Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, LongTom είπε

Θεωρητικά ναι ως μη-επίσημο λογισμικό, πρακτικά όμως οι πιθανότητες είναι μηδενικές. 
Προσωπικά είδα ότι το koreader είναι σχεδόν native app στο pocketbook λόγω εξαιρετικής ενσωμάτωσης. 
Έτσι το βάζω σε κάθε pocketbook που έχω.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαδικασία είναι πέρασμα της εφαρμογής στην συσκευή και μετά εγκατάσταση της,μέσω υπολογιστή; 

Ή βγάζω καλώδιο και κάνω το set up  απο το pocketbook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαδικασία είναι πέρασμα της εφαρμογής στην συσκευή και μετά εγκατάσταση της,μέσω υπολογιστή; 

Ή βγάζω καλώδιο και κάνω το set up  απο το pocketbook?

https://github.com/koreader/koreader/wiki/Installation-on-PocketBook-devices

Είναι γελοιοδέστατα απλό. 

Ανοίγεις την συσκευή, την συνδέεις με τον Η/Υ σου μέσω USB και κάνεις τα βήματα που αναφέρει στην github σελίδα τους. 
Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Ούτε καν να κάνεις association τα αρχεία με το koreader, εφόσον μπορείς μέσω εφαρμογής να ανοίγεις ότι θέλεις και να έχεις ως default τις native της pocketbook εάν γουστάρεις. 
Δουλειά που με το ζόρι θα πάρει 2-3λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

https://github.com/koreader/koreader/wiki/Installation-on-PocketBook-devices

Είναι γελοιοδέστατα απλό. 

Ανοίγεις την συσκευή, την συνδέεις με τον Η/Υ σου μέσω USB και κάνεις τα βήματα που αναφέρει στην github σελίδα τους. 
Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Ούτε καν να κάνεις association τα αρχεία με το koreader, εφόσον μπορείς μέσω εφαρμογής να ανοίγεις ότι θέλεις και να έχεις ως default τις native της pocketbook εάν γουστάρεις. 
Δουλειά που με το ζόρι θα πάρει 2-3λεπτά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα σύντομο review για το Pocketbook Inkpad 3 που πήρα μεταχειρισμένο.

Τιμή αγοράς τα 75€ δίχως μεταφορικά (έξτρα 8€) από τοπικό ebay(tradera). 
Η προσφορά μου ήταν για τον χαβαλέ και δεν περίμενα να νικήσω εφόσον το όριο μου ήταν τα 90€. 
Κάτι που στην Σουηδία είναι πολύ ασυνήθιστο εφόσον τα μεταχειρισμένα σπάνια πέφτουν κάτω από το 60% της αρχικής τιμής όταν είναι σε κυκλοφορία το προϊόν και συνήθως φεύγουν στα 75-80%. 
Μάλλον επειδή ήταν "άγνωστη" μάρκα. Το kobo forma που έκανα bid, που επίσης ήταν για πούλημα από τον ίδιο (και έχασα εφόσον είχα όριο τα 140) πουλήθηκε στα 197€, μόλις 60 από ότι βρίσκεις το νέο! Γελοία πράματα πραγματικά εφόσον ήταν μετά την ανακοίνωση του forma 2 .

Στο θέμα της συσκευής. 
Είναι εξαιρετικά μικρή για 8"αρα συσκευή, πάρα πολύ ελαφριά και με αξιόλογη κατασκευή. 
Μεγάλο μείον είναι ότι τα κουμπιά είναι μικροσκοπικά για το μέγεθος και δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβεις με την αφή τι πατάς. Έτσι χρειάζεται χρόνος και προσπάθεια να τα μάθεις.
Έχει και θύρα microSD, αλλά δεν έκανα τον κόπο να την δοκιμάσω λόγω των θεμάτων που θα αναλύσω παρακάτω.

Η οθόνη πολύ τίμια, όχι τέλεια. Καλό κοντράστ και αρκετά ομοιογενής φωτισμός. 
Με "ζεστό φωτισμό" πάντα. 

Το UI/λογισμικό είναι το κλασσικό pocketbook. Μάλιστα πήρε και ένα update που βελτίωσε κατά τι τα πράγματα.
Παρόλα αυτά, τίποτα συνταρακτικό ή κακό. Οι native apps είναι αυτές που είχα και στο touch hd 3. Τίμιες, αλλά όχι τοπ.

Το μέγα πρόβλημα είναι ότι η συσκευή είναι πολύ αναιμική.
Πάρα πολύ αναιμική
Όταν πήγα να ανοίξω ένα καλό PDF (70ΜB+, αλλά εγγυημένα true PDF) κλάταρε η native app. 
Το koreader τα κατάφερε καλύτερα, αλλά μετά από ζόρι.
Μικρότερο PDF με λιγότερες εικόνες και περισσότερο κείμενο, αμφότερες τα πήγαν πολύ καλύτερα. Με το Koreader φυσικά να είναι ξεκάθαρα ο νικητής και να προσφέρει μια ικανοποιητική εμπειρία.
Στα epub ουδένα πρόβλημα, πέρα των μεγάλων loading χρόνων όταν ανοίγεις μεγάλα αρχεία. 

Συμπερασματικά:
Για τα λεφτά που το πήρα (75€), είναι καλή προσφορά λόγω του μεγέθους, ποιότητας κατασκευής και οθόνης. 
Προσφέρει πράγματα που δεν βρίσκεις φτηνά αλλού (ακόμη και μεταχειρισμένα). 
Αλλά για παραπάνω δεν είναι.
Δεν το συστήνω για οιαδήποτε άλλη περίπτωση και σίγουρα όχι στην τιμή που πωλείται καινούργιο.
Η απόφαση να βάλουν τέτοιο χαλεπό hardware, κάνει κάθε προσπάθεια ανάγνωσης, πέρα epubs και ελαφρών PDFs, δοκιμασία για γερά νεύρα.
Το koreader είναι απαραίτητο.
Τίποτα λιγότερο.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Πήρα και το kindle DX graphite (4Gb) 3G στα 40€ δίχως μεταφορικά.
Μπορώ να πω ότι είναι εντυπωσιακότατη συσκευή.
Ακόμη και σήμερα λόγω της pearl, που είναι σχεδόν απόλυτα συγκρίσιμη με τις νέες eink και με την εξαίρετη ποιότητα κατασκευής. Στην εποχή της ήταν πολύ μπροστά και από ότι βλέπω η εποχή που τα kindle ήταν δικαίως οι συσκευές που πρόσφεραν τα πάντα εκτός από touchscreen. Λιγότερα από τα sony της εποχής (που ήταν οι πραγματικές luxury συσκευές), αλλά δίχως να είναι dumb down νιανιά όπως τώρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 
Λάτρεψα τα κουμπιά, την αίσθηση στο χέρι και η τεράστια ειρωνεία είναι ότι διαχειρίζεται τα PDF πολύ ικανοποιητικά (για 12χρονη συσκευή), πολύ καλύτερα από τα νέα kindle και καλύτερα από την native εφαρμογή του pocketbook....
Επίσης πετάει στα mobi, ακόμη ένα 50MB άνοιξε σχετικά γρήγορα και έπειτα δίχως πρόβλημα!  
Εάν είχε φως, άνετα θα άλλαζα την μπαταρία για να το κάνω την κύρια 10" (9,7") συσκευή ανάγνωσης.

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 8:10 ΜΜ, LongTom είπε

Εάν είχε φως, άνετα θα άλλαζα την μπαταρία για να το κάνω την κύρια 10" (9,7") συσκευή ανάγνωσης.

Αγαπημένος αναγνώστης και για μενα το dx.. Η καλύτερη απόδειξη του ποσο αργη είναι η εξέλιξη στις συσκευές όταν τα κυρια σημεία που χάνει σε σύγκριση με ένα μοντέρνο είναι το φως και το βάρος -- αν και τα 10αρια δεν είναι ελαφριά.. 

Χρησιμοποιουσα ένα φωτάκι, kandle λεγόταν, με καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα. Σκέφτομαι προς τα Χριστούγεννα να προβώ κι εγώ σε αγορά ereader και είμαι μεταξύ kobo libra h2o και inkpad 3 pro. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη και για οποιαδήποτε συσκευή νομίζετε. Τιμή μέχρι εκεί (~250).

Διαβάζω αρκετά κι έχω πολλά (και pdf όπως και περιοδικά .cbz  .cbr). Επίσης λογικά θα διαβάζει και Μίκυ και παιδικά βιβλία η κόρη μου. Αγορά από Ελλάδα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Καλημέρα κι από μένα. Σκέφτομαι προς τα Χριστούγεννα να προβώ κι εγώ σε αγορά ereader και είμαι μεταξύ kobo libra h2o και inkpad 3 pro. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη και για οποιαδήποτε συσκευή νομίζετε. Τιμή μέχρι εκεί (~250).

Διαβάζω αρκετά κι έχω πολλά (και pdf όπως και περιοδικά .cbz  .cbr). Επίσης λογικά θα διαβάζει και Μίκυ και παιδικά βιβλία η κόρη μου. Αγορά από Ελλάδα.

Ευχαριστώ.

Με αυτές τις απαιτήσεις θέλεις σχετικά μεγάλη οθόνη. 
Πάνω από 7" του libra (& libra 2).
To inkpad 3 pro είναι το 3 με αδιαβροχοποίηση και περισσότερη μνήμη. 
Για το πως τα πάει, δες το σύντομο ριβιού μου μερικά ποστ παραπάνω.
 
Η τιμή είναι το κύριο καθοριστικό, επειδή με 250 δεν πας στην κατηγορία μεγέθους που είναι ιδανικότερη για τέτοια χρήση.
Δηλαδή στις 10". 
Εκτός ίσως από το boyue P10, που τώρα με τις βλάκ φράϊντεϊ μπορεί να πέσει κάτω από τα 250 (τώρα το βρίσκεις 290-330).
Πολύ τίμιο για τα λεφτά του.

Τότε μένουν οι συσκευές των 8".
Θα σου πρότεινα το boyue mars, δες επίσης ριβιού και σχόλια που έκανα σε προηγούμενες σελίδες. Έχω γράψει αναλυτικότατα για αυτό. Κάπου στα 190-210 από aliexpress ή άλλα κινεζομάγαζα. 
Επίσης τώρα που βγαίνει το kobo sage, η τιμή του kobo forma θα πέσει αρκετά. 
Εάν το βρεις κάπου στα 210-220, τότε αξίζει αρκετά.
Καλό για epub-cbr-cbz, αλλά για PDF θα χρειαστεί να περάσεις το koreader(άλλη μια φορά δες προηγούμενα ποστ για αυτό).

Τέλος είναι και η περίπτωση των μεταχειρισμένων.
Εάν βρεις στην τιμή σου συσκευές όπως kobo elipsa, boyue P10, onyx note air, δεν είναι κακό να το σκεφτείς για αγορά.
Τα ebook reader έχουν διαφορετικό χρόνο ζωής και κρατάνε πολλά χρόνια. Έτσι τα μεταχειρισμένα είναι πολλές φορές καλή επένδυση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τη απάντηση. Έχω δει τα διάφορα review σου, αλλά όπως προείπα αγορά μόνο από Ελλάδα, οπότε με περιορίζει κάπως...

Το kobo forma φαίνεται το πιο ενδιαφέρον, δεν περιμένω να πέσει όμως εδώ δραματικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τη απάντηση. Έχω δει τα διάφορα review σου, αλλά όπως προείπα αγορά μόνο από Ελλάδα, οπότε με περιορίζει κάπως...

Το kobo forma φαίνεται το πιο ενδιαφέρον, δεν περιμένω να πέσει όμως εδώ δραματικά...

 

Αγορά από Ελλάδα μειώνει δραματικά τις επιλογές σου, ιδίως από άποψη μεταχειρισμένων (κάποια από τα οποία έρχονται και με εγγύηση).
Πάντως στο forma πρέπει να δεις για Koreader και πιστεύω ότι όλο και κάποια μείωση θα δούμε όταν φτάσει το sage στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Μεταχειρισμένα σχεδόν τίποτα δεν κυκλοφορεί (τουλάχιστον εδώ).

Το θέμα είναι, θα κυκλοφορήσει μέχρι τέλος χρονιάς;;;;

Δεν χάνεις τίποτα να περιμένεις τις επερχόμενες μέρες προσφορών. 
Εάν δεν βρεις κάτι φτηνά μέχρι τότε, μάλλον θα πρέπει να πάρεις ότι υπάρχει διαθέσιμο. 

Για μεταχειρισμένα προσωπικά πάω και στo ebay. 
Αρκετές φορές έχει καλές τιμές, σίγουρα καλύτερες από πολλά φρούτα που πωλούν στο insomnia και ανάλογα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Σίγουρα, απλά δεν θέλω να μπλέξω με τελωνεία κλπ κλπ κλπ... Σ' ευχαριστώ και πάλι, θα περιμένω και προς black Friday να δω.

Τελωνεια θα μπλεξεις μονο αν ερθει εκτος Ευρωπης και Αγγλια. Υπαρχουν μερικα και σε Γερμανια και σε Γαλλια ισως.

Δες και amazon warehouse. Πχ https://www.amazon.fr/Kobo-N782-KU-BK-K-EP-Forma/dp/B07J5BXRWM/ref=sr_1_3?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&crid=YXN8X5OOA7HA&dchild=1&keywords=kobo&m=A2CVHYRTWLQO9T&qid=1635799355&s=warehouse-deals&sprefix=kobo%2Cwarehouse-deals%2C143&sr=8-3 (για παραδειγμα στο στελνω να δεις μεταχειρισμενα στο fr.) Εχω παρει απο κει 2 πραγματα, ενα odb sensor & 1 Fritzbox 7530 πριν μηνες και λειτουργουν αψογα εξαρχης.

Μεταχειρισμενα και τα 2 .

Επεξ/σία από Ashaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: το inkpad colour που βρίσκεται στο skroutz είναι το 7.8 με την kaleido 2 ή είναι το πρώτο μικρό; Γιατί σε ένα μαγαζί που μπήκα έγραφε 6". Αλλιώς νομίζω στα 280 που το έχει είναι καλή περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Ερώτηση: το inkpad colour που βρίσκεται στο skroutz είναι το 7.8 με την kaleido 2 ή είναι το πρώτο μικρό; Γιατί σε ένα μαγαζί που μπήκα έγραφε 6". Αλλιώς νομίζω στα 280 που το έχει είναι καλή περίπτωση...

Εάν είναι inkpad, είναι 8" και kaleido 2. 
Το άλλο δεν αναφέρει τύπο, μόνο στο φλου pocketbook color. 

Στα 280 για αυτό δεν ξέρω εάν είναι καλή επιλογή. 
Είναι το ίδιο τελείως ψόφιο inkpad 3 με έγχρωμη οθόνη.
Η οποία οθόνη όμως συνεχίζει να είναι ψιλονιανια και ξεπλυμένη. 
Εάν περιμένεις LCD-OLED πιστότητα χρωμάτων θα απογοητευτείς. 
Δες τα ριβιου για το θέμα σε youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...