Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά του WoW για ...κοινωνική αποξένωση


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φανατικός παίκτης του γνωστού διαδικτυακού game World of Warcraft κατέθεσε μήνυση κατά της Blizzard, με ένα σκεπτικό που είναι τουλάχιστον διασκεδαστικό. Ο Erik Estavillo ισχυρίζεται ότι οι developers του παιχνιδού χρησιμοποιούν "ύπουλες" μεθόδους για να εθίσουν τους παίκτες. Στη μήνυσή του, ο Estavillo υποστηρίζει ότι ταλαιπωρείται από μια σειρά διαταραχών, τις οποίες αποδίδει στο παιχνίδι.

 

Πιο συγκεκριμένα, ο φιλόδοξος μηνυτής κατηγορεί το WoW ότι τον έχει οδηγήσει σε κοινωνική αποξένωση, συνοδευόμενη από ψυχαναγκαστική/καταναγκαστική διαταραχή, κατάθλιψη και γαστρεντερικά συμπτώματα. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Estavillo αναφέρει στους υπό κλήτευση μάρτυρες τον Martin Gore των Depeche Mode και την ηθοποιό Winona Ryder, προφανώς για να εξηγήσουν στο δικαστήριο τι είναι η κατάθλιψη και η απομόνωση. Φυσικά, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ο Gore και η Ryder θα εμφανιστούν στο δικαστήριο - αν ποτέ η υπόθεση φτάσει μέχρι εκεί.

 

Πρόκειται, φυσικά, για ένα κρούσμα δικαστικής παραφροσύνης, από αυτά που συνηθίζονται στις Ηνωμένες Πολιτείες. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Estavillo μηνύει μια μεγάλη εταιρεία για αδιανόητους λόγους. Στο παρελθόν έχει στραφεί κατά της Sony, η οποία τον απέκλεισε από το δίκτυό της και του στέρησε την "ελευθερία έκφρασης" και της Microsoft, όταν ένα χαλασμένο Xbox του προκάλεσε "έντονο στρες".

 

 

Source.png Πηγή: PCmag

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επάγγελμα του μέλλοντος, να κάνεις μηνύσεις για μλκιες...

 

Τουλαχιστον βγαινει το μεροκαμα ή τσαμπα ολος ο ντορος ....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ Boston Legal πρέπει να έβλεπε ο τύπος. Να μην ξεχάσει να καλέσει για μάρτυρες υπεράσπισης τους ψυχολόγους που έφτιαξαν το wow προκειμένου να ομολογήσουν τις αρρωστημένες μεθόδους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του πε κανεις του ηλιθιου να παιξει wow ?Τον πιεσε κανεις ?Αμα αυτος πηγε και καηκε και ελιωσε και καταστραφηκε μπροστα απο την οθονη του φταιει η εταιρεια τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του πε κανεις του ηλιθιου να παιξει wow ?Τον πιεσε κανεις ?Αμα αυτος πηγε και καηκε και ελιωσε και καταστραφηκε μπροστα απο την οθονη του φταιει η εταιρεια τωρα...

Αν έβλεπες για ποια γεγονότα έχουν μηνύσει εταιρίες στην Αμερική... Δεν μπορώ να θυμηθώ ένα site που είχε τις πιο παράξενες μηνύσεις, να σου πέσουν τα μαλλιά.

 

 

Το πιο χαρακτηριστικό απ' όλα ήταν μια μήνυση που μετά από αυτή αναγκάστηκε μια εταιρία παραγωγής κατσαβιδιών να βάλει προειδοποίηση στα προϊόντα της, να μην προσπαθήσεις να το εισάγεις στο π30ς σου. Φαντάζεσαι τι προηγήθηκε και την παράνοια αυτού που έκανε την μήνυση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω διαβασει για τρελες μηνυσεις στην αμερικη.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα μηνυση σε εταιρια κατασκευης τροχοσπιτων, επειδη στις οδηγιες δεν ανεφερε οτι οταν βαζεισ τον "αυτοματο" (κραταει σταθερη ταχυτητα ωστε να μην χρειαζεται να πατας το γκαζι) πρεπει να στριβεις εσυ!!!! Αυτος πηγε για υπνο...

Και φυσικα τρακαρε..

Το περιεργο ειναι οτι πηρε αρεκτα εκατομυρια δολλαρια απο τη δικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχχχ,πόσα χρόνια τώρα θέλω να κάνω μήνυση στις εταιρίες σκληρών δίσκων που υπολογίζουν τα 1000MBytes = 1Tbyte...αλλά εν συγκρίσει με τον τύπο είμαι απόλυτα σώφρον!

Επεξ/σία από Hlapatsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ,πόσα χρόνια τώρα θέλω να κάνω μήνυση στις εταιρίες σκληρών δίσκων που υπολογίζουν τα 1000MBytes = 1Tbyte...αλλά εν συγκρίσει με τον τύπο είμαι απόλυτα σώφρον!

Αν έκαναν κάτι τέτοιο εγώ θα τις είχα μηνύσει πάντως :>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...