Προς το περιεχόμενο

Ο 8core "Zambezi" AMD φέρνει μνήμη DDR3-1866


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίγη συγκίνησης κατέκλυσε την αγορά μετά τις πληροφορίες για τον μελλοντικό 8-core (octa-core) επεξεργαστή της AMD με την κωδική ονομασία "Zambezi". Ο οκταπύρηνος επεξεργαστής της AMD θα κατασκευάζεται σε κλίμακα ολοκλήρωσης 32nm και η συσκευασία του θα είναι τύπου AM3r2 ενώ θα διαθέτει συνολικά 8MB L3 cache (shared).

 

Το πιο ελκυστικό όμως κομμάτι της πληροφορίας ειναι ότι ήδη ο ενσωματωμένος στον επεξεργαστή ελεγκτής μνήμης (memory controller) θα προσφέρει υποστήριξη στη μνήμη DDR3-1866. Επιπλέον ο "Zambezi" θα υποστηρίζει μία νέα τεχνολογία με την ονομασία "APM Boost Technology", και από ότι θέλουμε να συμπεράνουμε από την ονομασία, πρόκειται μάλλον για την απάντηση της AMD στην τεχνολογία Intel Turbo Boost που συναντούμε στους επεξεργαστές της Intel, Core i5 και Core i7.

 

Ο επεξεργαστής "Zambezi" θα εμφανιστεί σύμφωνα με τις ενδείξεις στην αγορά στα μέσα-προς τέλος του 2011 και θα αποτελεί μέρος της πλατφόρμας "Scorpius" καθώς και της νέας γενιάς επεξεργαστών της AMD με την κωδική - και πολύ cool - ονομασία "Bulldozer" (θα εμφανιστούν και τετραπύρηνοι και εξαπύρηνοι "Bulldozer" επεξεργαστές). Ως τότε, οι φίλοι της AMD θα πρέπει να αρκεστούν στους τετραπύρηνους "Deneb" και στους εξαπύρηνους "Thuban" των 45nm που τους αναμένουμε το 2010.

 

Βασιζόμενοι σε νεώτερες πληροφορίες, τα νέα chipset της AMD, AMD 890FX και AMD 890GX θα υποστηρίζουν την σειρά επεξεργαστών "Bulldozer" και την 8-πύρηνη παραλλαγή τους "Zambezi". Motherboards με τα νέα chipset θα κυκλοφορήσουν στα μέσα του 2010 ωστόσο αρχικά θα ενσωματώνουν το socket AM3 και αργότερα με το AM3r2. Φυσικά, δεν είναι ξεκάθαρο αν τα σημερινά motherboard με το socket AM3 θα μπορούν να υποστηρίξουν τους επεξεργαστές "Bulldozer" (και άρα και τον "Zambezi").

 

Source.png Πηγή: freegr.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και συμπαθώ ιδιαίτερα την AMD , είμαι σίγουρος ότι μέχρι τα μέσα-τέλη 2011 , θα έχει ήδη κυκλοφορήσει το αντίστοιχο (και ίσως με μεγαλύτερη συχνότητα) της Intel

To ρίγη συγκίνησης για κάτι που ΘΑ κυκλοφορήσει σε 2 χρόνια βεβαίος δεν το έπιασα αλλά οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά και εμένα μού ήρθε νά κλάψω!!!:lol:

σοβαρά τώρα , μέχρι το 2011 θα έχει βγάλει κάτι πολύ καλύτερο η ιντελ. έχει πάρα πολλούς πόρους γιά έρευνα καί εξέλιξη.(R & D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD πρέπει να βγάλει αυτόν τον επεξεργαστή αύριο αλλιώς θα έχει μεγάλο πρόβλημα..Το 2011 θα έχουν βγεί 20+ πυρήνες απο την Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όνειρα γλυκά...

 

Ναι, δεν αμφισβήτησε κανείς πως η amd είναι καλή στους servers. Στο μεγάλο κομμάτι όμως της αγοράς (personal computers και ειδικά laptops/netbooks) το έχει χάσει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αναλογιστεί ποτέ "γιατί" βγήκε εκτός παιχνιδιού; Μήπως πρέπει να συζητάμε μια ζωή εδώ στην Ελλάδα τα αυτονόητα μετά από 4 καταδικαστικές αποφάσεις κατά της Intel παγκοσμίως για μονοπωλιακές τακτικές; Το ότι μέχρι στιγμής τα 3 πρώτα στο Top 500 SuperComputers στον κόσμο, τρέχουν σε AMD, μήπως βουλώνει τα στόματα μερικών παπαγάλων για τα προιόντα και την τεχνολογία της εταιρείας;

 

Ε νισάφι πια με μερικά fanboys, βρείτε κάτι άλλο να ασχοληθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νισάφι πια με μερικά fanboys, βρείτε κάτι άλλο να ασχοληθείτε.

 

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα μιλόντας για fanboys της intel..

Καθότι χρόνια τώρα αγόραζα AMD..Απο τότε που βγήκε ο Athlon 550..

Αλλά πλέον έχει μείνει πολυ πίσω απο τους I7..Είναι η πικρή αλήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πλέον έχει μείνει πολυ πίσω απο τους I7..Είναι η πικρή αλήθεια..

 

Χωρίς να ασχοληθώ με όλα τα μοντέλα της κάθε εταιρείας και όλα τα benchmarks που υπάρχουν, σου δείχνω αποτελέσματα μόνο για AES encryption, από το Everest Ultimate:

 

Intel Core i7 965 Extreme: 29597.

AMD Phenom II X4 965 Black: 24601.

 

 

Ch_Everest_CPU_AES.png

 

 

Και αφήνοντας στην άκρη τα benchmarks, πάμε στο Skroutz:

 

Intel Core i7 965 Extreme: 836€.

AMD Phenom II X4 965 Black: 149€.

 

Και τώρα κάνουμε μερικούς απλούς υπολογισμούς με ποσοστά... και ω ναι. Ο AMD προσφέρει το 83,11% της ισχύος του Intel, στο 17,8% της τιμής του.

 

Ποιος είναι μπροστά για μένα τον ταπεινό καταναλωτή; Που με τα λεφτά που διαθέτω θέλω το καλύτερο δυνατό προϊόν; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο η επιλογή του συγκεκριμένου μονο benchmark και η εξαγωγή των συμπερασμάτων που έβγαλες νομίζω οτι είναι εντελώς λανθασμένη..

Αν δεις στα test του tomshardware,τη σύγκριση I7 920 vs X4 965 BE το score είναι 23-3..Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός οτι ο I7 έχει μεγάλες δυνατότητες oc τότε ο νικητής είναι ξεκάθαρος..

Βέβαια έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή γύρω στα 80 ευρώ αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι η AMD δεν έχει επεξεργαστή οποιουδήποτε κόστους που να μπορεί να κοντράρει τον I7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί; αυτό

Ρίγη συγκίνησης κατέκλυσε

δεν ειναι καλό; :lol:

 

 

 

 

ρίγος με κατέκλυσαν με τέτοια νέα.

 

 

Κανόνες χρήσης του forum "Ειδήσεις - Lobby"

Τα μέλη του Insomnia μπορούν να συμμετέχουν στη δημοσίευση νέων ειδήσεων η στην αναφορά ειδήσεων από άλλες ιστοσελίδες ακολουθώντας τέσσερις βασικούς κανόνες.

 

α. θα πρέπει να είναι γραμμένη στα ελληνικά

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=269307

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Χωρίς να ασχοληθώ με όλα τα μοντέλα της κάθε εταιρείας και όλα τα benchmarks που υπάρχουν, σου δείχνω αποτελέσματα μόνο για AES encryption, από το Everest Ultimate:

Intel Core i7 965 Extreme: 29597.

AMD Phenom II X4 965 Black: 24601.

Και αφήνοντας στην άκρη τα benchmarks, πάμε στο Skroutz:

Intel Core i7 965 Extreme: 836€.

AMD Phenom II X4 965 Black: 149€.

Και τώρα κάνουμε μερικούς απλούς υπολογισμούς με ποσοστά... και ω ναι. Ο AMD προσφέρει το 83,11% της ισχύος του Intel, στο 17,8% της τιμής του.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις πειστικά γιατί επιλέγεις τον i7 965 και όχι ας πούμε τον i5 750 που κάνει το 1/5 το τιμής του i7 965 Extreme.

 

Αν πάρεις τον 750 θα δεις πως με πάνω κάτω τα ίδια λεφτά πέρνεις i5 χαλαρωμένο @2,66 - Phenom II X4 σφιγμένο @3400 και ότι παρόλαυτά ο AMD χάνει...

Αν βάλεις κάτω και τους μετρήσεις clock for clock θα βάλεις τα κλάματα και θα δεις ότι τπτ δεν εχει αλλάξει.

Οπως ο barcelona εχανε απο τον pernyn έτσι και ο phenom 2 χανει απο τους lynfield στο ίδιο περίπου ποσοστό.

Αν τους κλοκάρεις χειροτερεύουν τα πράγματα για την AMD καθώς παραδοσιακά η intel οπως και παλιότερα έτσι και τώρα με τους i5-i7 φτάνει πιο μακριά απο την amd.

Συγκεκριμένα ο i5 ανεβαίνει με 1.4 vcore @4200-4300 ~66% κάτι που σημαίνει ότι για να μπορέσει ο phenom 2 core να τον συναγωνιστεί θα πρέπει να κλοκαριστεί @ ~5400-5500...:lol:

Ελα όμως που δεν... Στα 3900 με 1.5-1.55 vcore σταματάει το παιχνίδι με τα υπάρχοντα revs.

Πραγματικά ακόμα πιστεύεις πως χάνεις αν πας σε ιντελ???

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω αγοράσει τον φθηνότερο i7 -920 2.66 GHZ έχω βάλει και πρόσφατα τα windows 7 64bit o σκληρός μου είναι σχεδόν γεμάτος από εφαρμογές, χρησιμοποίω αρκετά "βαριά" προγράμματα για κάποιες δουλειές και το pc ανταποκρίνεται τόσο άμεσα και γρήγορα, σαν να του έχω κάνει πρόσφατα format...

 

Τρέχοντας τις εφαρμογές ο επεξεργαστής ουτε καν "ζορίζεται" όπως προηγούμενα μοντέλα... Να πω την αλήθεια συγκριτικά με τους AMD κατα τη γνώμη μου η intel είναι ένα βήμα μπρωστά (φυσικά όμως και την κατακρίνω που έκανε τέτοιες κινήσεις μονοπώλιου ενάντια στην AMD).

Στην τελική θα προτιμήσω να πληρώσω κάτι παραπάνω για περισσότερες επιδόσεις αν και στις περισσότερες των περιπτώσεων πληρώνουμε όνομα παρά επίδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...