Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα manga δεν εχουν χρωμα.

και φυσικα δεν στραβωνεσε ετσι και διαβαζεις απο e-ink

 

φιλικα

 

Ειλικρινα δεν το ηξερα οτι δεν εχουν χρωμα , συγχωρεστε με ..

 

για το στραβωμα , εξαρταται τον ανθρωπο , αλλους τους ενοχλει και αλλους οχι.

Προσωπικα δεν εχω προβλημα να διαβαζω τουλαχιστον για 2-3 ώρες στο iPad , ενω δεν μπορω να ισχυριστω το ιδιο για την οθόνη του υπολογιστη μου που ειναι ΤΝ.

Στην οθόνη ομως του iMac η αναγνωση ειναι σαφως ποιο ξεκουραστη απο την ΤΝ.

 

Ομολογω οτι δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο ηλεκτρονικο αναγνωστη,περα απο λιγη ενασχοληση σε Πλαισιο και Public.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα να πω ότι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το dx.'Oλο το θεμα τωρα ειναι το καλυτερο firmware ωστε να δουλευει το λεξικο στο αυτοματο lookup.'

Παντως πιστευω οτι η οθονη του kindle dx εχει φτασει σε αρκετα ωριμο σταδιο ωστε να το πληρωσει κανεις και να μην ειναι για πεταμα μετα απο 1 χρονο.

Γενικα αν θελεις να κανεις 'δουλεια' με τον ereader τοτε το dx ειναι μονοδρομος πιστευω.

Το μονο αρνητικο που του βρίσκω εκτος απο το firmware είναι το ελαχιστα παραπανισιο βαρος

για τα χερια μου φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιστευω οτι η οθονη του kindle dx εχει φτασει σε αρκετα ωριμο σταδιο ωστε να το πληρωσει κανεις και να μην ειναι για πεταμα μετα απο 1 χρονο.

 

Σωστά το θέτεις. Του Kindle DX Graphite και του Kindle 3 (και των νεών Sony Reader) οι οθόνες είναι καλές, όχι απλά καλύτερες από τις άλλες ή από τα προηγούμενα μοντέλα. Είναι value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι εξαιρετικα ακριβο το ατιμο ομως :(

 

Λες ε?

Αφου η πολιτικη ειναι να πουληθει μαζικα το μικρο ακομη και αν ειναι ΛΙΓΟ.

Για μενα ενα Kindle υπαρχει και αυτο ειναι το μεγαλο.Το άλλο το θεωρω και λιγο κοροιδια.Το μοναδικο του ατου είναι ο ογκος του τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για το μεγαλο ενδιαφερομουν ,αλλα λιγο η μη καλη υποστηριξη σε PDF ,πολυ η υπερβολικη τιμη του και εχοντας ήδη ενα ipad καπου εκανα πισω..

 

Πσοο σου στοιχισε συνολικα και ποσες ημερες πηρε μεχρι να το παραλαβεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω για το μεγαλο ενδιαφερομουν ,αλλα λιγο η μη καλη υποστηριξη σε PDF ,πολυ η υπερβολικη τιμη του και εχοντας ήδη ενα ipad καπου εκανα πισω..

 

Πσοο σου στοιχισε συνολικα και ποσες ημερες πηρε μεχρι να το παραλαβεις ?

 

Στα pdf δεν εχω προβλημα αφου κανω ευκολα μεσο amazon τι μετατροπη (εκτος και αν είναι pdf σκαναρισμενα ).

392.88 ευρο. Το πηρα σε 5 ημερες.Με σαββατοκυριακο ενδιαμεσα.Ίσως με παραγγελια τη δευτερα πχ το πρωι να το εχεις και σε 4ρις-τη Παρασκευη.

 

Κοιταξε.Για ογκωδη βιβλια και εγχειριδια που θελεις να ανατρεχεις εδω και εκει το firmware ακομα δεν είναι καλο.

Και αυτο γιατι δεν υπαρχει ακομη λειτουργική μεθοδος searching ενος μεγαλου βιβλιου.Πρεπει να πηγαινεις ουσιαστικά σελιδα σελιδα ή αυτο που κανω εγω είναι ενα κοιταγμα στα περιεχομενα και μετα ψαχνω τον τιτλο ενος κεφαλαιου μεσο searching της λεξης κλειδι.Αναζητηση μιας λεξης στο κειμενο κανει.

Οπότε δεν θα στο προτεινα.Για μεγαλα τεχνικα εγχειριδια μακρια.

Για λογοτεχνία όμως και pdf's καποιων σελιδων κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pdf δεν εχω προβλημα αφου κανω ευκολα μεσο amazon τι μετατροπη (εκτος και αν είναι pdf σκαναρισμενα ).

392.88 ευρο. Το πηρα σε 5 ημερες.Με σαββατοκυριακο ενδιαμεσα.Ίσως με παραγγελια τη δευτερα πχ το πρωι να το εχεις και σε 4ρις-τη Παρασκευη.

 

Κοιταξε.Για ογκωδη βιβλια και εγχειριδια που θελεις να ανατρεχεις εδω και εκει το firmware ακομα δεν είναι καλο.

Και αυτο γιατι δεν υπαρχει ακομη λειτουργική μεθοδος searching ενος μεγαλου βιβλιου.Πρεπει να πηγαινεις ουσιαστικά σελιδα σελιδα ή αυτο που κανω εγω είναι ενα κοιταγμα στα περιεχομενα και μετα ψαχνω τον τιτλο ενος κεφαλαιου μεσο searching της λεξης κλειδι.Αναζητηση μιας λεξης στο κειμενο κανει.

Οπότε δεν θα στο προτεινα.Για μεγαλα τεχνικα εγχειριδια μακρια.

Για λογοτεχνία όμως και pdf's καποιων σελιδων κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.

 

να υποθεσω οτι εχεις το DX? αν ναι ποιο? το white η τo graphite?

σημειωση μπορεις να κανεις σε μια σελιδα? να μαρκαρεις ενα κειμενο δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι εχεις το DX? αν ναι ποιο? το white η τo graphite?

σημειωση μπορεις να κανεις σε μια σελιδα? να μαρκαρεις ενα κειμενο δηλαδη?

 

To graphite.Mπορεις να κανεις υπογραμμμισεις και να κρατησεις σημειωσεις me latinikous xaraktires.Αυτο δεν γινετε στα pdf πρεπει να το μετατρεψεις το οποίο ειναι εξαιρετικα απλο μεσο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μενα ενα Kindle υπαρχει και αυτο ειναι το μεγαλο.Το άλλο το θεωρω και λιγο κοροιδια.Το μοναδικο του ατου είναι ο ογκος του τίποτα άλλο.

Γιατι το λες αυτο, και το μικρο kindle για λογοτεχνικα βιβλια είναι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες αυτο, και το μικρο kindle για λογοτεχνικα βιβλια είναι καλο.

 

Λιγο στριμωγμενο ομως.Καλα δεν αντιλεγω και το μικρουλι εχει την ομορφια του. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο nook color μπορεις να χρησιμοποιησεις ελληνικη πιστωτικη ή paypal για αγορα απο Β&Ν ?

 

Επίσης παιζει κανονικα τα epub που πουλουν οι ελληνικοι εκδοτικοι οικοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ePUB των ελλ εκδοτικών οίκων δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Κανονικά, δεν μπορείς να αγοράσεις από B&N μέσω του Nook Color από Ελλάδα, αλλά μπορείς να αγοράσεις από τον υπολογιστή σου και να τα περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω το Archos 70b ebook reader. Το έχετε δει καθόλου ? Ποια η γνώμη σας ?

 

(περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ: http://www.archos.com/products/ereaders/archos_70b_ereader/index.html?country=gr&lang=en )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...