Προς το περιεχόμενο

Ο 8core "Zambezi" AMD φέρνει μνήμη DDR3-1866


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΡΙΓΗ συνγκινησης θα είχε νοημα αν ηταν να τον βγάλει ΤΩΡΑ σε προσιτη τιμη. ΣΕ 2 χρονια τι να το κανεις θα εχει βγει ο i9 ,i11 και γενικα θα συνεχίσει να εχει χαμενο το παιχνιδι η amd. αντε να βγαλει η amd κατι καλο να ρίξει επιτελους και η intel της τιμες που εχουν κλειδωσει σχεδον 1-2 χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@grimpr: Ναι, όλα αυτά είναι γνωστά. Και μπορεί οι intel στο desktop κομμάτι να είναι λίγο καλύτεροι, αλλά είναι και ακριβότεροι. Προσωπικά, σαν απλός χρήστης θα προτιμήσω τον amd κι ας μου προσφέρει ένα πχ 10% λιγότερο σε αποδόσεις επειδή δεν το χρειάζομαι αυτό το παραπάνω 10% (άσε που μερικά features των amd -καλύτερο virtualization, ήχος μέσα από το hdmi των ondoard καρτών γραφικών- μου φαίνονται πολύ πιο χρήσιμα από λίγες παραπάνω επιδόσεις).

Απλά η amd αποφάσισε να σταθεί εκεί. Δεν νομίζω πως ένας επεξεργαστής σαν το atom θα ήταν τόσο δύσκολος στην παραγωγή του, για να μην βγει εντελώς απ'τον χορό η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μέσο χρήστη που αποτελεί και τη πλειοψηφία των αγοραστών δεν τον αφορούνε

τα benchmarks,αλλά το κόστος αγοράς και το ότι η ιντέλα πουλάει είναι αποτέλεσμα μάρκετιγκ και αθέμιτου ανταγωνισμού περισσότερο και όχι γιατί τα προϊόντα της είναι καλύτερα.

Ενα σύστημα που προοορίζεται για κλοκάρισμα εξ αρχής στοιχίζει τα διπλά από ένα που δεν θέλουμε να κλοκάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]κάποιοι πρέπει να σταματήσετε να είστε complexικοί σχετικά με τις μάρκες του επεξεργαστών σας :P

Σάμπως και χρησιμοποιείτε ποτέ όλη την ισχύ του. Κι αυτός νικάει τον άλλον, κι ο άλλος σπάει στο ξύλο τον άλλον. grow up[/offtopic]

 

Κι εμένα μου φάνηκε κάπως η ημερομηνία διαθεσιμότητας. Σε 2 χρόνια αλλάζουν πολλά :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υποστηρικτής της AMD (και νέο σύστημα να έπαιρνα τώρα τον 965 θα έβαζα) οφείλω να πώ ότι πριν τους i-5 θα μπορούσαμε να έχουμε κριτήριο απόδοση / τιμή και φυσικά θα ήταν υπέρ της AMD. Τώρα όμως με τον i-5 750 δείχνει αυτό το "κενό" να έχει κλείσει. Τιμή εφάμιλλη του phenom2 x4 965 και επιδόσεις που σε πολλά benchmarks είναι καλύτερες.

 

Πριν μπορούσες να πεις "ναι αλλά τις παραπάνω επιδόσεις τι να τις κάνω ειδικά με τόσο ακριβό αντίτιμο" τώρα όμως σου προσφέρουν έναν i-5 με ίδια τιμή και καλύτερες επιδόσεις. Για ποιόν λόγο να μην τον πάρει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίγη συγκίνησης κατέκλυσε την αγορά μετά τις πληροφορίες για τον μελλοντικό 8-core (octa-core) επεξεργαστή της AMD με την κωδική ονομασία "Zambezi". Ο οκταπύρηνος επεξεργαστής της AMD θα κατασκευάζεται σε κλίμακα ολοκλήρωσης 32nm και η συσκευασία του θα είναι τύπου AM3r2 ενώ θα διαθέτει συνολικά 8MB L3 cache (shared).

 

αφήσαμε το κυνήγι των GHz και ξεκινήσαμε το κυνήγι των cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd πάντα ήταν είναι και θα είναι η value for money επιλογή και πάντα ήταν και είναι η καλύτερη λύση για home users

 

Καλά μην τρελαινόμαστε τώρα.

 

Από την εποχή πάντως των Athlon 64 και μετά, ήταν πάντα πιο φθηνοί. Μπορεί με το που εμφανίστηκαν οι c2d να έχαναν αρκετά σε επιδόσεις, αλλά αυτό θεωρητικά δεν θα έπρεπε να απασχολεί έναν home user (=office, internet, ταινίες, μουσική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εποχή πάντως των Athlon 64 και μετά, ήταν πάντα πιο φθηνοί. Μπορεί με το που εμφανίστηκαν οι c2d να έχαναν αρκετά σε επιδόσεις, αλλά αυτό θεωρητικά δεν θα έπρεπε να απασχολεί έναν home user (=office, internet, ταινίες, μουσική).

Δε διαφωνώ ότι ήταν πιο φθηνοί τότε που λες. Για την ακρίβεια έχω την εντύπωση ότι εξ απ ανέκαθεν ήταν πιο φθηνοί σε σχέση με την intel(μιλάω για τα αντίστοιχα μοντέλα). Τουλάχιστον από το ~96 που ξέρω. Διαφώνησα μ αυτό που πε ο efo355.

Στα ενδιαφέροντα του home user ξέχασες ν αναφέρεις το gaming :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ ότι ήταν πιο φθηνοί τότε που λες. Για την ακρίβεια έχω την εντύπωση ότι εξ απ ανέκαθεν ήταν πιο φθηνοί σε σχέση με την intel(μιλάω για τα αντίστοιχα μοντέλα). Τουλάχιστον από το ~96 που ξέρω. Διαφώνησα μ αυτό που πε ο efo355.

Στα ενδιαφέροντα του home user ξέχασες ν αναφέρεις το gaming :)

 

Ναι, το gaming πάντα το ξεχνάω γιατί δεν πολυασχολούμαι με τον τομέα :mrgreen:

Απλά έπιασα από Athlon 64 και μετά, γιατί νομίζω πως πιο πριν (δεν ασχολιόμουν τότε με υπολογιστές, οπότε δεν ξέρω από πρώτο χέρι) είχαν αρκετά προβλήματα (με θερμοκρασίες). Ενώ από εποχής Athlon 64 και μετά ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί (ίσως πιο αργοί, αλλά ανταγωνιστικοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...