Προς το περιεχόμενο

[INFO] FreeBSD 8 Release - Συζητήσεις, Απορίες


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FreeBSD.png

 

Ανακοινώθηκε σήμερα η νέα μεγάλη έκδοση του FreeBSD 8, όπως είχε προγραμματιστεί. Οι χρήστες παλαιότερων εκδόσεων μπορούν να αναβαθμίσουν εύκολα, με τη χρήση του σχετικού εργαλείου (freebsd-update).

 

Το FreeBSD είναι ένα προηγμένο, ελεύθερο, λειτουργικό σύστημα για servers, desktops και embedded συσκευές, του οποίου ο κώδικας μετράει περισσότερα από τριάντα χρόνια συνεχούς ανάπτυξης.

 

Οι βελτιώσεις σε αυτή την έκδοση είναι σημαντικές και σε πολλούς τομείς. Ενδεικτικά:

 

  • Ασύρματη δικτύωση 802.11
    Η υλοποίηση ασύρματης δικτύωσης 802.11 αναθεωρήθηκε σε μεγάλο βαθμό. Πλέον υποστηρίζει Εικονικά Access Points (VAP), επιτρέποντας πολλαπλά ασύρματα δίκτυα να εξυπηρετούνται από ένα μοναδικό φυσικό Access Point. Επίσης προστέθηκε υποστήριξη για 802.11 mesh networking, επιτρέποντας σε πολλαπλά FreeBSD μηχανήματα να δημιουργούν δυναμικά ένα ενιαίο, ευρύτερο, δίκτυο. Ακόμη, προστέθηκε υποστήριξη για TDMA extensions.
     
     
  • Σύστημα αρχείων ZFS
    Η υλοποίηση του ZFS στο FreeBSD αναβαθμίστηκε στο zpool format 13 από το 6, λύνοντας και όλα τα γνωστά σημαντικά προβλήματα που απέμεναν. Πλέον η υποστήριξη ZFS δεν θεωρείται πειραματική.
     
     
  • Σύστημα Jails v2
    Το υποσύστημα των Jails έχει σημαντικές προσθήκες και βελτιώσεις. Τα νέα χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνουν:
     
    • Οριζόμενο αριθμό διευθύνσεων IP ανά jail
    • Υποστήριξη για IPv6 και SCTP
    • Υποστήριξη για ιεραρχικά εμφολευμένα (nested) jails
    • Δυνατότητα επιβολής περιορισμών χρήσης ανά CPU σε κάθε jail

     

     

    [*] Υποστήριξη για Dom-U Xen virtualization και Virtualbox Host/Guest

    Η υποστήριξη για XEN ενσωματώθηκε στο FreeBSD, επιτρέποντάς τη χρήση του ως Dom-U (guest), κάτω από λειτουργικά που έχουν πρόσφατη υλοποίηση για Xen Dom-0 .

     

     

    [*] Διάφορες βελτιώσεις στο σύστημα διαμοιρασμού αρχείων NFS, όπως:

    • Διαχείριση locking
    • Multithreaded operations support
    • Ανίχνευση καταστάσεων "deadlock"
    • Διάφανης υποστήριξη για τοπικά file locks στον server
    • Υποστήριξη GSSAPI στη v3
    • Πειραματική υποστήριξη v4

     

     

    [*] Ριζικός επανασχεδιασμός του USB stack.

    Το νέο USB stack:

    • Δεν είναι επιρρεπές σε πολλά από τα γνωστά προβλήματα σταθερότητας του παλιού
    • Έχει βελτιωμένες επιδόσεις και συμπεριφορά (split & isochronous transactions, πλέον δεν εξαρτάται από το Big Kernel Lock, κ.α.)

 

Μερικές άλλες από τις αλλαγές:

  • Βελτιώσεις στην υποστήριξη SMP και στο υποσύστημα των Kernel Threads
  • Νέα έκδοση του ULE Scheduler (3.0)
  • Παράλληλη εγκατάσταση Ports
  • Πειραματική υποστήριξη MIPS αρχιτεκτονικής
  • Αύξηση του ορίου εσωτερικής χρήσης μνήμης από τον πυρήνα στα 512GB
  • Υποστήριξη για Superpages
  • Υποστήριξη για DTrace, προς το παρόν μόνο για kernel traces.
  • Υποστήριξη για πολλαπλά Routing Tables (Forwarding Information Base) και Equal-Cost Multipath Routing
  • Ενσωμάτωση του Kernel Security Framework (TrustedBSD MAC Framework)
  • Βελτίωση προστασίας απέναντι σε συγκεκριμένα είδη αδυναμιών λογισμικού (GCC SSP/ProPolice)

 

Παράλληλα, η ελληνική ομάδα μετάφρασης του FreeBSD έχει προχωρήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη μετάφραση της επίσημης τεκμηρίωσης στα ελληνικά. Βέβαια υπάρχει ακόμη δουλειά, όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει μπορεί να προσφερθεί.

 

File.png Download: FreeBSD 8.0 (64bit) | FreeBSD 8.0 (32bit) | FreeBSD Torrent Tracker

Source.png Πηγή: Επίσημη ανακοίνωση από το FreeBSD.org

Source.png Πηγή: FreeBSD 8: What's Cooking

Source.png Πηγή: Ελληνική Κοινότητα & Μεταφραστική Ομάδα FreeBSD

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστούμε nske

 

ρε θρανίο

θα αποβληθώ κι εγώ εξ αιτίας σου! :mrgreen:

.

νομίζω κάποτε είχαν ένα live cd, υπάρχει κάτι τέτοιο ;

.

 

το βρήκα

http://livecd.sourceforge.net/

.

Επεξ/σία από gtroza
απάντηση στο ερώτημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewalker δεν το δοκίμασα ακόμα, ελπίζω σήμερα. Τελευταία με έχουν κουράσει τα μικροπροβλήματα που έχω στο funtoo desktop μετά από κάθε update. Είχα σκοπό να κάτσω να το γυρίσω σε gentoo stable κάποια στιγμή αλλά τώρα με την ευκαιρία λέω να του βάλω FreeBSD.

 

Gtroza αυτό το livecd είναι τόσο αρχαίο που έπρεπε να το εκτελέσουν! Δες το hex ή κάποιο από αυτά :-)

 

Υσ. Μπάι δε γουέι, υπάρχει σχετική είδηση στο λόμπι για το FreeBSD 8, όποιος την θέλει στην αρχική ας την ψηφίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρήκα αυτό

http://distrowatch.com/table.php?distribution=freesbie

 

δεν είναι πολύ "αρχαίο" ! :mrgreen:

και "γυαλοχαρταρισμένο" για μας τους γέρους ! :mrgreen:

 

και αυτό

http://www.dragonflybsd.org/

 

αυτά είχα υπόψη μου !

.

Επεξ/σία από gtroza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τώρα δεν θα αργήσει να κύκλοφορίσει και η νέα έκδοση PCBSD για όσους ενδιαφέρονται για desktop χρηση του FREEBSD..

 

..που όμως είναι ..πανύβαρο και σέρνεται.

τουλάχιστον το 7 που είχα εγώ δοκιμάσει ήταν πολύ της υπομονής.. ατελείωτα πολύ όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 3 ημέρες συνεχούς χρήσης πιστεύω ότι θα μείνει στο Desktop μου οριστικά.

Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια στιγμή μερικές οδηγίες για την εγκατάσταση απευθείας πάνω σε ZFS και γενικά τι χρειάστηκε να κάνω για να έχω ένα περιβάλλον που να με βολεύει.

 

Τι μου άρεσε:

 

  • Τα ports φαίνεται να είναι προσεγμένα, οτιδήποτε έχω εγκαταστήσει, μεταξύ των οποίων KDE4.3.3 και GNOME 2.28, μπήκε χωρίς πρόβλημα. Επίσης, τα runtime warnings είναι ελάχιστα.
     
     
  • Eίχα ξεχάσει πώς είναι να υπάρχει ένας, τεκμηριωμένος και αξιόπιστος τρόπος να κάνεις οτιδήποτε στο βασικό σύστημα. Ενώ γενικά μου αρέσει να υπάρχουν πολλές ανταγωνιστικές εναλλακτικές, είναι μια ανακούφιση να μη χρειάζεται να τις εξετάζεις -και, προπάντων, να μη χρειάζεται να ανησυχείς αν θα παίζουν σταθερά, αν γίνονται update upstream, κλπ.
     
     
  • ZFS: Το πιο ενδιαφέρον και βολικό filesystem/volume management system που έχω χρησιμοποιήσει. Μου αρέσει ο τρόπος που παρέχονται δυνατότητες όπως το compression και μελλοντικά το encryption, μου αρέσουν οι επιδόσεις του (δεν είναι δαίμονας ταχύτητας, απλά περίμενα να είναι αισθητά αργό με αυτά που κάνει) και πάνω απ' όλα μου αρέσει ο ευέλικτος τρόπος που χειρίζεται τα filesystems ("data sets"), σε συνδυασμό με τα snapshots, τα οποία συμπληρώνουν ιδανικά τη λειτουργικότητα των Jails.
     
     
  • Χωρίς να πειράξω οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, μου φαίνεται πολύ σβέλτο σε συνηθισμένη χρήση (δηλαδή όταν η CPU είναι λίγο-πολύ idle). Ειδικά ο firefox (του οποίου μετέφερα το προφίλ όπως ήταν από το funtoo), πετάει. Ενώ φανταζόμουν ότι δε θα του άρεσε ότι κάθεται σε compressed filesystem.
     
     
  • Το hardware μου έπαιξε με ελάχιστο κόπο (με μία εξαίρεση: την onboard κάρτα γραφικών του nforce 630i, χρειάστηκε να ξαναβάλω την 7800).
     
     
  • OSS4 supported. Με την ALSA στο Linux πέρσι είχα τη χείριστη εμπειρία: 2 διαφορετικές κάρτες ήχου, 2 διαφορετικά άλυτα προβλήματα (btw αποφύγετε την audigy LS με το ca0106). Εκεί εκτίμησα την σχολαστικότητα του freebsd στην τεκμηρίωση: είχα φάει τον κόσμο να βρω λύση σε έναν φαινομενικά παράλογο περιορισμό που υπάρχει στον ca0106 driver της ALSA, ο οποίος αποτρέπει το ταυτόχρονο upmixing δικάναλου ήχου σε πολυκάναλο και το mixing ήχου από πολλές πηγές με το DMIX. Και στο forum εδώ και σε όλα τα μεγάλα forums έχει ερωτηθεί αρκετές φορές το πρόβλημα, χωρίς λύση. Ούτε στο documentation της ALSA ούτε στο σύντομο text του driver είχα βρει πληροφορίες. Μετά από καιρό, κάποια στιγμή έπεσα σε ένα blog κάποιου τυχαίου χρήστη που βρήκε κάποιον developer στο IRC ο οποίος του εξήγησε ποιο είναι το πρόβλημα και γιατί δεν υπάρχει λύση.
     
    Στο FreeBSD κάθε driver έχει man page στην οποία εξηγούνται αναλυτικά ποια features υποστηρίζονται και ποια δεν υποστηρίζονται
     
     
  • Λιγότερος θόρυβος. Μου φαίνεται ότι η κοινότητα του Freebsd είναι ακριβώς στο σωστό μέγεθος και μήκος κύμματος για να βρίσκεις ό,τι θέλεις στο web, χωρίς να είναι πνιγμένο στο θόρυβο -άσχετες ή μη έγκυρες/ξεπερασμένες πληροφορίες. Από τις πληροφορίες (wiki articles, blog posts, web discussions, mailing lists) της κοινότητας των διανομών Linux, έχω ξεχωρίσει του Gentoo, του Debian και του ArchLinux, αλλά γενικά αυτό που θέλεις, ενώ υπάρχει, συχνά δεν βρίσκεται τόσο εύκολα. Στο freebsd μέχρι στιγμής ό,τι πληροφορία έχει χρειαστεί να αναζητήσω υπήρχε στα πρώτα αποτελέσματα του google. Αυτό το είχα παρατηρήσει και παλιά.

 

Μερικές άλλες επισημάνσεις:

 

  • Δεν υποστηρίζεται πολυκάναλος ήχος σε επίπεδο drivers (χρειάστηκε μια ματιά στη σχετική man page για να το πληροφορηθώ :)). Η υποδομή υπάρχει και η υποστήριξη στους drivers αναμένεται στο -current κάποια στιγμή πριν το 9. Προς το παρόν τα επιπλέον κανάλια mixάρονται ανά ζεύγος (left-right) και στη συνέχεια μοιράζονται στα διαθέσιμα ηχεία.
     
     
  • Δεν υπάρχει port του Wine για amd64 με multilib. Μπορεί βέβαια να μπει σε μία chroot ή jail.
     
     
  • Δεν υπάρχει proprietary driver της nvidia για amd64. Αναμένεται η πρώτη beta μέχρι τον Ιανουάριο. Ο Nouveau driver όμως είναι πλέον χρησιμοποιήσιμος και μπορεί να εγκατασταθεί εύκολα από τα ports.
     
     
  • Σε όσους έρχονται από το gentoo μάλλον θα λείψει η ευελιξία του portage, και μάλλον θα σμίξουν τα φρύδια όταν δουν να εγκαθίστανται dependencies που ξέρουν ότι δεν τις χρειάζονται, χωρίς εύκολο τρόπο να το αποτρέψουν :P
     
     
  • Ο ULE Scheduler κάνει χειρότερη δουλειά από τον CFS του Linux. Π.χ. όταν κάνεις compile, ακόμα και με μεγάλο nice, το mouse σπάει αισθητά και δε μπορείς να παίξεις video.
     
     
  • Το -current είναι πολύ ασταθές για να είναι χρησιμοποιήσιμο εξ' ολοκλήρου. Τα ports μπορούν να είναι bleeding edge, αλλά αν θέλει κάποιο νέο feature π.χ. του -current kernel θα κουραστεί παραπάνω απ' ότι στο Linux.
     
     
  • Η "πραγματική" κονσόλα (syscons) δεν υποστηρίζει ακόμα Unicode, ενώ επίσημα δεν υποστηρίζει ούτε framebuffer στα 64bits (αλλά υπάρχει ένα ανεπίσημο patch που δουλεύει).
     
     
  • Το default περιβάλλον της κονσόλας, από το default shell μέχρι τη συμπεριφορά πολλών από τα core utilities, είναι άβολο και άσχημο. Το sysinstall επίσης, όπως πάντα, το βρίσκω άβολο και περιορισμένο. Βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες: απλά χρειάζεται λίγος παραπάνω κόπος για να φτιάξεις το περιβάλλον την πρώτη φορά, αυτό είναι όλο.
     
     
  • Δεν υπάρχουν native binaries για τον proprietary flash decoder. Δε ξέρω πόσο καλά παίζουν τα workarounds.
     
     
  • Για όποιον δεν έχει τουλάχιστον 4GB RAM ίσως το ZFS να μην είναι καλή επιλογή. Για όποιον δεν έχει τουλάχιστον 2GB σίγουρα δεν είναι καλή επιλογή. Για όποιον σκοπεύει να βάλει την 32-bit έκδοση, επίσης.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 ημέρες συνεχούς χρήσης πιστεύω ότι θα μείνει στο Desktop μου οριστικά.

 

Ουυυ... Προδότη... :P:p:p

 

Για ρίξε μια ματιά στο net filter που έχει ο kernel του. Υποστηρίζει περισσότερα από το αντίστοιχο στο linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 ημέρες συνεχούς χρήσης πιστεύω ότι θα μείνει στο Desktop μου οριστικά.

Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια στιγμή μερικές οδηγίες για την εγκατάσταση απευθείας πάνω σε ZFS και γενικά τι χρειάστηκε να κάνω για να έχω ένα περιβάλλον που να με βολεύει.

 

[*] Σε όσους έρχονται από το gentoo μάλλον θα λείψει η ευελιξία του portage, και μάλλον θα σμίξουν τα φρύδια όταν δουν να εγκαθίστανται dependencies που ξέρουν ότι δεν τις χρειάζονται, χωρίς εύκολο τρόπο να το αποτρέψουν :P

 

[*] Το default περιβάλλον της κονσόλας, από το default shell μέχρι τη συμπεριφορά πολλών από τα core utilities, είναι άβολο και άσχημο. Το sysinstall επίσης, όπως πάντα, το βρίσκω άβολο και περιορισμένο. Βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες: απλά χρειάζεται λίγος παραπάνω κόπος για να φτιάξεις το περιβάλλον την πρώτη φορά, αυτό είναι όλο.

 

Και εγώ με ZFS σε GPT το έστησα. Απορώ γιατί χρησιμοποιούν BSD disklabels

ακόμη. Βολεύει απίστευτα το ZFS σε σχέση με το UFS.

Για το Sysinstall συμφωνώ ότι είναι ψιλοάθλιο.

 

Στα ports κάτι που δεν μου άρεσε αλλά είναι σίγουρα δικό μου λάθος είναι η

διαχείρηση των εξαρτήσεων π.χ το πρώτο πρόγραμμα που ήθελα να εγκαταστήσω

ήταν το zsh και μου έβγαζε εξάρτηση perl 5.8.5 αντί για perl 5.10 αλλά όταν

εγκατέστησα μόνος μου την 5.10 μετά την δέχτηκε κανονικά.

 

Ουυυ... Προδότη... :P:p:p

 

Για ρίξε μια ματιά στο net filter που έχει ο kernel του. Υποστηρίζει περισσότερα από το αντίστοιχο στο linux;

 

Το IPFW δεν μου άρεσε ποτέ. Το ipf που χρησιμοποιούσαν το OpenBSD και το

NetBSD μέχρι πριν πολύ καιρό είναι αξιοπρεπές και το pf του OpenBSD είναι

καταπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματιά στο net filter που έχει ο kernel του. Υποστηρίζει περισσότερα από το αντίστοιχο στο linux;

Όπως είπε ο imitheos υποστηρίζει 3, το PF είναι το προτεινόμενο πλέον. Έχει φανταστικό documentation και είναι πιο εύκολο να το μάθει κάποιος απ' ότι τα iptables.

 

Βέβαια, όπως σε σχεδόν τα πάντα, το Linux έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες. Αλλά τα επιπλέον είναι πράγματα που λίγοι θα χρησιμοποιούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει proprietary driver της nvidia για amd64. Αναμένεται η πρώτη beta μέχρι τον Ιανουάριο.

Τελικά κυκλοφόρησαν πιο πρώτα:

3 December: The NVIDIA Corporation releases an initial BETA version of NVIDIA 195.22 FreeBSD graphics drivers for both i386 and amd64 architectures. The drivers support recent versions of the FreeBSD operating system, i.e. 7.2-STABLE and 8.0-RELEASE and provide support for features like SLI, improved compatibility and performance, especially on systems with 4GB or more of RAM. This marks the first driver release for amd64, as it was previously available only for i386 architecture. Please see the original announcement for more information.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...