Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ρε μαγκες' date=' κοιταω το doc μου και κατι μου διαφευγει. Τελικα εκεινες τις ρημαδες τις προμηθειες ΠΟΙΟΣ ΣΚΑΤΑ τις εριχνε και γιατι ήταν Νταρμα ολα?

Η Νταρμα ξεκλιρηστηκε, οι Αλλοι μπορουσαν να πηγαινοερχονται, προμηθειες ποιος εριχνε στα κρυφα και γιατι?[/quote']

 

υποθέτω οτι αφού:

ο jacob ήθελε τους Losties στο νησί,

οι άλλοι εκτελούσαν τις εντολές του Jacob,

οι άλλοι είχαν πρόσβαση πήγαινε έλα στο νησί,

 

ότι τις πετούσαν καποιοι από τους αλλους για τους Losties.σήμα darma είχαν για το ξεκάρφωμα μάλλον.

 

από την άλλη μπορεί να τις έκανε summon κανάς θεός (πφφφφφφ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πλεον δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα.Το μονο που μου εκανε μπαμ και ειμαι 1000% σιγουρος ειναι οτι

 

ο ντεσμοντ στο αεροπλανο ειναι ο ντεσμοντ που ξερουμε και οχι ενας αλλος ντεσμοντ με διαφορετικη ιστορια.Ημουν σιγουρος οτι θα πεταξει καποια ατακα στον Τζακ για το νησι η κατι τετοιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το επισοδειο με μια λεξη

WTF!

 

 

 

Στο 1ο επισοδειο πραγματικα δεν απαντηθηκε σχεδον τιποτα, εστρωσε βεβαια τον δρομο για γαματη τελικη σεζον

 

 

Το παραλληλο συμπαν στην αρχη δεν μου αρεσε , αλλα σιγα αρχισε να γινεται πολυ ενδιαφερον!!

 

Απο οτι φαινεται στο παραλληλο συμπαν εχουν αλλαξει πολλα!

 

1)Τι κανει ο Ντεσμοντ στην πτηση?

2)Ο Χιουγκο ειναι τυχερος, λογικο γιατι το νησι εχει βυθιστει, δεν εχει ακουσει ποτε τους αριθμους (Αλλα πως κερδισε το Λοττο? με ασχετους αριθμους? :P)

3)Ο Τσαρλυ θελει να αυτοκτονησει?

4)Η Κλαιρ τελικα θα δωσει το παιδι για ιοθεσια?

 

Μονο λιγα απο τα σηματνικα του παραλληλου συμπαντος, μπορουν να το εξελιξουν απιστευτα! και να εχει γενικα απιστευτη καταληξη,

 

 

Τωρα στο νησι, απλα επιβεβαιωθηκαν καποιες υποψιες, πχ ο Λοκ-Κωστας ειναι ιδιο προσωπο με τον καπνο

 

Ειδαμε επιτελους το εσωτερικου του Ναου, υποτιθεται εκει ειναι ΄΄το τελευταιο ασφαλες μερος στο νησι'' οπως ειχε αναφερθει πριν πολλα επισοδεια

 

 

Ξεκινησε ΓΑΜΑΤΑ, πολλα νεα μετωπα καμια απαντηση, αντε να δουμε ποτε θα αρχισει να ξεμπλεκει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάαααλιιιιστααααα.........

 

Χμ.

 

Μάλιστα.

 

 

Χμ.

 

 

 

Δηλαδής:

 

 

Ερώτηση: Τι είναι ο καπνός;

Απάντηση: Η κανονική μορφή του Κώστα.

Σχόλιο: Τόσο μαλακία που δεν το σχολίασε σχεδόν κανένας. Ή περιμένουμε και περαιτέρω εξηγήσεις; Όχι φυσικά. Ο Κώστας είναι. Μα φυσικά. Πως δεν το σκεφτήκαμε από την αρχή; Τι χαιβάνια Θεέ μου...

 

 

Λοιπόν δείτε τώρα ποιο είναι το πρόβλημα:

 

 

Ας πούμε ότι οι σεναριογράφοι είχαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ στο μυαλό τους ότι η σειρά τελικά θα κινηθεί σε μυθολογικά/θεολογικά επίπεδα και όχι σε ψευδο-επιστημονικές απαντήσεις. Τότε: Η πρώτη σεζόν που μας δείχνει μόνο και μόνο επιβίωση είναι κοινώς γτπ. Όλες οι υπόλοιπες σεζόν που μπλέκουν χρονομηχανές, λούπες στον χρόνο, κβαντική φυσική, φυσικούς που βλέπουν το φως να καμπυλώνεται κάπως στο νησί, πάνε άπατα. Αν το μεγάλο τους εύρημα είναι ο συνδυασμός αυτών των 2 πραγμάτων (επιστήμη & θρησκεία), τότε δεν με εκπλήσει σαν εύρημα. Ας είναι.

 

 

Και όχι μόνο αυτό:

 

 

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να σηματοδοτήσει η βόμβα την αρχή του εναλλακτικού σύμπαντος. Εφόσον δεν έγινε τίποτα απολύτως πέρα απο το να ξαναβρεθούν οι Λόστις στο κανονικό τους χρόνο. Γιατί δεν ξεκίνησε το εναλλακτικό σύμπαν όταν ο Ντες δεν πάτησε το κουμπί; Ή όταν γύρισε ο Μπέν τον τροχό; Συνεπώς η εναλλακτική πορεία των πραγμάτων είναι άσχετη με την βόμβα, και γενικώς άσχετη με ότι είδαμε μέχρι τώρα, απλά είναι ένα μεγάλο what if το οποίο εξελίσεται παράλληλα. Θα μπορούσαμε να το βλέπουμε και στην τρίτη σεζόν για παράδειγμα. Ας είναι.

 

 

Επίσης:

 

 

Ο φίλτατος κόνακ έχει δίκιο. Δεν υπάρχει πλέον λόγος για θεωρίες, απο την στιγμή που μπλέχτηκαν θεόητες στο παιχνίδι. Αισθάνομαι ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ διότι ΟΛΑ όσα γίνανε τόσες σεζόν σε σχέση με την επιστήμη δεν θα εξηγήσουν τίποτα απολύτως. Δεν γινόταν για κάποιο λόγο. Άσχετα εντελώς. Σχέδιο των Θεών. Μακάρι να βγω ψεύτης.

 

 

Είμαι κουρασμένος και λίιιγο ψιλοαπογοητευμένος. Επίσης πρέπει να έπαθα ανοσία στα clifhanger και δεν μου έκανε τίποτα το φινάλε. Ελπίζω πλέον στο επόμενο επεισόδιο στο οποίο μας δήλωσαν ότι δεν θα μιλάμε για τίποτα άλλο πέραν του Λόστ. Άντε να δούμε. Για το καλό και μόνο θα μαζέψω τις απορίες του επεισοδίου έτσι όπως κάναμε πάντα, αν και δεν ξέρω... κάτι με τρώει. Τέλςο πάντων. Ιδού:

 

 

 

1. Γιατί μόνο ο Χέρλυ βλέπει τον Ιάκωβο?

2. Τι εννοούσε ο Κώστας όταν είπε στον απέθαντο χαίρομαι που σε βλέπω χωρίς αλυσίδες?

3. Τώρα που ο Σαγίντ έγινε καλά θα γίνει και αυτός κακός όπως είχε γίνει ο Μπέν όταν τον κάναν καλά μικρό?

4. Ποιο είναι το σπίτι του Κώστα που θέλει να πάει ο Κώστας?

4. Γιατί τα νερά ήταν βρόμικα? Λούστηκε μέσα ο Έκο?

5. Γιατί αρίθμησα 2 φορές το 4?

6. Θα αριθμήσω και το 5, δύο φορές?

7. Γιατί η Τζούλιετ ενώ έχει μεγάλα βυζιά πέθανε?

8. Γιατί ενώ και ο Σαγίντ πέθαινε, όλοι τρέχαν μόνο για την Τζούλιετ? Επειδή ο Σαγίντ έχει μικρά βυζιά?

9. Αφού ο Τζόν Λένον πέθανε, τι δουλειά έχει μέσα στον ναό?

10. Γιατί ο Λου-Καν με τον Τζόν Λένον συμπεριφέρονται σαν την Μαρούσκα με την Ντένη?

 

Και η απάντηση σε όλα: (Προσοχή, μην την διαβάσετε αν δεν θέλετε να μάθετε το τέλος του Λόστ)

 

 

Ο Θεός το έκανε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ήταν, πρώτες σκόρπιες σκέψεις:

 

Πρώτον:

 

Ποιός μαλάκας μπήκε να θεραπεύσει τη διάρροια στο συντριβάνι;:lol::lol::P:p

 

 

2.

 

Συμφωνώ σε πολλά με τον konnak, αλλά έχουν καταφέρει να χωρίσουν τους φανς σε men of science -men of faith και αυτό ειναι μεγαλη επιτυχία αν το υποστηρίξουν και το αιτιολογήσουν ορθά ως το τέλος. Προσωπικά πάντως με απωθεί το faith κομμάτι όσο παραμένει ασύνδετο με το science. Ίσως είναι επί τούτου ασύνδετο, για να δημιουργήσει αυτό το ρήγμα στη σκέψη και να σε αναγκάσει να υποστηρίξεις μια κατεύθυνση εξήγησης.

 

 

3.

 

Δεν νομίζω πως τα timelines θα ενωθούν τελικά, απλά κάποια στιγμή θα σταματήσουν σε ένα cliffhanger στο boring universe και θα το τελειώσουν στο φινάλε - θα δούμε αν θα επέμβουν πάλι οι off-the-island-others

 

 

4. χαρακτήρες:

 

O γιαπωνέζος είναι λίγο καρικατούρα για το Lost δεν μπορώ να πω πως τον συμπάθησα, ο Μπεν σα να αλλάζει πουκάμισο πάλι,απελευθερωμένος από το -ψεύτικο τελικά- φάντασμα της κόρης του ελπίζω να αρχίσει να μηχανορραφεί πάλι. Πάλι το man of science-man of faith στην σκηνή Τζακ-Λοκ , πολύ καλοί.

 

 

Γενικά μπήκαμε στο κλίμα,

 

βλέπουμε πάνω κάτω και ποιός είναι ο επερχόμενος πόλεμος στον οποίο θα παίξουν ρόλο, αλλά δεν έχουμε players. Όλοι με τον Τζέηκομπ είναι στην ουσία κι ο Μπεν μόνος και αναξιόπιστος σαν οπαδός είτε του Κώστα ή του Τζέηκομπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Σελερζ ακου να μαθαινεις.

 

 

1. Γιατι αυτος βλεπει τους dead people!

2. Εχουν ξανασυντηθει άρα χμμμ θα μαθουμε καποια στιγμη :P (καποια σχεση με το black rock θα εχει)

3. Πιστευω πως ναι και το συνδεω με 2ο 4ρι.

4α. Μαλλον ο ναος.

4β.. Τα νερα ήταν βρόμικα μάλλον γιατί πεθανε ο jacob.

7. Το μεγαλυτερο λαθος του Λοστ..

8. Το νινι καραβια σερνει..

 

---------- Προσθήκη στις 00:43 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:39 ----------

 

Αααα

 

 

Σιγουρα παιζει παραλληλο συμπαν;

Δλδ. καποια στιγμη στη 2η σαιζον ελεγα πως κανεις δεν εχει λογο να φυγει απο το νησι γιατι οι ζωες ολων ηταν γτπ.. Μήπως οι σκηνες αυτες υπάρχουν απλως και μονο για να δωσουν ενα εναλλακτικο story στο κοινο;

ή μηπως λεω μα..ιες και εχουν καποια ιδιαιτερη σημασια για την εξελιξη της σειρας και ζουν οντως σε ενα παραλληλο συμπαν..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε συ Chrisxxx... Μα θα έσκαγα.

 

Άσχετο:

 

 

Όλοι αυτή η τσακαλοπαρέα μέσα στον ιερό ναό της μεταμορφώσεως του Σωτήρως είναι απο τους Others? Είναι αυτοί που συνέχεια έλεγε ο Μπέν, τους έστιελα στον ναό και τους έστειλα στον ναό? Δηλαδή αυτοί σαν Λίντερ έχουν τον Μπέν ακόμα και όχι τον Σογκόκου. Σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου θυμηθείτε ότι κάποια fanboys θα πούνε ότι το ABC έβγαλε την επιστήμη από το Lost γιατί θα κολλούσε το σύμπαν (lol, σε παραλληλισμό κάποιου δημοφιλούς θέματος).

 

Δεν ξέρω παίδες, για μένα νιώθω σαν να τελείωσε το Lost σήμερα, την πρώτη ξενέρα την είχα φάει στο φινάλε της προηγούμενης σεζόν, απλά ήθελα να ήμουν σίγουρος ότι δεν είναι κάποιο τρικ που θα υπερπηδηθεί - και πηδήχτηκε. Το επόμενο επεισόδιο πχ. μου φαίνεται αγγαρεία. Είναι και Kate-centric, γάμα τα. Σα να έχω χάσει το πρωτάθλημα και να παίζω τελευταία αγωνιστική μέσα με τον Πανθρακικό ένα πράγμα.

 

Πάντως τα τζιμάνια οι "δημιουργοί" ήταν πολύ συνεπείς σε ότι έχουν πει ως τώρα. Έχουν κατά καιρούς πει ότι

  • Δεν θα υπάρξει time-travel στη σειρά
  • Όλα θα εξηγηθούν με επιστημονικό/ψευδοεπιστημονικό τρόπο
  • Δεν παίζουν θεοί στο νησί
  • Δεν θα υπάρξουν εναλλακτικά σύμπαντα (το θυμάμαι χαρακτηριστικά και πρόσφατα αυτό, γιατί τους είχαν ρωτήσει όταν και εμείς διακρίναμε πιθανές ομοιότητες με Donnie Darko)
     
     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε σου περναει δηλαδη απο το μυαλο γιατι οτι ακριβως αρνηθηκαν τελικα αυτο προεκυψε?

Μπορουσαν να το πανε με 1002 αλλους τροπους και τελικα εβαλαν μεσα οτι ακριβως ελεγαν οτι δεν υπηρχε οταν τους ρωτουσαν. Δεν τους εχω για τοσο βοδια ωστε να κανουν τετοια μαλακια και να κρεμασουν τους εαυτους τους και να γινουν ρεζιλι κανοντας ΑΚΡΙΒΩΣ οτι αρνηθηκαν. Υπηρχαν ενα σωρο διεξοδοι.

Οταν τους ειπαν το ιδιο πραγμα που λες κι εσυ τωρα, ειπαν οτι "πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στο τι λεμε και τι οχι" απο την αποψη οτι αν τα παραδεχονταν αυτα απο την 2η σαιζον, η τηλεθεαση θα ηταν ακομα χαμηλοτερη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, διάβασε τώρα τι είπαν σε ερωτήσεις μετά το Premiere και πες μου αν σε καλύπτουν από δημιουργικής πλευράς.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΙΘΑΝΑ SPOILERS (όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια)

http://spoilerslost.blogspot.com/2010/02/latest-from-docjensen-damon-and-carlton.html#axzz0eW7Usqb7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@guido

Δεν στεκει αδελφε. Απλα μαλλον το ξεχασαν. Να εγινε "για ξεκαρφωμα" παρα ειναι αυθαιρετο

@imr

Για Ντεσμοντ. Αλλος ενας μαν,

νεο συμπαν, αλλος ενας τυχαιος στην πτηση

 

@Σελλερς

 

Για το γιατι εγινε αυτο λογω βομβας. Ντονι Νταρκο φιλε μου. Και μονο οτι καποιος που δεν ανηκε σε εκεινη την εποχη εκανε μια κινηση ελευθερης βουλησης δημιουργησε αλλο συμπαν

 

Οσο για το Ριτσαρντ, την αποψη μου την ειπα

ειτε οι αλυσιδες ειναι μεταφορικες=δεσμα του Τζεικομπ ειτε κυριολεκτικες=τον ειχαν αλυσοδεμενο στο Μπλακ Ροκ

 

 

Εσεις δεν γουσταρατε Τζεικομπ-Κωστα και reset?Παρτε τα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο αρθρο του konnak φαινεται οτι σκεφτομαστε προς τη σωστη κατευθυνση.

Επισης η θεωρια του sheik φαινεται την ειχαν κιαλλοι αλλα -δυστυχως για μενα-αποτι λενε, κυριως στις πρωτες ερωτησεις, οι σχεσεις

των 2 συμπαντων

μαλλον θα ειναι συμβολικες παρα κυριολεκτικες.

Κριμα γιατι μου αρεσε σαν ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο αρθρο του konnak φαινεται οτι σκεφτομαστε προς τη σωστη κατευθυνση.

Επισης η θεωρια του sheik φαινεται την ειχαν κιαλλοι αλλα -δυστυχως για μενα-αποτι λενε, κυριως στις πρωτες ερωτησεις, οι σχεσεις

των 2 συμπαντων

μαλλον θα ειναι συμβολικες παρα κυριολεκτικες.

Κριμα γιατι μου αρεσε σαν ιδεα

 

 

Αν συμβαίνει αυτό και είναι συμβολικές, τότε όλο αυτό το παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται τρελό filler του στυλ, τελειώσαμε με τα fb τελειώσαμε και με τα fw, τώρα με τι θα γεμίσουμε το επεισόδιο? Έτσι και το Κέιτ-κέντρικ επεισόδιο μας δείνχει κυνηγητό της Κέιτ και πως ξεφεύγει κ.λ.π παίζει να πηδάω σκηνές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ο Λοκ ειπε στον Ριτσαρντ αυτο με τις αλυσιδες επειδη ο Ριτσαρντ ειναι ο καπνος,οταν επιτιθεται ο καπνος ακουγονται και αλυσιδες!!!!!.... παρατραβηγμενο:-D

 

Παντως το μπαμ θα γινει οταν αρχισει να παιζει μπαλα ο Κριστιαν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...