Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, theios_billakos είπε

Παιδιά, καλησπέρα κι απο εμένα.
Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με τον φίλο πιο πάνω που ψάχνει για entry level γύρω στο 80άρι.
Μιλάμε κυρίως για epub και pdf.
Δεν με χαλάει να κάτσω να κάνω μετατροπή, αρκεί να είναι καλό το αποτέλεσμα.
Το δίλημμά μου είναι το εξής:
Προσφορά Paperwhite 10gen στα 90€ μαζί με τα μεταφορικά απο γερμανικό amazon ή kobo nia στα ίδια λεφτά?
 

Kindle & epub δεν ειναι συμβατα. Για να κανεις μετατροπη θα πρεπει να εχεις αφαιρεσει το DRM αν υπαρχει οποτε εχε κι αυτο στο μυαλο σου . Αν δεν υπαρχει drm οκ ευκολη η μετατροπη του epub. Pdf αλλο θεμα το οποιο το εχω απαντησει λιγο παραπανω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την  απάντηση.

Όπως είπα, δεν με χαλάει να αφιερώσω λίγο χρόνο παραπάνω για μετατροπή αν αξίζει η συσκευή.
Άν πχ το paperwhite είναι σε όλα ανώτερο και το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν παίζει epub natively, μπορώ να ζήσω με αυτό.
Αν είναι πάνω κάτω τα ίδια απο θέμα ταχύτητας και οθόνης, οκ, τον αποφασιστικό ρόλο θα παίξει η συμβατότητα.
Αν το paperwhite είναι ένα τσικ καλύτερο αλλά όχι για να αξίζει τον κόπο, τότε πάλι θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο η συμβατότητα.
Σε έναν ιδανικό κόσμο, αν έχω περασμένο το ίδιο βιβλίο και στα 2, σε ποιό θα το διαβάσω πιό ευχάριστα? Με λιγότερα κολλήματα, με πιο ξεκούραστη οθόνη κλπ.
 

Επεξ/σία από theios_billakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, theios_billakos είπε

Ευχαριστώ για την  απάντηση.

Όπως είπα, δεν με χαλάει να αφιερώσω λίγο χρόνο παραπάνω για μετατροπή αν αξίζει η συσκευή.
Άν πχ το paperwhite είναι σε όλα ανώτερο και το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν παίζει epub natively, μπορώ να ζήσω με αυτό.
Αν είναι πάνω κάτω τα ίδια απο θέμα ταχύτητας και οθόνης, οκ, τον αποφασιστικό ρόλο θα παίξει η συμβατότητα.
Αν το paperwhite είναι ένα τσικ καλύτερο αλλά όχι για να αξίζει τον κόπο, τότε πάλι θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο η συμβατότητα.
Σε έναν ιδανικό κόσμο, αν έχω περασμένο το ίδιο βιβλίο και στα 2, σε ποιό θα το διαβάσω πιό ευχάριστα? Με λιγότερα κολλήματα, με πιο ξεκούραστη οθόνη κλπ.
 

Θα πρεπει να περιμενεις την απαντηση του αγαπητου LongTom που τα εχει δουλεψει σχεδον ολα. Ξερω οτι με το paperwhite ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε με kobo οποτε δεν μπορω να συγκρινω.

Ειδα οτι αγνοησες το κομματι του deDRM το οποιο δεν ειναι απαραιτητα ευκολο. Αν τα epub βιβλια ειναι τα γνωστα αγορασμενα απο ελληνικα καταστηματα ισως να σε δυσκολεψουν λιγο να τα ξεκλειδωσεις για να τα μετατρεψεις. Για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω δοκιμασει κιολας οποτε δε θα επιμεινω αν εσυ το εχεις κανει και ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ashaman είπε

 

Ειδα οτι αγνοησες το κομματι του deDRM το οποιο δεν ειναι απαραιτητα ευκολο. Αν τα epub βιβλια ειναι τα γνωστα αγορασμενα απο ελληνικα καταστηματα ισως να σε δυσκολεψουν λιγο να τα ξεκλειδωσεις για να τα μετατρεψεις. Για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω δοκιμασει κιολας οποτε δε θα επιμεινω αν εσυ το εχεις κανει και ξερεις.

Καμία δυσκολία, το Calibre κατεβάζεις και μια επέκταση και αφού τα φορτώσεις σε αυτό γίνεται αυτόματα η αφαίρεση, δεν κάνεις κάτι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Καμία δυσκολία, το Calibre κατεβάζεις και μια επέκταση και αφού τα φορτώσεις σε αυτό γίνεται αυτόματα η αφαίρεση, δεν κάνεις κάτι εσύ.

Οκ σεβαστον. Τη μια φορα που κατεβασα ενα βιβλιο αγορασμενο για την κορη μου δεν ειχε λειτουργησει οποτε δεν ασχοληθηκα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theios_billakos είπε

Ευχαριστώ για την  απάντηση.

Όπως είπα, δεν με χαλάει να αφιερώσω λίγο χρόνο παραπάνω για μετατροπή αν αξίζει η συσκευή.
Άν πχ το paperwhite είναι σε όλα ανώτερο και το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν παίζει epub natively, μπορώ να ζήσω με αυτό.
Αν είναι πάνω κάτω τα ίδια απο θέμα ταχύτητας και οθόνης, οκ, τον αποφασιστικό ρόλο θα παίξει η συμβατότητα.
Αν το paperwhite είναι ένα τσικ καλύτερο αλλά όχι για να αξίζει τον κόπο, τότε πάλι θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο η συμβατότητα.
Σε έναν ιδανικό κόσμο, αν έχω περασμένο το ίδιο βιβλίο και στα 2, σε ποιό θα το διαβάσω πιό ευχάριστα? Με λιγότερα κολλήματα, με πιο ξεκούραστη οθόνη κλπ.
 

Με το calibre+deDRM αλλάζεις τα πάντα από και προς epub-kepub-mobi-azw.
Με το kobo nia vs paperwhite 4/2019 η διαφορά θα είναι σχετικά μικρή, & αντίθετα με το απλό kindle, το PW 4 φαίνεται ελαφρά καλύτερη επιλογή. 

Έχει καλύτερη οθόνη (300 ppi vs 212 ppi) και είναι και αδιάβροχο (σημαντικό για κάποιους, αλλά μάλλον gimmik για τους περισσότερους). 
Δυστυχώς δεν έχουν ζεστό φως και η πραγματική διαφορά υπέρ του nia είναι το λογισμικό. 
Το οποίο πιστεύω ότι είναι καλύτερο-φιλικότερο στον χρήστη στα kobo, δίχως να χάνουν σε ασφάλεια ή λειτουργικότητα.

Προσωπικά εάν αγόραζα ένα, θα ήταν το PW 4, εφόσον αυτό βγει κάτω από τα 90€. 
Για PDF δεν μιλάμε γιατί είναι μάλλον κόλπο για λίγες φορές. Στις 6" δεν είναι ότι καλύτερο. Βέβαια εδώ ο συνδυασμός nia + koreader κάνει την σύγκριση με kindle απλά αστεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LongTom είπε

Με το calibre+deDRM αλλάζεις τα πάντα από και προς epub-kepub-mobi-azw.
Με το kobo nia vs paperwhite 4/2019 η διαφορά θα είναι σχετικά μικρή, & αντίθετα με το απλό kindle, το PW 4 φαίνεται ελαφρά καλύτερη επιλογή. 

Έχει καλύτερη οθόνη (300 ppi vs 212 ppi) και είναι και αδιάβροχο (σημαντικό για κάποιους, αλλά μάλλον gimmik για τους περισσότερους). 
Δυστυχώς δεν έχουν ζεστό φως και η πραγματική διαφορά υπέρ του nia είναι το λογισμικό. 
Το οποίο πιστεύω ότι είναι καλύτερο-φιλικότερο στον χρήστη στα kobo, δίχως να χάνουν σε ασφάλεια ή λειτουργικότητα.

Προσωπικά εάν αγόραζα ένα, θα ήταν το PW 4, εφόσον αυτό βγει κάτω από τα 90€. 
Για PDF δεν μιλάμε γιατί είναι μάλλον κόλπο για λίγες φορές. Στις 6" δεν είναι ότι καλύτερο. Βέβαια εδώ ο συνδυασμός nia + koreader κάνει την σύγκριση με kindle απλά αστεία.

Σε ευχαριστώ πολύ.
Μιας και είμαι αρχάριος και ψάχνω για το 1ο μου ereader, δεν ξέρω αν έχω κάνει καλή έρευνα.
Απο αυτό το νήμα ουσιαστικά ό,τι είδα και απο διάφορες κριτικές, video reviews κλπ.
Λόγω μπάτζετ κατέληξα σε αυτές τις 2 επιλογές. 
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο.
Βασικά και το PW4 μπήκε στο παιχνίδι λόγω της προσφοράς -30% αλλιώς στα 130€ ούτε κάν θα το υπολόγιζα.
Τώρα με δεδομένο οτι είναι στα 85€ (+6 τα μεταφορικά) και μέσα στην εβδομάδα μπορώ να το έχω, το λιγουρεύτικα.
Το kobo το βρίσκω μόνο κατόπιν παραγγελίας στα 92€ αλλιώς πάει πάνω απο κατοστάρικο όπου είναι διαθέσιμο.
Μάλλον στο PW θα καταλήξω.
Εκτός βέβαια αν έχετε κάποια άλλη πρόταση που δεν γνωρίζω.
Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφορει σε ενα μηνα νεα σειρα kindle paperwhite. Οι κυριες αλλαγες ειναι:

  • Display: 6.8” 
  • Front light 17 LEDs
  • Wifi: Supports 5.0 GHz networks. 
  • USB-C charging 
  • Adjustable warm light
  • 10-week battery life and 20 percent faster page turns

 

  1. Kindle Paperwhite
  2. Kindle Paperwhite Signature Edition (Wireless charging, Auto-adjusting light)
  3. Kindle Paperwhite Kids
Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ένα eReader για να διαβάζω βιβλία μόνο στα ελληνικά είτε από το εθνική βιβλιοθήκη είτε αγορασμένα (πολύ σπάνια μπορεί να ανοίξω κάποιο pdf σκαναρισμενο). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό με ξεκούραστη εικόνα στα μάτια και να μην έχει πρόβλημα με τα ελληνικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mannikos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ένα eReader για να διαβάζω βιβλία μόνο στα ελληνικά είτε από το εθνική βιβλιοθήκη είτε αγορασμένα (πολύ σπάνια μπορεί να ανοίξω κάποιο pdf σκαναρισμενο). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό με ξεκούραστη εικόνα στα μάτια και να μην έχει πρόβλημα με τα ελληνικά; 

  • Υπάρχουν απαντήσεις στο εν λόγω νήμα. Κοίτα τις προηγούμενες σελίδες για να πάρεις μια ιδέα.
  • Δεν λες πόσα θέλεις να δώσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντυπωσεις απο το poke 2:

Τρεχει το play κανονικα μετα απο ενεργοποιηση και πιστοποιηση.

Η μνημη η ελευθερη ειναι 20GB για βιβλια κ.α. και 2 GB για εφαρμογες.

Τωρα γραφω απο αυτο.

Η μεταφορα αρχειων απο  mac εφικτη με android transfer. Οτι αρχειο αντιγραφεται στο poke, μετα μπορει μονο να διαγραφει.

H ένδειξη της μπαταρίας είναι σχετική με την κατανάλωση να υποθέσω πχ. δείχνει 45% και μετά από ώρες κλειστό δείχνει 51%.

Καλώς ή κακώς το μέγεθος μετράει, βέβαια καμία σχέση με κινητό 6 ιντσών λόγω αναλογίας πλευρών, όπως έχει αναφερθεί...

Συνεχίζοντας λόγω android δεν μπορεί να πιάσει τις τρελές αυτονομίες άλλων ebook reader.

 

Επεξ/σία από nikoscheng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα ebook reader. Είχα καταλήξει στο kindle χωρίς να γνωρίζω πολλά γιατι βλέπω ότι το συστήνουν αρκετοί. Βέβαια κάνοντας μια έρευνα λίγο γρήγορα πολλά ελληνικά βιβλιοπωλεία (πχ ianos κλπ) γράφουν οτι δεν υποστηρίζεται η μορφή που τα κατεβάζεις για το Kindle. Υπάρχει τρόπος μετατροπής ή θα πρέπει να δω κάτι άλλο; Το μόνο που θα ήθελα είναι να έχει φωτισμό για το βράδυ και ένα λεξικό (δε γνωρίζω αν κατεβάζεις εφαρμογή ή έχουν από μόνα τους) γιατί απ'οτι βλέπω δεν υπάρχουν και τόσα πολλά ebooks στα ελληνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SoniC_R είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα ebook reader. Είχα καταλήξει στο kindle χωρίς να γνωρίζω πολλά γιατι βλέπω ότι το συστήνουν αρκετοί. Βέβαια κάνοντας μια έρευνα λίγο γρήγορα πολλά ελληνικά βιβλιοπωλεία (πχ ianos κλπ) γράφουν οτι δεν υποστηρίζεται η μορφή που τα κατεβάζεις για το Kindle. Υπάρχει τρόπος μετατροπής ή θα πρέπει να δω κάτι άλλο; Το μόνο που θα ήθελα είναι να έχει φωτισμό για το βράδυ και ένα λεξικό (δε γνωρίζω αν κατεβάζεις εφαρμογή ή έχουν από μόνα τους) γιατί απ'οτι βλέπω δεν υπάρχουν και τόσα πολλά ebooks στα ελληνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Θα αγοραζεις βιβλια μονο στα ελληνικα ή σε ενδιαφερει και στα αγγλικα? 

Αν προκειται για ελληνικα βιβλια κι επειδη ολα τα ελληνικα βγαινουν ειτε σε pdf ειτε σε epub και προκειμενου να μην μπλεξεις με de-DRM και μετατροπη σε kindle content (αν και δεν ειναι δυσκολο) ισως να ειναι καλυτερα να πας σε kobo. Υπαρχουν αναφορες στα προηγουμενα posts .
Αν σκοπευεις να διαβαζεις βιβλια στα αγγλικα θα πρεπει να δεις απο που σε βολευει να αγοραζεις (amazon πχ ή αλλο) και αντιστοιχα να κατευθυνθεις.

Για pdf αν και οι 6 ιντσες ειναι λιγες σιγουρα οπως λεει και ο LongTom καλυτερα να πας σε kobo καθως μπορεις να βαλεις το koreader. Το PW ουτε για ιδεα για pdf

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Παιδιά μία ερώτηση: αν δοκιμάσω να εγκαταστήσω το koreader σε pocketbook υπάρχει κίνδυνος να "παγώσει" (brick)  η συσκευή;

Θεωρητικά ναι ως μη-επίσημο λογισμικό, πρακτικά όμως οι πιθανότητες είναι μηδενικές. 
Προσωπικά είδα ότι το koreader είναι σχεδόν native app στο pocketbook λόγω εξαιρετικής ενσωμάτωσης. 
Έτσι το βάζω σε κάθε pocketbook που έχω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...