Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, bufffa είπε

Έχει καταφέρει κανείς να βρει κάποιο Kobo Libra H2O στην ελληνική αγορά; Μάζευα λεφτά για κάνα μήνα και όταν επιτέλους αποφάσισα να το πάρω (πριν 1-2 βδομάδες) είχε εξαφανιστεί από παντού. Δεν το βρίσκω πουθενά.

 

12 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Πριν κάνα μήνα το πήρα από Χανιά, αλλά τώρα βλέπω εξαφανίστηκε. Μήπως ετοιμάζονται να φέρουν το καινούριο?

Το libra H2O έχει σταματήσει να παράγεται, εφόσον από τον Οκτώβρη έχει βγει το libra 2.
Ήταν καλή ευκαιρία όταν και τα δύο ήταν διαθέσιμα, γιατί ήθελαν οι καταστηματάρχες να σκοτώσουν το στοκ και είχε καλές προσφορές (κυρίως εξωτερικό). Τώρα φαίνεται εξαντλήθηκαν τα αποθέματα για το H2O.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο λίγο αλλά βλέπω το Pocketbook inkpad Lite 9,7 στα 245 ευρώ και το Pocketbook Inkpad Color 7.8 στα  Pocketbook InkPad Color 7.8" στα 263 ευρώ στο σκρουτζ (με όχι άμεση διαθεσιμότητα), μπορεί να μην είναι και τα καλύτερα readers που κυκλοφορούν αλλά υπάρχουν επιτέλους επιλογές και για μεγαλύτερες οθόνες ή τις έγχρωμες (ότι ποιότητα και να έχουν) σε χαμηλότερες τιμές απ' ότι είχαμε συνηθίσει πριν κανά χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2021 στις 7:49 ΜΜ, oykas2001 είπε

Ερώτηση: το kepub τι διαφορά έχει σε σχέση με το απλό epub?

Από mobileread

KePub allows better stats. Images can be zoomed. KePub supports popup footnotes.

ePub supports better typesetting with kerning, ligatures, hyphenation, and variable spacing between words. KePub can be made to do some of these things, but it's not done as well.

So I would say go with ePub for eBooks that do not have images you'll want to zoom and that do not have footnotes.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Από mobileread

KePub allows better stats. Images can be zoomed. KePub supports popup footnotes.

ePub supports better typesetting with kerning, ligatures, hyphenation, and variable spacing between words. KePub can be made to do some of these things, but it's not done as well.

So I would say go with ePub for eBooks that do not have images you'll want to zoom and that do not have footnotes.

Από εμπειρίας, θα έλεγα πάντα να πας σε kebup όταν έχεις kobo. 
Είναι τζάμπα να το μετατρέψεις (calibre) και προσφέρει καλύτερο φορμάτ από το epub.
Πέρα από αυτά που αναφέρει, είναι καλύτερο για τις συσκευές, έχει στατιστικά μέσα στο βιβλίο και όπως λέει προσφέρει περισσότερες επιλογές.

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Άσχετο λίγο αλλά βλέπω το Pocketbook inkpad Lite 9,7 στα 245 ευρώ και το Pocketbook Inkpad Color 7.8 στα  Pocketbook InkPad Color 7.8" στα 263 ευρώ στο σκρουτζ (με όχι άμεση διαθεσιμότητα), μπορεί να μην είναι και τα καλύτερα readers που κυκλοφορούν αλλά υπάρχουν επιτέλους επιλογές και για μεγαλύτερες οθόνες ή τις έγχρωμες (ότι ποιότητα και να έχουν) σε χαμηλότερες τιμές απ' ότι είχαμε συνηθίσει πριν κανά χρόνο. 

Δεν ξέρω εάν θέλεις να αγοράσεις pocketbook σε μέγεθος μεγαλύτερο από 6" σε τιμή πάνω από 100€.
Εάν είδες την προσωπική εμπειρία με το inkpad 3 (και ότι σοβαρό review είδα), είναι τελείως μα τελείως αναιμικά σε βαθμό που τα κάνει σχεδόν άχρηστα σε όλα εκτός από τα ελαφρύτερα PDF και ΟΚ για τα περισσότερα epub. Να έχεις συσκευή στις 10" δίχως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις PDF είναι ψιλοάχρηστο κατ' εμέ. Ακόμη και το kindle DX 3G που έχω είναι στην κυριολεξία ισότιμο ή καλύτερο από το inkpad 3 σε τέτοια αρχεία! 
Το color πάλι είναι και αυτό τρομερά αργό, αλλά έχει χρώμα. Ξεπλυμένο μεν, χρώμα δε.
Έτσι προσφέρει κάτι που ίσως για λίγους το κάνει ξεχωριστό. Βέβαια και εκεί θα πρότεινα να δώσει παραπάνω για το onyx. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LongTom είπε

Δεν ξέρω εάν θέλεις να αγοράσεις pocketbook σε μέγεθος μεγαλύτερο από 6" σε τιμή πάνω από 100€.
Εάν είδες την προσωπική εμπειρία με το inkpad 3 (και ότι σοβαρό review είδα), είναι τελείως μα τελείως αναιμικά σε βαθμό που τα κάνει σχεδόν άχρηστα σε όλα εκτός από τα ελαφρύτερα PDF και ΟΚ για τα περισσότερα epub. Να έχεις συσκευή στις 10" δίχως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις PDF είναι ψιλοάχρηστο κατ' εμέ. Ακόμη και το kindle DX 3G που έχω είναι στην κυριολεξία ισότιμο ή καλύτερο από το inkpad 3 σε τέτοια αρχεία! 
Το color πάλι είναι και αυτό τρομερά αργό, αλλά έχει χρώμα. Ξεπλυμένο μεν, χρώμα δε.
Έτσι προσφέρει κάτι που ίσως για λίγους το κάνει ξεχωριστό. Βέβαια και εκεί θα πρότεινα να δώσει παραπάνω για το onyx. 

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα, δεν είναι σίγουρα σαν το Onyx που έχω αλλά ήταν ικανοποιητικά στην πλειοψηφία των λογοτεχνικών βιβλίων που (πρόλαβα πριν το πατήσω) να διαβάσω είτε σε pdf είτε σε epub. Τo Onyx δεν το αλλάζω στο σπίτι αλλά για εκτός σπιτιού έχω καταλήξει ότι το ιδανικό μέγεθος (για μένα) είναι των 7.8 ιντσών και κάποια στιγμή θα αγοράσω και ένα δεύτερο σε αυτό το μέγεθος, Αν θα είναι το Inkpad; Μάλλον όχι για να είμαι ειλικρινής αφού έχω δει ότι υπάρχουν και καλύτερα λίγο ακριβότερα. 

Αλλά όπως και να έχει εγώ ήθελα να δώσω έμφαση ότι υπάρχει μια πιθανότητα να δούμε τις τιμές να πέφτουν, 10άρι ebook reader σε τιμή κάτω των 400 ευρώ ήταν απίθανο πριν 2 χρόνια, αργότερα μπορούσες να βρεις κοντά στα 300 και πλέον κάτω από 250, το ίδιο και με τα έγχρωμα. Θέλω να πιστεύω ότι σε 2-3 χρόνια θα βγαίνουν μόνο έγχρωμα μοντέλα χωρίς αντίστοιχη αύξηση των τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές γιορτές και καλές αναγνώσεις σε όλους !

Επανέρχομαι, όπως είχα υποσχεθεί, για τις εντυπώσεις μου σχετικά με την χρήση του Onyx Boox Nova3.

Δηλώνω ερωτευμένος με την συσκευή ! Διαβάζεις τα πάντα με ευκρίνεια και άνεση. Συνδέεται σε όλα τα γνωστά services για βιβλία αλλά και audio books και μουσική και είναι φοβερός ο συνδιασμός να διαβάζεις το βιβλίο να το ακούς και να έχεις βάλει  "χαλί" την αγαπημένη σου μουσική. Η ενσωματωμένη εφαρμογή reader είναι πολύ καλή και έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για την συσκευή. Το kidle βρήκε την θέση του στις εφαρμογές για να έχουμε πρόσβαση στα εκατομμύρια βιβλία του Amazon όπως και το spotify για την μουσική. Το google books έχει αρκετά Ελληνικά βιβλία και άλλα ελληνικά βιβλία "βρέθηκαν" από το internet και το boox άρχισε να γεμίζει. Η σύζυγος δεν χρειάζεται πλέον να κουβαλάει μαζί της βιβλίο και το απόγευμα γίνεται μάχη ανάμεσα σε εμένα και τον μικρό για το ποιός θα παίξει με την συσκευή (εντάξει ακόμα είμαι δυνατότερος!).

Το android που τρέχει στην συσκευή δεν αφαιρεί κάτι από την ευχρηστία ή την ταχύτητα της συσκευής και η δυνατότητα σύνδεσης με το google play ανοίγει τον ορίζοντα στις εφαρμογές. Δεν έχω προλάβει ακόμη να δοκιμάσω πολλές εφαρμογές αλλά οι γνωστές τρέχουν μια χαρά (και ο chrome!).

Η αυτονομία της συσκευής είναι τουλάχιστον τριπλάσια από την αυτονομία ενός κλασικού tablet ακόμα και με το bluetooth ανοικτό. Το βάρος επίσης είναι λιγότερο από το μισό και η ευκολία χρήσης για ανάγνωση είναι καμία σχέση.

Boox - ipad 3-0

Σχετικά με την αξία για τα χρήματα (VFM) νομίζω ότι είναι αρκετά τίμιο. Συγκεκριμένα η συσκευή έχει οκταπύρηνο επεξεργαστή τρία GB κεντρικής μνήμης σουπερ οθόνη 8" μολυβάκι, θήκη και μεταφορικά στα 300 ευρώ. Ένα αντίστοιχο "κλειδωμένο" ereader χωρις android δεν το βρίσκεις κάτω από 200 χωρις θήκη και μεταφορικά ... Πρακτικά πληρώνεις κανα πενηντάρικο για να έχεις την ελευθερία των app. 

και url για αγορά :

https://ereader.store/en/8-screens/onyx-boox-nova-3-free-shipping-eu-free-accessories-78.html

    

Επεξ/σία από Ganagn
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ganagn είπε

Καλές γιορτές και καλές αναγνώσεις σε όλους !

Επανέρχομαι, όπως είχα υποσχεθεί, για τις εντυπώσεις μου σχετικά με την χρήση του Onyx Boox Nova3.

Δηλώνω ερωτευμένος με την συσκευή ! Διαβάζεις τα πάντα με ευκρίνεια και άνεση. Συνδέεται σε όλα τα γνωστά services για βιβλία αλλά και audio books και μουσική και είναι φοβερός ο συνδιασμός να διαβάζεις το βιβλίο να το ακούς και να έχεις βάλει  "χαλί" την αγαπημένη σου μουσική. Η ενσωματωμένη εφαρμογή reader είναι πολύ καλή και έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για την συσκευή. Το kidle βρήκε την θέση του στις εφαρμογές για να έχουμε πρόσβαση στα εκατομμύρια βιβλία του Amazon όπως και το spotify για την μουσική. Το google books έχει αρκετά Ελληνικά βιβλία και άλλα ελληνικά βιβλία "βρέθηκαν" από το internet και το boox άρχισε να γεμίζει. Η σύζυγος δεν χρειάζεται πλέον να κουβαλάει μαζί της βιβλίο και το απόγευμα γίνεται μάχη ανάμεσα σε εμένα και τον μικρό για το ποιός θα παίξει με την συσκευή (εντάξει ακόμα είμαι δυνατότερος!).

Το android που τρέχει στην συσκευή δεν αφαιρεί κάτι από την ευχρηστία ή την ταχύτητα της συσκευής και η δυνατότητα σύνδεσης με το google play ανοίγει τον ορίζοντα στις εφαρμογές. Δεν έχω προλάβει ακόμη να δοκιμάσω πολλές εφαρμογές αλλά οι γνωστές τρέχουν μια χαρά (και ο crome!).

Η αυτονομία της συσκευής είναι τουλάχιστον τριπλάσια από την αυτονομία ενός κλασικού tablet ακόμα και με το bluetooth ανοικτό. Το βάρος επίσης είναι λιγότερο από το μισό και η ευκολία χρήσης για ανάγνωση είναι καμία σχέση.

Boox - ipad 3-0

Σχετικά με την αξία για τα χρήματα (VFM) νομίζω ότι είναι αρκετά τίμιο. Συγκεκριμένα η συσκευή έχει οκταπύρηνο επεξεργαστή τρία GB κεντρικής μνήμης σουπερ οθόνη 8" μολυβάκι, θήκη και μεταφορικά στα 300 ευρώ. Ένα αντίστοιχο "κλειδωμένο" ereader χωρις android δεν το βρίσκεις κάτω από 200 χωρις θήκη και μεταφορικά ... Πρακτικά πληρώνεις κανα πενηντάρικο για να έχεις την ελευθερία των app. 

 

    

Link αγοράς φίλε μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LongTom είπε

 

Το libra H2O έχει σταματήσει να παράγεται, εφόσον από τον Οκτώβρη έχει βγει το libra 2.
Ήταν καλή ευκαιρία όταν και τα δύο ήταν διαθέσιμα, γιατί ήθελαν οι καταστηματάρχες να σκοτώσουν το στοκ και είχε καλές προσφορές (κυρίως εξωτερικό). Τώρα φαίνεται εξαντλήθηκαν τα αποθέματα για το H2O.

Λογικό μου φαίνεται. Πάντως ούτε το 2 βρίσκω :(

Κανένα recommendation για e-reader 7'' σε παρόμοιο budget? (Μέχρι 200)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bufffa είπε

Λογικό μου φαίνεται. Πάντως ούτε το 2 βρίσκω :(

Κανένα recommendation για e-reader 7'' σε παρόμοιο budget? (Μέχρι 200)

Kobo Libra H2O 7 Inch White https://www.amazon.de/dp/B07Y312SKB/ref=cm_sw_r_cp_api_glt_i_1M71NNF9JR19QXNBT82A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διάβασμα epub από το gutenberg.org κάτι σε <100€ υπάρχει; Ή το πρώτο 6ιντσο που αξίζει πάμε στα 159 το Pocketbook Touch HD 3; Αν και μετά είμαστε πολύ κοντά στο Pocketbook InkPad 3 που είναι σχεδόν 8ιντσο;

Είναι για εισαγωγή στο ηλεκτρονικό βιβλίο... 

Αγορά εντός εκτός Ελλάδας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filarhos είπε

Για διάβασμα epub από το gutenberg.org κάτι σε <100€ υπάρχει; Ή το πρώτο 6ιντσο που αξίζει πάμε στα 159 το Pocketbook Touch HD 3; Αν και μετά είμαστε πολύ κοντά στο Pocketbook InkPad 3 που είναι σχεδόν 8ιντσο;

Είναι για εισαγωγή στο ηλεκτρονικό βιβλίο... 

Αγορά εντός εκτός Ελλάδας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Είδα ότι έχει το paperwhite σε καλή τιμή και με 300ppi λογικά θα μπορώ να δω και κανένα pdf, σκαναρισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, filarhos είπε

Για διάβασμα epub από το gutenberg.org κάτι σε <100€ υπάρχει; Ή το πρώτο 6ιντσο που αξίζει πάμε στα 159 το Pocketbook Touch HD 3; Αν και μετά είμαστε πολύ κοντά στο Pocketbook InkPad 3 που είναι σχεδόν 8ιντσο;

Είναι για εισαγωγή στο ηλεκτρονικό βιβλίο... 

Αγορά εντός εκτός Ελλάδας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Να έχεις υπόψιν σου ότι τα ebook readers δεν είναι σαν τα κινητά, τα βασικά χαρακτηριστικά τους δεν αλλάζουν τόσο γρήγορα και ένα reader αν όλα πάνε καλά θα το έχεις για χρόνια οπότε πάρε κάτι εξαρχής που θα σε καλύψει. 

Τα epub δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο να μην τα διαβάζει άνετα, αλλά κοίτα να έχει φωτισμό για να μπορείς να διαβάζεις ανεξαρτήτως του φωτισμού του μέρους που είσαι και να έχει οθόνη αφής για να μπορείς να αλλάζεις σελίδες πιο φυσικά. Οπότε π.χ από την Ελλάδα θα απέκλεια το Pocketbook Basic 4, αν λες για σκαναρισμένα pdf θα απέκλεια επίσης και τα Kindle και καθαρά βάσει τιμής απ' το σκρουτζ για να ξεπεράσεις οριακά μόνο τα 100 ευρώ θα έλεγα το Kobo Nia με συμβιβασμό και στην ανάλυση της οθόνης.

Να ξέρεις πάντως ότι σκαναρισμένα pdf σε μικρή οθόνη δεν είναι και ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πολύ χαίρομαι την παρέα που έχει δημιουργηθεί στο συγκεκριμένο thread. Πολλές φορές μου έχει περάσει από το μυαλό να δοκιμάσω ένα ebook reader αλλά κάθε φορά που σας διάβαζα αισθανόμουν ότι δεν έχει ωριμάσει αρκετά σαν τεχνολογία. Επειδή λοιπόν δεν διαβάζω όσο θα ήθελα και προσπαθώ να το αλλάξω αποφάσισα να αγοράσω ένα. Από τις τελευταίες σελίδες της συζήτησης και μετά από κάποια video reviews δεν έχω βγάλει άκρη. Ιδανικά ψάχνω κάτι που μπορεί να διαβάσει καλά όλες τις μορφές αρχείων για να υπάρχει ευελιξία. Διαθέτω μαξ 300. Κάτι που είδα και μου άρεσε είναι το integration του Kobo sage με το Dropbox για να περνάς εύκολα αρχεία. Επίσης, δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα η λήψη σημειώσεων.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...