Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν ανοιξεις το mobipocket reader, επιλεγεις ενα ebook, πανω στη μπαρα εχει ενα send κλικ mobile reading device, αλλα μαλλον δεν θα βλεπει το Κ3, το πληκτρολογιο εμποδιζει οταν κρατας τη συσκευη απο χαμηλα ;; δηλ. σε τυχαια επαφη αντιχειρα-πληκτρολογιου, αντιδρα το πληκτρολογιο ;;

 

feynman, καλοριζικο και καλα διαβασματα,

Ορίστε ένα screenshot από το Mobipocket Reader μου (δεν έχω σκαλίσει καθόλου τα settings, τα πάντα είναι στο default):

 

mobireader.jpg

 

Το πάτησα και στέλνει μια χαρά. Μάλιστα δημιουργεί αυτόματα φάκελο "ebooks" στο Kindle και δεν τα πετάει χύμα ή έστω μέσα στο φάκελο "documents".

 

Για το DX δεν ξέρω (και δεν νομίζω να υπάρχει σημαντική διαφορά) αλλά στο K3 το πληκτρολόγιο δεν εμποδίζει καθόλου, ακόμα κι αν κρατάς τη συσκευή από χαμηλά. Γιατί τα πλήκτρα θέλουν κάποια δύναμη για να πατηθούν και δεν ενεργοποιούνται με απλή επαφή. Χρειάζονται αρκετή πίεση (χωρίς όμως δεν καταντάει ενοχλητικό όταν θέλεις να γράψεις). Όταν ξαπλώνω συνήθως κρατάω το Kindle από το πλάι αλλά όταν είμαι όρθιος το κρατάω από κάτω, βάζοντας και τους δύο αντίχειρες πάνω στο πληκτρολόγιο. Δεν έχω πατήσει ποτέ κατά λάθος κουμπί.

 

ΥΓ, feynman, βρήκα ένα ελληνοαγγλικό λεξικό σε σκαναρισμένο pdf και δοκιμάζω τώρα να το μετατρέψω με το Abbyy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι λες, παρηγορο !!

 

με μονοτονικη γραφη κατι γινεται στο abbyy, πολυτονικη δεν θα καταφερεις τιποτα, (αφορα μεχρι εκδοση 7) εχεις βαλει στο φακελλο greek γραμματοσειρα ;;

 

αν σ' ενδειαγερει εχω τολκιν σε epub,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είχα μια ωραία εμπειρία με live webcast για τα Google ebooks με 2 στελέχη της Google. Έκανα και 4-5 ερωτήσεις και μου απάντησαν. Δε νομίζω να ξαναέχω άμεσα ευκαιρία να ρωτήσω live τον product manager του Google Books :-P Περίληψη στο twitter μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ειμαι στο ενα βημα πριν παρω την αποφαση για το ποιον αναγνωστη θα αγορασω , εκτος απο το kindle με ποια αλλη συσκευη θα μπορω να διαβασω βιβλια του amazon ,αλλα και ελληνικα εγχωριων εκδοτικων οίκων όπως κ pdf και να ειναι το ιδιο ποιοτικη με το kindle ?

 

 

@eanagnostis στο twitter σου ειμαι τωρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία του Amazon με κανένα άλλο, αλλά μπορείς τα αγγλόφωνα βιβλία σου απλά να μην τα αγοράζεις από το Amazon (ή να τα αγοράζεις και να τα ξεκλειδώνεις βέβαια).

 

Ίδια οθόνη με του Kindle έχουν οι Sony Reader PRS-350, 650, 950 (Pearl της E Ink).

 

Πρέπει να πω ότι μου άρεσε που μου απάντησαν τα μεγαλοστελέχη της Google, ομολογώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, και σε ποιόν δεν θα άρεσε;;; ;) Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι ειδήσεις στο twitter σου. Φυσικά περιμένουμε εμβάθυνση!

 

Για τα βιβλία του Amazon που ρώτησε ο telegamesvg, μπορείς να τα αγοράζεις και να τα κατεβάζεις στο PC σου μέσω την εφαρμογής Kindle for PC. Στη συνέχεια χρησιμοποιείς τα σχετικά plugins του Calibre για να ξεκλειδώσεις το βιβλίο και υποτίθεται ότι μετά θα σου παίζει οπουδήποτε. Είχα αναφέρει ένα tutorial για τέτοιες δουλειές λίγες σελίδες πίσω.

 

Επειδή όμως δεν έχω αγοράσει ακόμα ebook από το Kindle shop, δεν ξέρω σε ποια μορφή στο κατεβάζει και άρα αν το Calibre μπορεί όντως να μετατρέψει αυτή τη μορφή σε κάποια άλλη. Φαντάζομαι όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία του Amazon με κανένα άλλο, αλλά μπορείς τα αγγλόφωνα βιβλία σου απλά να μην τα αγοράζεις από το Amazon (ή να τα αγοράζεις και να τα ξεκλειδώνεις βέβαια).

 

 

 

Eλπιζω να ειναι ευκολος ο τροπος ...

 

 

To Sony 950 δεν εχει ελθει ακομη Ελλαδα- Ευρωπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι super simple ο τρόπος.

 

Το 950 μόνο στις ΗΠΑ, δηλαδή μόνο μέσω byserv αν γίνεται. Κάπως ακριβό, αλλά δυνατό εργαλείο. 7 ίντσες, internet.

 

Έρχεται και η εμβάθυνση. Νομίζω ότι έβγαλα είδηση πάντως. More soon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feynman, έχεις email σχετικά με το λεξικό που λέγαμε. Αργεί λίγο να τελειώσει με το indexing αλλά πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά τελικά, δεν φαίνεται άσχημο το αποτέλεσμα.

 

Προς το παρόν μαθαίνω για τα keyboard shortcuts του Κ3 και για τις κρυφές δυνατότητές του (wtf, μέχρι και ναρκαλιευτή έχει :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμβάθυνση που λέγαμε. Τελικά όντως βγήκε είδηση. Το Google ebooks θα υποστηρίζει σύντομα το ανέβασμα των δικών μας ebooks (PDF, ePUB) για έχουμε μια ενιαία, online βιβλιοθήκη με τα ebooks μας.

 

Αυτό το λεξικό θα με ενδιέφερε και μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχμ, σχετικά με το λεξικό. Η μετατροπή έγινε σε σκαναρισμένο pdf χρησιμοποιώντας το Abbyy FineReader. Αρχικά έφτιαξα ένα .doc αρχείο. Τώρα όμως που τέλειωσε το indexing και το δοκιμάζω σε πραγματικές συνθήκες μου φαίνεται δεν είναι πολύ σόι. Γιατί η μετατροπή της Amazon χάλασε το formatting σε κάμποσα σημεία με αποτέλεσμα να μην μπορείς να καταλάβεις με τη μία πού τελειώνει η ερμηνεία ενός λήμματος και πού αρχίζει η επόμενη.

 

Έφτιαξα όμως και ένα pdf text κι αυτό φαίνεται εντάξει. Το πρόβλημα είναι ότι το pdf είναι μεγάλο (959 σελίδες), οπότε το search για μια οποιαδήποτε λέξη παίρνει αρκετή ώρα (λεπτά ολόκληρα...)

 

Θέλω να δοκιμάσω με το calibre, μπας και το κάνω λίγο πιο ανθρώπινο. Αλλιώς θα το στείλω κι αυτό στην Amazon (αν βρω τρόπο, το pdf είναι 30+ ΜΒ και το gmail σηκώνει attachment μέχρι 25ΜΒ).

 

Υπ' όψιν ότι δεν δουλεύει σαν πραγματικό λεξικό (όπως τα μαμήσια Oxford) αλλά μόνο σαν ξεχωριστό βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπ' όψιν ότι δεν δουλεύει σαν πραγματικό λεξικό (όπως τα μαμήσια Oxford) αλλά μόνο σαν ξεχωριστό βιβλίο.

Aν αργοτερα μπει default αγγλοελληνικο θα είμαι πολύ ευτυχής! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δεις. Και τα Οξφορδιανά κάνουν μια χαρά τη δουλειά βέβαια (και είναι και τζάμπα), αλλά όπως και να το κάνουμε έχει άλλη χάρη το αγγλοελληνικό.

 

Γράφτηκα στην gmx.com που λένε ότι δίνουν free webmail με όριο attachment μέχρι 50ΜΒ και θα δοκιμάσω να στείλω το pdf στην Amazon. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...