Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καταλαβει ηδη οτι ειναι ΜΟΝΟ για ebooks κειμενου και οχι για PDF ...

Το δυστυχημα ειναι οτι τετοια δεν υπαρχουν πολλα στα ελληνικα , το ευτυχημα ειναι οτι θα ξεσκονισω για τα καλα τα αγγλικα μου .

 

Επισης εχω συνειδητοποιησει ηδη οτι το πηρα μονον για την ευκολια αναγνωσης της e-ink οθονης ,γιατι σε ολα τα αλλα το ipad ειναι πολυυυ μπροστα (notes ,anottation,highlights ,λεξικα ,sharing κ.λ.π )

 

 

Απο εκει και περα η χρηση θα δειξει γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο και κατανοητο να διαβασω π.χ το "Aρετες του Πολεμου" του Steven Pressfield .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγώ μέχρι στιγμής έχω βρει ελάχιστα pdf που να διαβάζονται χωρίς κόπο. Ειδικά τα τεχνικά κείμενα (με γραφήματα, σχεδιαγράμματα κλπ) δεν παλεύονται με τίποτα. Πλέον έχω σταματήσει να ψάχνω για ελληνικά βιβλία, πρώτον γιατί υπάρχουν ελάχιστα και δεύτερον γιατί τα περισσότερο είναι είτε σκαναρισμένα σαν εικόνες, είτε pdf τα οποια δεν μετατρέπονται με τίποτα σωστά (ούτε με το calibre, ούτε μέσω amazon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pdf που δεν ειναι σκαναρισμενα σαν εικονες δεν μετατρεπονται ?

 

Πες μου σε παρακαλω δυο πραγματα αν γνωριζει ..

 

1)Πως αφαιρω το DRM απο ενα PDF - epub για να το μετατρεψω σε mobi και να το βαλω στο kindle ?

 

2)θυμισε μου που στελνουμε τα pdf για convert σε mobi ?

 

 

H ποιο μεγαλη ελειψη για εμενα μεχρι στιγμης ειναι 1-2" παραπανω και ενα ΑΓΓΛΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ :mad:

 

Kατα τα αλλα η οθονη σε ....ξεκουραζει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deschri ευχαριστω,

 

τα αξιομαχα στο Κ3 δηλ. που δεν εχουν βρει ανταξιο αντιπαλο ειναι,

τιμη, φορητοτητα (βαρος ανυπαρκτο), αναπαυτικη για το βλεμμα και καθησυχαστικη για διαβασμα οθονη,

εννοω τον συνδυασμο των τριων σε μια συσκευη και οχι καθ'εκαστον,

 

@telegamesvg, τα pdf κειμενο, ελληνικα και ξενα, διαβαζονται ευπρεπως σε ξαπλωμενη θεση,

για pdf εικονα ελληνικα χρειαζεται επεξεργασια crop, περασα στο κινδλ πολυσελιδο λημμα τετραστηλο απο εγκυκλοπαιδεια σκαναρισμενη, διαβαζεται κανονικα και ανετα σε ορθια θεση, crop με το briss καθε μια στηλη 3 τεμαχια, αλλα εκανα κανα τεταρτο προεργασια,

 

με το hack στο Κ3 τι παιζει ;; ειδα οτι επιτρεπει χρηση ιντερνετ μεσω υπολογιστη (USB Networking),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα pdf που δεν ειναι σκαναρισμενα σαν εικονες δεν μετατρεπονται ?

 

Πες μου σε παρακαλω δυο πραγματα αν γνωριζει ..

 

1)Πως αφαιρω το DRM απο ενα PDF - epub για να το μετατρεψω σε mobi και να το βαλω στο kindle ?

 

2)θυμισε μου που στελνουμε τα pdf για convert σε mobi ?

 

 

H ποιο μεγαλη ελειψη για εμενα μεχρι στιγμης ειναι 1-2" παραπανω και ενα ΑΓΓΛΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ :mad:

 

Kατα τα αλλα η οθονη σε ....ξεκουραζει !!!

 

Τα pdf κειμένου θεωρητικά μετατρέπονται σε epub/mobi αλλά όχι πάντα με αποδεκτά αποτελέσματα. Για την ακρίβεια το calibre έχει πρόβλημα στη μετατροπή ελληνικού pdf κειμένου και σου εμφανίζει έξτρα κενές σειρές (το έχουν παραδεχτεί οι ίδιοι οι developers του calibre και είπαν θα το φτιάξουν σε επόμενη έκδοση).

 

Το Amazon μετατρέπει τα ελληνικά pdf κειμένου με μεγαλύτερη επιτυχία, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις καταστρέφει εντελώς το format. Αν κάνεις μερικές δοκιμές θα καταλάβεις τι εννοώ. Σε απλά κείμενα δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όταν έχουμε πολλών ειδών γραμματοσειρές, παραπομπές κλπ συνήθως δημιουργείται πρόβλημα.

 

Φυσικά υπάρχουν και πολλά ελληνικά pdf κειμένου που μετατρέπονται σχεδόν τέλεια από το Amazon. Για τα αγγλικά pdf κειμένου η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη, τόσο με το calibre όσο και με το Amazon. Ωστόσο και πάλι ισχύει ότι αν το αρχικό κείμενο είναι σχετικά περίπλοκο (πχ. ένα manual), τα αποτελέσματα μπορεί να είναι από ανεκτά έως απαράδεκτα.

 

Τώρα σχετικά με τις 2 ερωτήσεις σου:

 

1. Για την αφαίρεση του DRM κοίτα εδώ: http://apprenticealf...-the-perplexed/ Εγκαθιστάς το calibre, κατεβάζεις-εγκαθιστάς-σετάρεις τα plugin του και τέλος. Η διαδικασία είναι εύκολη και απλή αν ακολουθήσεις ευλαβικά τα βήματα του παραπάνω guide.

 

2. To Kindle σου είναι συνδεδεμένο με μία διεύθυνση email. Η διεύθυνση είναι της μορφής [email protected] και [email protected] (πρακτικά διαφέρουν μόνο αν έχεις 3G συσκευή). Το username συνήθως είναι αυτό που χρησιμοποίησες στο Amazon για να το παραγγείλεις. Αν δηλαδή μπαίνεις στο Amazon χρησιμοποιώντας το username "[email protected]", τότε σίγουρα θα έχεις ένα Kindle email του στιλ "[email protected]". Μπες στο http://www.amazon.com/manageyourkindle και θα το επιβεβαιώσεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο παραπάνω link και να επιτρέψεις στην κανονική σου διεύθυνση email να στέλνει μηνύματα στο Kindle (κοίτα εκεί που λέει "Your Kindle Approved E-mail List"). Στη συνέχεια στέλνεις το pdf σαν attachment από το κανονικό σου email στο Kindle email. Αν στο θέμα (subject) του email βάλεις τη λέξη "Convert", τότε η Amazon θα μετατρέψει αυτόματα το pdf σε mobi και θα στο στείλει μέσω wifi στο Kindle. Αν αφήσεις το subject κενό, τότε θα λάβεις το pdf αυτούσιο (εννοείται πάλι μέσω wifi).

 

Για αγγλοελληνικό λεξικό δες εδώ http://rapidshare.co...1020/MyDict.prc ή εδώ http://hotfile.com/d...MyDict.prc.html (είναι το ίδιο πράγμα σε 2 διαφορετικούς file hosters). Μια ευγενική χορηγία του feynman :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nzeppo η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη ...Σε ευχαριστώ :)

 

Το αρχειο του λεξικου το εβαλα στο root directory του kindle , το επελεξα και δουλευει κανονικα.

Βεβαια απ'οτι βλεπω εχει πολλες ελειψεις , αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυτιμο βοηθημα και ευχαριστω πολυ τον δημιουργο του και να τον παρακαλεσω να το βελτιωσει συντομα :mrgreen: και οπου μπορουμε να βοηθησουμε εδω ειμαστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχειο του λεξικου το εβαλα στο root directory του kindle , το επελεξα και δουλευει κανονικα.

Βεβαια απ'οτι βλεπω εχει πολλες ελειψεις , αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυτιμο βοηθημα και ευχαριστω πολυ τον δημιουργο του και να τον παρακαλεσω να το βελτιωσει συντομα :mrgreen: και οπου μπορουμε να βοηθησουμε εδω ειμαστε .

 

Ελπίζω να σου φανει χρησιμο!.Εφαγα ενα Σαββατοκύριακο για το σκασμένο ,και σημειωτεον ότι στο -dx- δεν δουλεύει το αυτοματο lookup όπως πρέπει.Δυστυχως.Ελπίζω να φτιάξει με κανα νεότερο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σου φανει χρησιμο!.Εφαγα ενα Σαββατοκύριακο για το σκασμένο ,και σημειωτεον ότι στο -dx- δεν δουλεύει το αυτοματο lookup όπως πρέπει.Δυστυχως.Ελπίζω να φτιάξει με κανα νεότερο firmware.

 

 

 

Και παλι σ'ευχαριστω ..

Ειναι ΠΟΛΥ χρησιμο .

Αν μπορουμε -ολοι μαζι- να το εμπλουτισουμε καπως ...

 

Εστειλα μυνημα στην MAGENTA ,παροτρυνσης για την δημιουργια λεξικου για e-readers και μου απαντησαν οτι ειναι κατι που ειναι στα σχεδια τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα την hands-on παρουσίαση του Asus Eee Reader DR-900 με οδηγίες παραγγελίας από Ελλάδα. Αν τη βρείτε ενδιαφέρουσα, μην ξεχάσετε να τη μοιραστείτε στο Facebook και το Twitter ή με email :rolleyes: και βέβαια να αφήσετε τα σχόλιά σας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είμαι νέος στην παρέα και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα τόσο ψαγμένα και με τόσο μεράκι. Διαβάζοντας έμαθα πολλά. Ωραίο και το blog :) Ενδιαφέρομαι για ereader στις 9'' (κυρίως για PDF αρχεία ενδιαφέρομαι). Είμαι ανάμεσα στα Asus DR-900 , PocketBook 902 και Kindle DX. Πάντως , αν και ήθελα να δω ένα από κοντά εδώ στην Αθήνα δεν μπόρεσα να βρω κανένα (για το PocketBook νομίζω ότι μόνο σε συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης κυκλοφορεί). Ότι έχω δει είναι από youtube και blogs. Θα ήθελα να τα δω από κοντά πριν αποφασίσω και παραγγείλω. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είμαι νέος στην παρέα και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα τόσο ψαγμένα και με τόσο μεράκι. Διαβάζοντας έμαθα πολλά. Ωραίο και το blog :) Ενδιαφέρομαι για ereader στις 9'' (κυρίως για PDF αρχεία ενδιαφέρομαι). Είμαι ανάμεσα στα Asus DR-900 , PocketBook 902 και Kindle DX. Πάντως , αν και ήθελα να δω ένα από κοντά εδώ στην Αθήνα δεν μπόρεσα να βρω κανένα (για το PocketBook νομίζω ότι μόνο σε συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης κυκλοφορεί). Ότι έχω δει είναι από youtube και blogs. Θα ήθελα να τα δω από κοντά πριν αποφασίσω και παραγγείλω. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

 

Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά (ή κυρίως) για pdf (π.χ αν ενδιαφέρεσαι για επιστημονικά άρθρα) θα σου πρότεινα να πας σε ταμπλέτα. Άλλωστε η διαφορά τιμής είναι μικρή. Οι e-readers έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα του μικρού (ως ανύπαρκτου) βάρους, της τεράστιας αυτονομίας και της πιο ξεκούραστης οθόνης αλλά είναι κυρίως για λογοτεχνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα eink. Άλλωστε μόνο για διάβασμα το θέλω (για διακοπές , στο τραίνο κλπ). Ξέρω ότι με τα pdf υπάρχουν κάποια προβλήματα αλλά τι να γίνει. Η ταμπλέτα είναι κυρίως για εφαρμογές κλπ. Με καλύπτει το λαπτοπ γι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μεγαλη οθονη κυτταξε κι αυτο,

http://www.onyx-international.com/en/M_pr2.php?parentid=175&cid=172

το περιμενουν στην αγορα κατα τον ιουνιο, εγω προς το παρον ποσποριζομαι απο το μικρο κιντου, προσεξε αν βγαινει το μενου μεσα απο την σελιδα του βιβλιου που εχεις ανοικτο, ειναι χρησιμο,

 

για κιντοδιαιτους, αντι το send to kindle δοκιμαστε save as html (ιστιοσελιδα), μετατροπη σε αρχειο κιντου με Mobipocket Reader, το αποτελεσμα ειναι ασυγκριτως καλυτερο απο το send to kindle, δεν χαλαει το format του κειμενου, επιτρεπει και λειτουργια typeface,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα για PDF , δοκιμασε οπωσδηποτε πρωτα ενα iPad μηπως σε βολεψει .

Αν μπορεσεις και κανεις μια παραχωρηση στην οθονη που δεν ειναι e-ink και στο βαρος (εμενα το βαρος δεν με ενοχλει) , σε ολα τα αλλα το iPad υπερεχει οποιουδηποτε e-reader.

Eιδικα τωρα που μπορεις να το βρεις σε φοβερες τιμες λογω του iPad 2 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...