Προς το περιεχόμενο

Αυξάνεται η χρήση Linux σε κρατικές υπηρεσίες του εξωτερικού


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλε!!! Ωραία τα είπε ο Γιωργάκης, αλλά η MS έχει πολλά ποδάρια και πλοκάμια!!! :lol:

 

Παντα θεωρουσα πως ο Γιωργακης ειχε πιο ξεκαθαρη σταση υπερ του ανοιχτου λογισμικου και την εισαγωγη ανοιχτων προτυπων στη τεχνολογια απο τη προηγουμενη κυβερνηση.

Οπως πολυ σωστα επισημαινει και το αρθρο, ειναι θεμα πολιτικης βουλησης. Αν δεν υπαρξει, θα ειμαστε στο ιδιο εργο θεατες.

 

 

Αληθεια, παρατηρησε κανεις το γεγονος οτι το http://www.primeminister.gr χρησιμοποιει το ανοιχτο wordpress, που με τη σειρα του στηριζεται στα php και mysql και οχι στη σαβουρα της Microsoft, οπως συνηθιζοταν απο τα κυβερνητικα sites; :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Είπε ποτέ ο Γιωργάκης ότι θα στραφεί στο ανοικτό λογισμικό και δεν πήρα πρέφα? Ή είναι ποτέ δυνατόν οι εγκάθετοι / κάφροι / μιζαδόροι να επιτρέψουν να γίνει κάτι τέτοιο ;

Εδώ σε ένα forum αν γράψεις υπέρ του linux και εναντίον της MS θα πέσει το σύμπαν να σε φάει. Και καλά οι μισοί που είναι άμυαλοι fans. Οι άλλοι μισοί είναι βολεμένοι (από απλοί υπάλληλοι support μέχρι έχοντες και κατέχοντες) και δε θέλουν να αλλάξει με τίποτα το υφιστάμενο καθεστώς.

 

 

 

Ποτέ... Γουστάρει ο έλληνας φορολογούμενος (και ο thresh μαζί ) να πληρώνει εις αεί την MS

 

Aν ειχες διαβασει το προγραμμα του πασοκ θα εβλεπες οτι υποστηριζουν open source για το δημοσιο. Το ειχε πει και η Διαμαντοπουλου στα γραφεια της MS hellas στο inovation day 2008 και ειχε κανει τους διευθυντες να βλασφημουν την ωρα που την καλεσαν. + Σε οτι εκδηλωση εχει κανει το ΠΑΣΟΚ ειτε ειναι εκλογες ειτε ειναι συνεδρια, στους υπολογιστες τους τρεχουν λινουξ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι ο Γιωργάκης είναι καθαρά internetikos και λάτρης στις νέες τεχνολογίες. Και μην ξεχνάμε ότι στο συνέδριο τους όλοι οι υπολογιστες τρέχαν xubuntu.

To θέμα είναι ότι για να περάσεις κάτι στην ελλάδα και ιδίως μια ριζική αλλαγή πρώτα πρέπει να δώσεις μια μάχη με τα συμφέροντα και τα διαπλεκόμενα.

Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις η μάχη χάνετε και μένουμε εκεί που ήμασταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλήστε με το Γιωργάκη και το ΠΑΣΟΚ και τις δηλώσεις τους περί ανοικτού λογισμικού. Κάποιος από τα think tanks που έχουν και τους λένε τι να κάνουν και τι να πουν, τους το ξεφούρνησε και το λένε συνέχεια. ΑΝΑΘΕΜΑ αν ξέρει η Διαμαντοπούλου και η κάθε Διαμαντοπούλου στο ΠΑΣΟΚ τι είναι το ανοικτό λογισμικό (γιατί αν ήξερε δε θα το έλεγε στα γραφεία της MS - αν το είπε).

 

 

Θέλετε, ψεύτες, να υποστηρίξετε το ανοικτό λογισμικό; ΑΜΕΣΑ εγκύκλιος που να ορίζει ότι όλες οι προμήθειες H/Y για τα σχολεία, όπου διδάσκεται πληροφορική, θα είναι με ανοικτό λογισμικό και τίποτα άλλο. Αυτή είναι μια απόφαση που μπορεί να υλοποιηθεί ΑΜΕΣΑ χωρίς παρενέργειες. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ? (Στο δημόσιο τομέα για παράδειγμα έχουν τη δικαιολογία ότι χρειάζεται εκπαίδευση το προσωπικό, ασυμβατότητα με τις τρέχουσες υποδομές μπλα μπλα μπλα - Στην εκπαίδευση δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία).

 

Πού είναι το netbook για όλους τους μαθητές, Γιωργάκη, που μου το διατυμπάνιζες προεκλογικά ? Εδώ είμαστε και εδώ είσαι - δυστυχώς- και σε 4 χρόνια ακόμα θα το περιμένουμε, όπως και θα περιμένουμε και σχολικά εργαστήρια με ανοικτό λογισμικό.

 

To θέμα είναι ότι για να περάσεις κάτι στην ελλάδα και ιδίως μια ριζική αλλαγή πρώτα πρέπει να δώσεις μια μάχη με τα συμφέροντα και τα διαπλεκόμενα.

 

Από τα οποία ο Γιωργάκης και οι βουλευτές είναι ανεξάρτητοι... ε? Ε ρε κουτόχορτο που τρώει κάθε 4 χρόνια ο Έλληνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω πως δεν ειναι ετοιμη η Ελλάδα να εφαρμοσει κατι τέτοιο. Και δεν ειναι, ακόμα, θέμα πολιτικών. Αν συζητησεις με τους επαγγελματίες πληροφορικης στην ελλάδα θα σου πουν για το linux ότι αν ηταν τόσο καλό θα ειχε ξεπερασει και τα windows ή καλό πολύ καλό αλλά δεν το χρησιμοποιεί κανένας, ή καλό αλλά πολύ δύσκολο στην υποστήριξή του ενω τα windows είναι πιο εύκολα. Προσωπική μου άποψη σε αυτό είναι ότι οι περισσότεροι που τα λένε αυτά δεν εχουν καν δει πως είναι το linux.

 

Αλλά, αν δεν υπάρξει κάποια κίνηση απο το κράτος ωστε να μπει το Linux στα σχολεία, και η επόμενη γενιά πληροφορικών τα ίδια θα λέει με την προηγούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω πως δεν ειναι ετοιμη η Ελλάδα να εφαρμοσει κατι τέτοιο.

 

Μια χαρά έτοιμοι είμαστε. Τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς, είμαστε ένα κλικ πριν την πτώχευση.

 

Και δεν ειναι, ακόμα, θέμα πολιτικών.

 

Είναι θέμα πολιτικών. Σε όλες τις χώρες που εισάγεται το ανοικτό λογισμικό στο δημόσιο τομέα, με απόφαση πολιτικών γίνεται.

 

θα σου πουν για το linux ότι αν ηταν τόσο καλό θα ειχε ξεπερασει και τα windows

 

απλά καταλαβαίνεις ότι δεν είναι επαγγελματίας αλλά τσαρλατάνος που ασχολείται με H/Y

 

ή καλό πολύ καλό αλλά δεν το χρησιμοποιεί κανένας

 

ψευδές

 

ή καλό αλλά πολύ δύσκολο στην υποστήριξή του ενω τα windows είναι πιο εύκολα.

 

καραγκιόζης, διότι αν στηθεί σωστά δε θα έχει ανάγκη υποστήριξης, παρά μόνο αν ο χρήστης βάλει φωτιά στο pc

 

Προσωπική μου άποψη σε αυτό είναι ότι οι περισσότεροι που τα λένε αυτά δεν εχουν καν δει πως είναι το linux.

 

Συμφωνώ

 

Αλλά, αν δεν υπάρξει κάποια κίνηση απο το κράτος ωστε να μπει το Linux στα σχολεία, και η επόμενη γενιά πληροφορικών τα ίδια θα λέει με την προηγούμενη

 

Συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άλλη άποψη: όταν όλα γίνονται σε windows και έχουν πάνω από το 90% της αγοράς. γιατί να πάμε σε κάτι σαφώς πιο δύσκολο και μπερδεμένο?

 

και εγώ θα ήθελα snow leopard στα σχολεία που είναι ανώτερο όλως αλλά τι να κάνουμε.

 

καλώς ή κακώς το linux τόσα χρόνια είναι ένα πράγμα σαν τον desktop opera... μηδενικό κομμάτι πίτας και μόνο υποσχέσεις.

 

αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο linuxarios και να ειμαι απλα θυμαμαι το 1997 με το suse linux στα χερια τον εαυτο μου να πιστευω οτι δεν χρειαζονται 2-3 χρονια για να γινουν ολα linux :) οστοσο μαλλον πολλα υποσχομενο με το styl του διαφορετικου το ubuntu redhat κλπ απλα το μονο που κανει γοητευει τους καπως πιο φευγατους χρηστες που χρησιμοποιουν την εγκατασταση του linux τους σαν τεκμηριο τεχνογνωσίας :-D.

Σε καμια περιπτωση τα apps η ποικιλια και η τεχνογνωσια που εχει αναπτυχθει σε windows δεν θα εμφανιστει νομιζω ποτε με τετοια ποιοτητα σε linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απλή εξήγηση είναι η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ (resistance to change) την οποία την θεωρώ απόλυτα δικαιολογημένη.Εγώ γουστάρω linux κ τέτοια.Απο τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία είναι πρόβατα και άσχετοι ή απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να γίνονται console geeks αναγκάζομαι να παραμένω σε windows για να είμαι τουλάχιστον σε ένα πράγμα στη ζωή μου συμβατός με την πλειοψηφία.Και όχι δε γουστάρω ούτε wine ούτε παντός είδους emulators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ανοιχτό λογισμικό δεν ειναι μόνο το λειτουργικό (Linux κλπ) αλλά και προγράμματα όπως το Openoffice, και γλώσσες προγραμματισμού που τρέχουν σε Windows. Πόσοι όμως από εμάς τα χρησιμοποιούν, και δημιουργούν;

Μήπως όλοι δεν έχουν to MS Office, Photoshop και όχι GIMP, κλπ

Καλύτερα ας ξεκινήσουμε με προγράμματα ανοιχτού λογισμικού και σιγά-σιγά μπορεί να γίνει η μετάβαση στο Linux, σε μια νύχτα δεν αλλάζεις νοοτροπία B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άλλη άποψη: όταν όλα γίνονται σε windows και έχουν πάνω από το 90% της αγοράς. γιατί να πάμε σε κάτι σαφώς πιο δύσκολο και μπερδεμένο?

 

google "advantages of linux" για να απαντηθεί το "γιατί" στο post σου.

 

Όσο για το ότι είναι πιο δύσκολο και μπερδεμένο, απλά δε γνωρίζεις τι λες και στο γράφω ευγενικά (γιατί είμαι έτοιμος να εκραγώ με αυτά που διαβάζω)

 

και εγώ θα ήθελα snow leopard στα σχολεία που είναι ανώτερο όλως αλλά τι να κάνουμε.

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως ούτε αυτό το έχεις δουλέψει και επιμένω ότι θεωρώ ότι δε γνωρίζεις τι λες και δεν επιχειρηματολογείς

 

καλώς ή κακώς το linux τόσα χρόνια είναι ένα πράγμα σαν τον desktop opera... μηδενικό κομμάτι πίτας και μόνο υποσχέσεις.

 

το linux δε σου υπόσχεται τίποτα και δε σε έχει ανάγκη για να σου υποσχεθεί. Εσύ ή εγώ ενδέχεται να το χρειαζόμαστε. Εφόσον έκρινες ότι δεν το χρειάζεσαι, μείνε σε αυτά που χρειάζεσαι (κοινώς στο δικό σου κόσμο). Το μηδενικό κομμάτι πίτας (που δεν είναι αληθές) σε χαλάει? Προφανώς ναι γιατί όπως και η πλειοψηφία λειτουργείτε με την ψυχολογία της μάζας για να τα τσεπώνουν οι επιτήδειοι.

 

Σε καμια περιπτωση τα apps η ποικιλια και η τεχνογνωσια που εχει αναπτυχθει σε windows δεν θα εμφανιστει νομιζω ποτε με τετοια ποιοτητα σε linux...

 

Απλά (και πάλι ευγενικά) θα γράψω το linux ΟS vs windows είναι απλά χαοτικά πιο αξιόπιστο, σταθερό, ασφαλές και παραμετροποιήσιμο. Άρα τα περί τεχνογνωσίας που λες απλά τα ακούω... βερεσέ. Το μόνο που μπορούμε να δεχτούμε είναι ότι κάποιες εφαρμογές για win είναι περισσότερο polished από τις αντίστοιχες για linux.

 

Και εγκαταλείπω το thread (ακυρώνω τη συνδρομή μου) γιατί δε θα αντέξω να απαντήσω σε άλλα τέτοια posts κόσμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους windows fan να μην ξεχνάνε ότι το λειτουργικό τους για να καθιερωθεί έκανε 10 χρόνια + και για να αποκτήσει την δυναμική του μονωπολίου στα τέλη της δεκαετίας του 90. 10 χρόνια είναι υπερβολικά πολλά για ένα εμπορικό κλειστό πρόγραμμα αλλά υπερβολικά λίγα για ένα ανοιχτού κώδικα πρόγραμμα που ότι και να γίνει θα συνεχίσει να αναπτύσετε και να βελτιώνετε.

Μπορεί να πάει με ρυθμούς χελώνας η να τρέξει η ανάπτυξη του αλλά με τιπότα δεν θα σταματήσει η βελτίωση του.

Και όταν ένα προιόν είναι βελτιωμένο για χρήση, τελείως ελεύθερο για παραμετροποίηση και τελείως free οικονομικά ποιός νομίζετε θα πάει σε ένα κλειστό λειτουργικό όπως τα windows.

Μέχρι και η microsoft έχει πάρει χαμπάρι την αλλαγή που έρχετε και πλέον διαθέτει κώδικα για τον linux kernle έχει φτιάξει και ένα foundation με open source και νομίζω γενικά προετοιμάζετε για την νέα εποχή open source που έρχετε.

Να απαντήσω και στον linuxovios ότι στον χώρο της πληροφορικής η μάζα που λές λειτουργεί τελείως διαφορετικά από τον κοινό χώρο του marketing και του εμπορίου. Εδώ η μάζα ακολουθεί θέλει δεν θέλει τους λεγόμενους geek. Δλδ από την αρχής της δεκαετίας του 80 τα προιόντα και τα προγράμματα που χρησιμοποιεί η αμαθείς μάζα δεν επιβάλονται από το marketing η από την αγορά αλλά επιβάλονται από τους καμένους κομπιουτεράδες

Ετσί γίνανε όλες οι επαναστάσεις στις συνήθειες της πληροφορικής.

και τέλος όταν μιλάω για διαπλοκή της πολιτικής είναι το σύστημα που θέλει τους εκλεγμένους πολιτικούς να εξηπερετούν τα συμφέροντα που τους σπόνσοραν για να εκλεγούν και τους στήριξαν χρηματικά. Είναι παγκόσμιο φαινόμενο της σύγχρονης διακυβέρνησης και δύσκολα με το υπάρχον σύστημα μπορεί να αντιμετωπιστεί δραστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα απο fanboy-σμους, είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει η νοοτροπία στις προμήθειες του δημοσίου. Εδω το ελευθερο λογισμικό (openoffice κ απλα προγράμματα) ειναι κατι άγνωστο και διαβολικό για την πλειοψηφία των υπαλλήλων, ειναι δυνατόν να μιλάμε για linux και ελευθερα λειτουργικά στο 100% ;

 

Ποιος θα τα δουλέψει ολα αυτα; Εδω καινούργιο εικονίδιο βγάζει το Word και γίνεται της μουρλής, πέφτουν 500 τηλέφωνα γιατι χάθηκε το Word απο τον υπολογιστή! Οι δουλειές γίνονται μηχανικά και παπαγαλία για να γυρίσουμε στην πασιέντζα. Εν τω μεταξυ με τα openoffice κτλ καταργούνται τα ECDL. Ποιος θα τους πει οτι τσάμπα τα πήρανε; Ξεχνάτε οτι το 50% των δημ. υπαλλήλων ακόμα δεν μπορει να κάνει διπλοκλικ και εχει αλλαχθει η επιλογή στον explorer σε hover+click. Δεν υπάρχει παιδεία και χώρος για καινουργια πράγματα στο μυαλό ορισμένων κοινωνικών ομάδων, περα απο το γάμο, τα ψώνια, το στοίχημα, τα torrents, τις αδειες, τις "δίωρες", τις εκδουλεύσεις στον προιστάμενο κτλ..

 

Απο την αλλη το θέμα με την συντήρηση ειναι τεράστιο. Στα windows καπως τα μπαλώνουνε γιατι ολοι εχουν στο γραφειο τον τυπάκο που "ξερει απ'αυτα" ασχετα αν δεν ξέρει την τύφλα του. Στο linux τι; Ποιος θα απλώσει χέρι να συμμαζέψει τι; Και ποιος προιστάμενος θα αναλάβει να αλλάξει τεχνικούς με την ευκολη ταμπελα οτι "μιζάρεται";

 

Συγνώμη που γινομαι "ενοχλητικός" αλλα δυστυχως εχει διαφορά η θεωρία απο την πραγματική ζωη. Ακόμα κι αν αλλαχθει το 50% των windows, ολα θα μείνουν κλεισμένα στην αποθήκη ή σκεπασμένα με κανενα μουσαμά οπως -πολυ παλια- με τη μηχανή telex (φοβερη τεχνολογία :P) που την ειχαν σκεπασμένη, και την κοιτούσαν ως το θαυμα του 20ου αιώνα.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...