Προς το περιεχόμενο

"Πρόσω ολοταχώς" ο ΟΤΕ για VDSL το 2010


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

το FTTH σε 3-5 χρόνια χαλαρά...

 

πλέον έχουμε γυρίσει σε 720/1080p, δεν θα με χάλαγε να είχα τέτοια γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 50MBPPS είναι υπερβολικά, believe me. Να τα κάνετε τί; Να κατεβάζεις πχ με 5+ MB/s; (πολλά αρχεία μαζί εννοείται, διότι με ένα αρχείο ποιός θα σας το δώσει; ) Μιλάμε για πολλά τέρα σε λίγους μήνες. Τέρα τί; Να τα βάλεις πού; Να τα κάνεις τί;

 

Νομίζω πως τέτοια γραμμή θα έχει νόημα μόνο αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για streaming υπηρεσίες ψυχαγωγίας κτλ.

 

Προσωπικά εκείνο που μου κάνει όντως αίσθηση στη γραμμή είναι το +1MB/s upload, απίστευτα χρήσιμο όταν θες να δώσεις/ανεβάσεις αρχεία.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50MBPPS είναι υπερβολικά, believe me. Να τα κάνετε τί; Να κατεβάζεις πχ με 5+ MB/s; (πολλά αρχεία μαζί εννοείται, διότι με ένα αρχείο ποιός θα σας το δώσει; ) Μιλάμε για πολλά τέρα σε λίγους μήνες. Τέρα τί; Να τα βάλεις πού; Να τα κάνεις τί;

 

Νομίζω πως τέτοια γραμμή θα έχει νόημα μόνο αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για streaming υπηρεσίες ψυχαγωγίας κτλ.

 

Προσωπικά εκείνο που μου κάνει όντως αίσθηση στη γραμμή είναι το +1MB/s upload, απίστευτα χρήσιμο όταν θες να δώσεις/ανεβάσεις αρχεία.

 

.

 

Μα αυτό είναι το θέμα. Με 50-100mbit δεν χρειάζεται να αποθηκεύεις τίποτα στον σκληρό. Μεσα σε 5-10 λεπτά έχεις 720p και σε μιά ώρα full hd. Δεν υπάρχει λόγος για σκληρό δίσκο μεγάλης χωρητικότητας, μια συνδρομή στο rapidshare αρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα σε 5-10 λεπτά έχεις 720p και σε μιά ώρα full hd.

Πολύ ρηχή σκέψη και δυστυχώς τη λένε πολλοί. Για να ισχύουν ΓΕΝΙΚΩΣ οι χρόνοι που λες (και καλύτεροι από αυτούς), θα πρέπει να έχουν ΟΛΟΙ τέτοιες γραμμές (τύπου "10MBPPS upload rate"). Και όταν λέμε "όλοι" δε μιλάμε μόνο για Ελλάδα. Εγώ που έχω τώρα 50/10 μόνος μου, δεν απολαμβάνω τέτοιες πολυτέλειες (να κατεβάζω οτι-να-ναι με 5+ MB/s) και με λίγη σκέψη καταλαβαίνεις γιατί. Αυτό που λες είναι κάτι που θα γίνει μεν κάποτε, αλλά όχι αύριο το πρωί κι ας έχουμε εσύ κι εγώ 50/10.

 

 

αυτό που αναφέρθηκε για το modem παραπάνω, καμία σχέση, δεν είναι κάποιο τεχνολογικό θαύμα το modem, μη λέμε ό,τι μας κατέβει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ακριβο δυστηχως :/

αν και ειμαι διπλα απ το κεντρο του παροχου και θα πιανω ~49mbits down , ~9,5mbits up , δεν προκειται να δωσω τοσα λεφτα :s εδω 24 πιανω και πανω απο 15-16 ελαχιστες φορες χρησιμοποιησα παρα μονο οταν κατεβαζα drivers απο nvidia.com, ati.com, microsoft.com (τα torrents δεν εκμεταλλευονται πληρως τη συνδεση σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τοτε θα εχουν κυρηξει παρανομους ολους τους trackers ολα τα rapidshare, megaupload η θα εχουν ενεργοποιησει αυτη την σαχλαμαρα των 3 χτυπηματων.

Να δω ποιος θα θελει αυτες τις ταχυτητες...

 

Οι παροχοι γιατι δεν βαζουν αυτοι τις οπτικες ινες; Σε αλλη εποχη θα ειχα διαβασει 100 σχολια με το λογοπαιγνιο ΠΟΤΕ, τωρα μετα την πικρα των "εναλλακτικων" ολοι περιμενουμε τον ΟΤΕ μηπως και γινει τιποτα.

 

ΥΓ Ειναι υποθετικο το παραπανω σεναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh οσο θυμαμαι το dslam δεν θα μπει στο καφαο απλα απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο θα ειναι οπτικη ινα.οσο για ftth αυτο απιστευτα δυσκολο στην ελλαδα διοτι αμα μου πει κανεις πως σε σπιτι με 100 διαμερισματα θα ξηλωσεις τον χαλκο να βαλεις οπτικη και ποιος θα πληρωσει το κοστος συν οτι δεν περναει μεσα απο τον υπαρχον σωληνα....εξαιρεισαι εσυ thresh λογω μονοκατοικιας.

απο εκει και περα τα 50 mbit ειναι μονο να βλεπεις τιποτα Hd τηλεοραση διοτι για κατεβασμα οκ θα κατεβαζεις 100 giga την ημερα καιδεν θα βλεπεις ουτε τα μισα .και στο τελος θα γινει και το χτυπημα να μην κατεβαζουμε τιποτα και θα εχουμε μια γραμμη 50 mbit για το Insomnia e thresh:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πως πάνω από 1mbps δεν είναι τόσο απαραίτητο. Παρά το ότι στην Αθήνα έχω 24άρα, εδώ που είμαι με 8 (καθαρά και αδιαλείπτως όμως και με αντίστοιχα πινγκ) δεν έχω νοιώσει ανάγκη για περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh [...] θα εχουμε μια γραμμη 50 mbit για το Insomnia e thresh:P

Για σας τους δυο με το ζόρι θα φτάνει :P

 

edit: Θα συμφωνήσω με τον από-πάνω. Το βασίκο + της ADSL ήταν η μη-χρονοχρέωση. Κάπου 1Mbps καλά είναι (για μένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...