Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
βλεπω το λοστ απο το πρωτο επεισοδιο φανατικα και οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι εδω μεσα τα εχω δει ολα πολλες φορες. δεν λεω οτι εμενα θα με χαλαγε μια αλλη πιο επιστημονικη εξελιξη.

Εγώ όμως απάντησα σε αυτό που είπες. Πως το LOST από την αρχή το πήγε στο μεταφυσικό και ήταν "τίμιο" ως προς αυτό.

 

απλα το λοστ πριν και πανω απο ολα ειναι μια ιστορια χαρακτηρων

...Για τους οποίους ανάθεμα και αν νοιάζεται κανείς για το πως θα καταλήξουν, ενώ για κάποιους ίσως χαρούμε κιόλας αν τους ξεπαστρέψουν πριν το φινάλε και γλιτώσουμε από τη μιζέρια τους. Και δεν μιλάω για "αντιπαθητικούς" ή "κακούς" της ιστορίας.

 

και παλης μεταξυ destiny vs free will, science vs faith κτλ.

Καλά ας τελειώσει το LOST και μετά βλέπουμε πόσο όντως ήταν περί αυτών των πραγμάτων το LOST, και πόσο τα υποθέσαμε εμείς και μπήκαμε σε βαθιά νερά με θεωρίες και αναλύσεις (-ήταν διασκεδαστικότατο ομολογώ-). Το retcon είναι δίκοπο μαχαίρι.

 

... αν οπως λες ο μαιλς η ο ριτσαρντ ειναι καποιου ειδους xmen (μιλαμε για επιστημη οχι αηδιες)

Χε, χε. Περίμενα ότι θα μου το χτυπήσεις αυτό. Δεν λέω όμως ότι μου αρέσει αυτό το ενδεχόμενο (ή τα περισσότερα από όσα παραθέτω, αν και κάποια με το σωστό σενάριο και χρόνο στο να τα συνηθίσουμε/κατανοήσουμε ενδεχομένως να ήταν κορυφαία). Όμως ακόμα και οι X-Men (=μεταλλαγμένοι) ή ο Superman (=εξωγήινος) έχουν μια εξήγηση που δεν είναι το τραγικό : ένας μάγος το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε εντάξει πόσο τίμιο είναι όταν σου φτιάχνει το hatch και μιλάει για pockets ενέργειας στο υπέδαφος.Εγώ νομίζω ότι από την αρχή επέλεξαν λίγο το τυφλό σύστημα στο σενάριο, και έπιασαν όλες τις μεριές.Άτομα που βλέπουν scifi-paranormal-κοινωνικά, γιατί είχε appeal όλο το σκηνικό.Οπότε έφτιαξαν μεγάλο fanbase.Σε αντίθεση με το heroes το lost-και κατά ένα βαθμό λόγω τουρλουμπούκι σκηνοθεσίας και flashbacks- κατάφερε να φτάσει τις 6 σεζόν μπάλωνοντας πράγματα και βγάζοντας κάποια πολύ καλά επεισόδια.Επειδή δεν μιλούσε πολύ και απλά έδειχνε, πάντα χρησιμοποιώντας το πέπλο μυστηρίου, δεν είχε την ευκαιρια να κάνει πολλές βλακείες(ακα heroes,πρέπει να έχει αλλάξει 3 συγγραφικές ομάδες μέχρι τώρα).Τώρα που φτάσαμε στο τέλος και θα αναγκαστούν να πάρουν αποφάσεις γιατί κάπως πρέπει να λήξει, θα αρχίσουν τα όργανα.Συνήθως αυτές οι ιστορίες έχουν ξενέρωτα φινάλε, rollback και όλα καλά ή κάτι παρόμοιο.Προφανώς δε θα βρεις την αλήθεια του κόσμου στο lost.Απλά θα πρέπει να είναι κάτι πρωτότυπο ή κάτι πολύ intellectual.Στο χέρι τους είναι να το σώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιάααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

 

Μου είπε ένας μαθητής μου ότι έχει τα 4 πρώτα επεισόδια του Λοστ, γιατί λέει έχει έναν θείο στην Αμερική που έχει κινηματογράφο,και κάθε φορά του τα στέλνει..

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να λέει αλήθειαααααα????????????????????? :confused: :confused: :confused:

I'm in shock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιάααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!

 

Μου είπε ένας μαθητής μου ότι έχει τα 4 πρώτα επεισόδια του Λοστ, γιατί λέει έχει έναν θείο στην Αμερική που έχει κινηματογράφο,και κάθε φορά του τα στέλνει..

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να λέει αλήθειαααααα????????????????????? :confused: :confused: :confused:

I'm in shock!

 

Θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να λέει αλήθεια.

Τώρα δεν ξέρω για κατά πόσο όμως μπορεί να λέει μαλακίες ο μαθητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Το είδα κι εγώ και δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα, μιας και ήδη από τη τρίτη ή τέταρτη σαιζόν είχα πάψει να έχω τις εξωπραγματικές προσδοκίες από τη σειρά (άλλωστε, ποτέ δεν πίστευα πως υπάρχει περίπτωση να απαντηθούν με αρκετά ικανοποιητικό τρόπο όλα τα ερωτήματα που έχουν τεθεί κατά καιρούς).

 

Νομίζω πως το πρόβλημα πολλών θεατών με το Lost είναι ακριβώς το ότι είχαν υπερβολικές προσδοκίες από τη σειρά και πως περίμεναν (ίσως ακόμη περιμένουν) πως το τέλος θα τους αλλάξει την ...κοσμοθεωρία και τον τρόπο ζωής τους :P.

 

Αν χαλαρώσεις και το δεις σαν μια οποιαδήποτε σειρά φαντασίας, πιστεύω πως είναι μια χαρά και πως βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

Τρύπες και σεναριακές ευκολίες είναι λογικό να υπάρχουν (ποια σειρά αυτού του είδους δεν έχει, άλλωστε), απλά ως ένα σημείο πιστεύω πως πρέπει να τις αποδεχτείς ως αναπόφευκτο κομμάτι του όλου "πακέτου" (όπως π.χ. στο supernatural αποδέχεσαι τα τυχερά λαγοπόδαρα και τους παγαπόντηδες :P) γιατί αλλιώς θα γκρινιάζεις μέχρι το τελευταίο επεισόδιο.

 

Α, και να σημειώσω επίσης πως μου άρεσε η ιδέα του sheik. Αν τα πράγματα έπαιρναν μια τέτοια τροπή πάλι θα έμεναν ίσως κάποια κενά και αναπάντητα ερωτήματα, αλλά θα ήταν μια έκβαση που εγώ τουλάχιστον θα τη θεωρούσα αρκετά ικανοποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω πως το πρόβλημα πολλών θεατών με το Lost είναι ακριβώς το ότι είχαν υπερβολικές προσδοκίες από τη σειρά και πως περίμεναν (ίσως ακόμη περιμένουν) πως το τέλος θα τους αλλάξει την ...κοσμοθεωρία και τον τρόπο ζωής τους :P.

 

Αν χαλαρώσεις και το δεις σαν μια οποιαδήποτε σειρά φαντασίας, πιστεύω πως είναι μια χαρά και πως βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτηκε κανείς την πιθανότητα

το boring universe να είναι "τι θα γινόταν αν η βόμβα δεν είχε εκραγεί;" Το incident ίσως να ήταν ένα implosion τόσο δυνατό που θα τράβαγε και το νησί στον πάτο της θάλασσας. Ίσως από αυτό να προσπαθούσαν να προστατευτούν η Ελοίζ και οι άλλοι που έλεγαν "god help us all". Ίσως γι'αυτό να είναι ο Ντεζ στο αεροπλάνο - η Πέννυ δεν υπήρξε ποτέ (πέθανε ο Γουίντμορ), δεν πήγε με το σκάφος πουθενά, δεν έκανε την προπόνηση στο γήπεδο και δεν γνώρισε εκεί τον Τζακ (όταν είχαν πρωτοσυναντηθεί τον είχε αναγνωρίσει αμέσως ο Τζακ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που διάβασα σαν θεωρία για τον Desmond

 

 

Ότι όπως παλιότερα "έβλεπε το μέλλον" και έσωνε τον Charlie κάθε φορά, ίσως και τότε να υπήρχε alternate timeline και ο Desmond να έχει την δυνατότητα να μεταφέρεται και σε αυτά (βέβαια εμείς μιλάμε για συνείδηση ενώ εδώ έχουμε full body incarnation)

 

Πάντως συνεχίζω να κολάω στον Charlie που λέει "I was supposed to die". Σα να μας λένε ότι whatever happened, happened ακόμα κια σε alternate timelines. Δλδ ο Charlie πρέπει να πεθάνει κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νομίζω ότι σε κάθε αρχή σεζόν, κάνουμε παράπονα;; Έχω διαβάσει 100 φορές το "πάει το lost, χάλια, δράμα" και τέτοια. Τόσα χρόνια το ίδιο!

 

Ερώτηση:

Ο Μπεν ήξερε για το Ναό; Είχε πάει ποτέ;

Γιατί έχει πει "αυτός δεν είναι ο ναός, είναι ο τοίχος που προστατεύει αυτό που είναι 500 μέτρα μέσα" (νομίζω ότι είπε νούμερο). Άρα έχει μπει μέσα (μεγάλος) ;;

 

Είπε στην κόρη του να πάει στο Ναό, στο ασφαλέστερο σημείο του Νησιού. Άρα ήξερε ότι θα της έδιναν προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμός στο  Lost :-D Εμένα δε με χαλάει αν δεν υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση στη σειρά. Πάντα παρακολουθούσα τις θεωρίες γύρο απο αυτή, αλλά με ενδιέφερε περισσότερο η ιστορία που κρύβεται πίσω απο κάθε χαρακτήρα.

Χθές μου δώσανε δύο link για μια ακόμα θεωρία. Όποιος έχει όρεξη ας τη διαβάσει

Επειδή είναι γραμμένη στο facebook αν δεν έχει λογαριασμό κάποιος ας μας πει να την κάνουμε copy paste σε κανα spoiler.

 

http://www.facebook.com/group.php?v=info&gid=53925253986

 

http://www.facebook.com/topic.php?uid=62576830876&topic=9354

 

είναι λίγο λιακόπουλιακή :lol: αλλά εμένα μου αρέσει η προοπτική

 

 

να είναι τελικά ο jacob ο κακός, και ο κώστας ο καλός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το σκεφτηκα καλα και ηθελα να σας πω την δικη μου θεωρια η οποια ειναι απλη και να μην ειναι τοσο πολυπλοκη οσο τη λεμε. Ταυτοχρονα απανταει σε πολλα ερωτηματα και η σειρα εχει συγκεκριμενο τελος.

 

 

 

Λοιπον ειμαστε στο 2007 οπου ολου βλεπουμε τον κακο να εχει σκοτωσει τον καλο μεσω του Μπεν και να οδευει προς τον ναο , που ενδεχομενος να ειναι στο σπιτι του. Προσπαθουν ολοι να τον σταματησουν , το οποιο το καταφερνουν και επειδη ο Jacob πεθανε προφανως για να ολοκληρωθει το σχεδιο του. Αφου λοιπον εξουδετερωνεται ο κακος , ο Jacob προφανως τους λεει οτι θα ξαναγυρισουν απο εκει που αρχισαν και βεβαια επιστρεφουν και ολοι οι πεθαμενοι. Αν δειτε ο Τσαρλυ ειχε πεθανει απο πνιγμο και απο πνιγμο ξαναγυρισε πισω και βεβαια ειπε γιατι με φερατε πισω?

 

Οι σκηνες που βλεπαμε μεσα στο αεροπλανο και μετα στο αεροδρομιο , που τις αναφερατε σαν "εναλλακτικο χωροχρονικο" ειναι απλα η καταληξη των ζωων των Losties αφοτου εγιναν ολα αυτα που ειπα. Δηλαδη Οπως και στον 1ο κυκλο μας εδειχναν τη ζωη του καθενος και πως κατεληξαν στο νησι , τωρα θα τελειωσει με τον ιδιο τροπο , πως κατεληξαν μετα το νησι. Ο 1ο κυκλος ασχοληθηκε πως εφτασαν στο νησι , γι αυτο εδειχνει λιγο απο το νησι και λιγο απο το παρελθον και τωρα δειχνει τις ζωωες των αλλων και πως καταληξαμε σε αυτο ( κανοντας Flashback , που στην ουσια ειναι το 2007 ).

 

Ετσι θα εξηγησουν διαφορα κατα την πορεια τως επισοδειων , ομως στο τελος θα καταληξουν οτι τελικα ποτε δεν εγινε αυτο ( η περιπετεια τους στο νησι ).

 

 

 

Τελος Ο Καπνος κανει οντως ενα θορυβο , ενα τακ-τακ . Γιατι? Θα το εξηγησουν?

 

Δεν συμφωνει κανεις με την δικη μου θεωρια????? :cry:

 

 

Κάτι που διάβασα σαν θεωρία για τον Desmond

 

 

Ότι όπως παλιότερα "έβλεπε το μέλλον" και έσωνε τον Charlie κάθε φορά, ίσως και τότε να υπήρχε alternate timeline και ο Desmond να έχει την δυνατότητα να μεταφέρεται και σε αυτά (βέβαια εμείς μιλάμε για συνείδηση ενώ εδώ έχουμε full body incarnation)

 

Πάντως συνεχίζω να κολάω στον Charlie που λέει "I was supposed to die". Σα να μας λένε ότι whatever happened, happened ακόμα κια σε alternate timelines. Δλδ ο Charlie πρέπει να πεθάνει κτλ.

 

 

 

Το εξηγησα και αυτο με την θεωρια μου!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο.

 

Όσο κοιτούσα το ρικάπ, στο σημείο που ο Φάραντει κατεβαίνει στο hatch για να δει τι γίνεται, έτσι όπως κατεβαίνει απο το ανσασέρ κάνει ένα γρήγορο πέρασμα η κάμερα και στον τοίχο έχει κάτι σαν γκράφιτι που γράφει 108. Το ξανασυζητήσαμε? Κουφό ε? (37:40 - 37:42 στο επεισόδιο του ρικάπ)

 

Πωωω, τι καλά να μην τα παρατήσουν εντελώς όλα αυτά ρε γαμώτο.

 

 

το φιναλε θα παιχτει 108 μερες μετα την πρεμιερα...

 

ο χρονος που περναει στο αδειασμα της κλεψιδρας ειναι 1 λεπτο και 08 δευτερολεπτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φιναλε θα παιχτει 108 μερες μετα την πρεμιερα...

 

ο χρονος που περναει στο αδειασμα της κλεψιδρας ειναι 1 λεπτο και 08 δευτερολεπτα

 

Και τον κωδικο καθε 108 λεπτα το πατουσαν στο SWAN.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο.

 

Όσο κοιτούσα το ρικάπ, στο σημείο που ο Φάραντει κατεβαίνει στο hatch για να δει τι γίνεται, έτσι όπως κατεβαίνει απο το ανσασέρ κάνει ένα γρήγορο πέρασμα η κάμερα και στον τοίχο έχει κάτι σαν γκράφιτι που γράφει 108. Το ξανασυζητήσαμε? Κουφό ε? (37:40 - 37:42 στο επεισόδιο του ρικάπ)

 

Πωωω, τι καλά να μην τα παρατήσουν εντελώς όλα αυτά ρε γαμώτο.

 

Μαλλον μπερδευτηκες, αυτο που βλεπουμε ειναι τον Τζακ να κοιταει τον τοιχο του swan hatch, οταν πρωτομπηκε στη 2η σαιζον. Απλα το μονταζ ηταν τετοιο που εμοιαζε με συνεχιση της σκηνης του Φαραντεϋ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δεν συμφωνει κανεις με την δικη μου θεωρια????? :cry:

Το πρόβλημα μου με αυτή τη θεωρία (και γενικότερο πρόβλημα με αυτή την τακτική σε ταινίες και σειρές) είναι ότι

 

 

όσο και να το τεκμηριώσουν είναι τρομερό ξενέρωμα να σου λένε όλα αυτά δεν έγιναν ποτέ. Ήταν σαν ένα κακό όνειρο. Ειδικά όταν αυτό επιτυγχάνεται από τις τρεις (ή μια σε αυτή την περίπτωση) ευχές που σου πραγματοποιεί το μαγικό τζίνι.

 

Επίσης η θεωρία δεν εξηγεί γιατί έχει βυθιστεί το νησί με το Dharmoχωριό.

 

 

 

 

 

ο χρονος που περναει στο αδειασμα της κλεψιδρας ειναι 1 λεπτο και 08 δευτερολεπτα

 

 

Αυτό δεν σημαίνει 68 δευτερόλεπτα; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...