Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα βιβλία του Amazon που ρώτησε ο telegamesvg, μπορείς να τα αγοράζεις και να τα κατεβάζεις στο PC σου μέσω την εφαρμογής Kindle for PC. Στη συνέχεια χρησιμοποιείς τα σχετικά plugins του Calibre για να ξεκλειδώσεις το βιβλίο και υποτίθεται ότι μετά θα σου παίζει οπουδήποτε. Είχα αναφέρει ένα tutorial για τέτοιες δουλειές λίγες σελίδες πίσω.

 

Επειδή όμως δεν έχω αγοράσει ακόμα ebook από το Kindle shop, δεν ξέρω σε ποια μορφή στο κατεβάζει και άρα αν το Calibre μπορεί όντως να μετατρέψει αυτή τη μορφή σε κάποια άλλη. Φαντάζομαι όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει άψογα! Χρησιμοποιώ calibre και έχω εγκαταστήσει τα plugins που αναφέρεις για ξεκλείδωμα epub, pdf, amazon e-books. Αγόρασα το βιβλίο από Amazon, το κατέβασα στο pc μου μέσω της εφαρμογής "kindle for PC" και κατόπιν έκανα εισαγωγή του αρχείου στο calibre (drag and drop). Το αρχείο ξεκλειδώθηκε αυτόματα σε μορφή mobi. Επειδή ο reader μου δε διαβάζει mobi, μετέτρεψα το ebook σε epub. Άψογο αποτέλεσμα!

Δείτε εδώγια λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήρθε το φωτάκι μου.

 

 

Για 5 ευρώ είναι μια χαρά. Σε αντίθεση με τα περισσότερα reading lights του ebay που παίρνουν 3xAAA μπαταρίες, τούτο εδώ παίρνει 3xAG13. Πάει να πει σημαντική μείωση του βάρους. Να δούμε πόσο θα κρατήσουν όμως. Ευτυχώς τις πουλάνε χύμα στο ebay, πολύ φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Πήρα πρόσφατα το Cybook Orizon μετά από πολύ ψάξιμο (εντάξει δεν είναι τέλειο αλλά αρκετά καλό γι'αυτο που το θέλω)

 

Ένα πράγμα να ρωτήσω που δεν έχω βρει ακόμα.

Μπορώ να διαβάζω offline τα νέα από news site που έχουν RSS feed ? Κάπως να τα κατεβάζω το orizon κάθε πρωί και να τα διαβάζω όποτε θέλω.

 

Ψάχνοντας βρήκα το mobipocket reader που μπορεί να κάνω αυτό που θέλω.

 

Το έχει προσπαθήσει κανείς σε κανά e-reader ?

 

 

Κατευθείαν στο Orizon δεν ξέρω να γίνεται. Αλλά μπορείς να το κάνεις μέσω Calibre και να τα περνάς στο Orizon.

 

To site του ηλεκτρονικού αναγνώστη είναι πάρα πολύ καλό! Συγχαρητήρια. Πέρασα άπειρες ώρες ψάχνοντας εκεί.

 

thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παπασωτηριου σταματησε να φερνει e-readers ?

 

Δεν εχει κανεναν σε διαθεσιμοτητα στο site .

 

Υπαρχει καπου στην Αθηνα διαθεσιμος ο SONY PRS 650 να τον δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η θήκη. Για τα λεφτά της (9 λίρες) είναι αστέρι. Με το φωτάκι όμως υπάρχει θέμα τελικά, καθώς είναι αρκετά δύσκολο να το σταθεροποιήσεις σε σημείο που να φωτίζει πραγματικά όλη την οθόνη (και πάλι όχι με την ίδια ένταση). Μέσες άκρες πάντως γίνεται η δουλειά με συνολικό κόστος γύρω στα 16 ευρώ.

 

Επιπλέον έδειξα σήμερα το K3 στη μάνα μου. Πρέπει να είναι το μοναδικό ηλεκτρονικό κολοκύθι που της δείχνω εδώ και δεκαετίες, που πραγματικά να της προκαλεί εντύπωση και να λέει "αυτό είναι χρήσιμο". Έπιασε αμέσως το νόημα και άρχισε τις εύστοχες ερωτήσεις: "Πόσα βιβλία χωράει; Τι γίνεται στην παραλία με ντάλα ήλιο; Το χρησιμοποιούν στα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Περνάει από τις ακτίνες-Χ του αεροδρομίου; Πόσο κρατάει η μπαταρία; κλπ"

 

Τέτοια επιτυχία δεν την περίμενα... Έχει γούστο να μου ζητήσει να της κάνω δώρο ένα ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαινεται, μπορεις ομως να φτιαξεις και μονος μια θηκη με υφασμα, δηλ. να δωσεις το υφασμα σε ραφτρα,

 

@telegamesvg, ειχα δει το παλιο SONY PRS 600 παπασωτηριου πανεπιστημιου, στην εισοδο ταμειο αριστερα, ηταν μια ευγενικη υπαλληλος, πες της χαιρετισματα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιπλέον έδειξα σήμερα το K3 στη μάνα μου. Πρέπει να είναι το μοναδικό ηλεκτρονικό κολοκύθι που της δείχνω εδώ και δεκαετίες, που πραγματικά να της προκαλεί εντύπωση και να λέει "αυτό είναι χρήσιμο". Έπιασε αμέσως το νόημα και άρχισε τις εύστοχες ερωτήσεις: "Πόσα βιβλία χωράει; Τι γίνεται στην παραλία με ντάλα ήλιο; Το χρησιμοποιούν στα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Περνάει από τις ακτίνες-Χ του αεροδρομίου; Πόσο κρατάει η μπαταρία; κλπ"

 

Τέτοια επιτυχία δεν την περίμενα... Έχει γούστο να μου ζητήσει να της κάνω δώρο ένα ίδιο.

 

Χα,χα! Το ίδιο και εγώ με τη δική μου! Εγώ έχω ένα Sony PRS-650, όταν το είδε εντυπωσιάστηκε και μου δήλωσε "μόλις αποφασίσεις να πάρεις τίποτα άλλο καινούριο, αυτό το θέλω εγώ!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση. Το περνάω πάραυτα. Δεν κατάφερα να βρω κάποιο changelog, παρά μόνο αυτό που λένε στο http://www.mobilerea...d.php?p=1383790

 

From looking at the contents of the patch itself, they've changed the Mobi/AZW/Topaz reader (see Amazon site - Journal, page numbers, public notes and "Before You Go" book rating), PDF reader, image viewer, browser, indexing, graphics including GUI libraries, audio, power management, WiFi driver and support files, eInk driver and USB driver.

 

edit: Περισσότερα εδώ: http://www.pcmag.com...,2379652,00.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...