Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω παντου στα forums ο αλλος τυπος (οχι ο jacomb) να αναφερεται σαν κωστας.Αυτο απο που προκυπτει?

 

Είναι ο (κα)Κώστας της υπόθεσης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ότι έχει πέσει εξωγήινο σκάφος στο νησί άρα ο Ιάκωβος και ο Κώστας είναι εξωγήινοι με όλα τα παρελκόμενα. Τime-space-travel, αθανασία unless killed, σουπερ-ντουπερ technology like magic κ.τ.λ.

 

 

Ακόμα και κάτι τέτοιο δεν θα με χαλούσε. Μπορεί να είναι μια βλακεία και μισή τραβηγμένη απο τα μαλλιά, αλλά το προτιμώ απο το να είναι αυτοί οι δύο θεοί. Δεν θέλω ρε παιδί μου, πως να το κανούμε;;;

 

Είναι ο (κα)Κώστας της υπόθεσης :P

 

Ευρηματικό!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η ιστορία με το κλικ κλικ μέσα στον καπνό, με προετοιμάζει για ένα τέλος α λα... Scooby Doo! Δηλαδή στο τέλος θα έχουμε κανένα "Now let's see who this smoke REALLY is..." και θα του βγάλουν μια κουκούλα και από κάτω θα είναι ένας νοσοκόμος από την κλινική του Χέρλεϊ που τα έκανε όλα αυτά για να βάλει χέρι στα λεφτά του. "And I would have gone away with it, if it weren't for those meddling children" και εδώ θα εννοεί τους Walt και Aaron που, όπως έχουμε πει, είναι special γιατί θα δώσουν το τέλος του μυστηρίου.

 

Θα δώσουν και καμιά εξήγηση για όλα όσα έχουμε δει τώρα (ε, σχεδόν, μην περιμένετε και για ΟΛΑ να υπάρχει εξήγηση) "τα εφφέ τα έκανε χρησιμοποιώντας αυτό το κερί, αυτό το ποτήρι και αυτό το κομμάτι τυρί" (go figure - put it together yourself) και ΤΑ-ΝΤΑ!

 

Μετά τα γράμματα θα βγούνε οι δημιουργοί και θα μας δείχνουν γελώντας, λέγοντας (τραγουδιστά) : "Σου έφαγα 6 χρόνια απ' τη ζωήήή σου!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και κάτι τέτοιο δεν θα με χαλούσε. Μπορεί να είναι μια βλακεία και μισή τραβηγμένη απο τα μαλλιά, αλλά το προτιμώ απο το να είναι αυτοί οι δύο θεοί. Δεν θέλω ρε παιδί μου, πως να το κανούμε;;; :P

Ανατρέχοντας στο τόπικ του 5ου κύκλου και επειδή θυμάμαι πολύ καλά ότι ήμουν από εκείνους (αν όχι ο μοναδικός) που είχα εκφράσει ΑΜΕΣΩΣ τις αντιρρήσεις μου για την τροπή της σειράς, ενώ πολλοί τότε γούσταραν τρελά τη φάση με τους 2 Θεούς σε βαθμό που να τη λένε σε όποιον διατυπώνει αντίθετη άποψη, σου θυμίζω τι έγραφες τότε. http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2718076&postcount=1495

Εννοείται ότι δεν το παραθέτω για να την πω και έτσι, ως παράδειγμα το φέρνω, απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση πόσο καλά είχαν αρχικά δεχθεί οι περισσότεροι τις μετενσαρκώσεις, τους Θεούς, τα μάμπο-τζάμπο (με τη δικαιολογία ότι "σιγά μωρέ, και στον πρώτο κύκλο καπνούς βλέπαμε"), ενώ τώρα διαφαίνεται μια αρνητική στροφή προς την όλη εξέλιξη από τους περισσότερους που θα προτιμούσαν ψευδοεπιστημονικές απαντήσεις και όχι μυθολογικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E εντάξει δεν είναι κακό να ενθουσιάζεται κάποιος και όταν το σκεφτεί καλύτερα να μετανιώνει, ούτε να αλλάζει γνώμη. Oι περισσότεροι φανς του λοστ ενθουσιαζόμαστε εύκολα με τις αλλαγές στην πλοκή και σε κάποια φάση ήρθε και η κούραση. Την άλλη εβδομάδα μπορεί να λέμε όλοι "γουστάρω τελικά τη φάση με τους θεούς". What's your point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου κακό δεν είναι να αλλάζει γνώμη κανείς, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι άλλαξε από τότε. Ίσως να είχε κάποιος φανταστεί διαφορετικά το ρόλο των 2 Θεών και αλλιώς να βγαίνει στην πορεία, δεν ξέρω. Θεωρώ ότι το πράγμα έκανε κρα από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά ήθελα να κράξω από τότε, απλά περίμενα με μια μικρή ελπίδα να μην ήταν αυτό που καταλάβαμε. Αν και, όπως είχε πει και ο Keyzer σε μια ανάλογη κουβέντα πριν βγουν τα πρώτα δύο επεισόδια,

 

Κρατάω την τελευταία τελευταία τελευταία ελπίδα μου ότι ο Ιάκωβας και ο Κώστας ΔΕΝ είναι θεοί αλλά έτσι το πάσαραν οι σεναριογράφοι για να μας ψαρώσουν και να αρχίσουμε να φτιάχνουμε σενάρια προς λανθασμένη κατεύθυνση. Με το μυαλό μου φτιάχνω διάφορα κουφά σενάρια εκ των οποίων ψηφίστηκε απο όλα τα εγκεφαλικά κύταρρα ότι το καλύτερο είναι πως ο Ιάκωβας και ο Κώστας ήταν 2 φίλοι επιστήμονες οι οποίο φτιάξαν την χρονομηχανή, πήγαν σε ένα απομονωμένο μέρος να την δοκιμάσουν (ίσως διαλέξαν το νησί λόγω και της ενέργειας τους) και μπλεχτήκαν σε μια λούπα λόγο απειρίας και του ότι δεν ήξεραν πως δουλεύει το όλο θέμα με το time travel και από τότε απλά προσπαθούν να ξεφύγουν απο αυτήν για να επιστρέψουν στις κανονικές ζωές τους. Έτσι και όντως αυτοί οι δύο είναι θεοί, θα φάω την μεγαλύτερη ξενέρα που έχω φάει στο Λόστ, πιο πάνω ακόμα και από το επεισόδιο με την Νίκη και τον Πάουλο και τα 9 πρώτα επεισόδια της τρίτης σεζόν. Αλλά εντάξει, θα επιζήσω να δω το φινάλε.

 

Εκτος αν ηταν επιστημονες που βρηκαν το μηχανημα για τη μεταφορα προσωπικοτητας σε νεκρο, μαλλον θα απογοητευτεις

 

Well... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να είδες τον πρώτο κύκλο όταν έπαιζε κανονικά ή δεν θυμάσαι τις θεωρίες τότε. Λοιπόν (τα λέμε πάλι αλλά anyway), τότε, ενώ έπαιζε και η μεταφυσική εξήγηση "είναι όλοι νεκροί", "βρίσκονται σε limbo/purgatory", υπήρχαν και άλλες θεωρίες:

* είναι όλα στο μυαλό του Hurley

* είναι όλα μια συλλογική παράκρουση και είναι όλοι σε τρελοκομείο

* Το τέρας είναι μηχάνημα / nano-robots.

* Βρίσκονται στη μυστηριώδη νήσο του Βερν (όπου όλα εξηγήθηκαν με επιστημονικό και ψευδοεπιστημονικό τρόπο).

(και ήταν και άλλες, αλλά αυτές θυμάμαι χαρακτηριστικά εγώ).

 

Θυμίζω πως τότε δεν είχαμε δει το "τέρας" στην πλήρη μορφή του ή τουλάχιστο δεν νομίζαμε ότι το είδαμε, και θα μπορούσε κάλλιστα επιπλέον ο "καπνός" να κρύβει κάποιο μηχάνημα. Οι δε δημιουργοί επέμεναν (μέχρι και την 3η season) ότι έχουμε δει μόνο ένα κομμάτι του "τέρατος". Χώρια τα hints. Η Rose λέει ότι ο ήχος της θυμίζει κάτι γνώριμο, και παρατηρεί ότι ο ήχος είναι μηχανικός, η Ρουσώ το αναφέρει σαν "σύστημα ασφαλείας" του νησιού κλπ.

 

Για τις προφητείες. Πέραν του ότι μας έδειξαν ότι το μέντιουμ ήταν απατεώνας, και δεν είδαμε ποτέ γιατί ο Ααρον ήταν πια τόσο σημαντικός, η όλη θεωρία του timetravel-mindtravel μπορεί να δώσει ψευδοεπιστημονική εξήγηση γιατί κάποιος μπορεί να έχει ή να του δοθεί από άλλον γνώση του μέλλοντος. Μπορώ να δεχτώ επίσης και το ότι υπάρχουν special περιπτώσεις ανθρώπων που λόγω ταλέντου (πολύ καλή μνήμη) μπορούν να "εξάγουν" την εξέλιξη κάποιων γεγονότων (και να φαίνεται σαν προφητεία) ή λόγω μετάλλαξης ξέρω γω (σκέψου X-men).

 

βλεπω το λοστ απο το πρωτο επεισοδιο φανατικα και οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι εδω μεσα τα εχω δει ολα πολλες φορες. δεν λεω οτι εμενα θα με χαλαγε μια αλλη πιο επιστημονικη εξελιξη. απλα το λοστ πριν και πανω απο ολα ειναι μια ιστορια χαρακτηρων και παλης μεταξυ destiny vs free will, science vs faith κτλ. αυτα ειαι πιο σημαντικα κατεμε απο το αν ο καπνος ειναι κατασκευασμα, η εξωγηινος η θεος η αν οπως λες ο μαιλς η ο ριτσαρντ ειναι καποιου ειδους xmen (μιλαμε για επιστημη οχι αηδιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με τις ιδιότητες των Θεών. Αλλιώς είναι να έχει δύο θεότητες που να τσακώνονται και να έχουν περιορισμένες δυνάμεις και αλλιώς να έχεις δύο θεούς που

ανασταίνουν νεκρούς, δημιουργούν παράλληλα σύμπαντα και γενικά κάνουν ότι γουστάρουν κατά τα φαινόμενα.

Χάνεται όλη η αίσθηση του μυστηρίου. Η αίσθηση του "ωχ! Γιατί έγινε αυτό τώρα;" Who cares γιατί έγινε; Αν μαθαίναμε κάποια συγκεκριμένα πράγματα, ότι πχ οι θεοί έχουν αυτές και αυτές τις ιδιότητες, τότε πιθανόν να αποκτούσε πάλι αξία η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ είπα τέτοιο πράγμα ε?

 

Κοίτα να δεις τι έγινε.

Μου άρεσε (και εξακολουθεί να μου αρέσει) ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ η σκηνή που άνοιξε το τελευταίο επεισόδιο του 5ου κύκλου. Είναι η αγαπημένη μου σκηνή σε όλο το Λόστ. Δεν ξέρω γιατί. Είναι μάλλον μια μίξη του συναισθήματος της υπεροψίας που νιώθεις όταν επιτέλους συναντάς τους 2 που είναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, και του ότι επιτέλους είδαμε τον Ιάκωβα. Επίσης και ο τρόπος που μας τον φανέρωσαν μου άρεσε πολύ. Προσωπικό γούστο είναι. Παίζει να είμαι και ο μόνος που κόλλησε σε αυτήν την σκηνή και να την έβλεπε ξανά και ξανά μέσα στο διάστημα αναμονής. Πάνω λοιπόν στον ενθουσιασμό μου, καθώς και στον γενικότερο ενθουσιασμό ενός πολύ γαμάτου σεζόν φινάλε επεισοδίου, δεν σκέφτηκα τις συνέπειες της συγκεκριμένης σκηνής. Όπως πολλοί άλλωστε μιας και που δεν υπήρχε κανένα αίσθημα δυσφορίας για την έκβαση της σειράς, τουλάχιστον εδώ στο ινσόμνια γιατί αλλού δεν μιλάω για το Λοστ. (εκτός απο σένα φυσικά που ανέφερες ότι όντως είχες μιλήσει για αυτό) Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει σαν θέμα η μάχη δύο θεών που έχουν για πιόνια ανθρώπους κ.λ.π, ΑΛΛΑ όχι για το Λόστ. Και όχι να εξηγηθούν όλα τα μυστήρια με αυτό.

 

Τέλος πάντων. Δεν άλλαξα γνώμη για κάτι, απλά έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα το τότε μήνυμα μου πήρε διαφορετική μορφή. Εξακολουθώ να θαυμάζω την σκηνή που βλέπουμε τον Ιάκωβα και το πνευματικό μου τέκνο να περιμένουν το καράβι. Ίσως να φταίει ότι βαθιά μέσα μου πίστευα (και πιστεύω να πω την αλήθεια, γιατί η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία) ότι αυτοί οι δύο είναι μεν πάνω απο όλα, αλλά δεν είναι Θεοί. Έτσι θέλουν να πιστεύουμε. Πίστευα/ω πως είναι και αυτοί άνθρωποι για οι οποίοι παγιδεύτηκαν σε κάποια λούπα και απέκτησαν κάποιες ιδιότητες, τις οποίες τις αποκτάς όταν παγιδευτείς στον χωροχρόνο ρε παιδί μου, κάπως έτσι. Ήμουν απόλυτα πεπεισμένος για τις ψευδοεπιστημονικές εξηγήσεις της σειράς. Όταν όμως βλέπω

τον Κωστο-Λοκ να δηλώνει ξεκάθαρα ότι αυτός είναι ο καπνός, ε σιγά σιγά ξενερώνω...

 

 

Εδιτ: Α νάτο. Αυτό που πόσταρε ο κόνακ πιο πάνω είναι.

:cry::cry::cry: Ρε μλκ γιατί έβγαλες το Lost πάνω απο το κεφάλι του Κάρευ? Τόσο απογοήτευση πια? χαχαχαχα :cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω λοιπόν στον ενθουσιασμό μου, καθώς και στον γενικότερο ενθουσιασμό ενός πολύ γαμάτου σεζόν φινάλε επεισοδίου, δεν σκέφτηκα τις συνέπειες της συγκεκριμένης σκηνής.

sticky!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τα δικα μου.

 

Οσων αφορα την καλυβα, μαλλον χρησιμοποιουνταν και απο τους δυο στην αρχη απο τον τζεικομπ και μετα απο τον αλλο. Μαλιστα ο αλλος φενεται να χειραγωγει τον Μπεν και ισως αυτος να εδινε εντολες τοσο καιρο στον Μπεν και οχι ο Τζεικομπ ετσι οπως νομιζε.

 

Υπαρχει πολυ ζουμι στη συνομιλια μεταξυ των δυο στην παραλια. Οτι ερχονται τσακωνονται διαφθειρονται και καταστρεφουν, και απανταει ο τζεικομπ οτι τελειωνει μονο μια φορα και ολα τα αλλα ειναι προοδος. (χαρακτηριστικο της ανθρωπινης φυλης και του πολιτισμου μας). Και μαλλον θα δουμε πως θα τελειωσει στο τελος.

 

η προαιωνια μαχη του καλου και του κακου φαινεται να εξιστορειται και εδω μεσα σε ενα διαφορετικο κηπο της Εδεμ οπου φαινεται οτι δινει σε αυτους που πανε μια δευτερη ευκαιρια. Ολοι φαινεται να λυτρωνονται απο κατι απο τη στιγμη που πανε στο νησι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το πράγμα έκανε κρα από τότε.

 

Έκανε κρα πως τι; πως θα είναι μάπα το καρπούζι; Αυτό δεν κάνει κρα ούτε τώρα. Αμφιταλαντευόμαστε οι περισσότεροι. Ο Κάιζερ το είχε πει πως ξενερώνει από την αρχή, δεν είπε πως θα είναι μάπα, απλά πως δεν είναι αυτό που επιθυμούσε. Ο κοννακ πιο κατασταλαγμένος σε αυτό που ήθελε, άλλαξε τον τρόπο που βλέπει τη σειρά. Εγώ προσωπικά αμφιταλαντεύομαι ακόμη. Από τη μια ο Φαραντει έγινε αγαπημένος χαρακτήρας αμέσως μόλις μπήκε στο σήριαλ (με ότι αυτό συνεπάγεται), από την άλλη ο Τζέηκομπ κι ο ψευτολοκ μου προκαλούν δέος. Και ξαναλέω πως αν αυτό το science vs faith είναι εκούσια δημιουργημένο ως συναίσθημα, η σειρά θα είναι πολύ καλύτερη απ' ότι είχα φανταστεί τα τέσσερα πρώτα χρόνια. Ωραία περάσαμε λύνοντας σταυρόλεξο, αλλά ποτέ δεν ήταν μόνο αυτό. Δεν πιστεύω πως θα είχε κάποιος ψευδοεπιστημονική εξήγηση για τις υποτιθέμενες τότε ικανότητες του Γουόλτερ, ή το γεγονός πως βλέπαμε όλοι να μιλούν με νεκρούς. Απλά συζητάμε που θα ήθελε να πάει και που πάει. Μας ψαρώναν και οι συγγραφείς οπότε περιμέναμε πως υπήρχε λύση στο σταυρόλεξο που θα μπορούσαμε να βρούμε έστω και in retrospect. Απλά -σίγουρα πια-δεν βρίσκεται εκεί η αξία της σειράς. Που βρίσκεται και αν υπάρχει είναι το μεγαλύτερο μυστήριο στο λοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα φαινεται οτι δεν μπορει να σκοτωσει τον τζεικομπ για καποιο λογο και μια τολμηρη μαντεψια ειναι οτι ισως στο παρελθον δεν μπορουσε να τον σκοτωσει οσο αυτος βρισκεται στην περιμετρο της σκιας του αγαλματος. Αργοτερα ομως το αγαλμα καταστρεφεται και μειωνεται αυτη η περιμετρος;;; Τωρα το πως θα καταληξει ο ενας ή ο αλλος στην καλυβα θα το μαθουμε. Πιστευω πως πλεον δεν αξιζει ουτε θεωριες να κανουμε παρα μονο να απολαυσουμε το τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε κρα πως τι; πως θα είναι μάπα το καρπούζι;

Πως οδεύουμε σε μεταφυσικούς δρόμους και εξηγήσεις, πολύ περισσότερο από κάθε άλλη φορά, από έναν καπνό πχ που διατηρείς μια ελπίδα για κάποια λογική εξήγηση ή από έναν νεκρό που μιλάει και που μπορείς να ισχυριστείς ότι είναι μια παραίσθηση. Ξέφυγε το πράγμα πολύ! Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

Ο widmore τι κάνει; Καλά είναι; Μέχρι τώρα ξέραμε ότι πάνω απ'όλα και όλους υπάρχει το δίδυμο ben-charles. Μετά το "ζουμ ουτ", το νέο ρόλο του ενός ως πιόνι (ποιανού αλήθεια; ) το βλέπουμε, ο άλλος στην απ'έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...