρι περιορίζεται στα 227ppi. Δεν βγάζει η eink μεγαλύτερες αναλύσεις σε τέτοιο μέγεθος. 
Έτσι λογικό είναι να σε φαίνεται λιγότερο το contrast επειδή - εκτός των άλλων - έχεις και μικρότερη ανάλυση.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν είναι άχρηστα, είναι εκεί για ένα λόγο. 

Το note 3 δεν θα είχε την δυνατότητα των σημειώσεων με passive στυλό εάν δεν είχε εκείνο το στρώμα. 
Επίσης το note 3, ως 10αρι περιορίζεται στα 227ppi. Δεν βγάζει η eink μεγαλύτερες αναλύσεις σε τέτοιο μέγεθος. 
Έτσι λογικό είναι να σε φαίνεται λιγότερο το contrast επειδή - εκτός των άλλων - έχεις και μικρότερη ανάλυση.

Για ποιο λόγο έβαλαν passive στυλό σε ereader το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 90% για διάβασμα και 10% για σημειώσεις? Θα μπορούσαν να έχουν active στυλό όπως το kobo elipsa, το οποίο έχει πολύ καλύτερη οθόνη  https://youtu.be/4JMafD98rOE?t=1934

 Κανονικά θα έπρεπε να σου δίνουν επιλογή στα layer που θέλεις όπως κάνει η dasung. Τα ereader φτιάχτηκαν για να προσομοιώνουν το διάβασμα απο βιβλίο οχι το διάβασμα απο ipad.. Το kindle voyage του 2014 είχε μόνο 6 LED με πολύ λεπτή οθόνη και καλο contrast. Τώρα τα ereader έχουν wacom layers και οθόνη με 36 LED όπως το note air....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Για ποιο λόγο έβαλαν passive στυλό σε ereader το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 90% για διάβασμα και 10% για σημειώσεις? Θα μπορούσαν να έχουν active στυλό όπως το kobo elipsa, το οποίο έχει πολύ καλύτερη οθόνη  https://youtu.be/4JMafD98rOE?t=1934

 Κανονικά θα έπρεπε να σου δίνου. Τα ereader φτιάχτηκαν για να προσομοιώνουν το διάβασμα απο βιβλίο οχι το διάβασμαν επιλογή στα layer που θέλεις όπως κάνει η dasung απο ipad.. Το kindle voyage του 2014 είχε μόνο 6 LED με πολύ λεπτή οθόνη και καλο contrast. Τώρα τα ereader έχουν wacom layers και οθόνη με 36 LED όπως το note air....

Δεν συμφωνώ. 
Οι μεγάλες συσκευές πουλιούνται κυρίως για σημειώσεις και ερευνητική-επαγγελματική χρήση. Αυτό δείχνουν οι έρευνες αγοράς που έχω δει και για αυτό όλοι μπαίνουν στον αγώνα με συσκευές που σχεδιάζονται ως κάποιες που μπορείς να γράφεις σημειώσεις.
Επίσης στην κυριολεξία η συσκευή που αγόρασες λέγεται note.
Για αυτό σχεδιάστηκε και αυτό προμοτάρεται στις διαφημίσεις. 

Το eclipsa εκτός ότι είναι συσκευή που βγήκε ένα έτος έπειτα, έχει και αυτή τα δικά της προβλήματα (και λόγω των επιλογών της kobo)
Το ενεργό στυλό είναι ένα από αυτά, επειδή δεν είναι ιδιαίτερα καλή σχεδίαση. 
Έχει καλύτερη οθόνη γιατί της λείπουν κάποιες δυνατότητες.

Αναφορά σε κείμενο

επιλογή στα layer που θέλεις όπως κάνει η dasung 

 Αυτό δεν θα γίνει γιατί πολύ απλά δεν έχει λογική από επιχειρηματικής άποψης. Η dasung είναι μια εξαιρετικά μικρή εταιρία που κυρίως πουλάει λύσεις για εξωτερική οθόνη σε πολύ περιορισμένους αριθμούς και ένα αμφιβόλου ποιότητας tablet με eink.

Το φως του voyage για τα σημερινά στάνταρτ είναι μέτριο έως sub-par. Η καλή ομοιομορφία επιτυγχάνεται με πολλά led σε αυτή την τεχνολογία.

Τέλος δεν συμφωνώ στο "φτιάχτηκαν για διάβασμα και τίποτα άλλο".
Προσωπικά τις χρησιμοποιώ και για επαγγελματικούς σκοπούς και μια χαρά είναι για σημειώσεις. 
Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρξουν και μεγάλες συσκευές που είναι μόνο για διάβασμα, αλλά εφόσον ο κατασκευαστής είναι ξεκάθαρος στο ποιος είναι ο σκοπός της συσκευής, τότε δεν χωράει πολύ γκρίνια για αυτό.
Ο κύριος υπεύθυνος για την πορεία των συσκευών, ήταν και είναι η eink που βάλτωσε την τελευταία 5ετία. Ελάχιστες αλλαγές και μηδενική προσπάθεια μέχρι πρόσφατα για κάτι πραγματικά καινούργιο. Ελπίζω μόνο να υπάρξει μια βιώσιμη εναλλακτική τεχνολογία μπας και δούμε κάτι που να αξίζει στο μέλλον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν συμφωνώ. 
Οι μεγάλες συσκευές πουλιούνται κυρίως για σημειώσεις και ερευνητική-επαγγελματική χρήση. Αυτό δείχνουν οι έρευνες αγοράς που έχω δει και για αυτό όλοι μπαίνουν στον αγώνα με συσκευές που σχεδιάζονται ως κάποιες που μπορείς να γράφεις σημειώσεις.
Επίσης στην κυριολεξία η συσκευή που αγόρασες λέγεται note.
Για αυτό σχεδιάστηκε και αυτό προμοτάρεται στις διαφημίσεις.

Oκ τότε συμφωνούμε οτι διαφωνούμε..

Το οτι η συσκευή λέγεται note σημαίνει οτι ειναι μόνο για σημειώσεις? Δηλαδη το nova και το max είναι για διάβασμα? Το ίδιο hardware έχουν ολα.. Επίσης που ακριβώς ειδες να προμοταρεται ως σημειωματάριο? Στη σελιδα της onyx https://onyxboox.com/boox_note3 η πρώτη πρόταση είναι ONYX BOOX Note 3 is a device for reading e-books with a high resolution screen E Ink Mobius Carta. Το software της onyx βασίζεται κυρίως στο reading και μετά στις σημειώσεις σε αντίθεση με το remarkable και το supernote..

6 ώρες πριν, LongTom είπε

 Αυτό δεν θα γίνει γιατί πολύ απλά δεν έχει λογική από επιχειρηματικής άποψης. Η dasung είναι μια εξαιρετικά μικρή εταιρία που κυρίως πουλάει λύσεις για εξωτερική οθόνη σε πολύ περιορισμένους αριθμούς και ένα αμφιβόλου ποιότητας tablet με eink.

Εχει γίνει ηδη σε ενα βαθμό με το onyx lomonosov https://onyxboox.com/boox_lomonosov το οποίο δεν εχει wacom layer

Επίσης το kobo elipsa και το note το ιδιο eink panel έχουν.  Το voyage δεν εχει καλό φωτισμό το βράδυ αλλά εχει καλύτερο contrast σε φυσικό φωτισμό

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Προέρχομαι από διάβασμα με τον Google Reader στο κινητό (έχω διαβάσει το μισό σύμπαν σε αυτό 😛 ), το οποίο μου πρόσφερε sync στο που έμεινα (αν μετακινούμουν στο pc για διάβασμα, πολύ σπάνια όμως) και εξήγηση αγγλικής λέξης στα αγγλικά πατώντας παρατεταμένα πάνω σε λέξη. Το πιο καλό είναι ότι το κινητό μου είναι πάντα μαζί μου!

Ψάχνω reader έως τα +/- 200 ευρώ, για 99.9% ανάγνωση epub. Θέλω να μπορώ να δω εξήγηση λέξης πατώντας πάνω της (άρα χρειάζομαι και αφή) και ας μην υπάρχει ελληνικό λεξικό. Αγγλικό interface αλλά να μπορεί να διαβάσει και epub με ελληνικό κείμενο.

Αρχικά έλεγα να βρω κάτι με Android (ώστε να μη χάσω τα καλούδια με τη βιβλιοθήκη στο cloud και τα υπόλοιπα) και με eInk. Κάποιες αναφορές σε Boox poke 3 είδα, αλλά πρέπει να ξεφεύγουν μάλλον πάρα πολύ, συν το ότι υπάρχουν αρνητικά σχόλια για την αντοχή (και αντοχή σε χρόνο).

Ειδάλλως ψιλο-κατέληξα στο Kobo Libra H2O. Συμμαζεμένο, ελαφρύ, μάλλον χωράει και στο τσαντάκι που κουβαλάω τελευταία.

Υπάρχει κάποια άλλη (αντι-)πρόταση και/ή συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Mobiscribe 6.8" original φαίνεται ενδιαφέρον.

Έχει microSD που είναι βασικό για εμένα, όπως και γραφίδα.

Έκανα μια αναφορά, θα το διερευνήσω περαιτέρω...

https://www.skroutz.gr/s/26784504/Mobiscribe-6-8-Μαύρο-1GB.html

https://mobiscribe.com/products/the-original-mobiscribe

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 12:43 ΜΜ, carma είπε

Καλημέρα σε όλους! Προέρχομαι από διάβασμα με τον Google Reader στο κινητό (έχω διαβάσει το μισό σύμπαν σε αυτό 😛 ), το οποίο μου πρόσφερε sync στο που έμεινα (αν μετακινούμουν στο pc για διάβασμα, πολύ σπάνια όμως) και εξήγηση αγγλικής λέξης στα αγγλικά πατώντας παρατεταμένα πάνω σε λέξη. Το πιο καλό είναι ότι το κινητό μου είναι πάντα μαζί μου!

Ψάχνω reader έως τα +/- 200 ευρώ, για 99.9% ανάγνωση epub. Θέλω να μπορώ να δω εξήγηση λέξης πατώντας πάνω της (άρα χρειάζομαι και αφή) και ας μην υπάρχει ελληνικό λεξικό. Αγγλικό interface αλλά να μπορεί να διαβάσει και epub με ελληνικό κείμενο.

Αρχικά έλεγα να βρω κάτι με Android (ώστε να μη χάσω τα καλούδια με τη βιβλιοθήκη στο cloud και τα υπόλοιπα) και με eInk. Κάποιες αναφορές σε Boox poke 3 είδα, αλλά πρέπει να ξεφεύγουν μάλλον πάρα πολύ, συν το ότι υπάρχουν αρνητικά σχόλια για την αντοχή (και αντοχή σε χρόνο).

Ειδάλλως ψιλο-κατέληξα στο Kobo Libra H2O. Συμμαζεμένο, ελαφρύ, μάλλον χωράει και στο τσαντάκι που κουβαλάω τελευταία.

Υπάρχει κάποια άλλη (αντι-)πρόταση και/ή συμβουλή;

To poke 3 είναι καλή πρόταση, πολύ ικανό και γρήγορο, είναι μέσα στο budget (190€ δίχως μεταφορικά από το μαγαζί τους στην ΕΕ) και εξαιρετικά μικρό. Επίσης μέσω τρίτων εφαρμογών προσφέρει και sync με άλλες συσκευές σου.
Έχω όλη την γκάμα της onyx, από το poke 2 @ 6" έως max lumi @ 13.3" και μέχρι τώρα δεν είδα τρομερά προβλήματα στην εταιρία. Κάποιοι αναφέρουν προβλήματα με την μπαταρία των onyx, προσωπικά δεν είδα κάτι τέτοιο. Ίσως είμαι τυχερός.
Κύριος λόγος να μην το πάρεις είναι ότι δεν είναι τρομερό VfM, εφόσον υπάρχουν φτηνότερα που καλύπτουν τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Προσοχή μόνο να μην το αγοράσεις από το onyxboox dot com γιατί ΔΕΝ είναι το επίσημο, αλλά μαγαζί για την ρώσικη αγορά και δεν παίρνει OTA updates ότι πάρεις (οι συσκευές έχουν διαφορετικό firmware). Έκανα το λάθος να αγοράσω από εκεί το poke 2 color.

Με λιγότερα κάνεις την δουλειά σου, όπως με το pocketbook touch HD 3, το οποίο είναι ιδιαίτερα μικρή συσκευή (ελαφρά μεγαλύτερο του Poke). To έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το koreader κάνει την τεράστια διαφορά.
Το kobo προσφέρει μεγαλύτερη οθόνη, αλλά δεν είναι τόσο μικρό. Το έχω επίσης και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, βέβαια στις 7" προτιμώ το kindle oasis (βλέπε προηγούμενα ποστ μου σε αυτό το νήμα για αιτιολόγηση).

Τίμιο και το kobo klara, αν και στα 150€ @ 6" προσωπικά θα αγόραζα το touch HD3.

Αυτό που δεν θα προτιμούσα είναι τα kindle, τα οποία θεωρώ ότι δεν προσφέρουν καλή επιλογή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Χειρότερο hardware και λογισμικό. Τουλάχιστον εάν δεν αγοράζεις βιβλία από amazon. 

Όλα πια είναι αφής και με λεξικό. 

 

Στις 14/8/2021 στις 2:54 ΜΜ, nikoscheng είπε

Το Mobiscribe 6.8" original φαίνεται ενδιαφέρον.

Έχει microSD που είναι βασικό για εμένα, όπως και γραφίδα.

Έκανα μια αναφορά, θα το διερευνήσω περαιτέρω...

https://www.skroutz.gr/s/26784504/Mobiscribe-6-8-Μαύρο-1GB.html

https://mobiscribe.com/products/the-original-mobiscribe

Είναι 90% note taking ereader με ολίγη από reader και ένα μεγάλο ερωτηματικό στην υποστήριξη.
Εάν δεν είναι ο κύριος σκοπός οι σημειώσεις σε μικρό φορμάτ, υπάρχουν καλύτερες επιλογές φθηνότερα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To να κρατάω σημειώσεις με ενδιαφέρει.

Προσοχή δεν αναφέρομαι στο origin που είναι το τελευταίο μοντέλο τους.

Αναφέρομαι στο πρώτο τους που το αναφέρουν ως The Original MobiScribe.

https://mobiscribe.com/products/the-original-mobiscribe

https://wiki.mobileread.com/wiki/MobiScribe

Το πιο αναλυτικό review που βρήκα:

https://fetching-photos.com/mobiscribe-review-drawing-tablet-analysis/

Δυστυχώς δεν τρέχει τον EinkBro που είναι ο καλύτερος browser για eink, μιας κι απαιτεί android 5.0, ενώ το  Original MobiScribe τρέχει 4.4.

https://medium.com/einkbro/web-browser-for-android-e-ink-devices-c78b680edf98

----------------------------------------------------------------------------

Οπότε εξετάζουμε το Origin που δεν είναι διαθέσιμο στην χώρα μας...

Επεξ/σία από nikoscheng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom
 ευχαριστώ για τις εκτενείς απαντήσεις. Πρόλαβα και Παράγγειλα το libra, μαζί με θήκη από Κίνα. Όλα στο 190αρι. Δυστυχώς το poke 3 με μεταφορικά έβγαινε κοντά στα 250...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το MobiScribe Origin τρέχει τον EinkBro που είναι ο καλύτερος browser για eink, μιας κι απαιτεί android 5.0 μιας και τρέχει Android 8.1. Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο στην χώρα μας...

 

https://mobiscribe.com/products/the-origin-exclusive-set?variant=40377046007988

https://www.mydeepguide.com/post/mobiscribe-origin-review

 

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTomαξίζει να βάλω το KOReader στο Libra (epub πάντα) ; Δεν επηρρεάζει την μπαταρία (ή γενικά έχει κάποια δυσλειτουργία σε σχέση με τον μανίσιο epub reader) ;

Σόρρυ για τις ερωτήσεις φίλε μου, πρώτη αγορά σε ebook reader :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, carma είπε

@LongTomαξίζει να βάλω το KOReader στο Libra (epub πάντα) ; Δεν επηρρεάζει την μπαταρία (ή γενικά έχει κάποια δυσλειτουργία σε σχέση με τον μανίσιο epub reader) ;

Σόρρυ για τις ερωτήσεις φίλε μου, πρώτη αγορά σε ebook reader :)

Προσωπικά δεν είδα ουσιαστικό πρόβλημα. 
Όπως ανέφερα στο ποστ για το θέμα, πριν κάποιες σελίδες, λειτουργεί ικανοποιητικά. 
Αλλά δεν έχει κυριολεκτικά καμία σύνδεση με το λογισμικό της kobo και αργεί κάπως να ξεκινήσει. 
Είναι χρήσιμη προσθήκη, αλλά σε σχέση με την υλοποίηση π.χ. στο pocketbook, προσωπικά θεωρώ ως δευτερεύουσα λειτουργία το koreader στα kobo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...