Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το FreeBSD 8


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω ότι για desktop χρήση ας μείνουμε σε windows ή έστω MacOSX. Ας αφήσουμε τις linux διανομές και ειδικότερα τα BSD για τους servers. Για home χρήση δεν νομίζω ότι ενδείκνυνται εκτός και αν μιλάμε απλά web browsing και text editing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πιστεύω ότι για desktop χρήση ας μείνουμε σε windows ή έστω MacOSX. Ας αφήσουμε τις linux διανομές και ειδικότερα τα BSD για τους servers. Για home χρήση δεν νομίζω ότι ενδείκνυνται εκτός και αν μιλάμε απλά web browsing και text editing.

 

 

ανάλογα με το ασχολείται ο καθένας στον υπολογιστή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows στο netbook το οποίο έχει built in 3g modem

Linux στη δουλειά μου και σε servers

BSD σε servers και στα NAS που έχω στήσει σε δουλειά και σπίτι

MacOSX στο σπίτι και στη δουλειά (ανάπτυξη εφαρμογών για iPhone αλλά και desktop χρήση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγώ πιστεύω ότι για desktop χρήση ας μείνουμε σε windows ή έστω MacOSX. Ας αφήσουμε τις linux διανομές και ειδικότερα τα BSD για τους servers. Για home χρήση δεν νομίζω ότι ενδείκνυνται εκτός και αν μιλάμε απλά web browsing και text editing.

Έχει γίνει εκατοντάδες φορές η συζήτηση... Υπάρχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που, ανάλογα όχι τόσο την χρήση αλλά τον χρήστη, μετράνε θετικά ή αρνητικά, ή είναι αδιάφορα. Εξαρτάται πώς τα ζυγίζει ο καθένας. Από τη στιγμή που ισχύει αυτό, διαφωνώ με πορίσματα όπως "τα τάδε δεν ενδείκνυνται για desktop".

 

Υπάρχουν χρήστες που θέλουν ένα περιβάλλον desktop το οποίο να έχει ακριβώς την εμφάνιση και τη συμπεριφορά που έχουν στο μυαλό τους, ακόμη και αν χρειαστεί να φάνε μερικές ώρες πειράζοντας resource files, υπάρχουν χρήστες που θέλουν κάτι που απλά να παίζει με κάποιον τρόπο εύκολο να τον συνηθίσουν, χωρίς να παραμετροποιήσουν οτιδήποτε.

 

Υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρική συμπεριφορά είναι το λειτουργικό να εμφανίζει αναλυτικές πληροφορίες με το τι συμβαίνει ή να απαιτεί να ρυθμίσουν κάτι για να παίξει, υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρική συμπεριφορά είναι το λειτουργικό να μην τους τις δίνει ή να κάνει του κεφαλιού του χωρίς να τους ρωτήσει.

 

Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν εχθρικό το να διαβάσουν μερικές σελίδες documentation, να γράψουν εντολές ή να πειράξουν ένα text configuration file, υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρικό είναι να πρέπει να παρακάμψουν ένα σορό ανόητους wizards και nonsense προειδοποιητικά μηνύματα μόνο και μόνο για να δουν ότι αυτό που θέλουν να κάνουν απλά δεν γίνεται.

 

Για άλλους συμβιβασμός είναι να κάνουν τον κόπο να ερευνήσουν ποιο hardware έχει σωστή υποστήριξη από το λειτουργικό, για άλλους συμβιβασμός είναι να πρέπει να χειριστούν το hardware τους μόνο μέσω κάποιας περιορισμένης ή ιδιότροπης proprietary εφαρμογής.

 

Άλλοι προτιμούν να βρίσκουν και να κατεβάζουν οι ίδιοι ένα exe, να κάνουν 5 clicks και να χρησιμοποιούν την εφαρμογή, άλλοι προτιμούν να έχουν τις αυξημένες δυνατότητες ελέγχου που τους προσφέρει το κεντρικό package management.

 

Άλλοι δε μπορούν χωρίς τις λεπτομερέστατες δυνατότητες ελέγχου που προσφέρει ο Xorg με το Xinerama στην απεικόνιση/διαχείριση παραθύρων πάνω σε πολλές φυσικές οθόνες, άλλοι θεωρούν περίεργη και μόνο την ιδέα να χρησιμοποιήσουν περισσότερες από μία οθόνες.

 

Αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες χρήσεις (π.χ. mainstream gaming), ο πιο καθοριστικός παράγοντες δεν είναι η χρήση, αλλά ο χρήστης. Αυτό που δεν ισχύει σίγουρα είναι ότι το Linux ή το BSD ενδείκνυνται μόνο για απλές χρήσεις desktop όπως αυτές που προτείνεις. Ίσα ίσα, θα έλεγα ότι ισχύει το αντίστροφο.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει εκατοντάδες φορές η συζήτηση... Υπάρχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που, ανάλογα όχι τόσο την χρήση αλλά τον χρήστη, μετράνε θετικά ή αρνητικά, ή είναι αδιάφορες. Εξαρτάται πώς τα ζυγίζει ο καθένας. Από τη στιγμή που ισχύει αυτό, διαφωνώ με πορίσματα όπως "τα τάδε δεν ενδείκνυται για desktop".

 

Υπάρχουν χρήστες που θέλουν ένα περιβάλλον desktop το οποίο να έχει ακριβώς την εμφάνιση και τη συμπεριφορά που έχουν στο μυαλό τους, ακόμη και αν χρειαστεί να φάνε μερικές ώρες πειράζοντας resource files, υπάρχουν χρήστες που θέλουν κάτι που απλά να παίζει με κάποιον τρόπο εύκολο να τον συνηθίσουν, χωρίς να παραμετροποιήσουν οτιδήποτε.

 

Υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρική συμπεριφορά είναι το λειτουργικό να εμφανίζει αναλυτικά μηνύματα με το τι συμβαίνει ή να απαιτεί να ρυθμίσουν κάτι για να παίξει, υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρική συμπεριφορά είναι το λειτουργικό να μην τα εμφανίζει ή να κάνει του κεφαλιού του χωρίς να τους ρωτήσει.

 

Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν εχθρικό το να διαβάσουν μερικές σελίδες documentation, να γράψουν εντολές ή να πειράξουν ένα text configuration file, υπάρχουν χρήστες για τους οποίους εχθρικό είναι να πρέπει να παρακάμψουν ένα σορό ανόητους wizards και nonsense προειδοποιητικά μηνύματα μόνο και μόνο για να δουν ότι αυτό που θέλουν να κάνουν απλά δεν γίνεται.

 

Για άλλους συμβιβασμός είναι να κάνουν τον κόπο να ερευνήσουν ποιο hardware έχει σωστή υποστήριξη από το λειτουργικό, για άλλους συμβιβασμός είναι να πρέπει να χειριστούν το hardware τους μόνο μέσω κάποιας περιορισμένης ή ιδιότροπης proprietary εφαρμογής.

 

Άλλοι προτιμούν να βρίσκουν και να κατεβάζουν οι ίδιοι ένα exe, να κάνουν 5 clicks και να χρησιμοποιούν την εφαρμογή, άλλοι προτιμούν να έχουν τις αυξημένες δυνατότητες ελέγχου που τους προσφέρει το κεντρικό package management.

 

Άλλοι δε μπορούν χωρίς τις λεπτομερέστατες δυνατότητες ελέγχου που προσφέρει ο Xorg με το Xinerama στην απεικόνιση/διαχείριση παραθύρων πάνω σε πολλές φυσικές οθόνες, άλλοι θεωρούν περίεργη και μόνο την ιδέα να χρησιμοποιήσουν περισσότερες από μία οθόνες.

 

Αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες χρήσεις (π.χ. mainstream gaming), ο πιο καθοριστικός παράγοντες δεν είναι η χρήση, αλλά ο χρήστης. Αυτό που δεν ισχύει σίγουρα είναι ότι το Linux ή το BSD ενδείκνυνται μόνο για απλές χρήσεις desktop όπως αυτές που προτείνεις. Ίσα ίσα, θα έλεγα ότι ισχύει το αντίστροφο.

 

Προφανώς και για πολύ κόσμο κάποια διανομή Linux ή BSD μπορεί να τον καλύπτει και ως desktop. Όμως αυτοί δεν υπερβαίνουν το 10% (πολύ λέω). Δεν είμαι υπέρμαχος της microsoft (ίσα ίσα που τα χρησιμοποιώ σπάνια) απλά ανέφερα το τι συμβαίνει στην πλειοψηφία.

Ας τελειώσει όμως εδώ εάν συμφωνείς διότι βγαίνουμε off topic.

 

Το θέμα μας είναι ότι συνεχίζεται η πολύ καλή δουλειά στους κύκλους του BSD και αξίζουν τα παιδιά ένα πολύ μεγάλο μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...