Προς το περιεχόμενο

Ο Google Chrome ξεπέρασε τον Safari


BozGNR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Chrome είναι πολύ γρήγορος και ελαφρύς. Γι' αυτό κερδίζει κόσμο. Φυσικά βάζει το χεράκι της (κατά ένα μεγάλο μέρος) και η Google.

 

Πάντως δοκιμάστε Opera 10.50 και θα δείτε ότι σε θέμα ταχύτητας σε καθημερινή χρήση είναι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν βγούν και add-ons πολλοί αλεπουδέληδες θα έρθουν στην παρέα μας

 

1300 φτάνουν? https://chrome.google.com/extensions

link για τον 4 http://download.softpedia.com/dl/a1d234d69cec349d6a9122cd01a097c7/4b43ddd2/100108166/software/internet/browser/chrome_installer_dev.exe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε και στη πρωτια!!Εγω παντως εδω και αρκετο καιρο chrome και παλι chrome. Πολυ γρηγορος και πρακτικος. Ti Firefox και κολοκυθια!!!

 

Καλά. Για λίγα tabs καλός είναι ο Chrome. Για δοκίμασε όμως με πολλά tabs (που τρέχουν ένα σωρό chrome.exe sessions στο background) να δεις τι γίνεται και μετά μου λες αν θα πεις "Firefox και πάλι Firefox!". Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία αφού τα έχω δοκιμάσει και τα δύο εκτενώς και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Όταν έχεις πολλά tabs ανοιχτά τότε για να κάνεις switch από το ένα tab στο άλλο θα σου σπάσουν τα νεύρα, καθυστερεί απίστευτα το Chrome. Ενώ το switching στον Firefox πάει μια χαρά. Προφανώς διότι τρέχει ένα μόνο session για το application και όχι ξεχωριστό για κάθε tab (όπως συμβαίνει σε Chrome και IE). Ακόμη και στον IE πάντως, με πολλά tabs, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, αφού τόσο κόλλημα δεν τρώει.

 

Αυτά για να μην εξιδανικεύουμε applications χωρίς να ξέρουμε το performance τους σε heavy operarion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μια χαρα ειναι ο Chrome και με πολλα tabs. Ισως φταιει κατι αλλο στην περιπτωση σου. Και ισα ισα ειναι καλο αυτο που κανει ο Chrome με τα tabs. Εαν crasharei καποιο tab για καποιον λογο δεν κλεινει ολο το προγραμμα αλλα μονο εκεινο το tab. Ασε που γενικα ειναι γρηγορο γενικα με αυτη την φιλοσοφια.

 

Βαλε στον firefox σε ενα tab facebook με chat στο αλλο video fullhd απο youtube στο 3ο zoo.gr (flash) και πες μου εαν ειναι τοσο γρηγορος οσο ο chrome... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μια χαρα ειναι ο Chrome και με πολλα tabs. Ισως φταιει κατι αλλο στην περιπτωση σου. Και ισα ισα ειναι καλο αυτο που κανει ο Chrome με τα tabs. Εαν crasharei καποιο tab για καποιον λογο δεν κλεινει ολο το προγραμμα αλλα μονο εκεινο το tab. Ασε που γενικα ειναι γρηγορο γενικα με αυτη την φιλοσοφια.

 

Βαλε στον firefox σε ενα tab facebook με chat στο αλλο video fullhd απο youtube στο 3ο zoo.gr (flash) και πες μου εαν ειναι τοσο γρηγορος οσο ο chrome... :)

 

Υπαρχει καποιο extension στον chrome σαν το tab mix plus στον ff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο insomnia έχει double score :-)

1. Firefox - 55.03%

2. Internet Explorer - 30.53%

3. Chrome 7.10%

4. Safari 3.34%

 

Ακόμα 30% με τον IE; Δεν λεει να πεθάνει ο δεινόσαυρος, μαλλον χρησιμοποιούν κλώνους, δεν εξηγείται αλλιως.

 

Κατι πρεπει να κάνουμε γι'αυτο..

Ενα ban προειδοποιητικό ισως;;; :P :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός browser αλλά μόνο όταν βγούν τα Add-ons που χρησιμοποιώ στην αλεπού θα μπορέσω να αλλάξω

 

τότε θα το σκεφτώ...όχι όμως ότι επειδή θα βγουν αντ-ονς να αλλάξω την αλεπού μου. cool.gif

 

Άμα βγάλει πολλά addons κτλ, δεν θα είναι πλέον ο Chrome που ξέρουμε, αλλά μια κακή απομίμηση του Firefox...

Η Google μας έχει δείξει ότι προτιμά να δίνει έναν μινιμαλιστικό χαρακτήρα στις δημιουργίες της και αυτό είναι που την κάνει να ξεχωρίζει.

 

δηλ εάν έβγαζε κάποια αντ-ονς θα χάλαγαν τον χαρακτήρα του chrome ? biggrin.gif

 

Μακράν ο Ελαφρύτερος browser!!!

 

Και ο ΙΕ6 ελαφρύς είναι, δεν κοιτάμε όμως μόνο αυτό. yes.gif

 

Αν ειχε ενα noscript, ενα abp, ενα video download helper και ενα λεξικο (που πρεπει να εχει..δεν ξερω) θα ηταν ο καλτηερος... Βασικα addons για τον ff πιστευω...

 

adblock να βάλει η Google ? θες να βγάλει τα ματάκια της με τόσα που κονομά από την διαφήμιση ; rolleyes2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιγράφω τα Link που μας εδωσε o Exoskeletor πιο πανω.

 

Εχει βγει και adblock και αλλα πολλα για την εκδοση 4. Απ'οτι ειχα διαβάσει στο blog τους, καθυστερουν την ανάπτυξη addons γιατι αυτο που τους ενδιαφέρει ειναι οσα addons βγουν να τρέχουν σε sandbox και να μην κρεμάνε παιρνοντας ολη την εφαρμογη στο χέρι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adblock να βάλει η Google ? θες να βγάλει τα ματάκια της με τόσα που κονομά από την διαφήμιση ; rolleyes2.gif

Ναι σε αυτο εχεις δικιο αλλα πως να το κανουμε...εγω θελω abp :P Αν βγουν καπια addons απο τη google πιστευω πως θα ξεκινησουν και αλλοι τριτοι να φτιαχνουν και ισως υπαρξει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω χρησιμοποιω τον Opera 10.1 και δεν τον αλλαζω γιατι...ειναι ελαφρυς,ειναι γρηγορος ,εχει Add-ons που μου χειαζονται,και κυριως πανω απ'ολα δεν ειναι ρουφιανος [ η ειναι πολυ λιγοτερο],γι' αυτο τον χρησιμοποιω.

Επεξ/σία από kostandinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorrryyyyyyyy δλδ μας λεει οτι ο Internet Explorer χρησιμοποιείται πιο πολυ απο Google Chrome και Safari καποιο λαθος εχει γινει ετσι πιστευω :-):-(:-) αν και δεν ξερω πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorrryyyyyyyy δλδ μας λεει οτι ο Internet Explorer χρησιμοποιείται πιο πολυ απο Google Chrome και Safari καποιο λαθος εχει γινει ετσι πιστευω :-):-(:-) αν και δεν ξερω πολλα

ο ΙΕ ηταν o πρωτος browser που βγηκε...μετα ο ff που ηταν πολυ καλητερος απο τον ie και ετσι καταφερε να τον περασει μετα απο χρονια. Οι 2 παραπανω ειναι πολλααααα χρονια στο "χωρο" ας πουμε... το safari και ο chrome ειναι βλασταρια ακομα...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά. Για λίγα tabs καλός είναι ο Chrome. Για δοκίμασε όμως με πολλά tabs (που τρέχουν ένα σωρό chrome.exe sessions στο background) να δεις τι γίνεται και μετά μου λες αν θα πεις "Firefox και πάλι Firefox!". Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία αφού τα έχω δοκιμάσει και τα δύο εκτενώς και έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Όταν έχεις πολλά tabs ανοιχτά τότε για να κάνεις switch από το ένα tab στο άλλο θα σου σπάσουν τα νεύρα, καθυστερεί απίστευτα το Chrome. Ενώ το switching στον Firefox πάει μια χαρά. Προφανώς διότι τρέχει ένα μόνο session για το application και όχι ξεχωριστό για κάθε tab (όπως συμβαίνει σε Chrome και IE). Ακόμη και στον IE πάντως, με πολλά tabs, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, αφού τόσο κόλλημα δεν τρώει.

 

Αυτά για να μην εξιδανικεύουμε applications χωρίς να ξέρουμε το performance τους σε heavy operarion.

Όταν λέμε πολλά tabs εννοούμε άνω των 50-60 έτσι? Σε τέτοιες περιπτώσεις κολλάει ο chrome?

 

Γιατί εντάξει με 1-2 addon που θα χάσω δεν χάθηκε ο κόσμος, αλλά αν ανοίγω 50 tabs και μου βγαίνει η πίστη μέχρι να πλοηγηθώ άστο καλύτερα, μένω με την αλεπού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...