Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω υπάρχει ήδη κάποιο θρεντ περί σοκολάτας άλλα ανοίγω αυτό εδώ για να μοιραστούμε σοβαρά το πάθος μας. Μέτα από παρότρυνση άλλου μέλους του φόρουμ είπα να αξιοποιήσω τις τεράστιες μου γνώσεις περί σοκολάτας. Εδώ μπορούμε να γράφουμε για σοκολάτες που έχουμε ήδη δοκιμάσει και τις προτείνουμε η για νέες γεύσεις που πρόκειται να κυκλοφορήσουν. 2 κανόνες μόνο : 1) τα twix, mars, snickers, kinder bueno δεν είναι σοκολάτες. 2) η lacta επίσης δεν είναι σοκολάτα :P

 

ας τα πάρουμε από την αρχή...

οι πατρίδες της σοκολάτας είναι 3: Αυστρία, Βέλγιο και Ελβετία. ειδίκευση μου φυσικά οι βελγικές μιας και ζω στο Βέλγιο.:-D και δεν ξέρω από που να αρχίσω.

 

Η πρώτη μάρκα που προτείνω που συνδυάζει άριστα την ποιότητα με την τιμή είναι η cote d'or. Τις βρίσκουμε στα σουπερμάρκετ και λογικά υπάρχουν και στην Ελλάδα σε κάποια... απίστευτη ποικιλία γεύσεων από απλές γάλακτος μέχρι μαύρες 70% κακάο

 

cote d'or

 

κι επειδή όλος ο κόσμος έχει φάει σοκολάτες με φουντούκια/αμύγδαλα κτλ εγώ προτείνω κάποιες λίγο πιο εξωτικές

 

Num-riser0004-copie-14.jpg

 

σοκολάτα γάλακτος με κομμάτια μπισκότου speculoos. είναι μπισκότο βουτύρου με πολύ κανέλα. κυκλοφόρησε πρόσφατα και μπορώ να πω ότι έχει κάνει θραύση

 

η δεύτερη επιλογή μου ονομάζεται bouchées

bouchees_original_crop.jpg

αυτά στην εικόνα είναι τα γάλακτος άλλα υπάρχουν και άσπρα και μαύρα. σοκολατάκια γεμιστά με πάστα ξηρών καρπών. σε όσους έχω δώσει να δοκιμάσουν έχουν πάθει απανωτά εγκεφαλικά. :-D:-D:-D:-D

 

για τους λάτρεις της μερέντας έχω κι εδώ πράμα :-D

choco_0020_noir_0020_de_0020_noir.jpg

 

μαύρη πάστα σοκολάτας

 

και σε γάλακτος

 

choco_0020_lait.jpg

 

δεν έχει πραλίνα φουντουκιού μέσα και δεν μυρίζει καθόλου σαν την κλασσική μερέντα άλλα είναι ότι καλύτερο για κρέπες γιατί λιώνει πανεύκολα πάνω τους

 

μου άνοιξε η όρεξη με όλα αυτά :lol::lol: περιμένω την συνεισφορά σας και θα ενημερώσω το θρεντ για σοκολάτες πολυτελείας:-):-):-):-)

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα από αυτά δεν έχω δει στην Ελλάντα. Εδώ ο άλλος milka έψαχνε και δεν έβρισκε.:cry:

 

εχει στο αεροδρομιο σιγουρα και στο βασιλοπουλο νομιζω:-) αλλωστε καποιοι κανουν και ταξιδια, να μην ξερουν. φυσικα οι ελληνικες καλες σοκολατες ειναι καλοδεχουμενες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από αυτά δεν έχω δει στην Ελλάντα. Εδώ ο άλλος milka έψαχνε και δεν έβρισκε.:cry:

 

εγώ βρίσκω σχεδόν παντού τελευταία...Πάτρα παντού ακόμα και στο Αίγιο...:-(

ε μην βάζετε πολύ άκυρες...μην τις κοιτάμε μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα ειμαι ο μοναδικος που διαβασε τον τιτλο

 

προσοχη ακαταλληλο για ανηλικους

 

 

Σκατολογια-Σκατολαγνεια?

 

 

το διαβασα 3 4 φορες για να δω τι πραγματικα λεει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μάρκα που προτείνω που συνδυάζει άριστα την ποιότητα με την τιμή είναι η cote d'or. Τις βρίσκουμε στα σουπερμάρκετ και λογικά υπάρχουν και στην Ελλάδα σε κάποια... απίστευτη ποικιλία γεύσεων από απλές γάλακτος μέχρι μαύρες 70% κακάο

Τι λες τώρα, τι λες τώρα? Ταξίδι στο Βέλγιο τελευταία μέρα πετυχαίνω μαγαζί που πουλούσε μόνο σοκολάτες cote d'or (απέναντι από ένα πάρκο και μια εκκλησία στις Βρυξέλλες, μου είπαν ότι είναι πολύ γνωστό μπορεί να το ξέρεις). Ένα 50αρικο έφυγε πολύ άνετα εκεί μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά.

 

Αυτό είναι ότι έχει επιβιώσει από αυτό το ταξίδι παρόλο που μιλάμε για πάνω από 15 μπάρες και σακούλες με μικρά σοκολατάκια:

photo3tl.jpg

photoex.jpg

 

Ειδικά η άσπρη παίζει και να είναι η καλύτερη σοκολάτα που έχω δοκιμάσει ever. Δυστυχώς δεν την έχω ξαναπετύχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα. Το ίδιο και για την φανταστική πράσινη με τα φουντούκια. Και τα bouchées καλά είναι αλλά τελειώνουν γρήγορα και είναι πανάκριβα.

 

Παίζει να μου στείλεις κανα πακέτο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι μια chocolaterie στο κεντρο η οποια αφενος εχει τα καλυτερα σοκολατακια που εχω φαει ever, αφετερου φερνει κατι περιεργες σοκολατες (διαφορες μαρκες που δεν θυμαμαι), απο τις οποιες ξεχωρισα μια γαλακτος με πρασινο τσαι και μια λευκη με πιπερια. Απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ. Α και μια bitter με λεβαντα που δεν με τρελανε ιδιαιτερα γιατι γενικα δεν μου αρεσουν οι dark σοκολατες, ηταν ομως εμπειρια!

Οντως, γιατι η Lacta δεν ειναι σοκολατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαιτώ να διαγραφεί το topic ή τουλάχιστον οι φωτογραφίες, ανεπίτρεπτα πράγματα! :P

+1500

 

Ήδη έχω παραισθήσεις νομίζω..

 

keyboarda.jpg

 

Καλύτερα να πέσω για ύπνο.

Όνειρα γλυκά λοιπόν..

 

sweetdreams1.jpg

 

sweetdreams2o.jpg

 

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...