Προς το περιεχόμενο

(Thomson 585 v7) Aρνειται να συνδεθει με το pc


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Thomson 585 v7 (δεν θυμαμαι δυστυχως τι firmware του εχω περασμενο)το οποιο δεν θελει να δωσει ip στο pc(windows+linux) ουτε με ethernet,ουτε με wireless."Περιορισμενη συνδεση"στην πρωτη περιπτωση¨,δεν συνδεεται καθολου στην δευτερη.Εχω κανει reset αλλα δεν καταλαβαινει τιποτα.

Kαμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gio κάτι αντίστοιχο είδα σε άλλη μια περίπτωση. Το router δεν ήθελε να συνεργαστεί ούτε με hardware reset. Τελικά πήγε για αντικατάσταση λόγω εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Gio κάτι αντίστοιχο είδα σε άλλη μια περίπτωση. Το router δεν ήθελε να συνεργαστεί ούτε με hardware reset. Τελικά πήγε για αντικατάσταση λόγω εγγύησης.

Aυτο φοβαμαι και γω.Αλλα ειναι εκτος εγγυησης δυστυχως.Ειμαι περιεργος να μαθως πως ακριβως το επαθε ετσι ξαφνικα.

Κατι που ξεχασα να πω,ολα τα leds δειχνουν να λειτουργουν κανονικα,αν και μαλλον δεν λεει κατι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
dokimh sε αλλο pc

Δοκιμασα σε 2 διαφορετικα,τιποτα δυστυχως.

Με αλλο εethernet Καλωδιο.και 2-3 απανωτα reset.

Μια απτα ιδια και δω,3 διαφορετικα ethernet και η χαρα του reset.

Με καρφωτα ip?

Αλλαζει κατι?Εννοω απο την στιγμη που δεν βλεπουν το router τι πετυχαινω με το παραπανω?Θα το δοκιμασω σε λιγη ωρα.

αν παιξει μετα κανα firmware update

Πως να το κανω το αφιλοτιμο ομως?Δεν μπορω να μπω στο interface.Υπαρχει αλλος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω μηπως για καποιο λογο απλα ο dhcp δεν δινει Ip και ισως με καρφωτα να παιξει.firmware χωρις ethernet δεν γινεται.απλα ειπα αν εβλεπες το Itnerface να εριχνες ενα firmware update Μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
δεν ξερω μηπως για καποιο λογο απλα ο dhcp δεν δινει Ip και ισως με καρφωτα να παιξει.firmware χωρις ethernet δεν γινεται.απλα ειπα αν εβλεπες το Itnerface να εριχνες ενα firmware update Μετα.

Τζιφος και τα καρφωτα.Εδωσα 192.168.1.1 και 192.168.1.2 για το pc με 192.168.1.254 gateway αλλα δεν ηθελε(αν και εδειχνε πως το δικτυο ειναι οκ,χωρις περιορισμενη συνδεση).To Ipconfig ειχε dchp disabled.

Bye bye thomson λοιπον,thanx για τα replies παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος και τα καρφωτα.Εδωσα 192.168.1.1 και 192.168.1.2 για το pc με 192.168.1.254 gateway αλλα δεν ηθελε(αν και εδειχνε πως το δικτυο ειναι οκ,χωρις περιορισμενη συνδεση).To Ipconfig ειχε dchp disabled.

Bye bye thomson λοιπον,thanx για τα replies παιδια.

 

Κακώς έδωσες 192.168.1.1 και .2

Στα Speedtouch ξεκινάμε από 192.168.1.64

Κοίταξε εδώ,κάνε ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες γιά να το αναβαθμίσεις.

Το firmware θα το πετάξεις χύμα στο C:

To PC να δουλεύει σε Windows,δεν νομίζω να δουλέψει σε Linux.

Πριν ξεκινήσεις την αναβάθμιση κάνε το εξής:

Με κλειστό τον On/Off διακόπτη πατάς το Reset κουμπί.

Ανοίγεις τον On/Off διακόπτη χωρίς ν'αφήσεις το Reset κουμπί.

Το ρούτερ μπαίνει σε Kernel Mode και το Power λαμπάκι γίνεται πορτοκαλί.

Τότε ξεκινάς την αναβάθμιση.

Αν δεν πετύχει ούτε αυτό,στον κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς έδωσες 192.168.1.1 και .2

Στα Speedtouch ξεκινάμε από 192.168.1.64

Κοίταξε εδώ,κάνε ακριβώς ότι λένε οι οδηγίες γιά να το αναβαθμίσεις.

Το firmware θα το πετάξεις χύμα στο C:

To PC να δουλεύει σε Windows,δεν νομίζω να δουλέψει σε Linux.

Πριν ξεκινήσεις την αναβάθμιση κάνε το εξής:

Με κλειστό τον On/Off διακόπτη πατάς το Reset κουμπί.

Ανοίγεις τον On/Off διακόπτη χωρίς ν'αφήσεις το Reset κουμπί.

Το ρούτερ μπαίνει σε Kernel Mode και το Power λαμπάκι γίνεται πορτοκαλί.

Τότε ξεκινάς την αναβάθμιση.

Αν δεν πετύχει ούτε αυτό,στον κάδο.

 

a.deν ειναι κακως εδωσες 192.168.1.2 .οτι ο dhcp ξεκιναει απο 64 δεν σημαινει οτι πρεπει να βαλεις απο 64.γιατι τον dhcp τον κανεις να παιζει και απο 1.2 αμα θες.ολα τα pc στο σπιτι τα εχω με ip λιγοτερο απο 10.επισης το firmware πρεπει να γινεται και χωρις να μπεις Kernel mode>προσφατα εκανα update ενα 585 κανονικα την ωρα που ημουν Internet απλα με καλωδιο οχι ασυρματα.και εφοσον δεν φαινεται το ethernet παλι και για firmware χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνεται Update χωρίς να είναι το ρούτερ σε Kernel Mode.

Απλά αυτή η λύση είναι η τελευταία γιά δύσκολες περιπτώσεις.

Δεν μου έχει τύχει βέβαια παρόμοια περίπτωση αλλά ίσως το loader να δει το ρούτερ χωρίς να δουλεύει ο DHCP Server.

Αν δεν δουλέψει κι αυτή,τετέλεσται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
to βασικο δεν ρωτησαμε.αν αναβει το λαμπακι του ethernet.νομιζα οτι δεν αναβε για αυτο ειπα απο kernel δυσκολο

Oπως ανεφερα και στο δευτερο ποστ,τα leds δειχνουν να λειτουργουν κανονικα αλλα μεχρι εκει δυστυχως.Η λες να χει ελπιδες ακομα λογω αυτου?

 

Απλά αυτή η λύση είναι η τελευταία γιά δύσκολες περιπτώσεις.

Δεν μου έχει τύχει βέβαια παρόμοια περίπτωση αλλά ίσως το loader να δει το ρούτερ χωρίς να δουλεύει ο DHCP Server.

Αν δεν δουλέψει κι αυτή,τετέλεσται.

 

Δυστυχως

 

2e57fcm.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...