Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Necrogenisis είπε

Ξέρω, παλιό post, αλλά δοκίμασε να τα περάσεις με calibre. Δεν υπάρχει καλύτερο λογισμικο για διαχείριση ebooks.

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, ναι, έχω περάσει αρκετά, και τα αγορασμένα μου με το dedrm που έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω και τον ευχαριστώ επίσης θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσουμε πρόσβαση στο overdrive/Libby? Κάποια βιβλιοθήκη ελληνική ή ευρωπαϊκή στην οποία να μπορούνε να εγγραφούμε online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 8:38 ΜΜ, anthony_88 είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσουμε πρόσβαση στο overdrive/Libby? Κάποια βιβλιοθήκη ελληνική ή ευρωπαϊκή στην οποία να μπορούνε να εγγραφούμε online?

Καλησπέρα φίλε μου, υπάρχει το website της Εθνικής Βιβλιοθήκης που έχει πολύ πράμα γενικά..

https://ereading.nlg.gr/

Συνδέεσαι με κωδικούς taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, slide13 είπε

Καλησπέρα φίλε μου, υπάρχει το website της Εθνικής Βιβλιοθήκης που έχει πολύ πράμα γενικά..

https://ereading.nlg.gr/

Συνδέεσαι με κωδικούς taxisnet

Καλημέρα, καλή η προσπάθεια, αλλά τα βιβλία είναι με drm, διαβάζονται από το kobo; (Όπως βλέπεις δεν έχω την παραμικρή επαφή με δανεισμό online)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

 

Καλημέρα, καλή η προσπάθεια, αλλά τα βιβλία είναι με drm, διαβάζονται από το kobo; (Όπως βλέπεις δεν έχω την παραμικρή επαφή με δανεισμό online)...

Το kobo υποστηρίζει νομίζω το ADE, οπότε αν ισχύει αυτό θα τα διαβάζεις κανονικά, απλώς ισχύει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όπως αν δανειζόσουν κανονικά τα βιβλία. 

 

  Να προσθέσω όσον αφορά την δανειστική αυτή βιβλιοθήκη, άνοιξε κάπου το φθινόπωρο του 2018 με 2899 διαθέσιμα βιβλία (το είχα γράψει σε παλαιότερο σχόλιο και το βρήκα), πλέον έχει 2320 βιβλία και το πιο πρόσφατο είναι του 2017.

 Απ' ότι αντιλαμβάνομαι, λοιπόν, δόθηκαν κάποια χρήματα για να φτιαχτεί τότε και αυτό ήταν, δεν έγινε τίποτα άλλο και φυσικά δεν εμπλουτίστηκε ο κατάλογος αλλά μάλλον αφαιρέθηκαν και βιβλία που είχαν είχαν δοθεί μάλλον για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, όπως όλα σχεδόν στην Ελλάδα Έτσι γίνονται, δίνουν (πολλά λεφτά) για να φτιαχτεί κάτι, και ακολούθως το παρατάνε στην μοίρα του...

Η διαδικασία πως είναι; Κατεβαίνουν τα βιβλία και τα περνάω στην συσκευή; Ή τα ανοίγω κάπως κατευθείαν από τη συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω για την εθνική βιβλιοθήκη ωστόσο αν κάποιος ξέρει κάποια ξένη βιβλιοθήκη στην οποία μπορείς να εγγραφείς online και έχει καλό κατάλογο στο overdrive ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή το είχα ψάξει λίγο για online services, αλλά τελικά (με εξαίρεση το Kindle Unlimited) ό,τι βρήκα χρειαζόταν app και δεν μπορούσες να κατεβάσεις epub/mobi τοπικά για να το διαβάσεις με την ησυχία σου στο ereader που θέλεις. Άσε που στην πραγματικότητα τη συντριπτική πλειοψηφία των αγγλικών ebooks μπορείς να τη βρεις και με άλλους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κάποια στιγμή το είχα ψάξει λίγο για online services, αλλά τελικά (με εξαίρεση το Kindle Unlimited) ό,τι βρήκα χρειαζόταν app και δεν μπορούσες να κατεβάσεις epub/mobi τοπικά για να το διαβάσεις με την ησυχία σου στο ereader που θέλεις. Άσε που στην πραγματικότητα τη συντριπτική πλειοψηφία των αγγλικών ebooks μπορείς να τη βρεις και με άλλους τρόπους.

Και στο Scribd μπορείς να διαβάσεις offline αλλά μέσω της εφαρμογής πάντα οπότε πρέπει το reader να το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, oykas2001 είπε

 

Καλημέρα, καλή η προσπάθεια, αλλά τα βιβλία είναι με drm, διαβάζονται από το kobo; (Όπως βλέπεις δεν έχω την παραμικρή επαφή με δανεισμό online)...

Ανοιγεις τα βιβλια με adobe digital editions τα κατεβαζει στο folder (locally στο pc σου) Documents\My Digital Editions ως epub και μετα τα πετας μεσα στο calibre και τα κανεις de-drm και transform σε οτι αλλου τυπου format χρειαζεσαι και το διαβαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ανοιγεις τα βιβλια με adobe digital editions τα κατεβαζει στο folder (locally στο pc σου) Documents\My Digital Editions ως epub και μετα τα πετας μεσα στο calibre και τα κανεις de-drm και transform σε οτι αλλου τυπου format χρειαζεσαι και το διαβαζεις.

Το φαντάστηκα σαν διαδικασία αυτό που περιγράφεις, το ερώτημα είναι εξακολουθεί να ισχύει ο χρονικός περιορισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Το φαντάστηκα σαν διαδικασία αυτό που περιγράφεις, το ερώτημα είναι εξακολουθεί να ισχύει ο χρονικός περιορισμός;

Μεσα στο adobe digital editions ναι βεβαια, στο αρχειο ομως που εχεις περασει στο calibre και μετατρεψει σε οτιδηποτε θες (αν θες δλδ να το μετατρεψεις) δεν εχεις κανενα χρονικο περιορισμο. Για την ακριβεια οταν περνας το οποιοδηποτε βιβλιο μεσα στο calibre τα βαζει σε δικο του folder χωρις να πειραζει το αρχικο αρχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Και στο Scribd μπορείς να διαβάσεις offline αλλά μέσω της εφαρμογής πάντα οπότε πρέπει το reader να το υποστηρίζει.

Μπράβο αυτό λέω, ότι δεν έχω βρει κάτι που σε αφήνει να διαβάσεις εκτός εφαρμογής. Άρα να μπορείς να κατεβάσεις το ίδιο το αρχείο (με πιθανότητα μετά να το, γκουχ γκουχ, "σπάσεις" και να το κρατήσεις). Ακόμα και μέσω app όμως έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολλά τα non-Android ereaders που έχουν τέτοιες εφαρμογές. Νομίζω το Nook είναι ένα, αλλά δεν ξέρω για άλλα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Μεσα στο adobe digital editions ναι βεβαια, στο αρχειο ομως που εχεις περασει στο calibre και μετατρεψει σε οτιδηποτε θες (αν θες δλδ να το μετατρεψεις) δεν εχεις κανενα χρονικο περιορισμο. Για την ακριβεια οταν περνας το οποιοδηποτε βιβλιο μεσα στο calibre τα βαζει σε δικο του folder χωρις να πειραζει το αρχικο αρχειο.

Οπότε δηλαδή κρατάς το βιβλίο για πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...