Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου απαντησαννννν!! τελικη τιμή 257... θα επιβεβαιώσω!! πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι!! αντε μπας και το χαρουμε καμια βδομαδα στις διακοπες!!!

 

σας ευχαριστώ πολύ ολους παιδια!! θα το είχα πάρει 60 εθρώ πανω!! κοροιδια σκετη ο παπασωτηρίου...!!

 

εμενα μου ειπαν 272

απο αθηνα εισαι sofaki?

Εγω ειμαι Θεσσαλονικη ισως γιαυτο να ειναι τα επιπλεον 15 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εμενα μου ειπαν 272

απο αθηνα εισαι sofaki?

Εγω ειμαι Θεσσαλονικη ισως γιαυτο να ειναι τα επιπλεον 15 ευρω...

 

από κόρινθο ειμαι... οντως πως εγινε αυτο?? και νομιζα πως η byserv ειναι απο θεσσαλονικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η κύρια δουλειά των ebook readers δεν είναι το internet, messenger, games κτλ. Γενικά ένα tablet pc δεν μπορεί να θεωρηθεί υποκατάστατο ενός ebook reader γιατί με την οθόνη που έχει θα βγάλεις τα μάτια σου με ένα τέταρτο διάβασμα. Η τεχνολογία e-ink είναι καθαρή και ξεκούραστη σαν χαρτί, εκεί είναι και όλο το πλεονέκτημα ενός e-reader.

 

Επιπλέον όσο ελαφρύ κι αν είναι ένα tablet σπάνια φτάνει την φορητότητα ενός reader για να μην μιλήσουμε για την αυτονομία που στα tablet πιάνει τις 5 ώρες, στα άλλα πιάνει κάτι ...μέρες. Το ebook είναι για να το φορτώσεις βιβλία και να το πάρεις βόλτα ή στον καναπέ σου αραχτός όχι να το έχεις για multimedia center.

 

Τα συγκεκριμένα tablet τα πρότεινα επειδή έχουν πολύ καλή ανάλυση. 1400χ1050 σε 12" είναι 145dpi. Οι πρώτοι laser εκτυπωτές είχαν 150dpi, οπότε είναι πολύ πιο ευανάγνωστες σε σχέση με τα 96dpi που έχει μια τυπική οθόνη.

Επιπλέον ένα tablet στο ebay είναι τουλάχιστον 30% οικονομικότερο από ένα ebook reader.

 

Τα ebook που λέτε νομίζω έχουν γύρω στα 160-170dpi.

 

Σε ασπρόμαυρο κείμενο απ'ότι έχω μάθει όντως τα ebook reader έχουν πολύ καλή ευκρίνεια, αλλά τα έγχρωμα έγγραφα δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ευανάγνωστα. Αν π.χ. υπάρχει κείμενο σε χρωματιστό φόντο,πιθανόν σε μονόχρωμο να εμφανίζονται στον ίδιο σχεδόν τόνο του γκρι και τα δύο χρώματα με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η ανάγνωση. Τουλάχιστον το sony reader που χρησιμοποιεί e-ink οθόνη έχει 8 αποχρώσεις του γκρίζου, οπότε δεν είναι απίθανο να συμβεί.

 

Αν δεν δω από κοντά δεν μπορώ να κρίνω.

 

Το M200 το είχα πάρει κυρίως για ebook reader. Είχα πάρει και μια επιπλέον μπαταρία, και έβγαζα την διαδρομή πύργου-πάτρας διαβάζοντας και ακούγοντας ταυτόχρονα και μουσική από αυτό. Μετά στο καράβι έβρισκα πάντα πρίζα και συνέχιζα το διάβασμα.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα tablet τα πρότεινα επειδή έχουν πολύ καλή ανάλυση. 1400χ1050 σε 12" είναι 145dpi. Οι πρώτοι laser εκτυπωτές είχαν 150dpi, οπότε είναι πολύ πιο ευανάγνωστες σε σχέση με τα 96dpi που έχει μια τυπική οθόνη.

Επιπλέον ένα tablet στο ebay είναι τουλάχιστον 30% οικονομικότερο από ένα ebook reader.

 

Τα ebook που λέτε νομίζω έχουν γύρω στα 160-170dpi.

 

Σε ασπρόμαυρο κείμενο απ'ότι έχω μάθει όντως τα ebook reader έχουν πολύ καλή ευκρίνεια, αλλά σε έγχρωμα έγγραφα δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ευανάγνωστα. Αν π.χ. υπάρχει κείμενο σε χρωματιστό φόντο,πιθανόν σε μονόχρωμο να εμφανίζονται στον ίδιο σχεδόν τόνο του γκρι και τα δύο χρώματα με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η ανάγνωση.

 

Αν δεν δω από κοντά

Σε αυτα εχεις δικαιο αλλα σε ξαναρωταω μπορεις να διαβασεις πανω απο 15-20 λεπτα σε τετοια οθονη?

Δεν νομιζω. Ειναι εντελως αλλη η χρηση του ebook reader. Θα προτεινες σε κανενα να μην αγοραζει βιβλια και να διαβαζει σε υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανάφερα, το χρησιμοποιούσα για μεγάλη διαδρομή. Μπορεί να διάβαζα και για 10+ ώρες συνεχόμενα. Το Μ400 έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το Μ200, το οποίο όμως παραμένει αξιοπρεπέστατο. Αν δεν χρειάζεσαι και την δυνατότητα χρήσης stylus στην οθόνη, αφαιρείς το προστατευτικό πλαστικό μπροστά και η εικόνα είναι απλά απερίγραπτη.

 

Δεν έχω δει από κοντά ebook, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Έχει δει κάποιος από κοντά ebook και laptop να μας πει την γνώμη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανάφερα, το χρησιμοποιούσα για μεγάλη διαδρομή. Μπορεί να διάβαζα και για 10+ ώρες συνεχόμενα. Το Μ400 έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το Μ200, το οποίο όμως παραμένει αξιοπρεπέστατο. Αν δεν χρειάζεσαι και την δυνατότητα χρήσης stylus στην οθόνη, αφαιρείς το προστατευτικό πλαστικό μπροστά και η εικόνα είναι απλά απερίγραπτη.

 

Δεν έχω δει από κοντά ebook, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Έχει δει κάποιος από κοντά ebook και laptop να μας πει την γνώμη του;

 

εχω δει και αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι το ebook ειναι αντικαταστατο του βιβλιου και ειναι πολυ κοντα σ'αυτο. Τα ebook reader δεν αντικαθηστουν τα pc στο διαβασμα ebook αλλα τα βιβλια γιατι ειναι πολυ κοντα στο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί αρκετές φορές, έχω ebook και διαβάζω αρκετά χρόνια τωρα. Μάλιστα έχω πιο παλιάς τεχνολογίας με lcd ασπρόμαυρη οθόνη αλλά παρόλα αυτά είναι πολύ βολικό και ελαφρύ, με 22 ώρες μπαταρία.

 

Έχω δει και το σονυ πρς 505 και είναι ακόμα πιο λεπτό και ελαφρύ και η οθόνη του μια χαρά μου φάνηκε.

 

Επίσης έχω και ένα tablet με 4 ώρες πραγματική μπαταρία και οθόνη αφής. Είναι αναντικατάστατο για να διαβάζω κόμικς αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να το χρησιμοποιώ για διάβασμα βιβλίων. Παρόλο που είναι μόλις 1 κιλό είναι σχετικά βαρύ και η μπαταρία είναι λίγη.

 

Γενικως έχοντας υπάρξει χρήστης θα έλεγα πως για βιβλία το μόνο που κάνει είναι εξειδικευμένο ebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό και είμαι αισιόδοξος ότι μέσα στα επόμενα 5 χρόνια (αν όχι νωρίτερα) θα το δούμε να κυκλοφορεί.

 

Πάντως αυτός που έκανε το promo video με χάλασε λίγο. Τέτοιο προϊόν στα χέρια του και αυτός κάτι δάχτυλα έδειχνε μόνο να αλλάζουν εικόνα και κείμενο πέρα δώθε, σαν τεράστιο iphone έμοιαζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω πως θα περασει πολύς καιρός πριν δούμε τέτοιους readers. Τα 5 χρόνια που είπε ο φίλος πιο πάνω θα τα έβαζα ως το ανώτερο όριο.

 

Εν τω μεταξύ ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με το θέμα των e-readers και ανακάλυψα πως υπάρχουν δύο "στρατόπεδα" ή δύο είδη γούστων αν θέλετε. Οι πρώτοι θέλουν e-ink για να μην κουράζεται το μάτι τους ενώ οι δεύτεροι είναι μια χαρά με back-lit LCD devices με τα οποία έχουν χρώματα, διαβάζουν κόμικς, σερφάρουν στο ίντερνετ, βλέπουν βίντεο, αναπαράγουν μουσική, παίζουν παιχνίδια κτλ και ολα αυτά με λιγότερα χρήματα. Γνώμη μου είναι πως αυτά τα Mobile Internet devices (MID) και Ultra-Mobile PCs (UMPC) θα απορροφήσουν σιγά σιγά τα εξειδικευμένα e-readers που κάνουν μόνο μία δουλειά (υποθέτω πως σε αυτό θα βοηθήσει η μαζικότερη χρήση των OLED για να καμφθούν και οι τελευταίοι δύσπιστοι).

 

Προς το παρόν διαβάστε αυτό το review - η συσκευή κοστίζει 150 ευρώ με μεταφορικά, δείτε μια συσκευή των 7 ιντσών στα 148 ευρώ με μεταφορικά η οποία σερφάρει στο ίντερνετ ικανοποιητικότατα ====> [ame=http://www.youtube.com/watch?v=kc7OCbuwj8s]κλικ[/ame], επίσης υπάρχει το πολύ καλό archos 5 Android (5 ίντσες), το WireLession W1060 το οποίο έχω βάλει στο μάτι άλλα περιμένω firmware update να φτάξει την ταχύτητα περιήγησης στο διαδίκτυο για να δω αν θα το αποκτήσω και πολύ σύντομα η αγορά των MID & UMPC συσκευών θα εκραγεί με πολλά καινούρια μοντέλα οπότε δε θα ξέρει κανείς τί να πρωτοδιαλέξει. Γι' αυτό σκέφτομαι πως δε θα αργήσουμε να δούμε συσκευή σαν αυτή του hal9000.

 

 

Για εξιδεικευμένο e-ink reader δείτε εδώ 6 ίντσες στα 140, + 14 ευρώ για wifi, + 20κάτι για μεταφορικά. Καλό φαίνεται

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως θα περασει πολύς καιρός πριν δούμε τέτοιους readers. Τα 5 χρόνια που είπε ο φίλος πιο πάνω θα τα έβαζα ως το ανώτερο όριο.

 

Εν τω μεταξύ ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με το θέμα των e-readers και ανακάλυψα πως υπάρχουν δύο "στρατόπεδα" ή δύο είδη γούστων αν θέλετε. Οι πρώτοι θέλουν e-ink για να μην κουράζεται το μάτι τους ενώ οι δεύτεροι είναι μια χαρά με back-lit LCD devices με τα οποία έχουν χρώματα, διαβάζουν κόμικς, σερφάρουν στο ίντερνετ, βλέπουν βίντεο, αναπαράγουν μουσική, παίζουν παιχνίδια κτλ και ολα αυτά με λιγότερα χρήματα. Γνώμη μου είναι πως αυτά τα Mobile Internet devices (MID) και Ultra-Mobile PCs (UMPC) θα απορροφήσουν σιγά σιγά τα εξειδικευμένα e-readers που κάνουν μόνο μία δουλειά (υποθέτω πως σε αυτό θα βοηθήσει η μαζικότερη χρήση των OLED για να καμφθούν και οι τελευταίοι δύσπιστοι).

 

Προς το παρόν διαβάστε αυτό το review - η συσκευή κοστίζει 150 ευρώ με μεταφορικά, δείτε μια συσκευή των 7 ιντσών στα 148 ευρώ με μεταφορικά η οποία σερφάρει στο ίντερνετ ικανοποιητικότατα ====> κλικ, επίσης υπάρχει το πολύ καλό archos 5 Android (5 ίντσες), το WireLession W1060 το οποίο έχω βάλει στο μάτι άλλα περιμένω firmware update να φτάξει την ταχύτητα περιήγησης στο διαδίκτυο για να δω αν θα το αποκτήσω και πολύ σύντομα η αγορά των MID & UMPC συσκευών θα εκραγεί με πολλά καινούρια μοντέλα οπότε δε θα ξέρει κανείς τί να πρωτοδιαλέξει. Γι' αυτό σκέφτομαι πως δε θα αργήσουμε να δούμε συσκευή σαν αυτή του hal9000.

 

 

Για εξιδεικευμένο e-ink reader δείτε εδώ 6 ίντσες στα 140, + 14 ευρώ για wifi, + 20κάτι για μεταφορικά. Καλό φαίνεται

 

Η γνωμη μου ειναι : (προειδοποιω ειμαι ετοιμος για μεγαλο κειμενο)

Η τεχνολογια των pmp (συσκευων εκει γυρω στις 5 ιντσες με δυνατοτητες multimedia και οι οποιες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως e-reader) υπαρχει εδω και πολλα χρονια. Η τεχνολογια του e-ink ειναι κατι εντελως καινουργιο. Αν υπηρχε η περιπτωση τα pmp να αποροφησουν τα e-ink reader δεν νομιζω να τα βγαζανε.

Τα pmp ειναι συσκευες οι οποιες πεαρν των αλλων μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως e-reader.

Το e-ink ειναι μια τεχνολογια που εχει σκοπο να οχι μονο να πωληθουν τετοιες συσκευες, αλλα και καποια στιγμη στο μελλον να χρησιμοποιηθει ευρεως σε περιπτωσεις οπως σε πανεπιστημια , εκδοση εφημεριδων κ.α. .Ειναι μια εντελως νεα τεχνολογια και μια νεα εντελως προοπτικη για τους εκδοτικους οικους.

Δεν μπορουν αυτα τα δυο να συγκριθουν νομιζω. Χωρια που δεν πιστευω οτι ενας hardcore αναγνωστης βιβλιων μπορει να χρησιμοποιησει pmp. Οι συγκεκριμενες συσκευες χρησιμοποιουνται παρα πολυ για κομικς και οχι τοσο για πολυωρη αναγνωση βιβλιων.

Συγνωμη για το μεγεθος του post αλλα εκει που θελω να κατληξω ειναι οτι ειναι μια καινουργια τεχνολογια που δεν εχει καμια σχεση με τους υπολογιστες, Εχει σχεση με τα βιβλια και με το χαρτι συγκεκριμενα.

Πρεπει να αξιολογουμε λιγο καλυτερα τις νεες τεχνολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
(προειδοποιω ειμαι ετοιμος για μεγαλο κειμενο)

Δεν κατάλαβα τί εννοείς εδώ πέρα. Αν έχεις γνώσεις και επιχειρήματα να συνεισφέρεις τότε ρίχτα απροειδοποίητα.

 

Η τεχνολογια των pmp (συσκευων εκει γυρω στις 5 ιντσες με δυνατοτητες multimedia και οι οποιες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως e-reader) υπαρχει εδω και πολλα χρονια.

Τώρα έχουν πλέον ξεφύγει από τις πέντε ίντσες, είναι γρηγορότερα, σιγά σιγά παίζουν και HD περιεχόμενο, videos από youtube, έχουν gps, ebook reader δυνατότητες και για να μη τα πολυλογούμε εξελίσσονται σε πλήρεις μικρούς υπολογιστές και σαφώς δε μιλάμε πλέον για pmp αλλά για UMPCs και tablet PCs. Δες αυτό που βγαίνει στην αγορά κάποια στιγμή τον επόμενο χρόνο

 

icdultra5.jpg

 

και διάβασε κάποια αρχικά χαρακτηριστικά εδώ και...... εδώ υπάρχει κάτι άλλο με ποιο μεγάλη οθόνη. Πάντως το πρώτο είναι βαρύ για ereader με τα 600 γραμμαριά του, καλά για το δεύτερο δε το συζητώ αλλά υπάρχουν άλλα ελαφρύτερα 7ιντσα μοντέλα στα 150 ευρώ για όσους δεν έχουν τα 300 και βάλε ευρώ που ζητάει η Sony και η κάθε Sony και δεν έχουν πρόβλημα με τις LCD.

 

 

 

Η τεχνολογια του e-ink ειναι κατι εντελως καινουργιο. Αν υπηρχε η περιπτωση τα pmp να αποροφησουν τα e-ink reader δεν νομιζω να τα βγαζανε.

Μέχρι να γίνει κάτι τέτοιο γιατί να μην πουλάνε τα e-ink readers (τα οποία δεν είναι καθόλου άσχημα) για να τσεπώνουν τα λεφτάκια τους; Δε το διατύπωσα σωστά πριν.. Δε θα απορροφήσει καμία συσκευή καμία άλλη απλά θα οδεύσουν σιγά σιγά προς την ενοποίηση όπως συμβαίνει τώρα με τα κινητά τα οποία σε κάθε γενιά συγκεντρώνουν όλο και περισσότερες συσκευές και προηγμένα χαρακτηριστικά μέχρι που σε λίγα χρόνια θα έχουν εξελιχθεί σε συσκευές "τα πάντα σε ένα" - μέχρι και τον καφέ θα σου ψήνουν. Και όταν με το καλό κυκλοφορήσουν μαζικά οι OLED που δεν κουράζουν το μάτι σαν τις LCD τότε οι υποστηρικτές της αναγκαιότητας του εξειδικευμένου ebook reader θα χάσουν το βασικότερο επιχείρημά τους.

 

Χωρια που δεν πιστευω οτι ενας hardcore αναγνωστης βιβλιων μπορει να χρησιμοποιησει pmp. Οι συγκεκριμενες συσκευες χρησιμοποιουνται παρα πολυ για κομικς και οχι τοσο για πολυωρη αναγνωση βιβλιων.

Πολλοί το κάνουν. Άσε που οι καινούριες οθόνες είναι πιο ξεκούραστες με ρυθμίσεις φωτεινότητας κτλ.

 

 

Συγνωμη για το μεγεθος του post αλλα εκει που θελω να κατληξω ειναι οτι ειναι μια καινουργια τεχνολογια που δεν εχει καμια σχεση με τους υπολογιστες, Εχει σχεση με τα βιβλια και με το χαρτι συγκεκριμενα.

Πρεπει να αξιολογουμε λιγο καλυτερα τις νεες τεχνολογιες.

Το ανέφερες τόσες φορές που φαίνεται σαν να κάνεις κάποια διαφήμιση (προς Θεού δεν κάνεις). Πιθανότατα το e-ink να είναι εδώ για να μείνει και η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ (μην παραλείψουμε να το αναφέρουμε :P) τεχνολογία του θα εξελιχθεί με την προσθήκη ζωηρών χρωμάτων. Το μέλλον θα δείξει.

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...