Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Concept του OLPC tablet που θα βγει το 2012. Χμ.. λές να κάνει και για ebook reader?

 

Αν αυτό βγει στα 240 δολλάρια... θα είναι ότι πρέπει.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι υπάρχουν αρκετές καλές συσκευές που διαβάζουν ebooks και έρχονται ακόμα περισσότερες και καλύτερες, με μεγάλες oθόνες και πληθώρα λειτουργιών. Βέβαια τα εξειδικευμένα (και πολύ ακριβά) ebook readers των 6 ιντσών και άνω είναι απλά καλύτερα αυτή τη στιγμή για ανάγνωση περιοδικών/βιβλίων αποκλειστικά και συμφωνώ ότι κάποιος που έχει τα λεφτά και δε χρειάζεται τίποτα πέρα από αυτό θα μείνει ευχαριστημένος με την αγορά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν κατάλαβα τί εννοείς εδώ πέρα. Αν έχεις γνώσεις και επιχειρήματα να συνεισφέρεις τότε ρίχτα απροειδοποίητα.

 

Αυτο ηταν αποτυχημενη αποπειρα μου χιουμορ

 

Αυτο που θελω να σου εξηγησω χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης ειναι οτι πρεπει να ξεχωρισουμε τις δυο συσκευες. Εχεις απολυτο δικαιο για τα UMPCs και tablet PCs. Εχουν πλεον απιστευτες δυνατοτητες.

Εγω για παραδειγμα εχω 2 desktop και ενα laptop στο σπιτι και θελω να εχω και μια συσκευη για να διαβαζω τα βιβλια μου.

Τελως παντων ο χρονος θα δειξει ποιες συσκευες θα ειναι πιο πετυχημενες.

Παντως θελω να καταλαβεις οτι συμφωνω μαζι σου στο μονο που εχω διαφωνια ειναι η συγκριση των συσκευων. Η αποψη μου ειναι οτι αλλο αγοραστικο κοινο θα αγοασει UMPCs και tablet PCs και αλλο τα e-book reader

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:37 ----------

 

Βέβαια τα εξειδικευμένα (και πολύ ακριβά) ebook readers των 6 ιντσών και άνω είναι απλά καλύτερα αυτή τη στιγμή για ανάγνωση περιοδικών/βιβλίων αποκλειστικά και συμφωνώ ότι κάποιος που έχει τα λεφτά και δε χρειάζεται τίποτα πέρα από αυτό θα μείνει ευχαριστημένος με την αγορά τους.

 

Συμφωνω απολυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναω. Το δευτερο μου post στο φορουμ αυτο, εχω διαβασει ολο το topic και ειλικρινα ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικό για εμένα(και οποιονδηποτε αλλον) που δεν το εχει ψαξει αρκετα. Η αντιπροταση των tablet pc πολυ δελεαστικη(για τεχνολογιολαγνους σαν εμενα)αλλα πιστευω πως για αποτελεσματικο διαβασμα απαιτειται ενα reader. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ποτε αναμενεται το ''next gen'' των πιο δημοφιλων εξ αυτων διοτι φοβαμαι πως θα αγορασω ενα και μετα απο λιγο θα βγει το επομενο με τα ιδια λεφτα και θα αναγκαστω να κοψω τις μηριαιες αρτηριες μου και να τρεχω γυμνος μεχρι να πεθανω απο αιμορραγία. Ο λογος που θελω τοσο παθιασμενα να παρω μια σωστη αποφαση ειναι οτι τα λεφτα που θα πηγαιναν για playstation θα πανε μαλλον σε reader και για αυτο πρεπει να νοιωθω μια καποια ασφαλεια. Εν πασει περιπτωσει με βλεπω με καποιο 7'' και ανω με built in wifi+touch screen αφ'ενος διοτι κειμενο χωρις σημειωσεις ειναι σαν καλο ανεκδοτο που το λεει καποιος χαλια, και αφ' ετερου διοτι το occassional surfing ειναι απαραιτητο. Και αυτο ακριβως ρωταω τωρα, το wifi που αναφερεται στα e-readers ειναι κανονικο, ανθρωπινο wifi η απλα μπαινεις στις σελιδες που σου παρεχουν βιβλια? Τελος, υπαρχουν αξιοπιστες πηγες δωρεαν βιβλιων;-αγγλικων πρωταρχικα αλλα και ελληνικων δευτερευόντως-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναω. Το δευτερο μου post στο φορουμ αυτο, εχω διαβασει ολο το topic και ειλικρινα ειναι εξαιρετικα κατατοπιστικό για εμένα(και οποιονδηποτε αλλον) που δεν το εχει ψαξει αρκετα. Η αντιπροταση των tablet pc πολυ δελεαστικη(για τεχνολογιολαγνους σαν εμενα)αλλα πιστευω πως για αποτελεσματικο διαβασμα απαιτειται ενα reader. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις ποτε αναμενεται το ''next gen'' των πιο δημοφιλων εξ αυτων διοτι φοβαμαι πως θα αγορασω ενα και μετα απο λιγο θα βγει το επομενο με τα ιδια λεφτα και θα αναγκαστω να κοψω τις μηριαιες αρτηριες μου και να τρεχω γυμνος μεχρι να πεθανω απο αιμορραγία. Ο λογος που θελω τοσο παθιασμενα να παρω μια σωστη αποφαση ειναι οτι τα λεφτα που θα πηγαιναν για playstation θα πανε μαλλον σε reader και για αυτο πρεπει να νοιωθω μια καποια ασφαλεια. Εν πασει περιπτωσει με βλεπω με καποιο 7'' και ανω με built in wifi+touch screen αφ'ενος διοτι κειμενο χωρις σημειωσεις ειναι σαν καλο ανεκδοτο που το λεει καποιος χαλια, και αφ' ετερου διοτι το occassional surfing ειναι απαραιτητο. Και αυτο ακριβως ρωταω τωρα, το wifi που αναφερεται στα e-readers ειναι κανονικο, ανθρωπινο wifi η απλα μπαινεις στις σελιδες που σου παρεχουν βιβλια? Τελος, υπαρχουν αξιοπιστες πηγες δωρεαν βιβλιων;-αγγλικων πρωταρχικα αλλα και ελληνικων δευτερευόντως-

 

Ποτέ δεν είχα την απάιτηση να σημειώνω πάνω σε λογοτεχνικό βιβλίο, και εδώ και χρόνια που έχω εξειδικευμένο ebook reader, αν και έχει τέτοια δυνατότητα, πάλι δεν το κάνω. Το μόνο που χρησιμοποιώ την touch screen είναι για λεξικό κατα την διάρκεια της ανάγνωσης του βιβλίου.

 

Για δωρεάν αγγλικά βιβλία βρίσκω τα πάντα στο Mirc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι οτι αλλο αγοραστικο κοινο θα αγοασει UMPCs και tablet PCs και αλλο τα e-book reader

 

Όπως προαναφέρθει κάποιοι μανιακοί e-βιβλιοφάφοι προτιμούν τις LCD από το e-ink. Μπορεί να φαίνεται πιστευτό ή απίστευτο άλλα αυτά διάβαζα τις τελευταίες μέρες δηλαδή δεν είναι δική μου επινόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προαναφέρθει κάποιοι μανιακοί e-βιβλιοφάφοι προτιμούν τις LCD από το e-ink. Μπορεί να φαίνεται πιστευτό ή απίστευτο άλλα αυτά διάβαζα τις τελευταίες μέρες δηλαδή δεν είναι δική μου επινόηση.

 

Δεν λεω για τους Ε-Βιβλιοφαγους αλλα για τους απλους βιβλιοφαγους. Αυτοι που διαβαζαν e-book σε pc θα αγορασουν τα UMPC ενω αυτοι που διαβαζουν πολλα βιβλια θα προτιμησουν τα e-book reader. Τελως παντων επειδη αυτο το thread το ανοιξα για τους e-book reader ασ μεινουμε σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω για τους Ε-Βιβλιοφαγους αλλα για τους απλους βιβλιοφαγους. Αυτοι που διαβαζαν e-book σε pc θα αγορασουν τα UMPC ενω αυτοι που διαβαζουν πολλα βιβλια θα προτιμησουν τα e-book reader.

Έχει μια λογική η άποψη ότι ο βιβλιοφάγος από το χαρτί θα θελήσει να μεταπηδήσει στο e-ink που έχει παρόμοια εμφάνιση, αλλά γι' αυτό που ισχυρίζεσαι δεν έχεις καμία στατιστική. Είναι προσωπική σου εκτίμηση.

 

 

Τελως παντων επειδη αυτο το thread το ανοιξα για τους e-book reader ασ μεινουμε σε αυτα.

 

Σε αυτά μένουμε αγαπητέ φίλε. Ο τίτλος του θέματος είναι e-book reader όχι e-ink e-book reader.;) Αυτό δηλαδή δεν είναι e-book reader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια λογική η άποψη ότι ο βιβλιοφάγος από το χαρτί θα θελήσει να μεταπηδήσει στο e-ink που έχει παρόμοια εμφάνιση, αλλά γι' αυτό που ισχυρίζεσαι δεν έχεις καμία στατιστική. Είναι προσωπική σου εκτίμηση.

 

 

 

 

Σε αυτά μένουμε αγαπητέ φίλε. Ο τίτλος του θέματος είναι e-book reader όχι e-ink e-book reader.;) Αυτό δηλαδή δεν είναι e-book reader?

 

Πραγματικα δεν εχω καταλβει σε τι διαφωνουμε συμφωνω απολυτα σε οσα λες απλως εγω λεω οτι ειναι κατι διαφορετικο το e-ink και οτι απευθηνετε (κατα την εκτιμηση μου) σε πιο mainstream καταναλωτες και οχι τοσο techfun οι οποιοι θα προτιμησουν αυτα που προτινεις εσυ. Τελως παντων αυτον τον διαλογο τον βλέπω σαν συζητηση και οχι αντιπαραθεση (πιστευω και ελπιζω και εσυ). Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι υπερμαχος των e-book reader σε σχεση με τα umpcs, αλλωστε ειμαι τειοιος γκατζετακιας που αγοραζω οτι καινουργιο βγει (μεγαλη μ@λ@και στο κεφαλι εχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα laptop, netbook, κινητά στυλ iphone είναι mainstream τότε (μπορούν να) είναι και τα tablets, δηλαδή ο χειρισμός τους δε χρειάζεται σπουδαίες γνώσεις και είναι αισθητά φθηνότερα από τα εξειδικευμένα e-ink readers στο ίδιο μέγεθος οθόνης άρα είναι κατάλληλα για mainstream τσέπες.

 

Και οι φήμες λένε ότι τα tablet της apple έρχονται σύντομα στις 7 και 10 ίντσες. Αν πρόκειται για κάτι παρόμοιο με το iphone άλλα στις 7 ίντσες, με καλύτερη οθόνη και δυνατότερη επεξεργαστική ισχύ πολλοί ούτε που θα κοιτάξουν τον εξειδικευμένο e-ink reader. Αλλά βέβαια από την apple δεν περιμένεις και τις χαμηλότερες τιμές.

 

-----------

 

Eίτε διαφωνούμε κάπου είτε δε διαφωνούμε το ίδιο είναι αρκεί να το κάνουμε πολιτισμένα και να γίνεται κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μια σούπερ σημαντική είδηση. Και εδώ.

 

Αυτά και φεύγω, γιατί βλέπω πως αν εξαιρέσουμε τον kotlid που έχει μια κάποια μικρή συμμετοχή (για να μου πει ότι ο e-ink reader είναι καλύτερος για διάβασμα) δε γίνεται καμία κουβέντα και τα γράφω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως είναι πολλά τα μέλη που παρακολουθούν το συγκεκριμένο νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον - απλά δεν είναι ακόμα σε θέση να έχουν άποψη. προσωπικά ενδιαφέρομαι για συσκευή που θα μου επιτρέπει να διαβάζω συγκεκριμένα φόρα, άρα με ενδιαφέρει η wi-fi σύνδεση περισσότερο. ελπίζω να μή σταματήσει εδώ η συζήτηση που μέχρι τώρα με έχει βοηθήσει σημαντικά :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Φραντζέσκα να σαι καλά. Αυτή τη στιγμή δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, περιμένω και εγώ να δω τις εξελίξεις στους επόμενους μήνες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πρέπει να πώ πως παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον αφού σκοπέυω να αγοράσω e-book reader αμεσα.Αυτό που θα ήθελα να μάθω απο εσας που ήδη έχετε ένα είναι πως τα πάει με τα βιβλία τα ελληνικά κυρίως τα pdf που υπάρχουνε δωρεάν στο δίκτυο και με άλλα που θα του περάσω,όπως και με τις εφημερίδες πάλι τύπου pdf που βρίσκουμε στο δίκτυο. Τέλος με τα cbr απο comics πως τα πάνε? ( το sony έχω στο μάτι και εγώ και ναπώ ένα ευχαριστώ για τα όσα ενδιαφέροντα έχω δει ήδη εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια να λεγεται, ειμαστε ολοι εδω πισω απο τους θαμνους και με τεντωμενα τα αυτια παρακολουθουμε ολες τις πτυχες τις κουβεντας αυτης αλλα δεν εχουμε και πολλα να πουμε.....Τι τωρα να μιλαμε χωρις να λεμε τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πρέπει να πώ πως παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον αφού σκοπέυω να αγοράσω e-book reader αμεσα.Αυτό που θα ήθελα να μάθω απο εσας που ήδη έχετε ένα είναι πως τα πάει με τα βιβλία τα ελληνικά κυρίως τα pdf που υπάρχουνε δωρεάν στο δίκτυο και με άλλα που θα του περάσω,όπως και με τις εφημερίδες πάλι τύπου pdf που βρίσκουμε στο δίκτυο. Τέλος με τα cbr απο comics πως τα πάνε? ( το sony έχω στο μάτι και εγώ και ναπώ ένα ευχαριστώ για τα όσα ενδιαφέροντα έχω δει ήδη εδώ)

Αντιγράφω από παλαιότερο post μου:

μια ακομα χαρη θα σου ζητησω φιλε pretoriane ' date='αν σου ειναι ευκολο να βαλεις το pdf μιας εφημεριδας ,πχ ΤΑ ΝΕΑ που υπαρχουν στο σαιτ τους καθε μερα δωρεαν για κατεβασμα σε pdf , και να μου πεις πως τα παει ? σιγουρα μαλον θα θελει ζοομ για να διαβαστει αλλα θα θελα να το κανεις και να μου πεις πως το ειδες. και αν ειναι βολικο.[/quote']

Τα ΝΕΑ τα έχουν περάσει σαν εικόνα-pdf οπότε το rescaling του reader δεν δουλεύει. Δηλαδή αντί να ζουμαρει στα γράμματα και να τα προσαρμόζει ώστε να είναι ακριβώς στο μέγεθος της οθόνης όπως κάνει σε πολλά βιβλία, στις εικόνες κάνει κανονικό ζουμ και πρέπει να πηγαίνεις δεξιά-αριστερά για να διαβάσεις. Εγώ το βρήκα αρκετά κουραστικό και σίγουρα δεν θα διάβαζα ποτέ μια εφημερίδα έτσι. Αν υπάρχουν εφημερίδες που γίνονται rescale τα γράμματα φαντάζομαι όμως ότι θα ήταν πολύ βολικό. Οπότε αν διαβάζεις καθημερινά τα ΝΕΑ για να μην πετάξεις το reader από το παράθυρο, οι 6 ίντσες δεν σου φτάνουν.

Αυτά με τις εφημερίδες δεν είναι απόλυτα και δεν έχω καταλάβει ποιες κάνουν rescale και ποιες όχι. Για παράδειγμα:

Έχω μπροστά μου ένα ελληνικό κείμενο από το ΒΗΜΑ και κάνω ζουμ. Κανένα πρόβλημα με κανένα γράμμα, κάνει ακόμα και rescale τους χαρακτήρες για να τους βλέπω όσο μεγάλους θέλω, οπότε δεν είναι σκέτη εικόνα (λογικά). Οι ελληνικοί τίτλοι εμφανίζονται λίγο παράξενα (μερικά γράμματα όπως πχ το α φαίνεται σαν τετράγωνο) αλλά μόνο στο κεντρικό μενού εκεί που φαίνονται όλα τα βιβλία σε λίστα.

 

Εκτός αυτού η πλειοψηφία των ελληνικών βιβλίων είναι images οπότε δεν έχεις πρόβλημα μη αναγνώρισης των ελληνικών χαρακτήρων.

 

Πολλά βιβλία είναι σκαναρισμένα-περασμένα ως images αλλά μερικά άλλα είναι πχ αποθηκευμένα κείμενα word σε μορφή pdf. Oπότε με κάποιο τρόπο φαντάζομαι το reader καταλαβαίνει ότι είναι ξεχωριστές λέξεις και τις πάει από κάτω όταν ζουμάρεις για να μην χρειάζεται να πας δεξιά-αριστερά να διαβάσεις. Ελπίζω να βγάλατε νόημα τι θέλω να πω :-D

Η πλειοψηφία των ελληνικών βιβλίων που έχω διαβάζονται χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα από το sony. Ένας μικρός αριθμός βέβαια είναι λίγο δύσχρηστα στην ανάγνωση γιατί είναι σκαναρισμένα σαν εικόνες οπότε όταν ζουμάρεις δεν τακτοποιούνται καλά στην οθόνη και πρέπει να τα πηγαίνεις πέρα δώθε να τα διαβάσεις. Αν πάντως δεν έχεις μυωπία διαβάζονται και χωρίς αλχημείες.

 

Κομιξ σε μορφή .cbr δεν έχω οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται, πάντως έχω όλα τα βιβλία του Αρκά και:

Μόλις τώρα έβαλα μερικούς Αρκάδες και το 300 και τα δείχνει καλά, δηλαδή παρουσιάζονται όλες οι σελίδες και μπορούν να διαβαστούν άνετα χωρίς ζουμ ή μετακίνηση. Τώρα φαντάζομαι ότι εξαρτάται και ο τύπος που είναι το κομιξ (μεγάλα/μικρά καρέ) καθώς και το ίδιο το κομιξ (μεγάλοι/μικροί διάλογοι).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...