Προς το περιεχόμενο

Πλησιάζει το τέλος τεχνικής υποστήριξης για τα Windows 2000 & XP SP2


FarCry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eσυ φιλε μου καλα κανεις γιατι εχεις λεφτα!(και δεν στο λεω ειρωνικα)

Αμα ειχα και γω θα ''παιζα'' με ολα τα λειτουργικα γιατι δεν χορταινω την διψα για γνωση...

Αλλα κανα win και λατρεια με linux εγω :-(

 

Hehehee... Είπαμε δεν ειμαι και λεφτάς! :) Αν κρίνω από το nick σου είσαι ένα χρόνο μικροτερός μου. Το serveraki μου το έφτιαξα με την βοήθεια του stockaτζίδικου του πλαισίου, με δικά μου spares και με την προσθήκη 4 δίσκων στην συνέχεια. Κόστος άντε 400 ευρώ... Για το mac τα έχωσα άλλα όλοι μας έχουμε αγάπες, όλοι μας έχουμε hobby, άλλα ακριβά και άλλα φτηνά....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τα windows που αγόρασα απέκτησαν ημερομηνία λήξης. Σε λίγο θα γίνουν νεκρό software.

 

Όχι φυσικά... Απλά θα λήξει η ...ασφάλισή τους στο Ταμείο Πρόνοιας!!! :P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, έχω ρίξει το γέλιο της αρκούδας με αυτό το τόπικ. Ειδικά με τους 13άχρονους πιτσιρικάδες που «φτιάχνουν προγράμματα» στα (sic) linux επειδή «τους βοηθάνε».

 

:lol: :lol:

 

EDIT: Α, ναι και σε μερικά προγράμματα με κάτι κυκλώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Α, ναι και σε μερικά προγράμματα με κάτι κυκλώματα.

 

 

αυτο να σου πω δε το καταλαβα. εκτος αν θελει να πει οτι χρησιμοποιει προγραμματα για σχεδιασμο και προσομοιωση ψηφιακων κυκλωματων τα οποια ειναι linux exclusive :shifty:

 

(εννοειται βεβαια οτι δεν υπαρχουν linux exclusive προγραμματα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, οι doutses που έχουν ακουστεί σε αυτό το thread είναι άνευ προηγουμένου.

 

Κάτι άλλο, σχετικά με ένα σχόλιο που είδα πιο πάνω. Τι σημαίνει νεκρό software; Το ότι ο χώρος εξελίσσεται ταχύτατα είναι γνωστό. Δηλαδή επειδή εγώ μπορεί να είχα αγοράσει τα MS-DOS μπορώ να γκρινιάζω επειδή δεν υποστηρίζονται ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν πολυ καλο με το που σταματαει η οποιαδηποτε εταιρεια την υποστηριξη καποιου προγραμματος της η λειτουργικου, να το αφηνει free στο internet για να μπορει να το κατεβασει νομιμα οποιος θελει για οποιοδηποτε λογο.

 

Η γνωμη μου μετα απο πολλα χρονια χρησης των windows, ειναι οτι το λειτουργικο μετα περισσοτερα bug ηταν τα xp μεχρι το sp2.

Τα vista που ολοι τα βριζουν μπορει για την εποχη τους να ειχαν εξωπραγματικες απαιτησεις, αλλα δεν κρεμασανε ποτε οταν τα ετρεχα σε δυνατο συστημα. Βεβαια τα 7 ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η micro ως τωρα. Οτι πιο γρηγορο και σταθερο σε ολους τους τομεις. Οσο για καποιον που ανεφερε πιο πανω οτι εχουν κλεψει πολυ απο osx, δεν βλεπω κατι τετοιο. Μακαρι σε μερικα πραγματα να το εκλεβαν γιατι πιστευω οτι θα χαμε ενα πολυ καλυτερο microsoft λειτουργικο και μια apple που θα κοπιαζε περισσοτερο για να προσφερει κατι παραπανω για να ξανα διαφοροποιηθει απ τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το λές αυτό επειδή έρχονται σπίτι μας και μας καίνε το μηχνμα για να τους πληρώνουμε χρυσο :P , γιατί μας λένε οτι άλλο είναι το πρόβλημα για να κάτσουν παραπάνω ώρα και να πάρουν λεφτά ή γιατι επειδή έρχονται πληρώνονται και δεν κάνουν τίποτα γιατί δεν μπορούνε να βρούν το πρόβλημα.. :P xaxax

 

 

δεν καταλαβα σου βρωμισαν ξαφνικα οι έλληνες τεχνικοί? αν καποιος καταστηματαρχης πηρε ενα πιτσιρικα της γειτονιας που ξερει απο παιχνιδια η εχει βάλει ενα δισκο στο μηχανημα του και τον ονομασε τεχνικο, μην τους βάζεις ολους στον ιδιο κουβά....

για την ιστορία θα σου αναφέρω το εξής.σε μεγάλο ξενοδοχείο Γερμανικών συμφερόντων, εχουν ερθει 2 μαστορια της μηχανογράφησης για να στήσουν νέα προγράμματα (ετών περίπου 40, κουστουμαρισμένοι...)

Δεν ήξεραν να προγραμματισουν ενα ΟΚΙ 3320 να τυπώνει γερμανικά! αυτό αν εχεις δει μια φορά ΟΚΙ δεν το ξεχνάς πως γίνεται.....αυτό σημαίνει οτι οι Γερμανοί τεχνικοί ειναι FTP?

Αν έρθω να σου φτιάξω κάτι στο σπίτι κάτω απο 30-40 δεν θα σου πάρω, μην με καλείς όμως για να σου βάλω ενα USB καλώδιο, ενα εκτυπωτή που ΕΧΕΙ οδηγίες, ενα ρουτερ που εχει ενα κ@#λοmanual μέσα, μην με παίρνεις 8 το πρωί η 11 το βράδυ τηλέφωνο. 20 χρόνια ασχολούμαι με τους υπολογιστές, εχω βγάλει τα μάτια μου στις οθόνες, δηλαδή ο γιατρός που θα σου πάρει 50 ευρώ για να σε ακροαστεί μέσα σε 1 λεπτό η θα σου βγάλει μια τσίτα απο τον κ@#ο είναι ποιο έξυπνος η μήπως αυτοί ειναι ποιο εξυπνοι που στα παίρνουν με χρέωση ανα λεπτό?Οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν κατσαβιδιά και χιλιάρικο, και αυτοί γιατροί είναι? Τα trussardi-guess-D&G τζινάκια κλπ που αγοράζουν ολοι με 200% κέρδος (λόγω δουλειάς βλέπω τιμολόγια αγοράς και αξία πώλησης) είναι ευκαιρίες?

 

Εγώ πάντως το ίδιο χρεώνω είτε κάνω φορματ σε Η/Υ σπιτιού είτε με καλέσεις να σου βάλω ενα εκτυπωτή. Στο facebook ξέρεις να μπαίνεις, ενα manual δεν ξέρεις να το διαβάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μερικά τοπικς που βλέπεις τον καπνό από χιλιόμετρα

 

έχουμε και μπόλικους flamers εδω μέσα :)

 

και για να μπω ον-τοπικ, καλά κάνουν και τα διώχνουν, αν θέλουμε το hardware να εξελίσσεται γιατί δεν κάνουμε το ίδιο και με το software δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι άλλο software και άλλο hardware.... ένα software που έχει βγεί εδώ και 3 χρόνια μπορεί να είναι καλύτερο απο ότι ένα software που έχει βγεί εδώ και ένα μήνα ενώ στο hardware αυτό είναι αδύνατον.. ή πολύ σπάνιο!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:43 ----------

 

Ειδικά με τους 13άχρονους πιτσιρικάδες

1. Είμαι 16 !

«φτιάχνουν προγράμματα»

2. Nαι φτιάχνω υπάρχει πρόβλημα??

(sic) linux επειδή «τους βοηθάνε».

3. ¨Οντως τα linux σε βοηθάνε άμα είσαι αργχάριος με διάφορα tips και γενικότερα η δομή τους είναι έτσι να σε βοηθάνε τώρα επειδή εσύ μπορεί να μην ξέρεις την τύφλα σου κοινός.. δεν σημαίνει πως δεν μπορούνε οι υπόλπ. όσο χρονών κ να είναι να ασχολθούν

Εγώ πάντως το ίδιο χρεώνω είτε κάνω φορματ σε Η/Υ σπιτιού είτε με καλέσεις να σου βάλω ενα εκτυπωτή. Στο facebook ξέρεις να μπαίνεις, ενα manual δεν ξέρεις να το διαβάσεις?

4. Δεν είναι προσωπικές εμπειρίες και δεν μιλάω για εμένα

5. Δεν μλσα για καλώδια... ούτε εκτυπωτές ..

αυτό το κάνει και η γιαγιά μου (Σοβαρά τώρα.. τις είχα ζητήσει και το είχε βάλει :P)

6. Όσο και να φωνάξεις στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να έχουμε service αξιόλογο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] με βοηθάνε μόνο στο να προγραμματίζεις... και σε μερικά προγράμματα... που είναι με κυκλώματα.. κλπα... τα linux είναι καλά μην κρυβόμαστε... πίσω απο το δάχτυλό μας.. αλλά άλλα πράγματα κάνεις με τα windows και άλλα με τα linux
Το linux. ΤΟ. ΤΟ. Ένα είναι το λειτουργικό, πολλές οι διανομές. ΤΟ. [...]
εντάξει το κατάλαβα απλός έγραφα γρήγορα ρε φίλε antoniI δεν έχω καθυστέρηση![...]
[...]

3. ¨Οντως τα linux σε βοηθάνε άμα είσαι αργχάριος με διάφορα tips και γενικότερα η δομή τους είναι έτσι να σε βοηθάνε τώρα επειδή εσύ μπορεί να μην ξέρεις την τύφλα σου κοινός.. δεν σημαίνει πως δεν μπορούνε οι υπόλπ. όσο χρονών κ να είναι να ασχολθούν

[...]

5. Δεν μλσα για καλώδια... ούτε εκτυπωτές ..

αυτό το κάνει και η γιαγιά μου (Σοβαρά τώρα.. τις είχα ζητήσει και το είχε βάλει :P)

6. Όσο και να φωνάξεις στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να έχουμε service αξιόλογο..!

3. Γι αρχή χαίρομαι που προηγουμένως έγραψες απλώς εκ παραδρομής για ΤΑ linux.

Θα πρότεινα να δεις λίγο καλύτερα τι παραπάνω σου προσφέρει το linux απ τα windows για τις δουλειές που σ ενδιαφέρουν ή έστω να το εκφράζεις κάπως πιο κατανοητά. Αυτά που λες πραγματικά δε βγάζουν νόημα και δημιουργείς την εντύπωση ότι σου χουν πει ότι το linux είναι super και wow και 1337 και rulezzz και προσπαθείς να στηρίξεις αυτές τι απόψεις χωρίς να ξέρεις το γιατί.

 

5. Εγώ πάντως μια φορά που πα στη μάνα μου να βάλει το usb στον printer, το ψαχνε 10 λεπτά πριν το σιχτιρίσει και εγκαταλείψει την προσπάθεια.

 

6. Όπως δεν πρόκειται να χουμε αξιόλογους 16άρηδες και 30άρηδες. Το να βάζεις ταμπέλες σε ομάδες ανθρώπων χωρίς στοιχειώδη επιχειρήματα, δε βοηθάει και πολύ. Εκτός αν τα επιχειρήματα είναι του στυλ ότι στην Ελλάδα όλα είναι χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνική υποστήριξη σταματάει δε σταματάνε τα XP να δουλεύουν.

Εξάλλου ενα απο τα 1α πράγματα που κάναμε με τα xp ήταν να τα περνάμε να βάζουμε το SP3 και μετά να κλείνουμε όλα τα remote access και τα auto updates για να μην εχουμε genuine προβλήματα.:P

Βασικά προσωπική μου εκτίμηση έχοντας περάσει πλέον απο όλα τα λειτουργικά της ms είναι πως τα xp ακόμα και τώρα δεν εχουν τπτ να ζηλέψουν απο τα 7.

Μόνο στο τομέα των παιχνιδιών υπολοίπονται σε υποστήριξη DX10-DX11 και η 64bit έκδοση τους δεν είχε πολύ καλή υποστήριξη.

Στο βασικό desktop στο σπίτι όταν ημουν με xp δεν είχα απολύτος κανένα πρόβλημα και τώρα κάποια μικρά προβληματάκια που εχω με τα 7 με εχουν ψιλοξενερώσει.

Όλα εχουν να κάνουν με θέματα driver ή υποστήριξης παλιών εφαρμογών και hardware. Άλλοτε η nvidia, άλλη φορά με την soundblaster 128 η οποία δεν υποστηριζεται, κάτι ψιλοκουλά με εξαφανίσεις cd-dvd roms, κάποια σκαλώματα της onboard lan χωρίς λόγο και χωρίς προηγουμένος προβλήματα με τα xp.

XP SP3 rulez λοιπόν ακόμα απο μένα και θα εχει τη μερίδα του λέοντος τον λειτουργικών για αρκετό καιρό ακόμα.

Θα εξαφανιστούν βέβαια κάποτε αφού όλα τα νέα pc θα έρχονται με windows 7 οπότε η μοίρα τους είναι προδιαγεγραμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP χαλαρά...Άσχετο αν σταματάει η υποστήριξη, το λειτουργικό δε νομίζω πως θα σταματήσει να χρησιμοποιείται για πολύ καιρό ακόμα...Μην κοιτάτε μερικοί που μου χετε βάλει 892Gb RAM, κάρτες γραφικών με 389Gb dedicated και έχετε κλοκάρει τους ήδη σουπερ-wow τετραπύρηνους στο θεό και δεν καταλαβαίνει το pc αν τρέχει vista, 7 ή win 98..Μερικοί τρέχουν ακόμα με P4 και δεν έχουν σκοπό να το αλλάξουν γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..και εδώ που τα λέμε αν δεν παίζει βαριά τελευταία παιχνίδια που βγήκαν προχθές, ένας μέσος χρήστης, δεν έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για κάτι ισχυρότερο.Άσχετο αν οι πιο πολλοί μπαίνουν στο τριπάκι "να πάρω κι αυτό, να πάρω κι εκείνο γιατί είναι καινούριο".Άρα XP απο μένα γιατί τα χρησιμοποιώ κοντά 9 χρόνια (και θα συνεχίσω πιθανώς για άλλα τόσα) σε πολλούς υπολογιστές και δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα..Είχα ξεχάσει για πολύ καιρό τις μπλέ οθόνες και τα κολλήματα, κάτι που ήταν καθημερινό φαινόμενο με win millenium.**

Σταθερότατα για τόσα χρόνια λοιπόν και τώρα βλέπω με το που βγήκαν τα 7άρια το ένα θρέντ μετά το άλλο, μου έβγαλε μπλέ οθόνη, δεν κάνει το ένα, δεν κάνει το άλλο κτλ..Συν το οτι σε οτιδήποτε να θες να χρησιμοποιήσεις το κλασσικό που θα δεις στις minimum απαιτήσεις θα είναι 1Gb για XP και 1.5Gb για Vista/7, αλλά όπως είπα στους πιο πολλούς δεν τους κάνει πλέον και μεγάλη αίσθηση αυτό καθώς το υπερκαλύπτουν..

 

 

**Και μιας και το φερε η κουβέντα (αφού και κάποιος ακόμα τα ανέφερε), τα millenium ΔΕΝ ήταν λειτουργικό..Virus ήταν και μάλιστα πολύ καλός..Έκανε το pc να σέρνεται και γενικά δε σε άφηνε να δουλέψεις..Κανονικά έπρεπε να διαταχθεί ομαδικό κάψιμο κάθε cd που περιέχει millenium και ποινική δίωξη για όποιον εξακολουθήσει να το κατέχει και να το μοιράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάτε μερικοί που μου χετε βάλει 892Gb RAM, κάρτες γραφικών με 389Gb dedicated και έχετε κλοκάρει τους ήδη σουπερ-wow τετραπύρηνους στο θεό και δεν καταλαβαίνει το pc αν τρέχει vista, 7 ή win 98..Μερικοί τρέχουν ακόμα με P4 και δεν έχουν σκοπό να το αλλάξουν γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..και εδώ που τα λέμε αν δεν παίζει βαριά τελευταία παιχνίδια που βγήκαν προχθές, ένας μέσος χρήστης, δεν έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για κάτι ισχυρότερο.

Φιλε εχεις δικαιο 100%!Οι περισσοτεροι που κανουν pc modding μαλλον νιωθουν ανασφαλεια με τον εαυτο τους!

Απλα εγω σαν μεσος χρηστης και με καλλιτεχνικες ανυσηχιες γουσταρω τα video(encoding,κοψε/ραψε,βαλε/βγαζε,εφφε,riparismata)Ε ενα 4 τετραπυρινο(και οχι ανυψωμενο στον θεό:lol:)ειναι ο,τι χρειαζεται!Για facebook ειναι ο,τι πρεπει ενας P4 ή Dual core!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...