Προς το περιεχόμενο

"Πρόσω ολοταχώς" ο ΟΤΕ για VDSL το 2010


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thresh οσο θυμαμαι το dslam δεν θα μπει στο καφαο απλα απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο θα ειναι οπτικη ινα.οσο για ftth αυτο απιστευτα δυσκολο στην ελλαδα διοτι αμα μου πει κανεις πως σε σπιτι με 100 διαμερισματα θα ξηλωσεις τον χαλκο να βαλεις οπτικη και ποιος θα πληρωσει το κοστος συν οτι δεν περναει μεσα απο τον υπαρχον σωληνα....εξαιρεισαι εσυ thresh λογω μονοκατοικιας.

απο εκει και περα τα 50 mbit ειναι μονο να βλεπεις τιποτα Hd τηλεοραση διοτι για κατεβασμα οκ θα κατεβαζεις 100 giga την ημερα καιδεν θα βλεπεις ουτε τα μισα .και στο τελος θα γινει και το χτυπημα να μην κατεβαζουμε τιποτα και θα εχουμε μια γραμμη 50 mbit για το Insomnia e thresh:P

 

αυτο σημαίνει οτι αυτοί που έχουν μεγάλες αποστάσεις απο το dslam παλι θα έχουν πρόβλημα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σας τους δυο με το ζόρι θα φτάνει :P

 

edit: Θα συμφωνήσω με τον από-πάνω. Το βασίκο + της ADSL ήταν η μη-χρονοχρέωση. Κάπου 1Mbps καλά είναι (για μένα).

 

Θα συμφωνησω.

Οχι στην 1mbps αλλα στα 8.

 

Γραμμη 8mbps με λογαριασμο rapidshare ειναι ο,τι πρεπει.

Τα υπολοιπα ειναι πολυτελεια και χασιμο χρηματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι ένα όριο για να μπορείς να έχεις διάφορες υπηρεσίες μέσω Internet είναι τα 10-12 mbps. Το Internet δεν είναι μόνο ιστοσελίδες. Η δεκαετία του 90 έχει περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το θέμα είναι να έχουμε και άψογα pings, όχι στον ουρανό...να υπάρχει άμεση ανταπόκριση από τα sites, να μην κολάει το video call κτλπ κτλπ...

 

Κάτι θυμάμαι για αυτό το θέμα.

 

Έχει "ενεργοποιηθεί" στη χώρα μας;

 

εδώ δεν έχει ενεργοποιηθεί σε άλλες, σε εμάς θα γίνει? :P

 

thresh οσο θυμαμαι το dslam δεν θα μπει στο καφαο απλα απο το αστικο κεντρο μεχρι το καφαο θα ειναι οπτικη ινα.οσο για ftth αυτο απιστευτα δυσκολο στην ελλαδα διοτι αμα μου πει κανεις πως σε σπιτι με 100 διαμερισματα θα ξηλωσεις τον χαλκο να βαλεις οπτικη και ποιος θα πληρωσει το κοστος συν οτι δεν περναει μεσα απο τον υπαρχον σωληνα....εξαιρεισαι εσυ thresh λογω μονοκατοικιας.

απο εκει και περα τα 50 mbit ειναι μονο να βλεπεις τιποτα Hd τηλεοραση διοτι για κατεβασμα οκ θα κατεβαζεις 100 giga την ημερα καιδεν θα βλεπεις ουτε τα μισα .και στο τελος θα γινει και το χτυπημα να μην κατεβαζουμε τιποτα και θα εχουμε μια γραμμη 50 mbit για το Insomnia e thresh:P

 

αυτο σημαίνει οτι αυτοί που έχουν μεγάλες αποστάσεις απο το dslam παλι θα έχουν πρόβλημα σωστά?

 

ναι αλλά η εξασθένιση του σήματος λόγο της απόστασης δεν θα υπάρχει επειδή θα έχουμε οπτική ίνα, δεν υφίσταται εκεί attenuation, άρα ότι εξασθένιση/θόρυβος έχουμε θα είναι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι (μικρή απόσταση) που θα είναι με χαλκό :-D

 

όταν η τριλογία του Νονού είναι 66gb σε 1080p και την θες άμεσα χρειάζονται τα 50mbit :P

 

Transformers 2 1080p IMAX version, 46gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 24 είναι πολυτέλεια γι' αυτούς που κατεβάζουν συνέχεια μεγάλο όγκο αρχείων? Μην τρελαθούμε... (2 έχω, και το αναθεματίζω συνέχεια).

 

E , πολυτελεια δεν ειναι ??

Λες και αλλη δουλεια δεν ειχαμε ολη μερα να κατεβαζουμε μας μαρανε...

Τι στο καλο κατεβαζετε δε καταλαβαινω που η 8αρα μαζι με ενα λογαριασμο στη RS δε φτανει ...

 

 

Ενταξει αν θες να τα εχεις 200mb αρχειο σε 1 λεπτο κατω ε και αυτο πολυτελεια δεν ειναι ?? Τι ειναι ... ??:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου πολυτέλεια παιδιά.

 

Θες να δεις 1 ταινία στην 1080p οθόνη σου...τσουπ σε μερικά λεπτά 720p, σε 1 ώρα ξέρω γω, 1080p.

 

Αυτό είναι ΓΑΜΑΤΟ.

 

Τιμές κλπ θα δούμε όταν γίνει. ( το 10αρι Upload είναι επίσης γαμάτο και όχι μόνο για torrents )

 

Θες να στείλεις ένα αρχείο σε 1 φίλο...; τσακ-μπαμ με τέτοιο Upload!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Για όσους πληρώνει ο μπαμπάς φτηνά είναι :-D

 

το πλήρες πακέτο adsl2+ 24mbit + αστικά/υπεραστικό/κινητά/διεθνή + ψηφιακές ευκολίες από τον ΟΤΕ κάνει 65 euro το μήνα τώρα, δλδ 130 euro το δίμηνο...

 

ως γνωστόν ο ΟΤΕ έχει τους περισσότερους συνδρομητές, μπορεί να μην έχουν όλοι το πλήρες πακέτο αλλά σίγουρα οι περισσότεροι πληρώνουν ΑΡΚΕΤΑ...

 

να θυμίσω τιμές adsl 384k, 512k, 1mbit όταν πρωτοβγήκαν?

 

χρειάζεται να συνεχίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά η εξασθένιση του σήματος λόγο της απόστασης δεν θα υπάρχει επειδή θα έχουμε οπτική ίνα, δεν υφίσταται εκεί attenuation, άρα ότι εξασθένιση/θόρυβος έχουμε θα είναι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι (μικρή απόσταση) που θα είναι με χαλκό :-D

 

όταν η τριλογία του Νονού είναι 66gb σε 1080p και την θες άμεσα χρειάζονται τα 50mbit :P

 

Transformers 2 1080p IMAX version, 46gb...

 

Νice θα έλεγα..αντε να δουμε και μεις οι ταλαιπωροι κατι..Και οως βρισκουμε το καφάο πόσο απέχει από το σπίτι μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλήρες πακέτο adsl2+ 24mbit + αστικά/υπεραστικό/κινητά/διεθνή + ψηφιακές ευκολίες από τον ΟΤΕ κάνει 65 euro το μήνα τώρα, δλδ 130 euro το δίμηνο...

 

ως γνωστόν ο ΟΤΕ έχει τους περισσότερους συνδρομητές, μπορεί να μην έχουν όλοι το πλήρες πακέτο αλλά σίγουρα οι περισσότεροι πληρώνουν ΑΡΚΕΤΑ...

 

να θυμίσω τιμές adsl 384k, 512k, 1mbit όταν πρωτοβγήκαν?

 

χρειάζεται να συνεχίσω?

Μη σου πω ότι θυμάμαι κάτι ~40000δρχ για PSTN (το τρίμηνο; ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Νice θα έλεγα..αντε να δουμε και μεις οι ταλαιπωροι κατι..Και οως βρισκουμε το καφάο πόσο απέχει από το σπίτι μας?

 

αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι σε τι κατάσταση βρίσκονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω πως τέτοια γραμμή θα έχει νόημα μόνο αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για streaming υπηρεσίες ψυχαγωγίας κτλ.

 

 

.

 

 

+1

 

Ποιος ειπε οτι το θεμα (τους ) ειναι το downloading (μας )..:lol:

 

Τωρα ειναι λιγο (πολυ-καθολου για αλλους ) ακριβα , σε λιγο καιρο δεν θα ειναι και θα εχουμε ολοι μας , λιγοτερο για το downloading ,περισσοτερο για το streaming που θα μπει για τα καλα στη ζωη μας...

 

Απλα πραγματα...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πως πάνω από 1mbps δεν είναι τόσο απαραίτητο. Παρά το ότι στην Αθήνα έχω 24άρα, εδώ που είμαι με 8 (καθαρά και αδιαλείπτως όμως και με αντίστοιχα πινγκ) δεν έχω νοιώσει ανάγκη για περισσότερο.

 

Εντάξει, και με 1mbps ζεις αλλά θα σου δυσκολεύει τη ζωή. Εγώ με 6mbps πάντως (forthnet 24άρα θεωρητικά) δεν έχω νιώσει "αργός" μέχρι στιγμής, οπότε την θεωρώ αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου πολυτέλεια παιδιά.

 

Θες να δεις 1 ταινία στην 1080p οθόνη σου...τσουπ σε μερικά λεπτά 720p, σε 1 ώρα ξέρω γω, 1080p.

 

Αυτό είναι ΓΑΜΑΤΟ.

 

Τιμές κλπ θα δούμε όταν γίνει. ( το 10αρι Upload είναι επίσης γαμάτο και όχι μόνο για torrents )

 

Θες να στείλεις ένα αρχείο σε 1 φίλο...; τσακ-μπαμ με τέτοιο Upload!

 

Φιλε μου θες να εισαι γαματος ?? Πληρωσε το και γινε και συ γαματος....:o

Αυτο ομως προς το παρον πολυτελεια ειναι για μενα..:-D

 

Εγω 2mbps εχω αλλα και με μια 8αρα μια χαρα ειμαι και με τα λεφτα στην τσεπη μου...B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...