Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγο θα ζηταμε και συγγνωμη επειδη ακομα μας αρεσει η σειρα οπως πριν αλλα επειδη εχουμε και....ζωη, δε γραφουμε θεωριες αμεσως και αρκουμαστε σε "φοβερο επεισοδιο".

 

Οχι δε θελω να αρχισουμε παλι τα " αμα δε σ αρεσιε μη το βλεπεις " και "ποιος εισαι εσυ που θα μου πει τι να δω και τι μαρεσει".

 

Αλλα ρε vlachaquito, πραγματικα χωρις παρεξηγηση, ΜΗΝΕΣ τωρα δεν εβγαλες κιχ για Λοστ. Σε ολοκληρο το τοπικ δε μιλησες ουτε 1 φορα, δεν ασχοληθηκες και καλα εκανες, εφοσον μας το εχεις πει οτι δε σε τραβαει καθολου πλεον. Αλλα αποφασιζεις και μπαινεις στο τοπικ 5 σελιδες πριν, που ο αλλος λεει "τα τελευταια 2 λεπτα ειναι φοβερα", βγαζεις το συμπερασμα οτι ολο το υπολοιπο επεισοδιο ειναι για το πεος και το ποσταρεις και με την φατσουλα :-(

 

Κλαιν μαιν δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πλάκα μας κάνουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φέρτε μου τα επόμενα επεισόδια ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Πάω να διαβάσω όλα σας τα σπόιλερ και επιστρέφω..!

Σε γενικές γραμμές, έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα και είμαι λίγο σε..

"what the fuck?" φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία, διάβασα και όσες αναλύσεις έχετε γράψει. Ειλικρινά πολλά respect στην ανάλυση του konnak, με την οποία συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό. Στο δε κομμάτι περί Carnivale και LOST είσαι απλά μέσα στο μυαλό μου. :-D

 

Δε θα προσθέσω κάτι περισσότερο όσο αφορά το ίδιο το LA-X, ακόμα. Για δύο λόγους.

1. Μετά από μια μεγάλη περίοδο που αντιδρούσα, νομίζω ότι έχω "ηρεμήσει" κάπως σε σχέση με το όλο θέμα "μας δουλεύουν οι δημιουργοί"/"είχαν από την αρχή αυτό το σχέδιο", και το μεταφυσικό στη σειρά. Είναι πάνω κάτω αυτό που αναφέρει και ο tzinos και λίγο μούδιασμα από την πολύχρονη παραμονή σε τέτοια κατάσταση. Θέλω να δω που θα τελειώσει, για πόσο ακόμα θα δημιουργούν μυστήρια και πόσο "έξυπνα" θα τα λύσουν τελικά. Και αυτό τους το αναγνωρίζω. Στο marketing/εντυπωσιασμό και στον πυρήνα παραγωγής μυστηρίων (σαν ακάλυπτες επιταγές βέβαια), η σειρά το έχει. Κρίμα που δεν αντέχει σε βάθος ανάλυση μόλις αρχίσεις να σκέφτεσαι "γιατί όμως αυτό" και "γιατί το άλλο" και "γιατί όλα αυτά τώρα και όχι πριν" και "γιατί αυτός έκανε αυτό τότε αλλά τώρα κάνει το τάδε εντελώς διαφορετικό από την τυπική συμπεριφορά του".

 

2. Πέρσι ειδικά είχα αρχίσει να ψιλοζεσταίνομαι το LOST. Το θέμα με το time-travel αρχικά μου ξίνισε, αλλά η εξέλιξη της πορείας και η εκτέλεσή του whatever happened happened (προ Faraday που τρελάθηκε και μιλούσε για βόμβες και αλλαγές στην ιστορία) μου είχε αρέσει και κυρίως, έδωσε αφορμή για μακροσκελής συζητήσεις εδώ και αλλού περί μοίρας, περί αξίας του "what if" στη ζωή μας κλπ. Αν και η πορεία που τράβηξε το θέμα προς το τέλος της 5ης season δε με βρίσκει σύμφωνο -και κατά τη γνώμη μου οι σεναριογράφοι πλέον απλά βάζουν κομμάτια από γνωστές ταινίες σε ένα καζάνι και ανακατεύουν- θέλω να δω αν και φέτος θα μας δοθεί τέτοια αφορμή.

 

Και θα ήταν πολύ καλύτερο setup αν κρατούσαν ΜΟΝΟ το whatever happened happened και έβγαζαν τα κάστανα από τη φωτιά έτσι, παρά τώρα που τα έχουν και τα δύο μαζί (reset και What happened happened) και ουσιαστικά έχουν μπερδέψει φαινομενικά άσκοπα το πράγμα.

 

 

@tzino χαράς στο κουράγιο σου που ένωσες αυτά τα στοιχεία της μυθολογίας, αλλά πιστεύω ότι έχουν πολύ μικρή σχέση με την πορεία που έχει πάρει η σειρά.

 

Και για να κλείσω με κάτι πιο κοντά στο θέμα μας. Ένα σχόλιο που διάβασα στην ανάλυση του Alan Sepinwall για το επεισόδιο, και το βρήκα ενδιαφέρον γιατί δεν το είχα σκεφτεί.

 

 

Στο εναλλακτικό timeline το νησί έχει βυθιστεί από την βόμβα και γι'αυτό το αεροπλάνο δεν πέφτει. Συνεπώς σε αυτό το timeline, οι Losties δεν πέφτουν στο νησί και προσγειώνονται με ασφάλεια στο LA-X. Αλλά από την άλλη, η βόμβα που έσκασε έχει σκοτώσει όλη την Dharma στο νησί, όλους τους Others και όποιον άλλο βρισκόταν εκεί τέλος πάντων.

(Perhaps the biggest change of all in the new timeline: the island is underwater. So when Juliet set off Jughead, a whole lotta people died. Hell of a plan, Jack)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως

 

αν η βόμβα είχε σκάσει, εξ ου και βυθίστηκε το νησί, σιγά μην υπήρχαν κούνιες και καλύβες μετά από μια H-bomb

 

Για το 2004-2007 debate θα επανέλθω όταν ξανασκεφτώ τα πράγματα, κάτι παίζει με τη έγινε, και τι ΘΑ γίνει.

Δεν υπάρχει μόνο παρελθόν, υπάρχει και μέλλον....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα ρε vlachaquito, πραγματικα χωρις παρεξηγηση, ΜΗΝΕΣ τωρα δεν εβγαλες κιχ για Λοστ. Σε ολοκληρο το τοπικ δε μιλησες ουτε 1 φορα, δεν ασχοληθηκες και καλα εκανες, εφοσον μας το εχεις πει οτι δε σε τραβαει καθολου πλεον. Αλλα αποφασιζεις και μπαινεις στο τοπικ 5 σελιδες πριν, που ο αλλος λεει "τα τελευταια 2 λεπτα ειναι φοβερα", βγαζεις το συμπερασμα οτι ολο το υπολοιπο επεισοδιο ειναι για το πεος και το ποσταρεις και με την φατσουλα :-(

 

Κλαιν μαιν δηλαδη...

 

να γραψω τι δλδ?? θεωριες περι θεωριων που στο τελος θα τις ανατρεψουν με την αιτιολογια οτι ο σουπερμαν φταιει για ολα??

 

Ειπα οτι το επεισοδιο ειναι για το πεος?? Η μηπως δεν εχω δικιο οταν περιμενω 1 χρονο την σειρα, να διαβαζω οτι αξιζαν τα 2 λεπτα??

 

Ειπα το επεισοδιο ειναι φοβερο, αλλα πλεον καθαρα σαν ενα επεισοδιο σειρας οπως π.χ. το heroes, το οποιο οτι και να γινει, ξερεις οτι θα το δικαιολογησουν με τις δυναμεις τους και συνεχιζεις παρα κατω.. Ε, και εδω το ιδιο, οτι και να δω, δεν θα με πειραξει πλεον... αφου τα ειδα ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να κλείσω με κάτι πιο κοντά στο θέμα μας. Ένα σχόλιο που διάβασα στην ανάλυση του Alan Sepinwall για το επεισόδιο, και το βρήκα ενδιαφέρον γιατί δεν το είχα σκεφτεί.

 

 

Στο εναλλακτικό timeline το νησί έχει βυθιστεί από την βόμβα και γι'αυτό το αεροπλάνο δεν πέφτει. Συνεπώς σε αυτό το timeline, οι Losties δεν πέφτουν στο νησί και προσγειώνονται με ασφάλεια στο LA-X. Αλλά από την άλλη, η βόμβα που έσκασε έχει σκοτώσει όλη την Dharma στο νησί, όλους τους Others και όποιον άλλο βρισκόταν εκεί τέλος πάντων.

 

 

 

 

Καλά, το κείμενο είναι απολαυστικό! Πέρα από καλή ανάλυση, έχει κάποια σημεία που λιώνεις στο γέλιο πχ.:

 

 

Might there be a circumstance where the two Sawyers meet and the universe explodes in a collision of sarcasm and anti-sarcasm?

 

 

looooool, θείο δώρο ήταν μετά την απογοήτευση.

 

---------- Προσθήκη στις 19:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:15 ----------

 

Καλά ε, πεθαίνω:

 

 

Or did he just know that the only way to defeat an immortal man who can turn into a smoke monster is with a communications expert-turned-torturer-turned-international-assassin with great hair?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, διάβασα και όσες αναλύσεις έχετε γράψει. Ειλικρινά πολλά respect στην ανάλυση του konnak, με την οποία συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό. Στο δε κομμάτι περί Carnivale και LOST είσαι απλά μέσα στο μυαλό μου. :-D

 

Επειδή οι τρεις μας (τουλάχιστον) φαίνεται πως βλέπουμε με τον ίδιο τρόπο τη σειρά, εγώ ένα έχω να πω:

 

Πρέπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να δω το Carnivale. Πολύ το καθυστέρησα. Αλλά θέλω να τα δω μονορούφι που να πάρει. Γι' αυτό. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την δεύτερη προβολή του επεισοδίου έχω και άλλες απορίες.

 

Καταρχήν να πω ότι κατά την άποψή μου έχουμε σαφή απάντηση για το ποιος

 

 

ήταν στην καλύβα. Κώστας. Βλέπουμε πως με το που μαθαίνουν για τον χαμό του Jacob, αμέσως σπέρνουν την στάχτη περιμετρικά του temple.

Με βάσει την δική μου λογική αυτό σημαίνει ότι ο Κώστας είναι out!

 

Απορίες.

Γιατί ο Charlie λέει "I was supposed to die"?

Ποιος "έκλεψε" το coffin? Δεν πιστεύω ότι απλά χάθηκε στο χρόνο.

Τι είναι το "341" που αναφέρουν στους αστυνομικούς και γιατί να πάνε στο baggage claim?

Πως η Juliet ξέρει ότι "It Worked"?

Γιατί ο Κώστας αναφέρεται στον Locke σαν admirable που ήθελε να μείνει στο νησί και ως τον μοναδικό που δέχτηκε τι pittiful life είχε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Η στάχτη ήταν τελικά για να μη μπει ή να μη βγει ο Καπνός από την καλύβα?

Γιατί η Juliet στην αρχή λέει "It didn't work" ενώ λίγον πριν πεθάνει λέει "It did work"?!

Το νερό γιατί δεν ήταν "καθαρό"?

Γιατί ο Κώστας λέει "I'm very disappointed in all of you?"

Στο τέλος περίμενα ο Sayid να πει κάτι του στυλ, "Who are you?" κατά το ότι ο Ben δεν θυμάται τους Losties.

 

Α επίσης μάθαμε το όνομα του Κώστα (Smoke Monster, though that isn'r really a name :P)

 

 

 

Τι είναι αυτό που κάνει ένας από τους ανθρώπους της Ιλάνα(ένα κύκλο και φαινεται να τον προστατευει απο τον καπμό?)

 

 

Αρα στην καμπινα ηταν εξαρχης ο Τζεικομπ, εφοσον ηταν περιτρυγυρισμενη με την σταχτη? Τοτε γιατι η Ιλανα ειχε πει οτι την χρησιμοποιουσε αλλος τοσο καιρο?

 

Όσον αφορά τον κύκλο προστασίας, την καλύβα και το ποιός είναι στην καλύβα, είχα γράψει σε άλλο θριντ:

 

Όσον αφορά τον κύκλο με τη στάχτη:

Αν ασχοληθείτε λίγο με μαγεία' date=' θα μάθετε πως όταν καλούμε ένα πνεύμα, πρέπει νακάνουμε γύρω μας έναν κύκλο προστασίας (απο αλάτι συνήθως), ο΄τως ώστε να μην μπορούν τα κακά πνεύματα να μπουν και να μας πειράξουν.

Αυτός ο κύκλος στάχτης, νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό: δηλ. ένας κύκλος προστασίας. Τώρα, δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι κάτι:

Στην καλύβα,

1.είτε ήταν ο "κακός" και ο κύκλος χρησίμευε για να μην μπορεί να βγει έξω

2. είτε (αυτό νομίζω είναι πιο πιθανό.......) ήταν ο Τζέικομπ και ο κύκλος χρησίμευε για να μη μπορεί να τον βλάψει ο κακός. Έτσι, όταν έσπασε ο κύκλος, ο Τζέικομπ σηκώθηκε κι' έφυγε και άφησε σημείωμα στην Ιλάνα για να ξέρει πού θα τον βρει. Προφανώς, ήξερε ότι θα έρθει η Ιλάνα, γιατί, όπως είδαμε, την έστειλε ο ίδιος, σε ένα ταξίδι του στο παρελθόν (της είπε ότι χρειάζεται τη βοήθειά της).

Αν σκεφτούμε ότι έχουμε δει τον "κακό" σε διάφορα σημεία του νησιού (με τη μορφή διαφόρων νεκρών του νησιού), τότε νομίζω ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου, ότι στην καλύβα ήταν κλεισμένος ο Τζέικομπ και όχι ο κακός.........

Τί λέτε??

 

Αν δηλ. πάρουμε αυτά που λέω ως σωστά (δεν ξέρω,έχω ένα feeling ότι έχω δίκιο..) τότε οι εμφανίσεις του Κρίστιαν [b']μέσα [/b]στην καλύβα ήταν ο Τζέικομπ, αλλά οι εμφνανίσεις εκτός καλύβας, ήταν ο Κώστας!

 

Να πω την αλήθεια, ψιλοξανασυμφωνώ με αυτά που είχα γράψει τότε, γιατί αλλιώς δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον καπνό που περιφερόταν στο νησί... Αν δηλ. στην καλύβα ήταν ο Κώστας, τότε δεν θα πρεπε να υπήρχε ο καπνός στο νησί, αφού ο Κώστας ήταν φυλακισμένος.. δεν ξέρω..

 

O M G!!!!!!!!

 

Σκεφτηκα κατι μολις τωρα και θελω την προσοχη σας , αφου σκεφτομαι να το πατενταρω κιολας :P

 

Λοιπον

 

 

 

Πιστευω πως τα 2 αυτα timelines επηρεαζουν το ενα το αλλο.

Ειδαμε τον Τζακ να εχει πληγη στο λαιμο(ισως λογω της πτωσης στο αλλο).

Ειδαμε να χανεται το πτωμα του Κριστιαν.

Ειδαμε να χανονται τα μαχαιρια του Λοκ.

Και τα 2 βρισκονται στο "δικο μας" timeline.

 

Και ερχομαι τωρα να πω πως ο ΛΟΚ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΖΑΚ ΣΤΟ ΑΛΛΟ TIMELINE ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ!

 

 

 

 

Κουφαθηκε κανεις? :P

 

Νταξει, δεν κουφάθηκα κιόλας, αλλά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον σενάριο!! Μπράβο σέικ!! Ειδικά το τελευταίο είναι all the money!

 

Dont worry, δεν εισαι μονος σου, οπως βλεπεις τα περισσοτερα σχολια ειναι μαγκωμενα, και συνηθειας... "πωπω, φοβερο επεισοδιο (την θεωρια την κανουμε τουμπεκι ψιλοκομμενο), τρελαθηκα με την ερμηνεια του λοκ και τα.. κουστουμια των σαολιν μοναχων..."

 

σαολίν!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!! :lol:

 

Δικές μου απορίες (ή μάλλον πράγματα προς απάντηση):

 

1. Τί εννοεί η βρωμοτζουλιέτ ότι it worked, ενώ πριν από 5 λεπτά έλεγε άλλα? Επίσης, ήταν ανάγκη να μην έχει πεθάνει και να ξαναζήσουμε το θάνατο της? Έλεος δηλ!

2. Who is Ριχάρδος??????? Έτσι όπως το είπε ο Κώστας, για αλυσίδες και τέτοια, βγάζω το συμπέρασμα ότι ο κώστας τον είχε αλυσοδέσει, αλλά ο Τζέικομπ τον ελευθέρωσε και φυλάκισαν τον Κώστα,μέχρι που αυτός απελευθέρωθηκε, κλείστηκε ο Τζέικομπ στην καλύβα, αλλά ο Κώστας βρήκε την loophole.. Ε? Έτσι δεν πάει?

3. Τώρα που η Ιλάνα έμεινε μόνη της, θα κάνει παρέα με τον Λυπίδη?

4. Η Σαν θα συνεχίσει να ρωτάει όλη την ώρα "where is Jin"? και "μήπως και τον είδατε" κτλ, μια και για 2 ολόκληρα επεισόδια το βούλωσε επιτέλους?

5. Ο Τζέικομπ θα χρησιμοποιήσει το σώμα του Σαϊντ??? Καλά.. αν γίνει ΚΑΙ αυτό, θα τους πάρω με τις ντομάτες....!

6. Ο σαολίν από πού ξεφύτρωσε? Αυτοί οι hostiles τελικά, τί σόι ράτσα είναι? Άσπροι, μαύροι (θυμάστε τη μαύρη που έκανε πειράματα με τον Γουόλτ?), σχιστομάτηδες, μουστακαλήδες και δεν συμμαζεύετα....... Κουτσοί, στραβοί, στον Άγιο Παντελεήμονα..

7. Γιατί στην 815 δεν είναι η Άννα Λουσία,η Λίμπυ και κάποιοι άλλου που μου διαφεύγουν τώρα, ενώ είναι ο Ντές,που δεν θά πρεπε να είναι?]

8. Αυτό το alternate σύμπαν (όπου η 815 προσγειώνεται κανονικά) επιδίωκαν οι Γουίντμορ και Χόκινς?????? Ήθελαν δηλ. να καταστραφεί το νησί?

9. Δεν μου έρχονται άλλα αυτή τη στιγμή..

 

Εμένα πάντως μου άρεσε, αν και καταλαβαίνω το ότι κάποιοι απο εσάς ξενερώσατε, γιατί όντως φαίνεται σα να άλλαξε προσανατολισμό η σειρά.. Αλλά! Ας περιμένουμε και τα υπόλοιπα επεισόδια.. Who knows?

 

Edit: έσκασα στα γέλια όταν ρώτησαν τον κακό "who are you?" και σκεφτόμουν, να, τώρα θα το πει "I am Kostas"! LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πάρα πολύ καιρό θα γράψω στο φόρουμ...

Απο τη στιγμή που η αίσθηση που μου άφησε στο τέλος ήταν, " ε αντέ και μαμήσου Λοστ που ασχολούμαι τόσα χρόνια και μου έχεις φάει τα συκώτια και μένω μαλάκας κάθε φορά αλλά θέλω τώρα αμέσως κι άλλο τα επόμενα επεισόδια κι άλλες 23 σεζόν κι ας με κάνεις παρανοικό από το κάψιμο"...(με μία ανάσα όλα αυτά), τότε είμαι ικανοποημένος και μ'αρεσε. Ούτε θα μπώ στον κόπο να κάνω ανάλυσεις, και γιατί το πάνε έτσι κι όχι αλλιώς, και άμα το κάναν με άλλο τρόπο θα ήταν πιο αληθοφανές και πιστευτό...Δεν έχει νόημα...

Αυτο το "κακό" το δημιούργησε μόνο του το Λοστ από το 1ο επεισόδιο... Όταν έχεις κάνει όλο τον κόσμο φανμπόη σου, έναντίον ή υπέρ, και τρέχυν όλοι να βγάλουν άκρη με θεωρίες επί θεωριών, αυτά παθαίνεις... έχουν ειπωθεί και γραφτεί τόσα σενάρια που θα μπορούσε να παίζεται Λοστ κάθε μέρα κι όλη μέρα για τον αιώνα τον άπαντα... Και αυτό έιναι το μεγάλο κατόρθωμα των δημιουργών του βεβαία..Κι ότει ίσως είναι και η καλύτερη σειρά ever (fanboy που λέγαμε)

Βέβαια με όλα αυτά, σίγουρα η τελευταία σεζόν δεν θα αφήσει κανέναν ικανοποιημένο γιατί ,ενώ μπορεί και πιστευώ ότι θα την τελειώσουν κορυφαία, όλοι μα όλοι θα λένε τι άλλο θα μπορόυσε να έχει γίνει... Στο τέλος ελπίζω να μπορόυμε να αποστασιοπειθούμε λίγο και να δούμε όλη τη σειρά στο σύνολο χωρίς όλα τα υπόλοιπα και τότε θα κρίνουμε ότι είναι η γαμηστερ-τιτανο-τεραστιο-σουπερ-ντούπερ-ουαου-γεια χαρα-φιλάκια ρουφηχτά-οοο σουλτάν σειρά και τηλεοπτικό φαινόμενο τον επόχων.

Βέβαια χωρίς όλα αυτά δεν θ ήταν ποτέ το Λοστ που όλοι γνωρίζούμε και αγάπαμε ( να μισούμε)...Ή θα ήταν, σε κάποιο άλλο σύμπαν; Άμα δεν είχαμε δει ποτέ Λοστ;

Αυτά..Πάντα φιλικά...

 

 

Υ.Γ. Και μιά απορία καθότι δεν παρακολουθώ τα φόρουμ πλέον για το Λοστ...Το Κώστας για τον Ζωντανό-Λοκ από πού βγήκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον βλεπω τις 1ες αντιδρασεις ας θυμισω ποιος ειχε φαγωθει "Ποσο καλυτερο ηταν το Γουιντμορ εναντιον Μπεν" και "ποσο αργα ειναι για ρεσετ" και ας πω ΣΑΣ ΤΑ ΕΛΕΓΑ

 

πΑΜΕ ΤΩΡΑ Ειμαι πολυ ευτυχισμένος!!!

Απαντηθηκε η απορια μου

αν ειναι του Λοκ τα μαχαιρια!!!

Nαι ειναι!!!Χαχα, χαζομαρα αλλα εμενα μου ειχε κολλησει γιατι νομιζα δεν θα το μαθαιναμε ποτε

Επισης απαντηθηκε τελικα αν ο Κωστας και το Τερας ειναι το ιδιο πραγμα

 

Λετε να εχουμε Supernatural φαση ενας σε καθε σωμα Σαγιντ-Λοκ?

Αν και ο Τζεικομπ ειχε γραψει στο σημειωμα οτι δεν πρεπει να πεθανει ο Σαγιντ.

 

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΣΠΟΙΛΕΡΣ πχ οτι η σεζον θα ειναι

σε παραλληλα συμπαντα

μου χαλασε την εκπληξη.

ΠΑΝΤΩΣ ενω ειχαν αρκετη αγωνια και ηταν ωραια τα επισοδεια, μπορω να πω οτι

το υπερφυσικο στοιχειο και τα παραλληλα συμπαντα με ξενερωσαν απιστευτα και οι μετενσαρκωσεις κτλ

Το ιδιο και η νεα δομη της σεζον, θεωρω οτι ειναι ασκοπο να την παρακολουθησω αυτη την παραλληλη ζωη ΕΚΤΟΣ αν τελικα και καλα δειξουν πως οτι και να γινοταν θα ηταν προοδος που λεει και ο Τζεικομπ αλλα η κατάληξη θα ειναι να γυρνανε στο νησι

 

 

Παρεπιπτοντως, γαματο το νεο ηχητικο οταν αλλαζουμε σκηνικο(καταλαβαινετε τι εννοω). Ακουγεται ο γνωστος μακροσυρτος ηχος αλλα καπως μπερδεμενος. Μου θυμιζει Dark Knight που λεγανε οτι επιτηδες ειχαν μπερδεμενη μουσικη για να μην συνδεει ο κοσμος τον Μπατμαν με ηρωικη καθαρα μουσικη και ετσι να μην φαινεται 100% καλος

 

Παρακατω θα γραψω μερικες απαντησεις σε ποστ παιδιων για να μην τις ξεχασω, δεν εχω διαβασει σχολια, ειμαι στην σελ 31 οποτε αμα το εχετε συζητησει μετα αφηστε τις, θα τις κανω εντιτ μολις τελειωσω

 

Kαποιος ειπε οτι ειναι ιδιο timeline, αλλη στιγμη. Δεν παιζει γιατι στο 2004 το νησι ειναι βυθισμενο και στο 2007 στην επιφανεια, προς το παρον κολλαει το παραλληλο. Επισης, ειπατε κατι για λεπτομεριες. Λογικο. Αν δεν χτισαν ποτε το χατς και δεν γινανε ολα οπως στην αρχη, τοτε ο Ντεσμοντ δεν ειχε λογο να παει, ο Χερλευ δεν ενιωθε γκαντεμης, ο Μπουν δεν ειχε την Σανον, ειπαμε, αλλη εκδοχη.

Τελος για τον Ριτσαρντ, εγω τις αλυσιδες τις δεχομαι και μεταφορικα(αλυσιδες του Τζεικομπ που τον ειχαν σκυλακι, τωρα μπορει να γερασει) και κυριολεκτικα(ο Ριτσαρντ να ηταν δουλος στο δουλεμπορικο ή φυλακισμενος στο δουλεμπορικο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ (ή θέλω να πιστεύω) ότι το ένα από τα δυο timelines θα τελειώσει με το τελος της σειράς, λογικά αυτό πάνω στο νησί (όλοι πεθαίνουν, το νησί βυθίζεται κλπ). Το άλλο θα είναι πλέον το μοναδικό, εναλλακτικό, μεν, αλλά εντελώς πραγματικό. Το τι θα συμβεί μεταξύ των πρωταγωνιστών, δεν το γνωρίζω, φαντασία να χει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλασιά που έφαγα τώρα...

 

 

ο Χέρλι είπε στο αεροπλάνο ότι "είμαι ο πιο τυχερός άνθρωπος στη γη" και είναι ο ιδιοκτήτης του Chicken τάδε, άρα όλα του πήγαν καλά.

 

 

άρα;

 

Έχει δίκιο η Τζούλιετ, δούλεψε η ανατίναξη, άλλαξαν πολλά στο μέλλον.

'Αλλωστε, έσκασαν τη βόμβα στο εργοτάξιο το 1977 και βρέθηκαν στην ανατιναγμένη καταπακτή το 2007 !!!

 

 

 

Η βόμβα

 

 

έκανε αντίδραση με το μαγνητικό πεδίο. Άκουγα προχθες το αφιέρωμα στον sfaira για το λοστ και είπαν κάτι καλό. Ο Ντέσμοντ, την βόμβα πυροδότησε με το κλειδί στο υπόγειο. Αν κάτι πήγαινε στραβά, θα κατέφευγαν στο 2ο σχέδιο (πλην ομως με αβέβαιο αποτέλεσμα).

 

Τελικά όμως, η ιστορία άλλαξε, ο Ντέσμοντ δεν πήγε στο νησί και την μελλοντική ανατίναξη την έκανε άλλος, η Τζούλιετ μάλλον.

 

 

 

 

Βέβαια θα συμφωνήσω με αυτούς που λένε:

Τι σχέση έχουν τα μοναδικά ηλεκτρομαγνητικά πεδία του νησιού, με τις θεότητες κτλ;;;; Απλά σύμπτωση;;;;;;!!!!! αστείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μελοντι, σορρυ αν στην σπαω αλλα αυτα για το κλειδι και τον Ντεσμοντ τα λεγαμε απο περσυ και μαλιστα λεγαμε οτι παιζει να ειχαν κανει απο τοτε μινι time travel

 

 

 

Κιου, αυτο για την Τζουλιετ, ειναι και δικη μου απορια?Απο που?Θα την βαλω στο spreadsheet

 

Sheik ωραιος μαν, μου αρεσει. Δεν ξερω αν θα γινει αλλα μου αρεσει. Ολοι υποθετω βλεπαμε οτι καπου θα ενωθουν και νομιζω οτι χωλενεις καπου στους χρονους(δλδ ποτε γινεται κατι στο ενα και ποτε στο αλλο) αλλα αυτο το real time

interaction μεταξυ των 2 συμπαντων μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σαν εξηγηση για οτι συμβαινει στο νησι. Αντε και καποιος να γιατρεψει την Ροουζ

Και για να στο συνεχισω, απο το 1ο-1ο κυκλο, ειχαμε δει ποτε το πραγματικο σωμα του Κριστιαν?Οχι.Μηπως λοιπον...

 

 

Aλλα φιλαρακι φοβαμαι οτι δεν θα γινει γιατι θα τους χαλασει τους "χαζο θεους" που πανε να φτιαξουν. Η θεωρια σου ΝΑΙ, ειναι pseudo-scifi

 

 

Να σημειωσω κατι, πειτε μου αν νιωθετε το ιδιο. Οσο πλησιαζει το τελος, δεν θελω να το πολυσυζηταω. Δεν με νοιαζει ρε παιδι μου να μου πει καποιος μια γαματη θεωρια γιατι αν βγει αληθινη θα εχω χασει το στοιχειο της εκπληξης.

Μονο αποριες, σε φαση "Γιατι αυτο?" "Δεν προσεξες που εκει και εκει?Γιαυτο"

 

---------- Προσθήκη στις 23:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:05 ----------

 

Ασχετο. Και αν το φερετρο ειχε οντως χαθει και στην κανονικη ροη?Αφου δεν ειδαμε το σωμα του Κριστιαν, μονο ενα φερετρο. Μηπως δεν ηταν μεσα ο Κριστιαν?

Αλλα θα μου πεις, τοτε πως ο Κωστας εγινε Κριστιαν...

 

 

Ρε μαγκες, κοιταω το doc μου και κατι μου διαφευγει. Τελικα εκεινες τις ρημαδες τις προμηθειες ΠΟΙΟΣ ΣΚΑΤΑ τις εριχνε και γιατι ήταν Νταρμα ολα?

Η Νταρμα ξεκλιρηστηκε, οι Αλλοι μπορουσαν να πηγαινοερχονται, προμηθειες ποιος εριχνε στα κρυφα και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...