Προς το περιεχόμενο

"Πρόσω ολοταχώς" ο ΟΤΕ για VDSL το 2010


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι που επιτέλους θα έχω ένα upload της προκοπής.

Δεν μπορώ να κάνω σοβαρή δουλειά με email. Ένα βιβλίο π.χ. που διόρθωσα πρόσφατα, ήταν 500+ΜΒ αρχείο του Word. Ακόμα και ως pdf είναι πάνω από 30ΜΒ.

Με 384upload δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλω ή να το ανεβάσω στο rapidshare για να το κατεβάσει ο παραλήπτης. Μέχρι να το στείλω θα έχω τελειώσει και το επόμενο κεφάλαιο.

Με 16MBit κάτι γίνεται.

 

Βλέπω ότι πολλοί ανησυχείτε για το fiber at home. Χαλαρώστε και θυμηθείτε την υπόθεση "μίζενς". Με το που θα ολοκληρωθούν οι αγορές εξοπλισμού για VDSL εκτιμώ ότι να ξεκινήσει η μελέτη του Fiber at home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεχνάτε ότι αυτό το ενδιάμεσο στάδιο γίνεται γιατί οι κάφροι του πΟΤΕ έκαναν επενδύσεις στην vdsl που δεν χρειάζονται και για να μη χάσουν τα λεφτά τους θα κληθείτε εσείς τα θύματα να τα σκάσετε μέχρι το ftth.

 

billdanos:

Το VDSL είναι η μπούρδα του αιώνα και θα μας κολλήσει εκεί όπως μας είχε κολλήσει και το ISDN! Αν δεν ξυπνήσει ο ΟΤΕ και δεν κοιτάξει λίγο μπροστά στο μέλλον για τα θέματα των υποδομών θα είμαστε πάντα τελευταίοι...

 

Innersense:

Εμένα το VDSL μου φαίνεται σαν ενδιάμεσο τεχνολογικό μπάλωμα. Διπλασιασμός της ταχύτητας (κάποιο τρελαίνονται και κάποιο όχι γιατί ποτέ δεν έπιασαν το ταβάνι των 24MB και όταν βλέπουν 1.5 ΜΒ/s νοιώθουν ευλογημένοι από το θεό) για να μπορέσει ο ΟΤΕ να βασιστεί στις υπάρχουσες υποδομές. Ότι ήταν το ISDN τον καιρό της απλής PSTN και λέμε και ευχαριστώ. Μιλάμε για απαράδεκτα πράγματα.

 

Αληθειες που δυστυχως πονανε....

 

21century:

Οι τιμες θα ειναι ελκυστικες πιστευω γιατι παιζει ρολο και η DT που εχει πλεον μεγαλο ποσοστο συμμετοχης στον ΟΤΕ αλλα και την απαραιτητη τεχνογνωσια, απο εκει και περα αρχικα το βλεπω να χρησιμοποιειται απο εταιρειες και νετ καφε, εκει να δειτε Ping στα παιχνιδια....

 

Θυμιστε μου εστω μια πολυεθνικη, εταιρια, η κατι τετοιο τελος

παντων που ηρθε στην Ελλαδα και δεν εχει τουλαχιστον διπλασιες

τιμες προιοντων - υπηρεσιων απο οτι στην υπολοιπη ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι σε τι κατάσταση βρίσκονται

 

 

Αρκετά ακόμα και σε κεντρικά σημεία μεγαλουπόλεων έχουν αυτή την κατάστηση

 

 

 

KAFAO01.jpg

KAFAO2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι εμπορικό. Αντί να βάλουμε οπτικές ίνες θα βάλουμε αυτή την βλακεία. Μετά από χρόνια όταν εξαντληθεί εμπορικά θα βάλουμε καμιά άλλη βλακεία.

Όπως γίνεται και με τα pcια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια ελεος..

Απορώ πως υπάρχουν άτομα που χαιρονται για το vdsl;;;

Ο οτε εβαλε την κυβερνιση να πάει πίσω τα σχεδία για τις οπτικές, και τώρα μια χαρά προχωράει το σχέδιο της DT γιατί βγάζει απο την γερμανια τα dslam με το vdsl και θα μας τα πασάρει εδω χωρείς κόστος για αυτους και μεις σαν μογγολακια τους βλέπουμε σαν μεσσίες.

Αντίθετα σε χώρες άλλων τον Βαλκανίων και της ανατολικής Ευρώπης που και εκει η DT εχει δεσπόζουσα θέση στην αγορα δεν την άφησαν να επενδύσει καν στο vdsl της είπαν κατευθείαν Fiber to the Home .

Ενω εμείς κουτ κουτ εδω 20 χρονιά πίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οτε εβαλε την κυβερνιση να πάει πίσω τα σχεδία για τις οπτικές, και τώρα μια χαρά προχωράει το σχέδιο της DT γιατί βγάζει απο την γερμανια τα dslam με το vdsl και θα μας τα πασάρει εδω χωρείς κόστος για αυτους και μεις σαν μογγολακια τους βλέπουμε σαν μεσσίες.

αυτό ακριβώς θα γίνει

όσο και να κλαίμε αν οι εναλλακτικοί δεν πάνε σε

οπτική ίνα ούτε και ο ΟΤΕ θα το κάνει

γιατί έχει στο μυαλό του τα $$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι το κράτος δεν κανει τίποτα υπερ του πολίτη.

Κατι πιγε να γινει με τις οπτικες και που... ζήσε Μάη μου να φας τρυφηλή που λενε και στο χωρίο μου!

Ισα ίσα αφήνει για αλλη μια φορα τα τσιρακια του να κανουν οτι θελουν τον Ελληνα.

Γιατι μην μου πείτε αν η ΕΕΤΤ ειχε ενα σωστό πλαίσιο του στιλ οποίος δεν κανει καλα την δουλειά του να παει σπιτι του(δηλαδή αφαίρεση άδειας) θα ήμασταν εδω που ήμασταν;

Ενω ετσι πως ειναι στημένο το παιχνιδάκι ειναι ολα μια χαρά υπέρ του οτε.

Να ειχε σωστους νομους η ΕΕΤΤ να βλεπαμε ποιοι εναλλακτικοί αξίζουν και μπορούν να ανταπεξελθουν να ξεκαθάριζε το παιχνιδι οπως ειναι στην κινητή τηλεφωνία.

Και μην μου πείτε για τα καρτελ γιατί και εκει παλι το κράτος φταίει και η έλλειψη παιδείας του πολίτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
To θεμα ειναι οτι το κράτος δεν κανει τίποτα υπερ του πολίτη.

Κατι πιγε να γινει με τις οπτικες και που... ζήσε Μάη μου να φας τρυφηλή που λενε και στο χωρίο μου!

Ισα ίσα αφήνει για αλλη μια φορα τα τσιρακια του να κανουν οτι θελουν τον Ελληνα.

Γιατι μην μου πείτε αν η ΕΕΤΤ ειχε ενα σωστό πλαίσιο του στιλ οποίος δεν κανει καλα την δουλειά του να παει σπιτι του(δηλαδή αφαίρεση άδειας) θα ήμασταν εδω που ήμασταν;

Ενω ετσι πως ειναι στημένο το παιχνιδάκι ειναι ολα μια χαρά υπέρ του οτε.

Να ειχε σωστους νομους η ΕΕΤΤ να βλεπαμε ποιοι εναλλακτικοί αξίζουν και μπορούν να ανταπεξελθουν να ξεκαθάριζε το παιχνιδι οπως ειναι στην κινητή τηλεφωνία.

Και μην μου πείτε για τα καρτελ γιατί και εκει παλι το κράτος φταίει και η έλλειψη παιδείας του πολίτη!

 

Μην βιαζεσαι! Περίμενε λίγο τις εξελίξεις των επόμενων ημερών!

B);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να περιμένει... Η κατάληξη της ιστορίας είναι γνωστή: Το ftth θα πάει 3-5 χρόνια πίσω ΜΕΧΡΙ να βγάλει ο πΟΤΕ απόσβεση + ΚΕΡΔΟΣ από το άρμεγμα των πολιτών με το vdsl.

 

Αυτά.

 

Υ.Γ. Οτετζίδες @##@$$#@%% ακόμα περιμένω καλώδιο στο σπίτι μου εν έτει 2009-2010. Μην αγχώνεστε όμως... Δόξα τω Θεώ επηρεάζω πολύ κόσμο , που πΟΤΕ δε θα σας δώσει (τουλάχιστον απευθείας) ούτε μισό ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια ελεος..

Απορώ πως υπάρχουν άτομα που χαιρονται για το vdsl;;;

Ο οτε εβαλε την κυβερνιση να πάει πίσω τα σχεδία για τις οπτικές, και τώρα μια χαρά προχωράει το σχέδιο της DT γιατί βγάζει απο την γερμανια τα dslam με το vdsl και θα μας τα πασάρει εδω χωρείς κόστος για αυτους και μεις σαν μογγολακια τους βλέπουμε σαν μεσσίες.

 

+100000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιαζεσαι! Περίμενε λίγο τις εξελίξεις των επόμενων ημερών!

B);)

 

Eιμαι πλήρως απογοητευμένος ειδικά μετα τα μετρά που έβγαλε η ΕΕ που δίνει μια αβάντα στους εναλλακτικούς και στον οτε να μας τυραννάναι εως το καλοκαίρι του 2011!

Εως τοτε θα εχουν ολο το θεσμικό πλαίσιο να ειναι νομικά καλυμμένοι ώστε και μια απλη μεταφορά αριθμού και dsl απο τον εναν παρωχο στον άλλον να κανει απο 15μερες εως 2 μήνες ή οι υπηρεσίες να ειναι απαράδεκτες και ο κοσμάκης να τρέχει...!

 

Βέβαια ολα αυτα μπορούν να αλλάξουν ακομα και απο τον Γεναρη αν το θελήσει η ΕΕΤΤ και θα εχει και την υποστήριξη απο την ΕΕ αλλα δεν βλέπω να κινείτε τίποτα προς σε αυτην την κατεύθυνση!

 

Τι να περιμένει... Η κατάληξη της ιστορίας είναι γνωστή: Το ftth θα πάει 3-5 χρόνια πίσω ΜΕΧΡΙ να βγάλει ο πΟΤΕ απόσβεση + ΚΕΡΔΟΣ από το άρμεγμα των πολιτών με το vdsl.

 

Αυτά.

 

Υ.Γ. Οτετζίδες @##@$$#@%% ακόμα περιμένω καλώδιο στο σπίτι μου εν έτει 2009-2010. Μην αγχώνεστε όμως... Δόξα τω Θεώ επηρεάζω πολύ κόσμο , που πΟΤΕ δε θα σας δώσει (τουλάχιστον απευθείας) ούτε μισό ευρώ

Σημφωνω απολυτά ειδικά με το υστερόγραφο μιας και κανω το ιδιο.. αλλα ειναι και αυτο δώρων άδωρων μιας και για μια απλή σύνδεση σε full llu αλλου παρωχου ο πΟΤΕς το 8-13ευρο το τσεπώνει που νοίκιαζει την γραμμή με χονδρική στους εναλλακτικούς, τα τσεπώνει με την φυσική συνεγκατασταση τον dslam και ολα αυτα τα έχουμε πλήρωση εμείς οσο ήταν κρατικός για να γίνουν τα μεγαρα του οτε και οι υποδομές και τα δώσαμε για ψίχουλα στους γερμανους και την διαχείριση των γραμμών η εεττ ακόμα την αφήνει στον πΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που θα χαρει και η ψωροκωσταινα upload, θα χουμε επαναλαμβανομενα σκηνικα εποχων 2000-2002.

Το vdsl πρεπει να αναπτυχθει στην Ελλαδα, αλλα οχι στα μεγαλα αστικα κεντρα αλλα στη περιφερεια, εκει οπου το FTTH δεν θα ηταν οικονομικα βιωσιμο.

Τουλαχιστον αν προσφερει πακετο με 50€ μαζι με connx-tv θα αξιζει. Παραπανω με τιποτα για ενα μεσο νοικοκυριο.

 

Αληθεια, με το wimax τι γινεται; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σας ρε παιδιά... Δηλαδή τι κακό υπάρχει στο να έχουμε vDSL έως ότου δοθεί FTTH από το κράτος. Ούτως ή άλλως η πρόταση Στυλιανίδη μιλούσε για minimum 7 χρόνια μέχρι να υλοποιηθεί το FTTH σε μόλις 2.000.000 σπίτια(υπολογίστε και τυχόν καθυστερήσεις με τις αλλαγές κυβερνήσεων κτλ... τρέχα γύρευε). Δηλαδή προτιμάτε να μείνουμε 7 ακόμη χρόνια με ADSL, έως ότου να έρθει το FTTH; Επίσης, όλες οι χώρες τις Ευρώπης έτσι προχωράνε ADSL-->vDSL-->FTTH, εμείς γιατί πρέπει πάλι να θέλουμε να κάνουμε τη διαφορά και να βιάζουμε καταστάσεις;

Άσε που από την στιγμή που θα εμφανιστεί η vDSL, σίγουρα θα πέσουν ακόμη πιο χαμηλά οι τιμές της ADSL, οπότε και αυτοί που δεν την γουστάρουν την V, πάλι ευχαριστημένοι θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...