Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, caasi70 είπε

ωραίος, η απλή λύση μου ήταν να το συμπιέσω ξανά, το πέρασα και όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Αγιος Βασίλης ήρθε νωρίτερα στο σπίτι και μας άφησε εχθές ένα Onyx Boox Nova 3 για την σύζυγο που είναι βιβλιοφάγος.Ο κλήρος για την ανακάλυψη ebook στα Ελληνικά έπεσε σε εμένα που υποτίθεται ότι τα καταφέρνω στα τεχνολογικά και έτσι αποφάσισα να γράψω στο forum.

Καταρχάς η πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο ereader δεν ήταν τραυματική μόλις έβαλα την προστατευτική ζελατίνα χωρίς πολλές φυσαλίδες (πραγματικά δύσκολο task) άρχισα το setup και σε λίγα λεπτά κατέβασα το πρώτο ebook από το pc μέσω usb. Πραγματικά είναι πολύ ωραία η αίσθηση του eink και η δυνατότητα σημειώσεων σαν να είναι πραγματικό χαρτί !

Και εδώ ξεκινάει η περιπέτεια της αναζήτησης Ελληνικών ebook. Κατέβασα το ADE, το calibre και το plugin του για deDRM και αφού ξεκλείδωσα τα ebook που είχα στο google books τα μετέφερα στο Boox μια χαρά, αλλά τα βιβλία μου είναι ελάχιστα στα Ελληνικά και άρχισα να ψάχνω για πηγές Ελληνικών βιβλίων. Βρήκα την Εθνική Βιβλιοθήκη αλλά λίγα τα ενδιαφέροντα βιβλία. Ο Γουτεμβέργιος και οι open βιβλιοθήκες έχουν μόνο παλιά βιβλία και οι εκδοτικοί οίκοι έχουν ελάχιστες εκδόσεις σε ebook και διάσπαρτες. 

Αρχισα λοιπόν να ψάχνω τα p2p δίκτυα και το dark web για ελληνικά ebook αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και ο "Θείος" δεν μου δίνει τα αναμενόμενα... Έχω το vuze (πρώην azareus) για torrent client και ψάχνω με idope και duckduckgo. Φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποιο τορεντάδικο που έχει τα Ελληνικά ebook και χρειάζεται πρόσκληση ... Κάθε πρόταση δεκτή λοιπόν στο νήμα ή και σε pm

Για παράδειγμα ψάχνω το Μαγικό Βουνό που είναι αγαπημένο της βιβλίο. Η nlg το βγάζει εξαντλημένο και ο θείος δεν μου το δίνει. Το θέμα με την διαθεσιμότητα του Ελληνικού ηλεκτρονικού βιβλίο νομίζω ότι είναι ο κυριότερος ανασταλτικός παράγοντας για την χρήση των ereader και με αυτή την λογική ποστάρω εδώ ελπίζοντας ότι δεν είμαι off-topic.

Εάν υπάρχει άλλη συζήτηση για τα Ελληνικά ebook παρακαλώ ενημερώστε με. 

Θα επανέλθω με συνοπτική παρουσίαση του Boox για να βοηθήσουμε και άλλα άτομα που θέλουν να χρησιμοποιήσουν ereader. 

     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να συζητάμε για θείους αλλά και εγώ θα σου πω με τη σειρά μου ότι μόνο ebooks στα αγγλικά διαβάζουμε πλέον διότι ακόμα και νόμιμα η αγγλική έκδοση είναι πολλές φορές φθηνότερη από την ελληνική, σε σημείο να αξίζει περισσότερο να πάρεις physical book στα ελληνικά αντί για ebook που έχει πάνω κάτω ίδιες τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αγοράζω και διαβάζω αρκετά ελληνικά βιβλία, οι περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι ένα μέρος, μεγάλο ή μικρό των νέων εκδόσεων τους το ανεβάζουν και σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου. Για τις τιμές δεν είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ φυσικού βιβλίου αλλά υπάρχει.

 Παλιές εκδόσεις ναι, δεν τις ανεβάζουν. Προχειρότητα έχω δει μόνο από τις εκδόσεις Μίνωας όπου είχα αγοράσει βιβλία που δεν ήταν αναγνώσιμα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο φίλε @Ganagn, πραγματικά υπέροχο δώρο για τη γυναίκα σου. Φυσικά δεν σου πήρε πολλή ώρα για να ανακαλύψεις κι εσύ ότι η ελληνική αγορά των ebooks παραμένει στα όρια της ανυπαρξίας, ενώ ακόμα και ο "θείος" έχει πολύ λίγες επιλογές με την πλειοψηφία τους να είναι απλώς κακοσκαναρισμένα PDF.

1 ώρα πριν, anthony_88 είπε

Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να συζητάμε για θείους αλλά και εγώ θα σου πω με τη σειρά μου ότι μόνο ebooks στα αγγλικά διαβάζουμε πλέον διότι ακόμα και νόμιμα η αγγλική έκδοση είναι πολλές φορές φθηνότερη από την ελληνική, σε σημείο να αξίζει περισσότερο να πάρεις physical book στα ελληνικά αντί για ebook που έχει πάνω κάτω ίδιες τιμές.

Offtopic αλλά αυτός είναι και ο λόγος που πριν πολλά-πολλά χρόνια (όταν δεν υπήρχαν ακόμα ebook readers) πήρα την απόφαση να το γυρίσω αποκλειστικά στις αγγλικές εκδόσεις. Θυμάμαι έψαχνα να βρω το Dune ή κάποιο παρόμοιο και η συγκεκριμένη ελληνική έκδοση κόστιζε τριπλάσια της αγγλικής (30 ευρώ vs 10), αφού για χρόνια η πρώτη ήταν διαθέσιμη μόνο σε hardcover. Ακόμα και παλιότερα pocketbook βιβλία τύπου LOTR, Neuromancer κλπ ήταν πολύ πιο φθηνά στο πρωτότυπο παρά στη μετάφρασή τους. Παράλληλα ήταν ευκολότερο να βρεις και να παραγγείλεις τα ίδια τα βιβλία online (από Amazon ή άλλού) σε σχέση με τα τότε ανύπαρκτα ελληνικά eshops, που έπρεπε να τρέχεις στο κέντρο της Αθήνας και να ψάχνεις στην τύχη σε Ελευθερουδάκη, Παπασωτηρίου κλπ.

Από τη μία απέκτησα πρόσβαση σε μια αγορά που είχε πολλαπλάσια βιβλία από τα ελληνικά, αφού εκτός των άλλων πολλά έργα του ενδιαφέροντός μου δεν μεταφράζονταν ποτέ. Από την άλλη μπορούσα να βρω πολύ φτηνά μεταχειρισμένα βιβλία (κυρίως από Alibris που μεταξύ άλλων είχε και πολύ φτηνά μεταφορικά τότε), ενώ για τα ελληνικά προφανώς δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.Αμφιβάλω αν υπάρχει ακόμα και τώρα.

Ήταν εκπληκτικό ότι ο Ελευθερουδάκης για παράδειγμα ήθελε 20 ευρώ για καινούριο pocketbook στα Ελληνικά (15 στα Αγγλικά) συν 9 ευρώ μεταφορικά, όταν το Alibris μου το έστελνε από Νέα Υόρκη μεταχειρισμένο σε εξαιρετική κατάσταση στα 4 ευρώ με άλλα 4-5 για μεταφορικά (ενώ το κάθε έξτρα βιβλίο κόστιζε μόνο +1 ευρώ στο shipping, οπότε κάθε παραγγελία είχε ένα τσουβάλι βιβλία για να συμφέρει περισσότερο).

Φυσικά όταν ήρθαν τα πρώτα ereaders η ήδη υπάρχουσα συνταγή ήρθε και έδεσε για τα καλά, αφού συν τοις άλλοις τα αγγλικά ebooks μπορούσες να τα βρεις και μέσω -γκουχ- θείου. Για να μη μιλήσουμε και για την ευκολία των ενσωματωμένων λεξικών.

Αν τα τελευταία 20 χρόνια έχω διαβάσει 300 βιβλία στα αγγλικά, τα αντίστοιχα ελληνικά μπορεί να είναι λιγότερα από 5 (τυχαίοι οι απόλυτοι αριθμοί, αλλά η αναλογία είναι αρκετά ακριβής). Μετά από ένα σημείο γίνεται συνήθεια και δεν σου κάνει πλέον εντύπωση ή διαφορά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει προβλήματα η ελληνική αγορά βιβλίου  αλλά εμένα μου φαίνεται άδικο έως και παράλογο να κατηγορούμε τους εκδοτικούς οίκους για υψηλές τιμές. Είναι μικρή η αγορά, είναι λίγα τα βιβλία που πωλιούνται και στα ξένα βιβλία υπάρχει και το επιπλέον κόστος των μεταφράσεων.  Επίσης τα καινούρια βιβλία είναι ακριβά αλλά  τα περισσότερα βιβλία έχουν παλαιότερα βιβλία σε πολύ χαμηλές τιμές. Είμαστε πίσω στα ηλεκτρονικά βιβλία από την άποψη ότι δεν βγάζουν και τις παλιότερες εκδόσεις σε ηλεκτρονική μορφή αλλά υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι όπως π.χ. ο Ψυχογιός από τους πιο γνωστούς που βγάζουν σχεδόν όλες τις νέες κυκλοφορίες τους σε ηλεκτρονική μορφή.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ganagn είπε

Ο Αγιος Βασίλης ήρθε νωρίτερα στο σπίτι και μας άφησε εχθές ένα Onyx Boox Nova 3 για την σύζυγο που είναι βιβλιοφάγος.Ο κλήρος για την ανακάλυψη ebook στα Ελληνικά έπεσε σε εμένα που υποτίθεται ότι τα καταφέρνω στα τεχνολογικά και έτσι αποφάσισα να γράψω στο forum.

Καταρχάς η πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο ereader δεν ήταν τραυματική μόλις έβαλα την προστατευτική ζελατίνα χωρίς πολλές φυσαλίδες (πραγματικά δύσκολο task) άρχισα το setup και σε λίγα λεπτά κατέβασα το πρώτο ebook από το pc μέσω usb. Πραγματικά είναι πολύ ωραία η αίσθηση του eink και η δυνατότητα σημειώσεων σαν να είναι πραγματικό χαρτί !

Και εδώ ξεκινάει η περιπέτεια της αναζήτησης Ελληνικών ebook. Κατέβασα το ADE, το calibre και το plugin του για deDRM και αφού ξεκλείδωσα τα ebook που είχα στο google books τα μετέφερα στο Boox μια χαρά, αλλά τα βιβλία μου είναι ελάχιστα στα Ελληνικά και άρχισα να ψάχνω για πηγές Ελληνικών βιβλίων. Βρήκα την Εθνική Βιβλιοθήκη αλλά λίγα τα ενδιαφέροντα βιβλία. Ο Γουτεμβέργιος και οι open βιβλιοθήκες έχουν μόνο παλιά βιβλία και οι εκδοτικοί οίκοι έχουν ελάχιστες εκδόσεις σε ebook και διάσπαρτες. 

Αρχισα λοιπόν να ψάχνω τα p2p δίκτυα και το dark web για ελληνικά ebook αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και ο "Θείος" δεν μου δίνει τα αναμενόμενα... Έχω το vuze (πρώην azareus) για torrent client και ψάχνω με idope και duckduckgo. Φαντάζομαι ότι υπάρχει κάποιο τορεντάδικο που έχει τα Ελληνικά ebook και χρειάζεται πρόσκληση ... Κάθε πρόταση δεκτή λοιπόν στο νήμα ή και σε pm

Για παράδειγμα ψάχνω το Μαγικό Βουνό που είναι αγαπημένο της βιβλίο. Η nlg το βγάζει εξαντλημένο και ο θείος δεν μου το δίνει. Το θέμα με την διαθεσιμότητα του Ελληνικού ηλεκτρονικού βιβλίο νομίζω ότι είναι ο κυριότερος ανασταλτικός παράγοντας για την χρήση των ereader και με αυτή την λογική ποστάρω εδώ ελπίζοντας ότι δεν είμαι off-topic.

Εάν υπάρχει άλλη συζήτηση για τα Ελληνικά ebook παρακαλώ ενημερώστε με. 

Θα επανέλθω με συνοπτική παρουσίαση του Boox για να βοηθήσουμε και άλλα άτομα που θέλουν να χρησιμοποιήσουν ereader. 

     

Δεν είναι προστατευτική ζελατίνα, αλλά στρώση για να γράφεις καλύτερα.
Εάν η γυναίκα σου δεν έχει το reader για σημειώσεις, τότε είναι αχρείαστο και ίσως και κακό γιατί μειώνει την ευκρίνεια. 
Συμφωνώ με το πόσο χάλια ήταν η τοποθέτηση, για αυτό δεν την έβαλα στο δικό μου nova 3, αλλά μόνο στο max lumi που το έχω κυρίως για σημειώσεις.

Κάποτε, μιλάμε για εποχές 2005-2008, τα πάλαι ποτέ Ελληνικά warez είχαν πάρα πολλά βιβλία στα Ελληνικά. 
Τώρα λόγω του ότι έκλεισαν τόσα πολλά, έχει χαθεί πολύ πράγμα.

Όπως σωστά λένε οι άλλοι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις στα Αγγλικά. 
Ή στα γερμανικά εάν τα κατέχει καλύτερα, εφόσον και εκείνη η αγορά - DACH - είναι πολύ μεγάλη και ο κόσμος εκεί διαβάζει πολύ.
Οι διαφορές στην ποικιλία, την ποιότητα των μεταφράσεων, τιμών και διαθεσημότητας δεν συγκρίνεται.

Κακά τα ψέματα, ο μέσος Έλληνας σταμάτησε να διαβάζει βιβλία από το Λύκειο (που και εκεί ήταν συνήθως τα κομμάτια που έλεγαν τα λυσάρια) και το μόνο που πέφτει στα χέρια του που απαιτεί διάβασμα στην καλύτερη είναι τίποτα αθλητικές εφημερίδες.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ganagn είπε

 

Για παράδειγμα ψάχνω το Μαγικό Βουνό που είναι αγαπημένο της βιβλίο. Η nlg το βγάζει εξαντλημένο και ο θείος δεν μου το δίνει. Το θέμα με την διαθεσιμότητα του Ελληνικού ηλεκτρονικού βιβλίο νομίζω ότι είναι ο κυριότερος ανασταλτικός παράγοντας για την χρήση των ereader και με αυτή την λογική ποστάρω εδώ ελπίζοντας ότι δεν είμαι off-topic.

 

     

Καλοριζικο το νεο εργαλειο της γυναικας.

Το Μαγικο βουνο το βρηκα στο https://ereading.nlg.gr/ και ειναι σε κρατηση αυτη τη στιγμη. Λογικα αν μπαινεις καθε μερα θα το βρεις για να το κατεβασεις.

Εκτος κι αν το status Σε Κρατηση που βγαζει σημαινει οτι δεν υπαρχει το βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη.

Τη λογικη παντως να εχει σε status σε κρατηση ενα ηλεκτρονικο βιβλιο δεν την καταλαβαινω. Δεν ειναι φυσικο βιβλιο να πεις οτι μπορει να το εχει μονο ενας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Τη λογικη παντως να εχει σε status σε κρατηση ενα ηλεκτρονικο βιβλιο δεν την καταλαβαινω. Δεν ειναι φυσικο βιβλιο να πεις οτι μπορει να το εχει μονο ενας!

Έχει σχέση με τα δικαιώματα χρήσης που έχει η Εθνική Βιβλιοθήκη, έχει π.χ 3 δικαιώματα δεν μπορεί να διαθέσει σε περισσότερους. Με την ίδια λογική αν το αγοράζαμε θα μπορούσαμε να το βγάλουμε σε απεριόριστα αντίτυπα και να το διαθέοσυμε όπου θέλουμε. (νόμιμα εννοώ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Conan2046 είπε

Έχει σχέση με τα δικαιώματα χρήσης που έχει η Εθνική Βιβλιοθήκη, έχει π.χ 3 δικαιώματα δεν μπορεί να διαθέσει σε περισσότερους. Με την ίδια λογική αν το αγοράζαμε θα μπορούσαμε να το βγάλουμε σε απεριόριστα αντίτυπα και να το διαθέοσυμε όπου θέλουμε. (νόμιμα εννοώ)

Ουπς, δεν ηξερα οτι εχει περιορισμο στα δικαιωματα χρησης.

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγικό βουνό σε epub από μεταίχμιο για αγορά 

https://www.metaixmio.gr/el/products/το-μαγικό-βουνό-978-618-03-1131-0?gclid=Cj0KCQiA5OuNBhCRARIsACgaiqWshY9w5KFG7_c9oq-ph5N3AWXCDz_FWM7GSekKHcUbsrvDEzpIOx8aAhRyEALw_wcB

Αυτό δεν είναι; 

(ξέρω ότι θα έχει drm, δεν ξέρω σε ποιες συσκευές θα μπορεί να διαβαστεί) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για cbz files στο kobo Libra h2o τι προτείνετε; Απλά όπως είναι μεταφορά ή μετατροπή μέσω kcc σε epub και μετά μεταφορά μέσω kobo extended touch plugin του calibre για να γίνουν kepub; Ή μήπως κάτι άλλο;

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αστερίξ που δοκίμασα, το πέρασα αυτούσιο, φαίνεται μια χαρά, όσο μπορεί σε μια μικρή οθόνη τέλος πάντων...

Ερώτηση: το kepub τι διαφορά έχει σε σχέση με το απλό epub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να βρει κάποιο Kobo Libra H2O στην ελληνική αγορά; Μάζευα λεφτά για κάνα μήνα και όταν επιτέλους αποφάσισα να το πάρω (πριν 1-2 βδομάδες) είχε εξαφανιστεί από παντού. Δεν το βρίσκω πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bufffa είπε

Έχει καταφέρει κανείς να βρει κάποιο Kobo Libra H2O στην ελληνική αγορά; Μάζευα λεφτά για κάνα μήνα και όταν επιτέλους αποφάσισα να το πάρω (πριν 1-2 βδομάδες) είχε εξαφανιστεί από παντού. Δεν το βρίσκω πουθενά.

Πριν κάνα μήνα το πήρα από Χανιά, αλλά τώρα βλέπω εξαφανίστηκε. Μήπως ετοιμάζονται να φέρουν το καινούριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...