Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ούτε εσύ ρε Σέικ?

 

Εγώ πάντως μπαίνω για τελευταία φορά εδώ σήμερα, μην δει τίποτα το μάτι μου που δεν θέλει ο εκγέφαλος μου. Αργά το βράδυ θα μπω κι εγώ να τρελαθώ με τα σχόλια...

 

Sheik, όταν το δεις, στείλε ένα π.μ και φτιάξε με ανάλογα. Όχι σπόιλερ και τέτοια. Απλά φτιάξε με. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναρξη τελικης σεζον....οκ....

 

νομιζω οτι δεν ξεκινησαμε καλα...περα απο καποια πραγματα που ολοι ψιλοσκεφτομαστε και απλα μας επιβεβαιωθηκαν, σε γενικες γραμμες τα επεισοδια ηταν ...ας πουμε σαν να ηταν καπου στην μεση της σεζον και οχι η ''εντυπωσιακη' αρχη που μας υποσχοταν.

 

Νεοι χαρακτήρες , περισοτερο sci fi στοιχειο αλλα....ουσιαστικα, τιποτα καινουργιο...ελπιζω αυτο που δήλωσαν , οτι δηλαδη μετα το 3ο επεισοδιο ολοι γιαυτο θα μιλανε να ειναι αληθινο.Ετσι για να ντοπαριστουμε γερα και να ανυπομονουμε ξανα οπως τοτε..παλια...5 χρονια πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσε, συνεχιζει να ιντριγκαρει και μην ξεχναμε ειμαστε 14 επεισοδεια πριν το φιναλε, οποτε πρεπει παραλληλα να αρχιζουν να ξεκαθαριζουν τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει καλως μας ήρθε και καλή θέαση σε όλους μας κλπ κλπ...

αλλά έχω μια παρατήρηση σχετικά με το επ.16-17 της προηγούμενης σεζόν που το ξαναείδα εχθές βράδυ .Ο Τζέικομπ κατά τις επισκέψεις του στους Τζακ , Κέιτ (κοριτσάκι ) , Σαγίντ κλπ κλπ τους άγγιζε όλους δεν τους μιλούσε απλά. Ιδίως τον Λοκ (κατόπιν πτώσης ) τον ζωντάνεψε κιόλας … αν λέει κάτι … λίγο πεζό αλλά είναι μια αλήθεια …

Δεν ξέρω αν έχει σχολιαστεί άλλη φορά….

Άντε τώρα να πηγαίνω και εγώ να δω το φρέσκο πράμα…:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω ενθουσιασμό από όσους έχουν δει το επεισόδιο και αρχίζω και ανησυχώ...

Η πλάκα είναι ότι δε θα το δω ούτε το βράδυ καθώς έχω μείνει λίγο πίσω στο rewatch (5.10) και θέλω να το δώ κάπακι μετά το Incident...

 

Ας πει κάποιος ότι έμεινε εντυπωσιασμένος...(ας είναι και ψέματα) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εσύ ρε Σέικ?

 

Εγώ πάντως μπαίνω για τελευταία φορά εδώ σήμερα, μην δει τίποτα το μάτι μου που δεν θέλει ο εκγέφαλος μου. Αργά το βράδυ θα μπω κι εγώ να τρελαθώ με τα σχόλια...

 

Sheik, όταν το δεις, στείλε ένα π.μ και φτιάξε με ανάλογα. Όχι σπόιλερ και τέτοια. Απλά φτιάξε με. :devil:

 

Ενα θα σου πω Sellers καλό είναι(κατ'εμε) αρχίζουν κάποια πραγματα που λεγαμε/τε να γινονται πραξη αλλα τα 2 τελευταια λεπτα ΠΟΡΩΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θα σου πω Sellers καλό είναι(κατ'εμε) αρχίζουν κάποια πραγματα που λεγαμε/τε να γινονται πραξη αλλα τα 2 τελευταια λεπτα ΠΟΡΩΣΗ

 

ωραια, καλα ξεκιναμε, 2 ωρες για τα τελευταια 2 λεπτα?? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πως θελω να δικαιολογησω κατι, δεν εχω δει ακομα τα επεισοδια, αλλα κατα τη γνωμη μου εκτος της 2ης σαιζον ΠΟΤΕ οι πρεμιερες καθε σαιζον του Λοστ δεν ηταν καν στα "πολυ καλα" επεισοδια της σειρας.

 

Συνηθως εκαναν ενα συμμαζεμα του προηγουμενου εκκωφαντικου φιναλε, εισηγαγαν τους νεους χαρακτηρες και ξεκινουσαν να στρωνουν τον δρομο που θα ακολουθησει μετεπειτα ολη η σαιζον.

 

Αντε να δουμε, κατεβα ρεεεεεε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οαλλα κατα τη γνωμη μου εκτος της 2ης σαιζον ΠΟΤΕ οι πρεμιερες καθε σαιζον του Λοστ δεν ηταν καν στα "πολυ καλα" επεισοδια της σειρας.

 

Μεγάλη αληθεια...Η σκηνη στο hatch ήταν όλα τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μία μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω αν είναι το ότι έχω να δω Lost (καινούριο) 8 μήνες, αλλά ένιωσα πάλι το rush της 1ης σεζόν που βαδίζεις στο άγνωστο. Μου φάνηκε ότι είναι η πρώτη σεζόν που ξεκινάει σαν feeling σε όχι τόσο νέα βάση όσο εκεί που σταμάτησε η προηγούμενη - δεν εννοώ σαν στόρι. Επίσης, γνώμη μου ότι ήταν πολύ καλύτερα σκηνοθετημένο και με πολύ καλύτερες ερμηνείες απ' ότι το περισσότερο της 5ης σεζόν που μου φάνηκε κάπως άχρωμη, ειδικά στην αρχή. Ίσως να το πήραν και αυτοί πολύ σοβαρά πλέον το θέμα λόγω τελευταίας σεζόν. Από την άλλη όμως, νομίζω στο θέμα της μυθολογίας μπαίνει μια ταφόπλακα στις ελπίδες μου (και του Sellers) για πορεία της σειράς.

 

Στο στόρι γίνεται χαμός. Να 'χουμε να λέμε δηλαδή. Από μυθολογικής άποψης πολλά μικρά πραγματάκια κρυμμένα στους διαλόγους. Ας αρχίσουμε λοιπόν...

 

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ SPOILERS ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΟ - ΣΑΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ, LOL - ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ

 

 

 

CLICK on TILT PREVENTION (lol)

 

  1. Στο 2004, η πτήση προσγειώνεται κανονικά, αν και οι losties πάλι βρίσκουν τον τρόπο να πέσει ο ένας πάνω στον άλλο. Το νησί είναι βυθισμένο. Χμμ...
  2. Οι losties που πυροδότησαν τη βόμβα, μεταφέρονται 30 χρόνια μετά (όπως μαθαίνουμε στο τέλος, αφού είναι στην ίδια χρονική περίοδο με τον θάνατο του Jacob).
  3. Αφού μαζεύονται, πάνε τον Sayid μετά την προτροπή του (νεκρού) Jacob στον Ναό (επιτέλους τον βλέπουμε). Εκεί βλέπουμε την Σίντι και κάποια από τα παιδιά, καθώς και έναν κινέζο leader των άλλων, οι οποίοι αγνοούν τον θάνατο του Jacob. Όταν το μαθαίνουν, πετάνε φωτοβολίδες, μάλλον για να ειδοποιήσουν όσους είναι έξω από το Ναό να γυρίσουν πίσω. Ο Ρϊτσαρντ τις βλέπει και ταυτόχρονα καταλαβαίνει ότι ο... Κώστας© είναι στο σώμα του Λοκ. Μάλιστα έχουν και κάποιο παρελθόν - ο Κώστας© του λέει ότι χαίρεται που δεν είναι πλέον με αλυσίδες...

 

Συμπεράσματα:

 

Έχουμε δράση σε δύο άξονες (να τους πούμε από τώρα timelines; Θα δούμε):

 

1) 2004: Η πτήση περνάει πάνω από το βυθισμένο νησί και προσγειώνεται κανονικά. Υπάρχουν διαφορές από τον πιλότο βέβαια (πχ. ο Charlie θέλει να αυτοκτονήσει, ο Boone γυρνά χωρίς τη Shannon, ο Jack δεν είναι κοντοκουρεμένος, lol), αλλά εν τέλει φαίνεται να συμβαίνει αυτό που επιδίωκαν με την έκρηξη της βόμβας. Παρ' όλα αυτά, οι συγκυρίες (;) τα φέρνουν έτσι ώστε να γνωριστούν πάλι μεταξύ τους σιγά σιγά οι χαρακτήρες. Ωραία η σκηνή με Jack, Locke στο τέλος. Μοναδική παραφωνία στο προβλέψιμο αυτό σενάριο ο Ντέσμοντ, που φαίνεται ότι εμφανίζεται και εξαφανίζεται στο αεροπλάνο (OK, πιθανόν απλά να άλλαξε θέση). Σίγουρα δεν ήταν εκεί την πρώτη φορά, ήταν στο Hatch. Αλλά τώρα πια Hatch δεν υπάρχει, μήπως τελικά κέρδισε εκείνη την κούρσα και είναι με την Penny; Θα δούμε. Πάντως, φαίνεται πως δεν είναι τυχαία η παρουσία του εκεί.

 

2) 2007*: Οι losties μεταφέρονται εκεί, για την ακρίβεια μεταφέρονται ακριβώς στη στιγμή του θανάτου του Jacob. Μήπως αυτό εννοούσε ο θανών στις τελευταίες του κουβέντες "they 're coming"; Είμαι σχεδόν βέβαιος γι' αυτό. Με συνοπτικές διαδικασίες πεθαίνει η Juliet (lol) και στην πορεία και ο Sayid που... "ανασταίνεται" στο τέλος. Πηγαίνουν όλοι στο Ναό, όπου φαίνεται ότι είναι τόπος λατρείας του Jacob... Μέσα σ' όλα αυτά, υπάρχει η λίστα που βρισκόταν στην κιθάρα που είχε ο Hugo μαζί του.

 

Με αυτά που είδα απογοητεύτηκα γιατί μάλλον κατάλαβα πώς θα κινηθεί το Lost, από δω μέχρι και το τέλος του... Δεν υπάρχει περίπτωση να δοθεί λύση στο μυστήριο με γήινες, ψευδο-επιστημονικές εξηγήσεις, αλλά μόνο με θεολογική/παγανιστική/μυθολογική προσέγγιση. Πράγμα που με θλίβει γιατί δεν με νοιάζει και τόσο να κάθομαι να κάνω αναλύσεις εφόσον παίζει να καταλήξω στο "ο Κώστας© είναι μια αρχαία κατάρα που θέλει να γυρίσει στον Ναό και την καρδιά του Νησιού, και ο Jacob είναι η θεότητα που τον είχε εξορίσει, η οποία πιθανόν να επιστρέφει στο σώμα του Sayid". Το θεωρώ ηλίθιο, είμαι και μίας ηλικίας πλέον (lol) και δεν έχει και τόσο νόημα. Δηλαδή, σε ένα σύμπαν μιας σειράς που ξαφνικά υπάρχουν θεότητες ποιο το νόημα να ψάχνεις τι γίνεται; Απλά το δέχεσαι και το βλέπεις να δεις τι θα γίνει. Προσοχή, δεν λέω ότι δεν μου άρεσε/αρέσει το Lost, τόσες άλλες σειρές με θεολογικές προεκτάσεις μου άρεσαν (πχ. Carnivale), απλά το Lost από την αρχή σε είχε βάλει σε ένα τριπάκι ψευδοεπιστημονικής προσέγγισης, πράγμα που το έκανε και τόσο ελκυστικό, και εκεί είναι που ξεπήδησαν όλες οι συζητήσεις και οι θεωρίες, από το πως δηλαδή συνδέονται όλα αυτά λογικά, στον υπαρκτό μας κόσμο. Αν είχαν πάρει από την αρχή αμιγώς μεταφυσική προσέγγιση και ο κόσμος θα περίμενε κάτι άλλο, και τόση επιτυχία δεν θα είχε η σειρά (απαντώ στον εαυτό μου εδώ: ναι, προφανώς γι' αυτό έδιναν όλα τα ψίχουλα και εσύ έτρεχες πίσω από χρονομηχανές, υπολογιστές με κουμπιά, time-travel paradoxes, εναλλακτικά σύμπαντα, κτλ., για να προσελκύσουν όλο αυτό το sci-fi-φιλικό κοινό - όπως εγώ - και να κάθονται να κάνουν αναλύσεις και αναζητήσεις: ντόρος να γίνεται και βλέπουμε πως θα τα μαζέψουμε μετά, λεφτά θέλουμε να βγάλουμε). Εφόσον καταλήγουμε σε δυο θεότητες πχ. τι μας εμποδίζει να φέρουμε και τον Superman πχ. να τα βάλει με τον Κώστα©; Ή τον Brother Justin; Ή να βγει στο τέλος της σειράς μια άλλη θεότητα και να πει σε όλους τους Losties ότι έχετε τρεις ευχές; Άρα πλέον ποιο το νόημα σε έναν μυθολογικό κόσμο να ψάχνουμε εξηγήσεις, να μετράμε χρόνια και να βρίσκουμε εναλλακτικά σύμπαντα και πραγματικότητες; Ποιο το νόημα να προσδώσουμε και επιστημονικές προεκτάσεις σε κάτι που απ' ό,τι φαίνεται δεν πρόκειται να αποφύγει τη μυθολογική εξήγηση; Θα μου πεις, ποιος σου είπε να το κάνεις; Ε, όταν ταυτόχρονα μου δίνεις και στόρι με εναλλακτικό σύμπαν (ίσως, και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο) γιατί το κάνεις; Εκεί είναι η ένστασή μου. Αν δηλαδή πάμε σε ένα τέλος "ναι, υπήρχαν δύο εναλλακτικά σύμπαντα που συνέκλιναν (πχ. λέμε τώρα) και στο τέλος έπρεπε οι άνθρωποι να πάρουν το μέρος μιας θεότητας, μπλα μπλα: θεότητες και εναλλακτικά σύμπαντα δεν πάνε μαζί. Θες μυθολογική προσέγγιση; Να είσαι σαν το Carnivale. Θες ψευδοεπιστημονική προσέγγιση; Να είσαι σαν το Donnie Darko. Αλλά όπως και να 'χει, να είσαι συνεπής σ' αυτό που θες να είσαι, γιατί αυτό που βλέπω να πάνε να κάνουν μου φαίνεται σαν εκείνο το γλυκό στα Φιλαράκια: Σαντιγύ, καλή. Κεράσια, καλά. Κρέας, καλό. Εμ, όσο και αν όλα τα επιμέρους στοιχεία να είναι ωραία δοσμένα, συνδυασμένα δεν βγάζουν καλό αποτέλεσμα.

 

lol, my post got washed up...

 

ΥΓ1: Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα εναλλακτικά σύμπαντα ακόμα, εφόσον στο LAX είδαμε γεγονότα στο 2004 και το 2007, δεν συμβαίνουν την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή.

 

ΥΓ2: Καλά, έτσι και το ότι ο Τζακ δεν είναι κοντοκουρεμένος (όπως ήταν στον πιλότο) είναι απόδειξη για κάτι άλλο, παίρνω το credit (πχ. ο Τζακ που βλέπουμε στο 2004 με κάποιο τρόπο να έφυγε απ' το νησί, να πήγε στην Αυστραλία, και να έφυγε για LA με την 815 - που εγείρει το ερώτημα, που είναι ο άλλος Τζακ; Anyway, απλά μια φευγαλέα σκέψη).

 

 

 

---------- Προσθήκη στις 12:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:50 ----------

 

Μεγάλη αληθεια...Η σκηνη στο hatch ήταν όλα τα λεφτά.

 

Μακράν το καλύτερο Season Premiere του Lost. Ήρθε μετά από μία σεζόν αμιγώς survivor σε ένα νησί (υπέροχη βέβαια, το αίσθημα μυστηρίου και αγωνίας ήταν καταπληκτικό), και ξαφνικά βλέπεις μια καταπακτή με υπολογιστές κτλ. και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Απίστευτα WTF στην αρχή και πολύ κουβέντα γύρω από τον Desmond. Δυστυχώς ξεφούσκωσε γρήγορα, αλλά πραγματικά ποτέ δεν είχα μείνει τόσο μαλάκας σε επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς.

 

Τελικά είμαι πλέον πεπεισμένος ότι έπρεπε να πάρουν την timeloop theory και απλά να την αντιγράψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το είδα. Με λίγα λόγια θα έλεγα πολύ καλή αρχή για νέα και τελευταία season.

 

Δεν φαίνεται να πολυαγχώνονται με τα 1002 ερωτήματα που εκκρεμούν και βάζουν νέα μυστήρια στο καζάνι. Δίνει και απαντήσεις φυσικά -περιέργως με αρκετή σαφήνεια αυτή τη φορά. Εδώ που φτάσαμε πάντως μάλλον πρέπει να έχουμε δεδομένο ότι τα νέα μυστήρια τουλάχιστον θα εξηγηθούν.

 

Είχε και κάποιες χιουμοριστικές στιγμές (είτε σκόπιμα, είτε γιατί ήταν λίγο fail το σενάριο σε σημεία). Το καλό ήταν ότι δεν βαρέθηκα με το διπλό επεισόδιο . Όχι πως ήταν μέσα στη δράση, αλλά, ακόμα, αυτός ο τρόπος αφήγησης διατηρεί το ενδιαφέρον του.

 

Μια σκέψη πάντως που μου πέρασε από το μυαλό βλέποντας το επεισόδιο και αναλογιζόμενος τις βαθυστόχαστες θεωρίες και συμβολισμούς του LOST είναι πως

μάλλον "βλέπουν" παραπάνω βάθος στη σειρά από αυτό που τελικά θα δούμε.

Free will vs Destiny και Faith Vs Science και τελικά μας προκύπτουν αθάνατοι που κυνηγάει ο ένας τον άλλο, μετεμψυχώσεις, προστασίες από κύκλους στάχτης και διπλά σύμπαντα. :-D

 

 

 

Είναι βέβαια και λίγο νωρίς για να είμαι απόλυτος.

 

Περισσότερα, όταν θα βρω χρόνο, που δεν περισσεύει, και θα έχω διαβάσει και τις αναλύσεις σας. (αυτό σημαίνει ότι δεν έχω διαβάσει ακόμα την παραπάνω ανάλυση του konnak . Προσεχώς όμως)

 

Και κάποιες (ακαταλαβίστικες ίσως) σημειώσεις που έγραψα όσο έβλεπα το επεισόδιο:

 

 

  • Νέο Σύμπαν = Bizarro σύμπαν;
  • Πώς ξέρει ο Sawyer για τη μεταφορά στο χρόνου του Dharma Van?
  • Του Jacob δεν του καίγεται καρφί για τη Joulliete που ξεψυχάει.
    edit:
  • Others = Πιρατές της Καραϊβικής 3 ?
  • Lol στο συντριβάνι της ζωής.
  • Ο Κώστας (δεν βρίσκω το TM να το βάλω) είναι φυλακισμένος στο νησί;
  • Sayid = Gandalf the White?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χμ μου φάνηκε το νέο επεισόδιο και δεν ήξερα γιατί. Είχε τις στιγμές του, το Lost επέστρεψε μεν, αλλά...

 

Διαβάζοντας την ανάλυση του konnak κάπου ένιωσα ότι κατάλαβα.

 

 

Νομίζω ότι και μένα αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι πλέον δεν έχω καμία όρεξη να ψάξω να βρω εξήγηση για τα όσα μπορεί να συμβαίνουν. Άνοιξε τόσο πολύ πια η ιστορία που μπορεί να συμβαίνει οτιδήποτε. Νιώθω λίγο σαν να βλέπω το Wild Things όπου στο τέλος (όπως λέει και ο konnak) λες "οκ, και τώρα τι πρόβλημα θα υπήρχε να μπει και ο superman στη φάση;" Δεν ξέρω, ελπίζω να ξαναβρώ εκείνο το συναίσθημα του αφενός προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται, αφετέρου νοιάζομαι για τους χαρακτήρες. Πχ όταν πέθαινε ο Σαγιντ δε μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα κιόλας (και όπως φάνηκε από το τέλος, είχα δίκιο). Ούτε για την Τζούλιετ. Έχω μια αίσθηση ότι όλοι χαμένοι (Lost) είναι ούτως ή άλλως. Αλλά όχι εκείνο το περίεργο συναίσθημα του "υπάρχει ένα αδιέξοδο και νιώθω ότι ο ήρωας δεν μπορεί να βγει από εκεί αλλά που θα πάει, κάποιος τρόπος θα υπάρχει". Είναι ένα συναίσθημα του τύπου "τώρα πια τι μας νοιάζουν οι Losties; Εδώ τα πράγματα είναι πιο σοβαρά."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...