Προς το περιεχόμενο

"Πρόσω ολοταχώς" ο ΟΤΕ για VDSL το 2010


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρακτικα οχι, τωρα σιγουρα εξαιρεσεις θα υπαρχουν σε τιποτε απομονωμενες περιοχες, οπου καποια σπιτια μπορει να απεχουν αρκετα, αλλα θα παραμεινουν εξαιρεσεις. Σε βασικες γραμμες κοντα στα 300-400 μετρα τα εχω μετρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παιδια το ΚΑΦΑΟ ειναι στην γωνια διπλα σατην πολυ κατοικια μιλαμε σε αποσταση 10 μολις μετρων!! Αρα θα ειμαι 100% σιγουρα!

 

Το καφαο αυτο διπαλ στην πολυκατοικια μοθ ειναι αραγε μονο για την δικια μας πολυκατοικια ή και για αλλες γειτονικες πολυκατοικιες α.κ.α. ενα ΚΑΦΑΟ ανα πολυκατοικια εξυπηρετει?

 

Επισης αν βαλουνε δσλαμ μεσα σε καθε καφαο μετα ποιος ο λογος αυτα τα δσλαμ να ενωνοναι μετα δλσμα των αστικων κετρων?

 

Και επισης ειναι δυνατον η οιπτικη ινα αν και λειτουργει με φως να μην εξασθενει το σημα καθολου μεσα στο καλωδιο? Δεν μπορω να το αντιληφθω αυτο, γιατι εφοσον κατι διανυει απσοταση λογικα θα πρεπει να εξασθενει αν με καποιον τροπο δεν ενισχυεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στατσ μου ειναι τα ακολουθα:

 

 

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 12.4 dB 11.0 dB

Attenuation 8.4 dB 23.6 dB

 

23,6 αττ ποση αποστηαση σε km σημαινει πρακτικα απο το σπιτι με χρι το δλσμα τουα στικοθ κεντρου? καθως μηπως υπαρχει και τροποσ να μετηρθει η αποσταησ απο το ρουτερ μου εμχρι το καφαο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης ειναι δυνατον η οιπτικη ινα αν και λειτουργει με φως να μην εξασθενει το σημα καθολου μεσα στο καλωδιο? Δεν μπορω να το αντιληφθω αυτο, γιατι εφοσον κατι διανυει απσοταση λογικα θα πρεπει να εξασθενει αν με καποιον τροπο δεν ενισχυεται.

Θα το καταλάβαινες αν το έγραφες σωστά: το φως εξασθενεί αλλά το σήμα μεταδίδεται. Λόγω του τρόπου μετάδοσης (ψηφιακό = άναψε/σβήσε στο φως) "αγγίζει τη τελειότητα". Σε περίπτωση που έχουμε καλώδιο (μετάδοση σήματος μέσω Η/Μ πεδίου) υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για σφάλματα στη μετάδοση data, καθώς το καλώδιο επηρεάζεται από την Η/Μ ρύπανση του περιβάλλοντος, από την υγρασία και από την ποιότητα/αριθμό των συνδέσεων. Αυτά τα προβλήματα δεν τα έχει η οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο οτε παει μονο για vdsl ? Η hol που εχει περασει ινες παντου δε τις προοριζει για την ιδια δουλεια? πριν δυο βδομαδες περασαν ινες κ εξω απ το σπιτι μου (αναληψεως, βριλησσια) σε ολο το δρομο ο οποιος διασχιζει ολη την περιοχη. Ειχα παει κ ρωτησα τους τυπους που εσκαβαν κ μ ειπαν hol. Τελοσπαντων αντε να δουμε τι θα γινει γιατι με 47 attenuation δε παμε πουθενα εμεις οι ξεχασμενοι εδω περα...:mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τα στατσ μου ειναι τα ακολουθα:

 

 

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 12.4 dB 11.0 dB

Attenuation 8.4 dB 23.6 dB

 

23,6 αττ ποση αποστηαση σε km σημαινει πρακτικα απο το σπιτι με χρι το δλσμα τουα στικοθ κεντρου? καθως μηπως υπαρχει και τροποσ να μετηρθει η αποσταησ απο το ρουτερ μου εμχρι το καφαο?

 

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php για την απόσταση από το dslam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, στις δοκιμές έφτανε μέχρι πριν το 25 το upload, ούτε καν τα 10 δε θα δουν κάποιοι. Κρίμα γιατί το upload είναι το πιο ωραίο πράγμα που έχω από αυτή τη γραμμή για διάφορους σκοπούς, αντίθετα το download δε μου χρειάζεται τόσο πολύ.

 

 

Clipboard04.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ο οτε παει μονο για vdsl ? Η hol που εχει περασει ινες παντου δε τις προοριζει για την ιδια δουλεια? πριν δυο βδομαδες περασαν ινες κ εξω απ το σπιτι μου (αναληψεως, βριλησσια) σε ολο το δρομο ο οποιος διασχιζει ολη την περιοχη. Ειχα παει κ ρωτησα τους τυπους που εσκαβαν κ μ ειπαν hol. Τελοσπαντων αντε να δουμε τι θα γινει γιατι με 47 attenuation δε παμε πουθενα εμεις οι ξεχασμενοι εδω περα...:mad::mad::mad:

 

Ειμαι της αποψης οτι και να σκαβει εξω απο το σπιτι σου η hol, δε μπορει να βαλει και καλα spliterraki και να δωσει στο καφαο της γειτονιας, ουτε στην πολυκαοικια σου ειδικοτερα. Προφανως παει για καποιο απο τα κεντρα του οτε, απο οπου και θα συνεχισει με το κλασσικο last mile (ειτε αυτο ειναι ακομη σε φαση adsl ειτε γινει καποια στιγμη vdsl).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...