Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κι ευχαριστώ. Τα αγγλικά μου μια χαρά είναι, ειδικά σε υπολογιστή και προγράμματα, τα ελληνικά μου φαίνονται «κινεζικά»!

τον απλό τον τρόπο τον είδα, έριξα και μια γρήγορη μάτια στο ΜΒ, βρήκα και κάτι για πέρασμα kobopatch κλπ κλπ κλπ, αλλά πρέπει να έχω ησυχία για να κάτσω να το μελετήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: ήρθε το kobo libra h2o, πρώτες εντυπώσεις:

Ελαφρύ, εύχρηστο σχήμα με τα κουμπιά στο πλάι.

Το άσπρο δείχνει πιο ωραίο από το μαύρο.

Η θήκη πολύ καλή, του δίνει λίγο όγκο, αλλά συνηθίζεται.

Το πέρασμα βιβλίου εύκολο, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω pdf, σε κόμιξ πάντως (αστερίξ και Οβελίξ) που δοκίμασα, σχετικά συμπαθητικό.

Ερώτηση: τα αγορασμένα μου βιβλία πως τα περνάω μέσα; Με τον ίδιο τρόπο ή κάνω κάποια διαδικασία;;;

Δοκίμασα του Καστανιώτη και παίζει κανονικά,  Ιανό στη σελίδα τους λέει μια διαδικασία με το adobe, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα.

Μείον ίσως που δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα.

Νέο update: όταν μπαίνει σε sleep mode, μένει το εξώφυλλο του βιβλίου με σβηστό το φως και την ένδειξη sleeping πάνω και μόλις ανοίγω τη θήκη, πάει στη σελίδα που ήμουν και ανάβει. Έτσι είναι πάντα; Δεν γίνεται να μην δείχνει τίποτα;

 

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Update: ήρθε το kobo libra h2o, πρώτες εντυπώσεις:

Ελαφρύ, εύχρηστο σχήμα με τα κουμπιά στο πλάι.

Το άσπρο δείχνει πιο ωραίο από το μαύρο.

Η θήκη πολύ καλή, του δίνει λίγο όγκο, αλλά συνηθίζεται.

Το πέρασμα βιβλίου εύκολο, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω pdf, σε κόμιξ πάντως (αστερίξ και Οβελίξ) που δοκίμασα, σχετικά συμπαθητικό.

Ερώτηση: τα αγορασμένα μου βιβλία πως τα περνάω μέσα; Με τον ίδιο τρόπο ή κάνω κάποια διαδικασία;;;

Δοκίμασα του Καστανιώτη και παίζει κανονικά,  Ιανό στη σελίδα τους λέει μια διαδικασία με το adobe, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα.

Μείον ίσως που δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα.

Νέο update: όταν μπαίνει σε sleep mode, μένει το εξώφυλλο του βιβλίου με σβηστό το φως και την ένδειξη sleeping πάνω και μόλις ανοίγω τη θήκη, πάει στη σελίδα που ήμουν και ανάβει. Έτσι είναι πάντα; Δεν γίνεται να μην δείχνει τίποτα;

 

Ψάξε στις ρυθμίσεις. 
Έχει κάτι εάν θυμάμαι καλά (το δικό μου είναι αφόρτιστο τώρα και δεν μπορώ να ψάξω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oykas2001 είπε

 

Νέο update: όταν μπαίνει σε sleep mode, μένει το εξώφυλλο του βιβλίου με σβηστό το φως και την ένδειξη sleeping πάνω και μόλις ανοίγω τη θήκη, πάει στη σελίδα που ήμουν και ανάβει. Έτσι είναι πάντα; Δεν γίνεται να μην δείχνει τίποτα;

 

Settings - Energy saving - Sleep and power off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο από kobo store έχω βάλει με drm στη συσκευή.

Τα epub και mobi που έχω αγοράσει απο kobo amazon και αλλού τα έχω καθαρίσει από drm με το γνωστο dedrm  plugin του calibre πριν τα περάσω για διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω κι αυτό. Όπως είπα, ένα παλιό του Καστανιώτη που πέρασα, το δείχνει κανονικά. Αλήθεια, επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου, το kobo store, amazon κλπ έχουν ελληνικά βιβλία;

Επίσης, υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει αρκετά ελληνικά βιβλία για να αγοράσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τόσο γνώστης της ελληνικής αγοράς ebook. Στο kobostore υπάρχει πολύ περιορισμένη επιλογή ελληνικών βιβλίων, στο amazon τίποτα.

Μπορείς να κάνεις ένα λογαριασμό στην nlg.gr για να δανείζεσαι ebooks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχουν πολύ λίγα ελληνικά ebooks. Εδώ και 10 χρόνια (από τότε που οι ereaders απέκτησαν αξιοσέβαστο κοινό) η πρόοδος είναι πολύ μικρή και το ενδιαφέρον ελάχιστο. Διαφορετικά θα είχαμε επανακυκλοφορίες παλιών βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή, κάτι μου δεν νομίζω να έχει συμβεί μέχρι τώρα. Ένας γρήγορος έλεγχος στους καταλόγους θα πείσει.

Αν πριν 8-9 χρόνια υπήρχαν το πολύ 5000 ebooks στα ελληνικά, γύρω στο 2016 που άνοιξε το cosmotebooks ο αριθμός αυτός αυξήθηκε στις 7000 και σήμερα πολύ αμφιβάλλω αν έχει ξεπεράσει τις 8000 (ή τουλάχιστον τόσα βιβλία έχουν site σαν το myebooks.gr). Οι αντίστοιχοι εκδοτικοί οίκοι φαντάζομαι διαθέτουν ακόμα λιγότερα, αφού ο καθένας προωθεί κυρίως τα δικά του.

Στην αντίπερα όχθη είναι το Amazon που έχει ξεπεράσει τα 6 εκατομμύρια ebooks, στη συντριπτική πλειοψηφία τους στα Αγγλικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας, θα τα ψάξω.

Επίσης, ενεργοποίησα και το κρυφό μενού και τώρα έχω και παιχνίδια για να κάνω διάλειμμα από το διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, δεν γνωρίζω πολλά για το αντικείμενο, είδα ότι παίζουν συσκευές που κάνουν το διάβασμα σε οθόνη πιο ξεκούραστο από ότι ένα κινητό για παράδειγμα. Ενδιαφέρομαι κυρίως για epub, τα κάνω mobi αν χρειαστεί με calibre. Κοίταξα για το καινούριο kindle paperwhite αλλά από κανένα Amazon δεν στέλνουν Ελλάδα (γιατί;) ούτε υπάρχει στο Σκρουτζ.

Μετά είδα το pocketbook inkpad3 αλλά είναι σχετικά παλιό μοντέλο και νομίζω λίγο ακριβό.

Τέλος, είδα το kobo h2o αλλά δε βρίσκω θήκη. Και το libra 2 φαίνεται ακόμα πιο ωραίο αλλά δεν το βρίσκω Ελλάδα.

Καταρχάς πείτε μου αν αξίζει σαν αγορά, έχει όντως διαφορά από οθόνη iPhone? Και από εκεί και πέρα ποιο προτείνετε με ανώτατο budget βία 200 ευρώ ή κάπου εκεί; Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσω ντε και καλά από Ελλάδα αρκεί να βρεθεί κάτι καλό και να είναι διαθέσιμο.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Τέλος, είδα το kobo h2o αλλά δε βρίσκω θήκη.

Καλημέρα, πήρα την συσκευή τρεις βδομάδες περίπου πριν. Θήκη από το amazon.de, ήρθε πιο γρήγορα από την συσκευή!

https://www.amazon.de/-/en/Case-Kobo-Libra-H2O-Lightweight/dp/B07YX6X17W?th=1&psc=1

Κατά τα άλλα, βολεύτηκα πολύ με τη συσκευή, έχω διαβάσει ήδη δύο βιβλία και τώρα βρίσκομαι στα μισά του 4 3 2 1 του Paul Auster (~1150 σελίδες). Καμία σχέση με οθόνη κινητού ή τάμπλετ, ξεκούραστη και το καταλαβαίνεις, δεν πονάνε τα μάτια σου μόλις το αφήσεις. Άψογο με epub, ακόμα και ένα παιδικό βιβλίο που αγόρασα και ήταν σε pdf, με την συσκευή γυρισμένη και δύο σελίδες ανά οθόνη η μικρή μου το διάβασε άνετα. 

Τέλος πολύ βολικό το grip με τα κουμπιά στο πλάι, για να το πιάνεις όπως θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 4:20 ΜΜ, oykas2001 είπε

Update: ήρθε το kobo libra h2o, πρώτες εντυπώσεις:

Ελαφρύ, εύχρηστο σχήμα με τα κουμπιά στο πλάι.

Το άσπρο δείχνει πιο ωραίο από το μαύρο.

Η θήκη πολύ καλή, του δίνει λίγο όγκο, αλλά συνηθίζεται.

Το πέρασμα βιβλίου εύκολο, δεν πρόλαβα να δοκιμάσω pdf, σε κόμιξ πάντως (αστερίξ και Οβελίξ) που δοκίμασα, σχετικά συμπαθητικό.

Ερώτηση: τα αγορασμένα μου βιβλία πως τα περνάω μέσα; Με τον ίδιο τρόπο ή κάνω κάποια διαδικασία;;;

Δοκίμασα του Καστανιώτη και παίζει κανονικά,  Ιανό στη σελίδα τους λέει μια διαδικασία με το adobe, αλλά δεν δοκίμασα ακόμα.

Μείον ίσως που δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα.

Νέο update: όταν μπαίνει σε sleep mode, μένει το εξώφυλλο του βιβλίου με σβηστό το φως και την ένδειξη sleeping πάνω και μόλις ανοίγω τη θήκη, πάει στη σελίδα που ήμουν και ανάβει. Έτσι είναι πάντα; Δεν γίνεται να μην δείχνει τίποτα;

 

Ξέρω, παλιό post, αλλά δοκίμασε να τα περάσεις με calibre. Δεν υπάρχει καλύτερο λογισμικο για διαχείριση ebooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Γεια σας, δεν γνωρίζω πολλά για το αντικείμενο, είδα ότι παίζουν συσκευές που κάνουν το διάβασμα σε οθόνη πιο ξεκούραστο από ότι ένα κινητό για παράδειγμα. Ενδιαφέρομαι κυρίως για epub, τα κάνω mobi αν χρειαστεί με calibre. Κοίταξα για το καινούριο kindle paperwhite αλλά από κανένα Amazon δεν στέλνουν Ελλάδα (γιατί;) ούτε υπάρχει στο Σκρουτζ.

Μετά είδα το pocketbook inkpad3 αλλά είναι σχετικά παλιό μοντέλο και νομίζω λίγο ακριβό.

Τέλος, είδα το kobo h2o αλλά δε βρίσκω θήκη. Και το libra 2 φαίνεται ακόμα πιο ωραίο αλλά δεν το βρίσκω Ελλάδα.

Καταρχάς πείτε μου αν αξίζει σαν αγορά, έχει όντως διαφορά από οθόνη iPhone? Και από εκεί και πέρα ποιο προτείνετε με ανώτατο budget βία 200 ευρώ ή κάπου εκεί; Δεν είναι απαραίτητο να αγοράσω ντε και καλά από Ελλάδα αρκεί να βρεθεί κάτι καλό και να είναι διαθέσιμο.

Όλα τα Άμαζον στέλνουν Ελλάδα, αρκεί να επιλέξεις την έκδοση "Without Advertising" (ή μπορεί να αναφέρεται και ως "Without Offers"). Η έκδοση με τις διαφημίσεις είναι μεν φθηνότερη αλλά δεν στέλνεται Ελλάδα.

Επίσης όλα τα ebook readers με την τεχνολογία οθόνης των Paperwhite, Pocketbook, Kobo κλπ έχουν τεράστια διαφορά από την οθόνη οποιουδήποτε κινητού ή tablet, όποιας μάρκας και αν είναι αυτό. Πρέπει να το δει από κοντά κάποιος για να το καταλάβει.

Τώρα για αγορά, εφόσον προσωπικά ασχολούμαι μόνο με τα Kindle δεν έχω να προτείνω κάτι διαφορετικό όμως αν διαβάσεις τις τελευταίες 10-20 σελίδες της συζήτησης θα βρεις πάρα πολλές προτάσεις. Ένας σημαντικός παράγοντας είναι αν ενδιαφέρεσαι να διαβάζεις κυρίως pdf ή όχι αλλά και τι είδους βιβλία θα είναι αυτά (νουβέλες, κόμικ, τεχνικά συγγράμματα με σχήματα κλπ).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...