Προς το περιεχόμενο

(TELLAS) πρόβλημα σύνδεσης 7 μέρες & συμβουλη με router.


lipdim73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

εδώ και 7 μέρες,(από Τετάρτη ξημερώματα) έχω πρόβλημα με την σύνδεση στο ίντερνετ και το τηλέφωνο είναι τελείως νεκρό.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως όταν είναι κλειστό το pc η δεν είμαι καθόλου στο νετ, η σύνδεση ειναι ενεργή κανονικά,

όταν όμως μπαίνω σε καμιά σελίδα να κατεβάσω κανένα αρχείο,η μπω σε online geme, τότες αρχίζουν όλα τα προβλήματα,αποσύνδεση κάθε 3 με 5 λεπτά.

αυτό είναι φυσιολογικό ?

δεν θα έπρεπε να είναι κομμένο και το ίντερνετ τελείως όπως το τηλέφωνο ?

εγώ επικοινώνησα με την τελλας και μου είπαν πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην περιοχή,και ο οτε κάνει έργα ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα.

από ότι βλέπω όμως ούτε η τελλας στην σελίδα της έχει κάποια σχετική ανακοίνωση, αλλά ούτε ο οτε,(λογικά 8α έχουν πρόβλημα αν είναι έτσι και συνδρομητές του οτε).

αν είναι κανένας και έχει παρατηρήσει πρόβλημα αυτές της μέρες,ας κάνει ένα ποστ.

μιλάμε για περιοχή Αχαρνών(Αθήνα).

για τον μόνο λόγο πως αυτούς από τελλας δεν τους πολυπιστεύω κιόλας.

========================================================

και άλλη μια βοήθεια που ήθελα αν είναι δυνατόν.

σκέφτηκα να κανω μια δοκιμή με ένα άλλο router που έχω από παλιά της vivodi(tilgin).

μήπως και φτιάξει λίγο τουλάχιστον το ίντερνετ.

όμως δεν μπορώ να φτιάξω της ρυθμίσεις σε αυτό το modem.

από αναζήτηση που έκανα στο google,βρήκα πως πρέπει να βάλω αυτές της ρυθμίσεις για να συνδεθώ στο δίκτυο της τελλας.

Primary DNS > 62.169.194.17

Secondary DNS > 62.169.194.18

VCMUX > Αν το modem σας υποστηρίζει PPPoA

LLC/SNAP > Αν το modem σας υποστηρίζει PPPoE

VPI > 8

VCI > 35

NAT > Enabled

Authentication > CHAP

IP ADDRESS > 192.168.1.2

SUBNET MASK > 255.255.255.0

DEFAULT GATEWAY > 192.168.1.1

PREFERRED DNS SERVER > 62.169.194.17

(ελπίζω να είναι σωστά και τα παραπάνω). όμως στο συγκεκριμένο modem δεν μπορώ να βρω σε ποιο σημείο πρέπει να της καταχωρήσω.

 

βρήκα που πρέπει να βάλω user name kai pass, (τα δικά μου), αλλά τα παραπάνω που ανέφερα δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.

μπορεί κάποιος αν γνωρίζει κάτι παραπάνω να βοηθήσει λίγο την κατάσταση?

παιδιά σας ευχαριστώ,χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιρνουμε απο την αρχη.το τηλεφωνο παιζει με διαφορειτκο τροπο απο το internet οποτε ειναι λογικο να μην εχεις τηλ και να εχεις νετ.το τηλ θελει 2 καλωδια να κανει κυκλωμα να περασει ταση να παιξει .το adsl παιζει και με βραχυκυκλωμενο βροχο ακομα και με ενα καλωδιο αν το αλλο γειωνει μερικες φορες.τωρα για τις ρυθμισεις απο ολαα αυτα που ειπες εσυ κρατα μονο τα vpi 8 vci 35 pppoe/llc>τα dns δεν χρειαζεται να τα δωσεις καρφωτα και αμα χρειαστει θα τα δωσεις στην καρτα δικτυου σου.δυσκολο να κανει εργα ο οτε.μαλλον ειναι προβλημα πανω στην δικη σου γραμμη οποτε τους παιρνεις στην tellas να το δηλωσουν βλαβη οτι δεν εχεις τηλ καταρχην.και με τετοια γραμμη αμα δεν εχεις τηλ μην περιμενεις να παιξεις παιχνιδι.ηδη αμα μπεις μεσα στον ρουτερ και δεις τα χαρακτηριστικα της γραμμης το ποιο πιθανο θα ειναι να ειναι τα μαυρα χαλια για αυτο και χανει sync.ektow an ειναι καλωδιακη βλαβη απο τον οτε οποτε λογικο να μην υπαρχει ανακοινωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν καλή τύχη με τον πάροχο που διάλεξες.

Θα την χρειαστείς:-)

Το Vood αν δεν απατώμαι είναι κλειδωμένο από την Vivodi οπότε σε άλλον πάροχο δεν παίζει.

Οι ρυθμίσεις είναι αυτές που σου είπε ο φίλος πιό πάνω.

Τώρα γιά τα έργα του ΟΤΕ που σου είπαν είναι γιά γέλια.

Εσύ από τη μεριά σου ελέγχεις αν όλα τα τηλέφωνα έχόν φίλτρα και στη συνέχεια αλλάζεις ρούτερ.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε συναγερμο παντα φιλτρο.για να ειναι κλειδωμενο ενα ρουτερ και να μην παιζει με αλλο παροχο επειδη ολες οι ρυθμισεις ειναι ιδιες θα πρεπει να μην σε αφησει να βαλεις αλλο Username πχ περα απο @tellas.gr η οτενετ.gr Κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...