Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το FreeBSD 8


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως γίνεται να χρησιμοποιείς linux, χωρίς να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις το sudo;

 

ps: για όσους αμφισβητούν το freebsd και φοβούνται τη ποιότητα της υποστήριξης απο τη κοινότητά του, ενημερωτικά να αναφέρω πως το Debian, υποστηρίζει - μοναδικά και πλέον - εγκατάσταση είτε με πυρήνα linux, είτε με πυρήνα freebsd. - unique.

 

ΣΟΒΑΡΑ μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό! Έχω λίγους μήνες να στήσω νέο linux για δοκιμές! Την τελευταία φορά που δοκίμασα Debian (5) δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο! Σπεύδω να το τσεκάρω αμέσως! :shifty:

 

Χμ... βρήκα αυτό: http://www.debian.org/News/2009/20091007

Οπότε (από stable) δεν αφορά την τρέχουσα έκδοση αλλά την επόμενη, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΣΟΒΑΡΑ μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό! Έχω λίγους μήνες να στήσω νέο linux για δοκιμές! Την τελευταία φορά που δοκίμασα Debian (5) δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο! Σπεύδω να το τσεκάρω αμέσως! :shifty:

 

Χμ... βρήκα αυτό: http://www.debian.org/News/2009/20091007

Οπότε (από stable) δεν αφορά την τρέχουσα έκδοση αλλά την επόμενη, σωστά;

 

 

χωρίς να ξέρω και πολλά για το debian, μάλλον επειδή κάνει πολύ καιρό να κυκλοφορήσει μια stable έκδοση, πιστεύω πως θα είναι απλά ενα υβρίδιο της τωρινής με τον πυρήνα του freebsd.

 

Μόλις φτιαχτούν οι μηχανισμοί για το port και τους καταλάβουν όσοι ασχοληθούν (γτ με λίγο googlάρισμα παλιότερα, διαπίστωσα ενα μπέρδεμα ανάμεσα σε πολλούς χρήστες για τη τελική του μορφή, αν θα πρόκειται δηλαδή για μια απλή επιλογή πυρήνα πριν το compile, ή αν θα χρησιμοποιεί και τους 2 ταυτόχρονα, πράγμα απλα απίστευτο, περίπλοκο κτλ), τότε θα μπορείς να επιλέξεις εσύ ποιους πυρήνες θα χρησιμοποιήσεις, περιμένοντας τα ανάλογα dependencies, ασυμβατότητες κτλ να διπλασιάζονται και να περιπλέκονται με νέους τρόπους, αυξάνοντας έτσι εκθετικά τη πιθανότητα είτε για πολλαπλά μπουκέτα στο pc, είτε για αυτοκτονία :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γίνεται να χρησιμοποιείς linux, χωρίς να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις το sudo;

 

ps: για όσους αμφισβητούν το freebsd και φοβούνται τη ποιότητα της υποστήριξης απο τη κοινότητά του, ενημερωτικά να αναφέρω πως το Debian, υποστηρίζει - μοναδικά και πλέον - εγκατάσταση είτε με πυρήνα linux, είτε με πυρήνα freebsd. - unique.

 

Δεν είπα ότι είμαι goshas. Στο ubuntu απλώς λες sudo .... και τέλος. Για κάνε το ίδιο στο solaris... Eγώ το έκανα και πήρα τα @ μου. Μπορείς να γίνεις super user με su- αλλά μετά πάλι τα @ πήρα. Έβλεπα μόνο το root και δε μπορούσα να πάω σε όποιο folder ήθελα. Δοκίμασα και sudo bash αλλά φυσικά ήταν απλώς μια απέλπιδα προσπάθεια. Πρέπει να φτιάξω ένα αρχείο που λέγεται sudoers list, και να βάλω μέσα σε αυτό τον εαυτό μου, αλλά δεν ξέρω πώς! Επίσης σε ποιο folder πρέπει να βρίσκεται αυτό το αρχείο;

 

Έψαξα άδικα να βρω (που λέει και ο Καζαντζίδης) απάντηση στο internet, αλλά τελικά έχασα μια μέρα τσάμπα. Βέβαια τώρα παρατήρησα ότι υπάρχει ένα how to start with solaris από τη sun, αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα, αν και φοβάμαι ότι δε θα βρω κάτι σχετικό αφού δεν το βρήκα στο google. Αν το πρόβλημα είναι τόσο απλό και απλώς φταίει η άγνοιά μου (dos - windows user ήμουν, με το mac παρασύρθηκα να την ψάξω παραπάνω με το unix) μπορείς να με διαφωτίσεις pls?

 

Επίσης στη σχολή που χρησιμοποιούμε unix δουλεύουμε πάνω σε στημένους λογαριασμούς και δεν μπλεκόμαστε με administrative tasks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντί για sudo ή su δοκίμασε root και τον κωδικό του root ο οποίο μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τον κωδικό του απλού χρήστη σου (το αντίθετο δηλαδή απο αυτό που γίνεται στο ubuntu).

 

το solaris indeed είναι πολλάν περίεργον.

 

EDIT:

 

εδώ λέει πως γίνεται και με τους δύο τρόπους και με τον προηγούμενο με το root που σου περιέγραψα, αλλά και με το su, μόνο που αντί για τον δικό σου κωδικό θα χρησιμοποιήσεις τον root-password.

 

Το πιθανότερο που θα πρέπει να κάνεις με βάση αυτά που μου είπες, είναι να συνδεθείς αρχικά σαν root, δηλαδή με username: root και password: τον root-password και μετά να κάνεις sudoer - όπως πολύ σωστά ανέφερες - τον λογαριασμό σου. Μόλις προστεθείς στη λίστα με τους sudoers κάθε φορά που θα δίνεις την εντολή su θα έχεις sudoer δικαιώματα.

 

EDIT2:εδώ γράφει πως στο solaris το αρχείο των sudoers είναι το /etc/sudoers και για linux και για solaris. το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις λέγεται visudo. ρίξε του μια ματιά περιέχει αναλυτικές οδηγίες.

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιά σχολή χρησιμοποιείτε solaris για τους φοιτητές????

 

Πληροφορική Ιωαννίνων :

2 εργαστήρια με Sun-Solaris

1 με Windows - FreeBSD

 

Παλιά είχε και sgi με irix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορική Ιωαννίνων :

2 εργαστήρια με Sun-Solaris

1 με Windows - FreeBSD

 

Παλιά είχε και sgi με irix

 

Οι μπαχατέλες έχουν απομείνει με SunOS/Solaris! 1 εργαστήριο με κάτι Sun Ultra 5 και Blade 100 που αγκομαχούν και είναι έτοιμα να παραδώσουν το πνεύμα. :-D Τα «καμάρια» Ultra 20 και 25 με τους Opteron στα άλλα 2 εργαστήρια τρέχουν όλα Debian πλέον.

 

 

@poscaman: Στο 1ο εργαστήριο που αναφέρω, γίνεται ο,τι μπορείς να φανταστείς. Το εργαστηριακό κομμάτι διαφόρων μαθημάτων όπως «Εισαγωγή στους Η/Υ» (Unix, bash κλπ), «Προγραμματισμός σε C I & II», «Δομές Δεδομένων», «Δίκτυα Η/Υ» κ.ά.

link (δεν είναι up-to-date όμως): http://cs.uoi.gr/Department/GR/Infrastructure.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε. είπα κι εγώ. εμείς είμαστε RHL-based, ακόμα. Αν και δειλά-δειλά το Debian, κάνει την εμφάνιση του σε κάποιους καινούριους servers.

 

και Ubuntu 9.04 στο υπολογιστικό (μαζί με winxp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ένα σύστημα Unix το αντιμετωπίζαμε δεν κάναμε κάτι το ιδιαίτερο.

 

Ένα Link απο τα ΛΣ (Παλιό όταν ήμουν εκεί): System Programming

http://www.cs.uoi.gr/~faturu/courses/2001/operating-systems.html

 

Το πρόβλημα ήταν ότι για μερικά system calls δεν δούλευαν το ίδιο σε Linux - Solaris όπως και αν θυμάμαι καλά η poll στο FreeBSD.

 

Βέβαια το καλό ήταν ότι δεν "συγχωρούσε" σφάλματα στον κώδικα. Αν δεν ήταν τέλεια γραμμένος ο κώδικας έπεφτε bus error σύνεφο(Ενώ στο Linux έτρεχε "κανονικά".

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο parsifal :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν κατάλαβες. Στις «μπαχατέλες» και σε SunOS γίνονται όλα αυτά που ανέφερα!

oh,no! περίεργη πολιτική πιστεύω. Εμάς τουλάχιστον μας πετάνε σε RHL, με τα θετικά και τα αρνητικά του. (Άντε να κάνεις debug σε πρόγραμμα με semaphores τη στιγμή που κάποιος άλλος τον έχει χρησιμοποιήσει ήδη:mrgreen:)

 

Σαν ένα σύστημα Unix το αντιμετωπίζαμε δεν κάναμε κάτι το ιδιαίτερο.

 

Ένα Link απο τα ΛΣ (Παλιό όταν ήμουν εκεί): System Programming

http://www.cs.uoi.gr/~faturu/courses/2001/operating-systems.html

 

Το πρόβλημα ήταν ότι για μερικά system calls δεν δούλευαν το ίδιο σε Linux - Solaris όπως και αν θυμάμαι καλά η poll στο FreeBSD.

 

Βέβαια το καλό ήταν ότι δεν "συγχωρούσε" σφάλματα στον κώδικα. Αν δεν ήταν τέλεια γραμμένος ο κώδικας έπεφτε bus error σύνεφο(Ενώ στο Linux έτρεχε "κανονικά".

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο parsifal :P

 

α,το πολυαγαπημένο μας Minix:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρουμε ότι υπάρχει και το PC-BSD για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν το FREE-BSD για desktop χρήση.

 

http://www.pcbsd.org/

 

Στην πραγματικότητα είναι το freebsd με διαφορετικό <<κοστούμι>> και πολύ ευκολότερη διαδικασία εγκατάστασης.

 

edit: η έκδοση που υπάρχει στην σελίδα του pc-bsd δεν είναι βασισμένη στην έκδοση 8 του freebsd προφανώς επειδή δεν έχουν προλάβει ακόμα οι προγραμματιστές να την προσαρμόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί για sudo ή su δοκίμασε root και τον κωδικό του root ο οποίο μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τον κωδικό του απλού χρήστη σου (το αντίθετο δηλαδή απο αυτό που γίνεται στο ubuntu).

 

το solaris indeed είναι πολλάν περίεργον.

 

EDIT:

 

εδώ λέει πως γίνεται και με τους δύο τρόπους και με τον προηγούμενο με το root που σου περιέγραψα, αλλά και με το su, μόνο που αντί για τον δικό σου κωδικό θα χρησιμοποιήσεις τον root-password.

 

Το πιθανότερο που θα πρέπει να κάνεις με βάση αυτά που μου είπες, είναι να συνδεθείς αρχικά σαν root, δηλαδή με username: root και password: τον root-password και μετά να κάνεις sudoer - όπως πολύ σωστά ανέφερες - τον λογαριασμό σου. Μόλις προστεθείς στη λίστα με τους sudoers κάθε φορά που θα δίνεις την εντολή su θα έχεις sudoer δικαιώματα.

 

EDIT2:εδώ γράφει πως στο solaris το αρχείο των sudoers είναι το /etc/sudoers και για linux και για solaris. το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις λέγεται visudo. ρίξε του μια ματιά περιέχει αναλυτικές οδηγίες.

 

Lomar thx!!! Δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα γιατί παραδίδω κάτι εργασίες, αλλά μόλις βρω free time θα σου πω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lomar thx!!! Δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα γιατί παραδίδω κάτι εργασίες, αλλά μόλις βρω free time θα σου πω! :-)

 

φίλε μου εγω σε ευχαριστώ που φάνηκα χρήσιμος :-)

 

 

Να αναφέρουμε ότι υπάρχει και το PC-BSD για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν το FREE-BSD για desktop χρήση.

 

http://www.pcbsd.org/

 

Στην πραγματικότητα είναι το freebsd με διαφορετικό <<κοστούμι>> και πολύ ευκολότερη διαδικασία εγκατάστασης.

 

edit: η έκδοση που υπάρχει στην σελίδα του pc-bsd δεν είναι βασισμένη στην έκδοση 8 του freebsd προφανώς επειδή δεν έχουν προλάβει ακόμα οι προγραμματιστές να την προσαρμόσουν.

 

σωστός, πραγματικά με kde 4.x είναι πολύ μπροστά αρκεί να έχεις την όρεξη να ασχοληθείς! (βλ. youtube)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...