Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 3 χρόνια θα υπάρχουν καμια 20ρια συσκευές σαν το iPad από HTC, Nokia, Sony κλπ που θα προσπαθούν να του μοιάσουν.

 

Οι επικριτές προϊόντων της Apple απλά είναι λίγο πίσω στο θέμα τεχνολογία. Το 1999 μετρούσαμε specs και προδιαγραφές και οι developers σκεφτόντουσαν πως θα φτιάξουν κάτι για να κάνει κάτι.

 

Σήμερα κοιτάμε usability και αν η εφαρμογή που φτιάξαμε να κάνει κάτι είναι ευχάριστη, όμορφη και ο άλλος θα τη χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Και όχι με user base 1000 tech freaks που ειναι εδώ αλλά μερικά δις κόσμο ανά τον κόσμο.

 

Και στο Omnia του κολλητου που γαμάει σε σπεκς σε σχέση με το iPhone και γι αυτό το επέλεξε και έχει 1000 σπασμένα τσάμπα προγράμματα ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. Γιατί είναι άσχημα και δύσχρηστα.

 

Τέσπα δε θα τελειώσει ποτέ αυτό. Όταν έρθει με το καλό πιάστε ένα στα χέρια σας γιατί αν δε ζήσεις προϊόν της Apple δε μπορείς να έχεις άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν έρθει με το καλό πιάστε ένα στα χέρια σας γιατί αν δε ζήσεις προϊόν της Apple δε μπορείς να έχεις άποψη.

Τα στελέχη marketing της Apple αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στελέχη marketing της Apple αξίζουν τα λεφτά τους μέχρι τελευταίας δεκάρας.

 

αν δεν ειναι το προιον καλο, το μαρκετιν απο μονο του δε μπορει να κανει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 χρόνια θα υπάρχουν καμια 20ρια συσκευές σαν το iPad από HTC, Nokia, Sony κλπ που θα προσπαθούν να του μοιάσουν.

 

Οι επικριτές προϊόντων της Apple απλά είναι λίγο πίσω στο θέμα τεχνολογία. Το 1999 μετρούσαμε specs και προδιαγραφές και οι developers σκεφτόντουσαν πως θα φτιάξουν κάτι για να κάνει κάτι.

 

Τέσπα δε θα τελειώσει ποτέ αυτό. Όταν έρθει με το καλό πιάστε ένα στα χέρια σας γιατί αν δε ζήσεις προϊόν της Apple δε μπορείς να έχεις άποψη.

 

Σε 3 χρόνια; Μάλλον εσύ είσαι πίσω σε τεχνολογία ...

Ξαναλέω άλλο η αγορά κινητής τηλεφωνίας άλλο τα tablet PC.

Για tablet είναι περιορισμένων δυνατοτήτων καμιά σχέση με iphone που ήταν μπροστά για την εποχή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι το προιον καλο, το μαρκετιν απο μονο του δε μπορει να κανει τιποτα

Πρόσεξες ποια φράση υπογράμμισα ε? Δεν είπα ότι βγάζει μάπα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πρόσεξες ποια φράση υπογράμμισα ε? Δεν είπα ότι βγάζει μάπα προϊόντα.

 

Από την άλλη όμως πάλι δεν κατάλαβες τι θέλει να σου πει με αυτή τη φράση!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 χρόνια θα υπάρχουν καμια 20ρια συσκευές σαν το iPad από HTC, Nokia, Sony κλπ που θα προσπαθούν να του μοιάσουν.

 

Οι επικριτές προϊόντων της Apple απλά είναι λίγο πίσω στο θέμα τεχνολογία. Το 1999 μετρούσαμε specs και προδιαγραφές και οι developers σκεφτόντουσαν πως θα φτιάξουν κάτι για να κάνει κάτι.

 

Σήμερα κοιτάμε usability και αν η εφαρμογή που φτιάξαμε να κάνει κάτι είναι ευχάριστη, όμορφη και ο άλλος θα τη χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Και όχι με user base 1000 tech freaks που ειναι εδώ αλλά μερικά δις κόσμο ανά τον κόσμο.

 

Και στο Omnia του κολλητου που γαμάει σε σπεκς σε σχέση με το iPhone και γι αυτό το επέλεξε και έχει 1000 σπασμένα τσάμπα προγράμματα ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. Γιατί είναι άσχημα και δύσχρηστα.

 

Τέσπα δε θα τελειώσει ποτέ αυτό. Όταν έρθει με το καλό πιάστε ένα στα χέρια σας γιατί αν δε ζήσεις προϊόν της Apple δε μπορείς να έχεις άποψη.

 

Πολυ σωστα!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη όμως πάλι δεν κατάλαβες τι θέλει να σου πει με αυτή τη φράση!

B)

Λοιπόν η Apple βγάζει ποιοτικά προϊόντα έτσι? Κι εύχρηστα. Μπράβο της, το παραδέχομαι. Οι λόγοι που έχω το iPhone αντί για άλλο κινητό είναι:

1) Η οθόνη αφής

2) Το appStore

3) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Ότι η Apple βγάζει προϊόντα, τα υπερτιμάει όσο θέλει και σε έχει πείσει, όχι μόνο εσένα αρκετούς, ότι είναι καλό και υπερτερεί του ανταγωνισμού.

 

Όταν έβγαλε το πρώτο iPhone κι έλεγαν όλοι για τις βασικότατες απουσίες που δεν διανοείται να έχει ένα σύγχρονο κινητό, βγαίνατε πάλι και λέγατε ότι "άλλη η νοοτροπία της Apple", "λίγα και καλά" "ναι αλλά είναι εύχρηστο" κι άλλα διάφορα. Ενώ ήταν προφανές ότι η εγγραφή βίντεο και το bluetooth (δεν σου μιλάω για flash και για ραδιόφωνο, έστω ότι δέχομαι την δικαιολογία της Apple) ήταν βασικότατη απουσία.

 

Μετά η Apple πρόσθεσε αστεία χαρακτηριστικά που μπορούσε να το κάνει από την πρώτη στιγμή και να το δεύτερο μοντέλο. Μετά πρόσθεσε πάλι αστεία χαρακτηριστικά που οι fan δήλωναν αρχικά ότι "δεν τους χρειάζονται" κι έβγαλε τρίτο μοντέλο. Πρόσεξε: όχι τεχνολογικές καινοτομίες, αλλά απαρχαιωμένα χαρακτηριστικά που κάλλιστα θα μπορούσε να τα βάλει από το πρώτο μοντέλο.

 

Το ίδιο γίνεται με το iPad. Βγαίνουν μερικά παιδιά και λένε για τις απουσίες κάμερας, στοιχειώδους multitasking, drag n' drop λειτουργίες δηλαδή ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πράγματα κι έχω τον καραγκιοζάκο να μου παρουσιάζει ως feature την εναλλαγή backround (όχι δεν θα έπρεπε να το αναφέρει ούτε σαν υποσημείωση στην παρουσίαση, είναι χαρακτηριστικό των τελευταίων 15 χρόνων) και ως κοσμοιστορική αλλαγή ένα μπρίκι που μπαίνει στο ιντερνετ.

 

Μετά -εδώ θα είμαστε θα το δεις- θα βγάλει iPad 2 που θα ενσωματώνει μερικά από τα πράγματα που λέμε εδώ και θα βγει τότε πάλι ο ίδιος καραγκιοζάκος και θα τα ονομάζει επανάσταση και extraordinary και unique experience.

 

Κατάλαβες ποια είναι η διαφωνία μας? Ναι κορυφαία τα προϊόντα της Apple κι εύχρηστα αλλά όταν παρουσιάζουν ελλείψεις τα κράζουμε, δεν προσπαθούμε να τα μπαλώσουμε επειδή λατρεύουμε την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβες ποια είναι η διαφωνία μας? Ναι κορυφαία τα προϊόντα της Apple κι εύχρηστα αλλά όταν παρουσιάζουν ελλείψεις τα κράζουμε, δεν προσπαθούμε να τα μπαλώσουμε επειδή λατρεύουμε την εταιρία.

 

Ξερεις ποσες κ@λοτουμπες θα δουμε αν πχ ψαξουμε για ποστ για το πρωτο iphone 2g?

Θα διαβασεις πολλους να λενε οτι δεν χρειαζεται να ειναι 3g, ποιος μπαινει στο ιντερνετ στο δρομο, ειναι ακριβοτερο απο το gprs(ενω ειχαν ιδια τιμη!) κλπ.

Οι ιδιοι τωρα λενε οτι δεν μπορουν χωρις mobile internet και 3g.

 

Αν εισαι fanboy, εισαι fanboy! Μπορει ακομα να φτασεις να κατηγορεις τους αλλους για πραγματα που φταιει η "μαμα" εταιρια(λεγε με flash support), γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να παραδεκτεις κατι στραβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η Apple βγάζει ποιοτικά προϊόντα έτσι? Κι εύχρηστα. Μπράβο της, το παραδέχομαι. Οι λόγοι που έχω το iPhone αντί για άλλο κινητό είναι:

1) Η οθόνη αφής

2) Το appStore

3) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Πως δεν υπαρχει?? Αφου το ΕΧΕΙΣ!!:lol:

 

Σχετικα με το τι προσθετει σιγα σιγα η Apple στα προιοντα της, φυσικα ειναι για λογους μαρκετινγκ. "ανανεωση" και νεες αυξημενες πωλησεις! Απο την πρωτη μερα που το βγαζουν , πιστευω οτι ανετα ξερουν τι σηκωνει και τι δεν σηκωνει η συσκευη, και μετα αρχιζουν και τα προσθετουν λιγα λιγα :)

 

Σχετικα με το iPad τωρα , δεν θα το ονομαζα innovation, θα το χαρακτηριζα κυριως "αμερικανια" Δεν με απασχολει το τι του λειπει και το τι προσφερει, εμενα δεν θα με εξυπηρετουσε.

Γιατι θα μας φυγει ο αυχενας αν ΔΕΝ καθομαστε στον καναπε, αφου θα πρεπει να το βαζουμε φλατ πανω στο τραπεζι και να σκυβουμε απο πανω. Ενω με ενα μικρο φορητο, απλα ρυθμιζεις την οθονη στην γωνια που θες

 

Επισης δυσκολα θα δεις καποιον στην καφετερια με ενα iPad πανω στο τραπεζι, πρωτον γιατι σπανια βγαινουμε μονοι μας για καφε-εφημεριδα, και δευτερον γιατι θα τον παρουν με τις πετρες :)

 

 

P.S. Το πιο επιτυχημενο σχολιο που διαβασα σε ολες αυτες τις σελιδες, ηταν για την χρηση του σε καφετερια. Οτι θα βολευε μονο αν κουβαλουσες και 2-3 freddo απανω :)

Πολυ καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπαρχει?? Αφου το ΕΧΕΙΣ!!:lol:

Πέρασαν οι εποχές που σκάλιζα ένα κινητό και του έβγαζα τα μάτια στα προγράμματα. Τώρα θέλω να μπω να κατεβάσω και να τρέχει μια εφαρμογή τέλος. Γι' αυτό και μόνο.

 

Αυτό βέβαια δεν με αποτρέπει από το χριστοπαναγίζω την Apple κάθε φορά που:

1) Κάνω φορμάτ στον υπολογιστή

2) Θέλω βίντεο στο σκοτάδι

3) Θέλω να πάρω βίντεο/τραγούδια από φίλο

4) Θέλω να πάρω κάτι από pc διαφορετικό του δικού μου.

5) Θέλω drag n' drop λειτουργία

6) Θέλω να τρέξω 2 εφαρμογές και πολλά άλλα.

 

Φαντάσου ότι αν δεν είχα το τελευταίο μοντέλο (τρομάρα του) η λίστα θα ήταν πιο μεγάλη. Και ο λόγος που τη βρίζω είναι γιατί αν δεν ήταν τόσο ξεροκέφαλη σαν εταιρία και δεν είχε τόσο φανατικούς αγοραστές που να αγοράζουν οτιδήποτε έχει στάμπα μήλου οι παραπάνω λειτουργίες θα υπήρχαν.

 

Δεν ζήτησα πυρηνικό αντιδραστήρα για μπαταρία, drag n' drop και φλας ζήτησα. Αλλά δεν πειράζει "δεν μας χρειάζονται, είναι εύχρηστο". Μέχρι το iPhone 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο τυφλωμένοι από το marketing παίζει να ναι μερικοί που δεν βλέπουν ότι βγάλανε ένα iphone χωρίς κάμερα με 4πλάσια οθόνη και το προωθούνε σαν καινοτομία? Τι στο καλό γίνεται. Σε λίγο θα διαφωνούμε για το αν το άσπρο είναι όντως άσπρο και το μαύρο, μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν οι εποχές που σκάλιζα ένα κινητό και του έβγαζα τα μάτια στα προγράμματα. Τώρα θέλω να μπω να κατεβάσω και να τρέχει μια εφαρμογή τέλος. Γι' αυτό και μόνο.

 

Αυτό βέβαια δεν με αποτρέπει από το χριστοπαναγίζω την Apple κάθε φορά που:

1) Κάνω φορμάτ στον υπολογιστή

2) Θέλω βίντεο στο σκοτάδι

3) Θέλω να πάρω βίντεο/τραγούδια από φίλο

4) Θέλω να πάρω κάτι από pc διαφορετικό του δικού μου.

5) Θέλω drag n' drop λειτουργία

6) Θέλω να τρέξω 2 εφαρμογές και πολλά άλλα.

 

Φαντάσου ότι αν δεν είχα το τελευταίο μοντέλο (τρομάρα του) η λίστα θα ήταν πιο μεγάλη. Και ο λόγος που τη βρίζω είναι γιατί αν δεν ήταν τόσο ξεροκέφαλη σαν εταιρία και δεν είχε τόσο φανατικούς αγοραστές που να αγοράζουν οτιδήποτε έχει στάμπα μήλου οι παραπάνω λειτουργίες θα υπήρχαν.

 

Δεν ζήτησα πυρηνικό αντιδραστήρα για μπαταρία, drag n' drop και φλας ζήτησα. Αλλά δεν πειράζει "δεν μας χρειάζονται, είναι εύχρηστο". Μέχρι το iPhone 4.

 

 

Tην εκφραση "Δεν Υπαρχει" σχολιασα :)

 

Θα συμφωνησω μαζι σου , με την μονη διαφορα οτι το iPhone 3G που εχω εγω στα χερια μου το πηρα με 100 ευρώ!(οχι δεν ειναι κλωνος, απλα ημουν πολυ τυχερος). Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσα να δικαιολογησω ενα εξοδο 500+ ευρώ για κατι που δεν κανει ολα αυτα τα πραγματα που εγραψες πιο πανω :)

 

Με την ιδια λογικη δεν θα μπορουσα να δικαιολογησω και την αγορα ενος iPad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι θεωρουμε δεδομενη την επιτυχια του iPad απο οτι εχω καταλαβει ετσι ? Εχει κανει ομως η Apple τραγικες αποτυχιες στο παρελθον.

Και αυτη της ακριβως η επαρση ειναι που εχει οδηγησει και την ιδια και αλλες εταιριες στο παρελθον σε τραγικες αποτυχιες... Οι καταναλωτες ξυπνανε δεν ειναι προβατα (ναι apple fanboys και εσας πιανει αυτο...)

Δεν λεω οτι δε θα πουλησει, φυσικα και θα πουλησει, αλλα την επιτυχια του iPhone δε θα την δουν ουτε με κυαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...