Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να είναι ο jacob και ο κώστας αποτέλεσμα πειραμάτων της dharma δεν παίζει ε?Επίσης έχω την απορία ακόμη μήπως και οι δύο μπορούν να πάρουν τη μορφή του καπνού... όλα αυτά σε μια προσπάθεια να μη δεχτώ κι εγώ το θέμα θεοτήτων.. Αλλά μετά να μου πεις που κολλάνε οι κύκλοι και οι ιστορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

Το ρεσετ εχει απιστευτο υλικο, δεν ειναι μονο οτι εφτασαν σωοι εχει αλλαξει η ζωη ολων

 

Ο Τζακ δεν θυμηθηκε τον Ντεσμοντ στο αεροπλανο.

Αρα δεν ειχαν συναντηθει ποτε στο σταδιο σε εκεινο το συμπαν?

 

Κατι μου λεει οτι θα εχει επηρεαστει η ζωη τους πολυ πριν την πτηση με το ''reset''

 

 

 

 

Το μονο καλο ειναι οτι αν θελουν να απαντησουν ολες τις ερωτησεις στην σεζον θα ειναι ολα τα επισοδεια γαματα, καθε επισοδειο πρεπει να εχει μια αποκαλυψη (πολλα θελω ε? μαλλον ολα στο τελος θα τα μαζεψουνε :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βιαζεστε...

 

 

καμια σεζον δεν παει απατη...

 

συνεχιζομενη ιστορια ειναι...

 

το οτι υπαρχει time travel δεν κανει απαραιτητο να το παει η σειρα σε επιστημονικες απαντησεις....

 

αλλωστε ηδη εχουν δωθει ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ!

 

απλα σου δινει και καινουριες αποριες...δηλαδη κ@υλα!

 

η κεντρικη ιδεα ηταν και ειναι μια... ΤΟ ΝΗΣΙ!

 

τωρα για την πρεμιερα ειλικρινα καποιοι τα ειπατε ολα...ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ

 

nothing is irreversible....it worked....you all dissapointed me...It's good to see you out of those chains...we lost your father...το νησι στον βυθο ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ... ΤΗΣ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΗΣ!!!

 

α και οσο για τα παραλληλα συμπαντα κλπ...δεντο χω ξεκαθαρισει φυσικα στο μυαλο μου αλλα δεν ειναι ετσι στεγνα ενα παραλληλο συμπαν...ΣΤΑΝΤΑΡ το ενα επηρεαζει το αλλο...

 

 

KaizerSoze η πιο λογικη απαντηση για τις προμηθειες ειναι....Eloise Hawking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο.

 

Όσο κοιτούσα το ρικάπ, στο σημείο που ο Φάραντει κατεβαίνει στο hatch για να δει τι γίνεται, έτσι όπως κατεβαίνει απο το ανσασέρ κάνει ένα γρήγορο πέρασμα η κάμερα και στον τοίχο έχει κάτι σαν γκράφιτι που γράφει 108. Το ξανασυζητήσαμε? Κουφό ε? (37:40 - 37:42 στο επεισόδιο του ρικάπ)

 

Πωωω, τι καλά να μην τα παρατήσουν εντελώς όλα αυτά ρε γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ελεγα να τα δω ολα μαζι το ειδα (το "Lost 6x01&02 - LA X" το αλλο με το "00" δεν καταλαβα τι ειναι και δεν...)

 

 

η δικη μου απορια ειναι η αλλη πως το ξερει οτι "πετυχε" ;;;;;;; γιατι αυτη ειναι απο παλια στο νησι... ρε μηπως το πανε στο πεπρωμενο και οτι και να κανουν παλι με καποιο τροπο θα την "ξαναπατησουν" ; τεσπα...θα δουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθει σεντονι

 

ρε παιδες απορω πως περιμενατε επιστημονικες (η εστω ψευδοεπιστημονικες) εξηγησεις, τον καπνο δεν τον ειδατε στο πρωτο επεισοδιο? ηδη απο τον πρωτο κυκλο η σειρα εδειχνε οτι επαιζε πολυ το μεταφυσικο στοιχειο (προφητειες για τον ααρον και πολλα αλλα). μη συνεχισω για πραγματα που προστεθηκαν αργοτερα, οπως για επικοινωνιες με νεκρους, ατομα που δεν γερνανε κτλ.

 

ενας απο τα βασικους αξονες που βασιζεται η σειρα (εκτος φυσικα απο το destiny vs free will) ειναι και αυτος του science (τζακ) vs faith (λοκ). ποσες φορες ακουστηκε στη σειρα αυτο το περιφημο leap of faith? δεν εχω παρακολουθησει αναλυτικα τι εχουν πει οι δημιουργοι κατα καιρους αλλα την παρομοιωση του λοστ με το star wars την βρηκα πολυ πετυχημενη. λογικες εξηγησεις δινονται στο μετρο του δυνατου αλλα απο ενα σημειο και μετα πρεπει να δεχτεις οτι υπαρχει the force και τελος, παραμυθι ειναι (και γιαυτο ειναι και ενδιαφερον)

 

ειμαι σιγουρος οτι οι δημιουργοι το πιο ευκολο θα ηταν να πλασουν μια ψευδοεπιστημονικη θεωρια της πλακας (στυλ time-loop theory) αντι να παρουν το δρομο που πηραν (μια μιξη δηλαδη μεταφυσικου και επιστημονικου). Και αυτο γιατι για να γινει πιστευτη η μιξη θελει πολυ περισσοτερη δουλεια απο μια εξηγηση στυλ donnie darko. αν καποιος απλα μου διαβαζε το σεναριο του λοστ θα το θεωρουσα μεγιστη ηλιθιοτητα. το γαματο με αυτη τη σειρα ειναι πως ο τροπος που τα εδωσε ολα αυτα τα εκανε πιστευτα και ενδιαφεροντα (φυσικα καποιοι ξενερωνουν με τους θεους αλλα μιλαμε παντα για τη συντριπτικη πλειοψηφια). Για μενα οποιος περιμενε επιστημονικη εξηγηση εχασε μεγαλο μερος απο το νοημα της σειρας. Καταλαβαινω καποιους που νιωθουν cheated και ισχυριζονται πως (οπως στο carnivale πχ) οι δημιουργοι θα επρεπε εξ αρχης να ξεκινησουν τη σειρα με το πλανο που παιζει στο τελευταιο επεισοδιο του 5ου κυκλου (2 θεοι στην παραλια κτλ). ετσι ομως η σειρα θα εχανε ολη της τη μαγεια. αυτη η ταχτικη του "απομακρυνω την καμερα σε καθε σεζον ωστε να αποκαλυπτεται μεγαλυτερο μερος της συνολικης εκονας" σε κανει να ταυτιστεις με τους ηρωες.

 

ενα τελευταιο point και κλεινω. Περα απο τις διαφορες θεωριες, για μενα το λοστ ηταν και παραμενει πρωτα απο ολα μια ιστορια χαρακτηρων. ειναι απο τι ελαχιστες σειρες οπου εχει πεσει τοσο μελετη και βαθος στη δημιουργια των κεντρικων ηρωων. αυτο που με ξενερωσε στα 2 πρωτα επεισοδια της 6ης σεζον ηταν οτι οι χαρακτηρες τωρα μου εμοιασαν πιο "χαρτινοι". καταλαβαινω οτι αυτο εγινε μαλλον σκοπιμως για να μπουν και νεοι θεατες στο παιχνιδι αλλα ξανερωσα απιστευτα. απλοποιησεις του στυλ "σογιερ=conman που δερνει κοσμο ολη την ωρα" δεν ταιριαζουν στο λοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ακολουθει σεντονι

ρε παιδες απορω πως περιμενατε επιστημονικες (η εστω ψευδοεπιστημονικες) εξηγησεις, τον καπνο δεν τον ειδατε στο πρωτο επεισοδιο? ηδη απο τον πρωτο κυκλο η σειρα εδειχνε οτι επαιζε πολυ το μεταφυσικο στοιχειο (προφητειες για τον ααρον και πολλα αλλα).

Δεν πρέπει να είδες τον πρώτο κύκλο όταν έπαιζε κανονικά ή δεν θυμάσαι τις θεωρίες τότε. Λοιπόν (τα λέμε πάλι αλλά anyway), τότε, ενώ έπαιζε και η μεταφυσική εξήγηση "είναι όλοι νεκροί", "βρίσκονται σε limbo/purgatory", υπήρχαν και άλλες θεωρίες:

* είναι όλα στο μυαλό του Hurley

* είναι όλα μια συλλογική παράκρουση και είναι όλοι σε τρελοκομείο

* Το τέρας είναι μηχάνημα / nano-robots.

* Βρίσκονται στη μυστηριώδη νήσο του Βερν (όπου όλα εξηγήθηκαν με επιστημονικό και ψευδοεπιστημονικό τρόπο).

(και ήταν και άλλες, αλλά αυτές θυμάμαι χαρακτηριστικά εγώ).

 

Θυμίζω πως τότε δεν είχαμε δει το "τέρας" στην πλήρη μορφή του ή τουλάχιστο δεν νομίζαμε ότι το είδαμε, και θα μπορούσε κάλλιστα επιπλέον ο "καπνός" να κρύβει κάποιο μηχάνημα. Οι δε δημιουργοί επέμεναν (μέχρι και την 3η season) ότι έχουμε δει μόνο ένα κομμάτι του "τέρατος". Χώρια τα hints. Η Rose λέει ότι ο ήχος της θυμίζει κάτι γνώριμο, και παρατηρεί ότι ο ήχος είναι μηχανικός, η Ρουσώ το αναφέρει σαν "σύστημα ασφαλείας" του νησιού κλπ.

 

Για τις προφητείες. Πέραν του ότι μας έδειξαν ότι το μέντιουμ ήταν απατεώνας, και δεν είδαμε ποτέ γιατί ο Ααρον ήταν πια τόσο σημαντικός, η όλη θεωρία του timetravel-mindtravel μπορεί να δώσει ψευδοεπιστημονική εξήγηση γιατί κάποιος μπορεί να έχει ή να του δοθεί από άλλον γνώση του μέλλοντος. Μπορώ να δεχτώ επίσης και το ότι υπάρχουν special περιπτώσεις ανθρώπων που λόγω ταλέντου (πολύ καλή μνήμη) μπορούν να "εξάγουν" την εξέλιξη κάποιων γεγονότων (και να φαίνεται σαν προφητεία) ή λόγω μετάλλαξης ξέρω γω (σκέψου X-men).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια εξήγηση για όλα αυτά ακόμα χωρίς να είναι παράλογη αλλά αν θυμάμαι καλά την έχουν αρνηθεί:

 

Ότι έχει πέσει εξωγήινο σκάφος στο νησί άρα ο Ιάκωβος και ο Κώστας είναι εξωγήινοι με όλα τα παρελκόμενα. Τime-space-travel, αθανασία unless killed, σουπερ-ντουπερ technology like magic κ.τ.λ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το τραβήξω και λίγο ακόμα τώρα που μου ήρθε έμπνευση:

 

 

Θα μπορούσε αυτοί οι 2 εξωγήινοι να παίζουν το ρόλο του θεού δημιουργώντας ζωή στη γη.

 

Wait for it....

.

 

 

 

.

 

 

 

.

 

 

.

 

 

.

 

 

 

.

 

 

 

Με την θεωρία της πανσπερμίας

 

Και ένα ωραίο τόπικ

 

 

Από wiki:

Directed panspermia

 

A second prominent proponent of panspermia was the late Nobel prize winner Professor Francis Crick. This proposes that the seeds of life may have been purposely spread by an advanced extraterrestrial civilization facing catastrophic annihilation, or hoping to terraform planets for later colonization.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το σκεφτηκα καλα και ηθελα να σας πω την δικη μου θεωρια η οποια ειναι απλη και να μην ειναι τοσο πολυπλοκη οσο τη λεμε. Ταυτοχρονα απανταει σε πολλα ερωτηματα και η σειρα εχει συγκεκριμενο τελος.

 

 

 

Λοιπον ειμαστε στο 2007 οπου ολου βλεπουμε τον κακο να εχει σκοτωσει τον καλο μεσω του Μπεν και να οδευει προς τον ναο , που ενδεχομενος να ειναι στο σπιτι του. Προσπαθουν ολοι να τον σταματησουν , το οποιο το καταφερνουν και επειδη ο Jacob πεθανε προφανως για να ολοκληρωθει το σχεδιο του. Αφου λοιπον εξουδετερωνεται ο κακος , ο Jacob προφανως τους λεει οτι θα ξαναγυρισουν απο εκει που αρχισαν και βεβαια επιστρεφουν και ολοι οι πεθαμενοι. Αν δειτε ο Τσαρλυ ειχε πεθανει απο πνιγμο και απο πνιγμο ξαναγυρισε πισω και βεβαια ειπε γιατι με φερατε πισω?

 

Οι σκηνες που βλεπαμε μεσα στο αεροπλανο και μετα στο αεροδρομιο , που τις αναφερατε σαν "εναλλακτικο χωροχρονικο" ειναι απλα η καταληξη των ζωων των Losties αφοτου εγιναν ολα αυτα που ειπα. Δηλαδη Οπως και στον 1ο κυκλο μας εδειχναν τη ζωη του καθενος και πως κατεληξαν στο νησι , τωρα θα τελειωσει με τον ιδιο τροπο , πως κατεληξαν μετα το νησι. Ο 1ο κυκλος ασχοληθηκε πως εφτασαν στο νησι , γι αυτο εδειχνει λιγο απο το νησι και λιγο απο το παρελθον και τωρα δειχνει τις ζωωες των αλλων και πως καταληξαμε σε αυτο ( κανοντας Flashback , που στην ουσια ειναι το 2007 ).

 

Ετσι θα εξηγησουν διαφορα κατα την πορεια τως επισοδειων , ομως στο τελος θα καταληξουν οτι τελικα ποτε δεν εγινε αυτο ( η περιπετεια τους στο νησι ).

 

 

 

Τελος Ο Καπνος κανει οντως ενα θορυβο , ενα τακ-τακ . Γιατι? Θα το εξηγησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μου αρέσει η τροπή που έχει πάρει.. Δεν ξέρω αν με ικανοποιούν οι απαντήσεις.. Δεν ξέρω πως θα τα συμμαζέψουν όλα αλλά λίγο η στέρηση των 8 μηνών, λίγο ο φανμποϊσμός, λίγο η προσμονή για την ολοκλήρωση μπορώ να πω ότι το χθεσινό επεισόδιο τελείωσε πολύ δυνατά. Το πρώτοι μισό τουλάχιστον οκ δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω παντου στα forums ο αλλος τυπος (οχι ο jacomb) να αναφερεται σαν κωστας.Αυτο απο που προκυπτει?

 

Από πουθενά δεν προκύπτει απλά κάπως έπρεπε να τον βαφτίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...